Prawo.pl
W latach 2019-2021 i w I kwartale 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał lekarzom 57 decyzji w sprawie cofnięcia upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich. Tylko w przypadku pięciu, stwierdzone przez ZUS nieprawidłowości dotyczyły wystawiania L4 w ramach teleporad – twierdzi resort rodziny i polityki społecznej. Zdaniem ekspertów rynku pracy, problemem może być niski odsetek kontroli prowadzonych przez ZUS.
Grażyna J. Leśniak
28.07.2022
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Jeśli audytor uznaje, że korekta jest nieistotna, a więc jej niewprowadzenie nie zniekształca sprawozdania finansowego, to często proponuje, aby klienci podpisali przyjęcie informacji o danej korekcie oświadczając przy tym o jej nieistotności. W takiej sytuacji kwestia odmowy po stronie spółki jest rozwiązana. – pisze Maciej Kozysa, biegły rewident, partner Polska Grupa Audytorska.
Maciej Kozysa
27.07.2022
Rachunkowość Doradca podatkowy Finanse
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko trzem spółkom z grupy kapitałowej HRE Investment. Jego zdaniem firmy mogły wprowadzać w błąd konsumentów, eksponując przede wszystkim korzyści inwestycji w udziały spółek deweloperskich. Zarzuty postawiono również dwóm osobom zarządzającym tymi podmiotami.
Jolanta Ojczyk
27.07.2022

Deweloperzy apelują o przywrócenie ulgi na wynajem

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie „ulgi na wynajem”. Jej celem jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w nieruchomości, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkań.
Renata Krupa-Dąbrowska
27.07.2022
Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości
Od czwartku, 28 lipca, zmienia się stawka diety za dobę podroży służbowej na terenie kraju. Pracodawcy, którzy w regulaminie wynagradzania mają wpisaną dietę w wysokości 30 zł, czyli taką, jaka wynika z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych, będą musieli zmienić regulamin. Czasu jest mniej niż wymagane dwa tygodnie na poinformowanie pracowników.
Marek Rotkiewicz
27.07.2022
Prawo pracy
Polscy pracownicy mają być lepiej chronieni przed zwolnieniem z pracy, dzięki wdrożeniu do naszego prawa unijnych dyrektyw. Jednak zdaniem prawników, ten przepis budzi poważne zastrzeżenia. Kontrowersyjne jest też przyznanie pracownikowi prawa do dodatkowego odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Grażyna J. Leśniak
27.07.2022
Prawo pracy Prawo unijne
Wojna, która spowodowała masową emigrację Ukraińców do Polski i innych krajów, trwa już 154 dni. Za niecały miesiąc minie zatem 183 dni, od kiedy pierwsi uchodźcy pojawili się w naszym kraju. Może to być kluczowy moment dla ich rozliczeń podatkowych. Niektórzy od tego momentu powinni rozliczać się z polskim fiskusem.
Paweł Rochowicz
27.07.2022
PIT Ukraina
Od wielu miesięcy spółdzielnie walczą, by cenami regulowanymi za gaz byli objęci mieszkańcy wszystkich bloków, a nie tylko ci z budynków, które mają własne kotłownie. Jedni dostają wsparcie od państwa, a drudzy nie. Tym ostatnim trudniej jest więc związać koniec z końcem. Do tej pory jednak niewiele wskórali. Niedawno uchwalona ustawa w sprawie taryf znowu ich nie uwzględnia. Apelują więc o pomoc do senatorów.
Renata Krupa-Dąbrowska Maria Dec-Kiełb
27.07.2022
Nieruchomości
Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości powinno w trybie pilnym zastanowić się nie tylko nad granicami zachodzącymi pomiędzy księgowością a doradztwem podatkowym, doradztwem podatkowym a radcostwem i adwokaturą, lecz przede wszystkim nad aktywnością banków, które już od kilku lat próbują coraz agresywniej przejąć usługi księgowe, czynności doradców podatkowych, radców prawnych i adwokatów.
Agnieszka Czernik
27.07.2022
Prawnicy Rachunkowość Doradca podatkowy
Poszerzony katalog przesłanek, w których może być zastosowana instytucja wyzysku, również o "brak dostatecznego rozeznania" oraz wydłużenie terminów, w jakich można z niej skorzystać, dla konsumentów do sześciu lat - to główne zmiany w przepisach dotyczących wyzysku. Obowiązują już prawie miesiąc, opisujemy je również w Legal Alert.
Aleksandra Partyk
27.07.2022
Prawo cywilne
Polski rynek kapitałowy powinien silniej niż dotychczas finansować przedsięwzięcia na rzecz transformacji klimatycznej. Dążenie do "zrównoważonego rozwoju", czyli takiego, który uwzględnia takie właśnie inwestycje, to cel programu, nad którym Ministerstwo Finansów właśnie rozpoczęło prace.
Paweł Rochowicz
26.07.2022
Środowisko
Polscy pracodawcy wolą zatrudnić nowego pracownika, niż dokształcić obecnego. Większość firm nie prowadzi monitoringu potrzeb kompetencyjnych, a pracownicy nie spieszą się, by podnosić kwalifikacje. Ten stan rzeczy może zmienić dobrze zaprojektowany publiczny system szkoleń służących uzupełnianiu kompetencji dorosłych - przekonują autorzy raportu „Skills Utilisation i podnoszenie kompetencji zawodowych w czasie pracy”, przygotowanego przez Konfederację Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2022
Rynek Prawo pracy

Coraz więcej małych firm znika z rynku, to efekt kryzysu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W pierwszej połowie br. do rejestru CEIDG wpłynęło o blisko 26 proc. więcej wniosków dotyczących zamknięcia działalności gospodarczej niż w analogicznym okresie ub.r. Ostatnio było ich średnio ok. 17,4 tys. miesięcznie, a wcześniej – o 3,5 tys. mniej. Zdaniem ekspertów, na te zjawiska wpływają różne czynniki, w tym Polski Ład. Nie brakuje też prognoz, że w drugiej połowie br. będzie jeszcze więcej zamykanych biznesów.
Renata Krupa-Dąbrowska
26.07.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Piłkarze Szachtara Donieck i Dynama Kijów zagrają mecze pucharowe na polskich stadionach, a kijowska uczelnia medyczna przeniesie działalność na Śląsk. W takich przypadkach nie obejdzie się bez współpracy polskich i ukraińskich prawników. Zresztą ci ostatni mają w Polsce sporo pracy także przy mniej spektakularnych sprawach dotyczących uchodźców.
Paweł Rochowicz
26.07.2022
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Szkolnictwo wyższe Ukraina
W tym roku Polska powinna już wdrożyć nowelizację unijnych przepisów wprowadzającą rewolucję w biznesach internetowych. Chodzi między innymi o ochronę konsumentów przed sztucznym zawyżaniem cen po to, by potem zrobić "promocję". Rząd przygotował dwa projekty w tej sprawie. Problem w tym, że prace nad nimi nie są zsynchronizowane, co grozi bałaganem w przepisach i brakiem czasu na zmianę systemów informatycznych.
Jolanta Ojczyk
26.07.2022
Nowe technologie Prawo gospodarcze
Kodeks pracy dopuszcza zawieranie dwóch i więcej umów z tym samym pracownikiem, z czego niektórzy pracodawcy skrzętnie korzystają. Rozliczają przy tym czas pracy z każdej z tych umów odrębnie. Prawnicy ostrzegają, że takie rozliczanie czasu pracy jest problematyczne i ryzykowne dla pracodawców. Bo pracownicy mogą zacząć występować do sądów z pozwami o wypłatę nadgodzin. Wszystko przez wyrok TSUE z 2021 roku.
Grażyna J. Leśniak
26.07.2022
Prawo pracy Prawo unijne
Zarządca sukcesyjny może wykonywać prawa i obowiązki zmarłego przedsiębiorcy bez zakłócenia funkcjonowania prowadzonej działalności, m.in. bez zerwania więzów prawnych wynikających z umów zawartych przez tego przedsiębiorcę – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie podzielił stanowisko rzecznika małych i średnich przedsiębiorców.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2022
Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Frankowiczowi odmówiono wznowienia jego sprawy, zakończonej nakazem zapłaty kilku milionów złotych - mimo przełomowego wyroku TSUE w sprawie państwa Dziubaków. Sądy uznały, że nie było do tego „podstawy ustawowej”. - Wznowienie postępowania po wyroku TSUE jest dopuszczalne, bo wynika i z Konstytucji, i z prawa unijnego – uważa rzecznik praw obywatelskich.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2022
Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W przyszłym roku podatki i opłaty lokalne mogą znacząco wzrosnąć

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse
Ministerstwo Finansów ogłosi lada moment obwieszczenie określające maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych, które będą obowiązywały w przyszłym roku. Chodzi m.in. o podatek od nieruchomości. Lokalne daniny będą mogły więc wzrosnąć o 11,8 procent. Gminy mogą co prawda obniżać ministerialne stawki, ale z danych zebranych przez Prawo.pl wynika, że z roku na rok coraz więcej samorządów wprowadza podatki najwyższe z możliwych.
Krzysztof Koślicki
25.07.2022
Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Finanse
Mając Konto Przedsiębiorcy można załatwić sprawy urzędowe na jednej platformie. Dotychczas wiązało się to z wizytą w kilku różnych instytucjach, np. Urzędzie Stanu Cywilnego, Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS, NFZ. Przedsiębiorca może przejść także do innych systemów administracji: eObywatel, e-Urząd Skarbowy, PUE ZUS i Portal Praca.gov.pl.
Renata Krupa-Dąbrowska
25.07.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Nadchodzą zmiany w transakcjach handlowych

CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance
Z końcem czerwca obecnego roku na rządowych portalach pojawił się nowy, zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on również obowiązków sprawozdawczych dla podatników CIT – piszą Wojciech Majkowski i Paweł Szala z KPMG w Polsce.
Paweł Szala Wojciech Majkowski
25.07.2022
CIT Doradca podatkowy Finanse Compliance
Ubezpieczenie bagażu to polisa, która pomoże tylko wtedy, gdy sami dobrze pilnujemy swojego dobytku. Nie każdy cenny przedmiot znajdzie się pod ochroną zakładu ubezpieczeń. Za utratę biżuterii asekuratorzy przeważnie nie wypłacają odszkodowania. Ale wiele zależy od ustalonej w polisie sumy ubezpieczenia.
Regina Skibińska
25.07.2022
Prawo cywilne Rynek i konsument
Nikt w Polsce nie wie, jaka jest skala mobbingu w miejscu pracy. Nie wie tego ani minister ds. pracy, ani nawet Państwowa Inspekcja Pracy, która co prawda go monitoruje, ale tylko na podstawie skarg, które do niej wpływają. Nikt nie interesuje się też liczbą wewnątrzzakładowych postępowań wyjaśniających, prowadzonych przez pracodawców. Polska nie ratyfikowała konwencji MOP o przemocy i molestowaniu, co nie poprawia sytuacji skrzywdzonych.
Grażyna J. Leśniak
25.07.2022
Prawo pracy Prawo unijne
Rządowe wakacje kredytowe, o które wnioski można będzie składać od 29 lipca, uderzą w finanse banków. Banki mają możliwość podejmować kroki prawne przeciwko Skarbowi Państwa, co niektóre zapowiadają, ale dochodzenie wypłaty nie będzie proste. Bardziej prawdopodobne jest więc to, że podniosą opłaty dla klientów, żeby zrekompensować sobie koszty „wakacji”.
Regina Skibińska
25.07.2022
Banki Kredyty

Na fundacje rodzinne trzeba jeszcze poczekać

Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Chociaż fundacje rodzinne są wyczekiwanym rozwiązaniem dotyczącym sukcesji rodzinnych przedsiębiorstw, to na ich wprowadzenie do polskiego systemu prawnego przyjdzie jeszcze poczekać. Projektodawca uwzględnił część uwag zgłaszanych w toku konsultacji, ale projekt ustawy utknął obecnie w procesie legislacyjnym i nic nie wskazuje na to, że ten miałby się szybko zakończyć. Piszą o tym Patrycja Bińczak i Dawid Feliszek.
Dawid Feliszek Patrycja Bińczak
25.07.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Klapa mediacji, ale uproszczenia działają - resort rozwoju ocenia wprowadzone procedury

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Mediacje w postępowaniach administracyjnych okazały się martwą instytucją, ale za to np. wprowadzenie jednoinstanycjności w niektórych postępowaniach uprościło procedury. Tak Ministerstwo Rozwoju i Technologii ocenia pakiet ułatwień dla przedsiębiorców "100 zmian dla firm", wprowadzony przed pięciu laty. To rzadki przypadek, gdy rząd po latach ocenia wprowadzone zmiany.
Paweł Rochowicz
25.07.2022
Administracja publiczna Prawo gospodarcze Kodeks postępowania administracyjnego
Jarosław Kaczyński zapowiedział w niedzielę, że PiS zajmie się sytuacją w spółdzielniach mieszkaniowych i, jak wszystkie problemy w Polsce, będzie starało się rozwiązać. Nie uchwali jednak o tak nowej ustawy, bo to nic nie da. Może w tej sprawie zostanie zorganizowane referendum.
Jolanta Ojczyk
24.07.2022
Upalna pogoda zachęca do kąpieli w basenach przydomowych instalowanych na prywatnych nieruchomościach. Jednak ta woda nie może zostać wprowadzona do kanalizacji deszczowej. Jest ona ściekiem bytowym, który wylewa się tam, gdzie – zgodnie z prawem – właściciel nieruchomości odprowadza tego rodzaju ścieki. W grę wchodzi przede wszystkim szambo bądź sieć kanalizacyjna.
Konrad Dyda
24.07.2022
Środowisko Nieruchomości
W czasie pandemii handlującym na targowiskach przybyło 8 mln zł długu. W sumie mają ok. 80 mln zł zaległości. Tak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK. Pomóc im może inflacja, bo jak zauważają autorzy raportu o zadłużeniu w czasach inflacji, ceny na bazarach są tam atrakcyjniejsze niż w tradycyjnych sklepach.
Jolanta Ojczyk
24.07.2022
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Od 1 lipca kupujący mieszkanie są teoretycznie lepiej chronieni przez przepisy, także gdy chodzi o usuwanie usterek w mieszkaniu, ale tylko teoretycznie. W praktyce kupujący nie będą mieli lekko. Nowe zasady reklamacji są skomplikowane i kosztowne, bo wymagają zatrudnienia rzeczoznawcy budowlanego. Trudno też się zorientować, które zasady obowiązują - nowe czy może jeszcze stare.
Renata Krupa-Dąbrowska
23.07.2022
Rynek i konsument Budownictwo