Prawo.pl
Unia Europejska chce wprowadzić elektroniczne dokumenty, na podstawie których każdy będzie mógł prześledzić, skąd pochodzi i w jaki sposób został wytworzony dany produkt. Miałyby one być obowiązkowe nie tylko dla towarów wyprodukowanych w Europie, ale wszystkich, także sprowadzonych do UE z innych rynków. Znaczenia nie miałaby tu wielkość producenta. Na pierwszy ogień mają pójść baterie.
Zofia Jóźwiak
23.02.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Zapłata przez pracodawcę - płatnika zaległych składek na ubezpieczenie społeczne w części dotyczącej pracownika, czyli należnej od ubezpieczonego, nie stanowi przychodu podatkowego byłego pracownika czy zleceniobiorcy. Obowiązek prawidłowego naliczenia i odprowadzenia tych składek spoczywa na płatniku. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
23.02.2023
PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne
Organy skarbowe twierdzą, że podatnik musi sam dokonać kwalifikacji poszczególnych przychodów do określonego symbolu PKWiU. W przypadku trudności z jego ustaleniem trzeba zwrócić się o jego wskazanie do Ośrodka Kwalifikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie wykonywał różne usługi, zastosowanie mogą mieć różne stawki ryczałtu.
Wiesława Moczydłowska
23.02.2023
PIT Doradca podatkowy
Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie przesądził w swojej ogłoszonej 16 lutego opinii o tym, że w przypadku nieważności umowy kredytu z powodu zamieszczonych w niej nieuczciwych postanowień, konsumentowi przysługuje roszczenie o zapłatę przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - twierdzi adwokat Marcin Szymański.
Marcin Szymański
23.02.2023
Banki Kredyty frankowe

Senat odrzucił w całości ustawę "deregulacyjną"

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Senat opowiedział się podczas środowego głosowania za odrzuceniem w całości ustawy deregulacyjnej. Teraz wróci ona do Sejmu. Ustawa wprowadza zmiany w kilkunastu aktach prawnych, w tym m.in. podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń.
Krzysztof Sobczak
22.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od tego roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która rozpoczyna prowadzenie własnej firmy powinna pamiętać o tym, by samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2023
Ubezpieczenia społeczne
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy cenowej i odgórnego ustalania cen ekspresów do kawy i akcesoriów marki Jura. Nieprawidłowości i umówienie się na utrzymywanie konkretnych cen detalicznych mogło dotyczyć zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. Za ewentualne naruszenie przepisów przedsiębiorcom grożą wysokie kary.
Inga Stawicka
22.02.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Ustawa o fundacji rodzinnej opublikowana

Prawo cywilne CIT PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja 2023 roku. Nowe prawo ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Zdaniem ekspertów to szansa na rozwiązanie problemu dziedziczenia rodzinnych firm, a nowe przepisy pomogą kontynuować prowadzenie biznesu w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie.
Paweł Rochowicz Patrycja Rojek-Socha Agnieszka Matłacz
22.02.2023
Prawo cywilne CIT PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która stanie się wspólnikiem spółki cichej, nie utraci prawa do opodatkowania w formie estońskiego CIT. Umowa spółki cichej nie naruszy warunku braku szeroko pojętych powiązań o charakterze kapitałowym. Potwierdza to niedawna interpretacja wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
22.02.2023
CIT Doradca podatkowy
Rzecznik Generalny TSUE nie przyznał konsumentom prawa do żądania od banków wynagrodzenia za korzystanie z ich rat, ale możliwość dochodzenia dodatkowych roszczeń - uważa większość prawników. Nie oznacza to jednak, że frankowicze nic nie ugrają, gdy tak też uzna TSUE. Będą mogli domagać się m.in. zadośćuczynienia za dyskomfort psychiczny, stres czy rozstrój zdrowia, spowodowane stosowaniem przez bank nieuczciwych postanowień.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.02.2023
Banki Kredyty frankowe
Nikt nie wie, jak należy stosować okazjonalną pracę zdalną, bo przepis Kodeksu pracy, który ją reguluje nie określa ani kiedy ma być składany wniosek przez pracownika, ani w jakim terminie i w jaki sposób powinien być rozpatrzony przez pracodawcę. Tymczasem ustawodawca wyłączył stosowanie do niej przepisów dotyczących zasad wykonywania pracy zdalnej, czyli możliwość określenia jej w regulaminie pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2023
Żaden przepis polskiego prawa upadłościowego formalnie nie wprowadza dla kandydata na upadłego cenzusu czystej kartoteki w Krajowym Rejestrze Karnym. Teoretycznie wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć także wierzyciel prawomocnie skazany, w tym także za przestępstwo na szkodę wierzycieli. Niemniej są pewne ograniczenia dla amnestii finansowej dłużnika.
Rafał Adamus
22.02.2023
Prawo gospodarcze Finanse

Samorządy w niebezpieczeństwie, bo nie stać ich na cyberspecjalistów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza
Samorządy, w związku z wojną na Ukrainie, będą częściej padać ofiarą cyberprzestępców - najnowszy przykład to atak na system informatyczny transportu miejskiego na Śląsku. Problemem jest nie tylko infrastruktura, która jednak się modernizuje, ale brak pieniędzy na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa wolą pracować w firmach.
Robert Horbaczewski
22.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza
Umowa kredytu i zabezpieczenie w postaci hipoteki było nieważne, gdyż miało na celu obejście prawa przez SKOK. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda – syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką ustanowioną na nieruchomości pozwanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne
Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) chwali projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach gwarantowanych przez Skarb Państwa. Według niej nowe przepisy ułatwią polskim firmom zaangażowanie się w odbudowę Ukrainy. Ministerstwo Rozwoju i Technologii skierowało właśnie projekt do publicznych konsultacji.
Ret
21.02.2023
Ubezpieczenia Ukraina
Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów, w 2022 r. operatorzy pobrali łącznie 1,69 mln raportów o klientach, którzy chcieli skorzystać z usługi odroczonych płatności. To o 1/3 więcej niż w 2021 r. i aż 28 razy częściej niż trzy lata temu. Dane pokazują, że z odroczonych płatności chętnie korzystają nie tylko konsumenci, ale - zwłaszcza w obliczu rosnącej inflacji - także przedsiębiorcy.
Inga Stawicka
21.02.2023
Federacja Przedsiębiorców Polskich popiera propozycję przeniesienia ubezpieczenia zdrowotnego z urzędów pracy do ZUS. Ta zmiana poprawi jakość i efektywność usług świadczonych przez organy zatrudnienia. Zgodnie z proponowanymi przepisami, wystarczy złożenie wniosku elektronicznie do ZUS. Nie będzie konieczności wydania w tej sprawie decyzji – co znacznie uprości procedurę przyznawania ubezpieczenia.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2023
Rynek Prawo pracy
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, która ma umożliwić uruchomienie kolejnych instrumentów dotyczących rynku ukraińskiego. Wparcie ma zachęcić kolejne firmy do rozważenia udziału w odbudowie Ukrainy. Na razie zgłosiło się do tego około 1700 podmiotów.
Regina Skibińska
21.02.2023
Prawo gospodarcze Ubezpieczenia Ukraina
Pomiędzy styczniem a grudniem 2022 roku liczba zwolnień na świecie wzrosła o 14 punktów procentowych - wynika z najnowszego raportu Deel. Globalna sytuacja ekonomiczna doprowadziła do masowych redukcji etatów i zmniejszenia wynagrodzeń w bardziej rozwiniętych krajach. Jednak tempo międzynarodowego zatrudniania zdalnego wzrasta, a firmy w celu zmniejszenia kosztów rozszerzają swoje poszukiwania talentów na arenę międzynarodową.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2023
Rynek Prawo pracy
Uchwalona 8 lutego 2023 r. przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy utrzyma tendencję wypychania kobiet z rynku pracy w przypadku realizacji obowiązków rodzicielskich - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. Ustawa wprowadza do polskiego prawa dyrektywę UE w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2023
Prawo pracy Prawo europejskie
Informacje o spółkach cywilnych mają być powszechnie dostępne w CEiDG, będzie to dotyczyło jednak tylko tych podmiotów, w których wspólnicy są przedsiębiorcami. Taka informacja pojawiła się w ramach odpowiedzi udzielanych w trakcie opiniowania. Resort rozwoju nie przychylił się do propozycji Ministerstwa Finansów, które proponowało, aby obowiązek objął całą strukturę.
Inga Stawicka
21.02.2023
Spółki Prawo gospodarcze
Od wtorku 21 lutego można przeprowadzać badania na obecność alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu w organizmie pracownika. W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało w poniedziałek rozporządzenie Ministra Zdrowia w tej sprawie. W stosunku do projektu nie zmienił się w nich ani rodzaj urządzeń, którymi pracodawcy będą badać trzeźwość pracowników, ani wykaz środków działających podobnie do alkoholu.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2023
Prawo pracy BHP
Po dokonaniu rocznego rozliczenia PIT przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Z tego prawa trudno jednak skorzystać. Polski Ład daje bowiem na złożenie wniosku tylko miesiąc od złożenia PIT – wbrew przepisom o przedawnieniu z ordynacji podatkowej. W przepisach jest też tajemniczy zapis o ostateczności rozpatrzenia wniosku.
Krzysztof Koślicki
21.02.2023
PIT Rachunkowość Ubezpieczenia społeczne Polski Ład
Od dziś obowiązują przepisy umożliwiające pracodawcom kontrolowanie pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu i narkotyków. Ustawodawca, dopuszczając kontrolę w miejscu pracy, nie wskazał, jak ma ona dokładnie wyglądać. Nakazał jednak, by nie naruszała ona godności oraz innych dóbr osobistych pracownika. Prawnicy wskazują, by unikać kontroli przy osobach trzecich i nie komentować wyniku.
Grażyna J. Leśniak
21.02.2023
Prawo pracy
Cel zarobkowy działań zawodników klubu sportowego polegających na wykonywaniu usług sportowych oraz reklamowo-promocyjnych na rzecz klubu i jego sponsorów wyklucza uznanie przychodów z tej działalności za przychody z uprawiania sportu w myśl art. 13 pkt 1 ustawy o PIT. Są to przychody ze świadczenia usług. Można do nich stosować ulgę dla młodych.
Malwina Pasternak-Janik
20.02.2023
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Spółki Generali Życie TU oraz TU Allianz Życie stosowały niedozwolone postanowienia umowne - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jego prezes zakwestionował mechanizm pobierania przez Generali Życie opłat alokacyjnych w umowach ubezpieczenia na życie z ufk. W przypadku Allianz zastrzeżenia budziły niejasne klauzule modyfikacyjne umożliwiające podwyżki różnych opłat.
Krzysztof Sobczak
20.02.2023
Prawo cywilne Rynek i konsument
Korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur stanie się obowiązkowe 1 lipca 2024 roku. Resort finansów przygotował nową wersję projektu. Wiele aspektów zostało poprawionych zgodnie z propozycjami przedsiębiorców. Nadal jednak utrzymano pomysł objęcia obowiązkowym KSeF podmiotów zagranicznych posiadających w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności, co może być problematyczne dla nich samych oraz dla ich kontrahentów.
Krzysztof Koślicki
20.02.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Wkrótce miną trzy lata od momentu wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Dziś wiemy, że znacząco wpłynęła ona na sposoby pracy Polaków. Jak wynika z najnowszych badań Pracuj.pl, modele zdalny i hybrydowy wciąż trzymają się mocno. Widoczna jest też jednak tendencja powracania do biur. 28 proc. pracujących Polaków deklaruje pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym.
Grażyna J. Leśniak
20.02.2023
Rynek Prawo pracy

Poniedziałek ostatnim dniem dla przedsiębiorców na zmianę formy opodatkowania

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Do 20 lutego przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych mogą zmienić formę opodatkowania na ten rok i kolejne. Niektórzy także, w rocznym PIT, który złożą do końca kwietnia, będą mogli dodatkowo zmodyfikować sposób opodatkowania dochodów za ubiegły rok. Trzeba tu jednak zachować szczególną uwagę. Nie każdy może z tego prawa skorzystać.
Krzysztof Koślicki
20.02.2023
PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Arbitraż szansą na sprawne rozstrzyganie sporów wokół inwestycji gminnych

Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze
Ustawa Prawo zamówień publicznych wprowadziła przepisy dotyczące pozasądowego rozwiązywania sporów. Skorzystanie przez strony z tych rozwiązań związane jest z wieloma korzyściami dla obu stron umowy w sprawie zamówienia publicznego. W szczególności, z szybkością uzyskania rozstrzygnięcia, pozytywnym wpływem rozwiązań pozasądowych na wzajemne relacje stron i mniejszym nakładem kosztów na rozstrzygnięcie sporu.
Wojciech Celichowski
20.02.2023
Samorząd terytorialny Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze