Prawo.pl
Wyrok Sądu Najwyższego z 27 maja 2022 r. zakończył wieloletnią sądową batalię przeciwko operatorowi platformy internetowej chomikuj.pl. Wyrok potwierdził, że zgodnie z unijnym prawodawstwem, operator serwisu umożliwiającego udostępnianie plików jego użytkownikom ponosi odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich.
Agata Witkowska
24.02.2023
Prawo cywilne Prawo AI Prawo gospodarcze

Coraz więcej emerytów nadal pracuje - każdy rok, to nawet o 15 proc. wyższe świadczenie

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Przybywa osób w wieku emerytalnym, które nadal pracują. Dominuje jednak łączenie pracy z pobieraniem świadczenia, a mniej popularne jest jeszcze późniejsze przechodzenie na emeryturę. Tymczasem ta druga forma jest korzystna zarówno dla systemu emerytalnego, jak i dla ubezpieczonego. Każdy rok opóźnienia odejścia na emeryturę może ją podwyższać nawet o 15 procent.
Grażyna J. Leśniak
24.02.2023
Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Naczelny Sąd Administracyjny zaskoczył podatników i zmienił podejście do kwestii podatku u źródła – wbrew polskim ustawom i dyrektywom unijnym. Utrudnił tym samym firmom działanie i skomplikował rozliczenia. Każe bowiem każdorazowo badać status rzeczywistego właściciela należności. To duży problem – zwłaszcza dla firm, które stosują zwolnienie z podatku u źródła przy wypłatach dywidend.
Krzysztof Koślicki
24.02.2023
CIT Doradca podatkowy Prawo europejskie
Zarówno pracodawcom, jak i pracownikom może zależeć, aby konkretna umowa była zawsze i stale wykonywana jako praca zdalna poza biurem. W takich wypadkach istnienie ryzyka, że pomimo umówienia przy zawieraniu umowy druga strona mogłaby wiążąco wymusić przejście na pracę stacjonarną, byłoby zdecydowanie niekorzystne i to zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika.
Jakub Bartoszewicz
24.02.2023
Prawo pracy
Określona przez stronę zmniejszona kara umowna wyznacza ramy dopuszczalnej ingerencji sądu w treść stosunku zobowiązaniowego – orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę kasacyjną pozwanego inwestora w sprawie z powództwa wykonawcy o zapłatę wynagrodzenia za roboty budowlane. Chodziło o ocenę skuteczności złożonego przez inwestora zarzutu potrącenia wierzytelności z tytułu kary umownej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
24.02.2023
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
Półtora roku po wejściu w życie nowego typu spółki kapitałowej wiadomo już, że prosta spółka akcyjna nie należy do najczęściej wybieranych form prowadzenia działalności. Do tej pory zarejestrowano w Polsce niecałe 1,5 tys. takich podmiotów. Prawnicy oceniają, że przedsiębiorcy nadal nie do końca rozumieją, jak funkcjonuje PSA, i czekają na wykształcenie się praktyki w tej dziedzinie.
Inga Stawicka
24.02.2023
Spółki
Polskie prawo jest coraz bardziej restrykcyjne. Prowadzący działalność gospodarczą coraz częściej traktowani są jak przestępcy „największego kalibru”, a wymiar kar za przestępstwa skarbowe wciąż rośnie. Takie m.in. wnioski wynikają z przedstawionego w czwartek raportu przygotowanego przez Business Centre Club we współpracy z Kancelarią Ożóg Tomczykowski.
Krzysztof Koślicki
23.02.2023
Ordynacja Doradca podatkowy Finanse

Program "Mój Prąd" nie dla proboszcza

Środowisko Administracja publiczna
„Mój Prąd”, to program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych. Obecna formuła programu nie przewiduje możliwości poszerzenia katalogu wnioskodawców o kościoły oraz inne związki wyznaniowe – informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska w odpowiedzi na interpelację poselską.
Robert Horbaczewski
23.02.2023
Środowisko Administracja publiczna
W styczniu 2023 roku zarejestrowanych bezrobotnych było 857,6 tys. osób a stopa bezrobocia wyniosła 5,5 proc. – podał w czwartek GUS. Oznacza to jej wzrost z 5,2 proc. w grudniu 2022 r. Najwięcej bezrobotnych było w makroregionie wschodnim – 169,5 tys. osób, makroregionie północnym – 148,6 tys. osób i makroregionie południowym. Tam bez pracy było 136,7 tys. osób.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2023
Rynek Prawo pracy

Pszczelarze też skorzystają z niższej stawki za prąd

Pomoc społeczna Małe i średnie firmy
Rolnicy prowadzący gospodarstwa pasieczne składające się z co najmniej 80 rodzin również skorzystają z rozwiązań mających ograniczyć drastyczny wzrost wysokości rachunków za energię elektryczną. Wynika to ze stanowiska resortu klimatu i środowiska. Warunkiem koniecznym jest jednak złożenie sprzedawcy odpowiedniego oświadczenia w terminie do 30 czerwca 2023 r.
Inga Stawicka
23.02.2023
Pomoc społeczna Małe i średnie firmy
Urząd Regulacji Energetyki opublikował maksymalne ceny dostaw ciepła, które będą obowiązywały od 1 marca do 31 grudnia br. To decyzja realizująca przepisy znowelizowanej ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, według których ceny dla obiorców ciepła nie mogą być wyższe niż te z 30 września ubiegłego roku plus 40 proc.
Krzysztof Sobczak
23.02.2023
Rynek i konsument
Polski rynek pracy staje się coraz bardziej międzynarodowym środowiskiem. Jak wynika z badań Pracuj.pl, już 56,5 proc. Polaków deklaruje, że miało kiedykolwiek okazję współpracować z osobami z zagranicy. Znaczenie miało tu szczególnie ostatnie 12 miesięcy. Dziś 40 proc. badanych Polaków dostrzega, że napływ pracowników z Ukrainy może mieć pozytywne skutki dla polskiej gospodarki. Nie brakuje jednak obaw.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2023
Rynek Prawo pracy
Problem intensyfikacji zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń depresyjnych, jest dobrze udokumentowany na świecie. Tymczasem w Polsce dane na ten temat są ciągle niewystarczające. Badania Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego wypełniają tę lukę. Ich wyniki są niepokojące, ale wskazują też, że miejsce pracy może chronić przed zachorowaniem na depresję.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2023
Prawo pracy BHP
W 2022 roku wystawiono 1,29 mln zwolnień lekarskich wystawiono z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania, co przełożyło się na 23,8 mln dni absencji chorobowej – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Dla porównania, rok wcześniej takich zwolnień lekarskich wystawiono 1,34 mln, co przełożyło się na 25,2 mln dni absencji chorobowej.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2023
Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne

Zaniechane inwestycje z obowiązkiem korekty w VAT

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Istnienie prawa do odliczenia VAT od nabyć jest ustalane na moment poniesienia wydatku. Jeżeli podatnik miał zamiar wykorzystywania wyłącznie do czynności opodatkowanych VAT, to przysługuje mu pełne prawo do odliczenia VAT – również w odniesieniu do wydatków inwestycyjnych, w wyniku których dopiero powstanie środek trwały – pisze Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka, associate w ENODO.
Małgorzata Łodzińska-Tchórznicka
23.02.2023
VAT Rachunkowość Doradca podatkowy
Już ponad 70 proc. dorosłego społeczeństwa obserwuje u siebie syndromy, które najczęściej są kojarzone z depresją. Jak wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH i platformy ePsycholodzy.pl, najczęściej wskazywanym objawem jest obniżenie nastroju, co częściej deklarują kobiety niż mężczyźni, a przeważnie zgłaszają ten problem Polacy z miesięcznymi dochodami netto poniżej 1000 zł.
Grażyna J. Leśniak
23.02.2023
Rynek Prawo pracy BHP
Unia Europejska chce wprowadzić elektroniczne dokumenty, na podstawie których każdy będzie mógł prześledzić, skąd pochodzi i w jaki sposób został wytworzony dany produkt. Miałyby one być obowiązkowe nie tylko dla towarów wyprodukowanych w Europie, ale wszystkich, także sprowadzonych do UE z innych rynków. Znaczenia nie miałaby tu wielkość producenta. Na pierwszy ogień mają pójść baterie.
Zofia Jóźwiak
23.02.2023
Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie przesądził w swojej ogłoszonej 16 lutego opinii o tym, że w przypadku nieważności umowy kredytu z powodu zamieszczonych w niej nieuczciwych postanowień, konsumentowi przysługuje roszczenie o zapłatę przez bank wynagrodzenia za korzystanie z kapitału - twierdzi adwokat Marcin Szymański.
Marcin Szymański
23.02.2023
Banki Kredyty frankowe
Organy skarbowe twierdzą, że podatnik musi sam dokonać kwalifikacji poszczególnych przychodów do określonego symbolu PKWiU. W przypadku trudności z jego ustaleniem trzeba zwrócić się o jego wskazanie do Ośrodka Kwalifikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. W sytuacji, gdy przedsiębiorca będzie wykonywał różne usługi, zastosowanie mogą mieć różne stawki ryczałtu.
Wiesława Moczydłowska
23.02.2023
PIT Doradca podatkowy
Zapłata przez pracodawcę - płatnika zaległych składek na ubezpieczenie społeczne w części dotyczącej pracownika, czyli należnej od ubezpieczonego, nie stanowi przychodu podatkowego byłego pracownika czy zleceniobiorcy. Obowiązek prawidłowego naliczenia i odprowadzenia tych składek spoczywa na płatniku. Potwierdził to właśnie Naczelny Sąd Administracyjny.
Wiesława Moczydłowska
23.02.2023
PIT Doradca podatkowy Ubezpieczenia społeczne

Senat odrzucił w całości ustawę "deregulacyjną"

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Senat opowiedział się podczas środowego głosowania za odrzuceniem w całości ustawy deregulacyjnej. Teraz wróci ona do Sejmu. Ustawa wprowadza zmiany w kilkunastu aktach prawnych, w tym m.in. podnosi próg przychodowy dla tzw. działalności nieewidencjonowanej czy modyfikuje zasady uzyskiwania pozwolenia na broń.
Krzysztof Sobczak
22.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Od tego roku wszyscy płatnicy składek mają obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Osoba, która rozpoczyna prowadzenie własnej firmy powinna pamiętać o tym, by samodzielnie zarejestrować swoje konto na PUE ZUS lub kogoś do niego upoważnić – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2023
Ubezpieczenia społeczne
Prezes UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwej zmowy cenowej i odgórnego ustalania cen ekspresów do kawy i akcesoriów marki Jura. Nieprawidłowości i umówienie się na utrzymywanie konkretnych cen detalicznych mogło dotyczyć zarówno sklepów internetowych, jak i stacjonarnych. Za ewentualne naruszenie przepisów przedsiębiorcom grożą wysokie kary.
Inga Stawicka
22.02.2023
Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Ustawa o fundacji rodzinnej opublikowana

Prawo cywilne CIT PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja 2023 roku. Nowe prawo ma pozwolić firmom rodzinnym na stabilną działalność po śmierci właściciela lub po jego przejściu na emeryturę. Zdaniem ekspertów to szansa na rozwiązanie problemu dziedziczenia rodzinnych firm, a nowe przepisy pomogą kontynuować prowadzenie biznesu w perspektywie dłuższej niż jedno pokolenie.
Paweł Rochowicz Patrycja Rojek-Socha Agnieszka Matłacz
22.02.2023
Prawo cywilne CIT PIT Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która stanie się wspólnikiem spółki cichej, nie utraci prawa do opodatkowania w formie estońskiego CIT. Umowa spółki cichej nie naruszy warunku braku szeroko pojętych powiązań o charakterze kapitałowym. Potwierdza to niedawna interpretacja wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wiesława Moczydłowska
22.02.2023
CIT Doradca podatkowy
Rzecznik Generalny TSUE nie przyznał konsumentom prawa do żądania od banków wynagrodzenia za korzystanie z ich rat, ale możliwość dochodzenia dodatkowych roszczeń - uważa większość prawników. Nie oznacza to jednak, że frankowicze nic nie ugrają, gdy tak też uzna TSUE. Będą mogli domagać się m.in. zadośćuczynienia za dyskomfort psychiczny, stres czy rozstrój zdrowia, spowodowane stosowaniem przez bank nieuczciwych postanowień.
Renata Krupa-Dąbrowska
22.02.2023
Banki Kredyty frankowe
Nikt nie wie, jak należy stosować okazjonalną pracę zdalną, bo przepis Kodeksu pracy, który ją reguluje nie określa ani kiedy ma być składany wniosek przez pracownika, ani w jakim terminie i w jaki sposób powinien być rozpatrzony przez pracodawcę. Tymczasem ustawodawca wyłączył stosowanie do niej przepisów dotyczących zasad wykonywania pracy zdalnej, czyli możliwość określenia jej w regulaminie pracy zdalnej.
Grażyna J. Leśniak
22.02.2023
Żaden przepis polskiego prawa upadłościowego formalnie nie wprowadza dla kandydata na upadłego cenzusu czystej kartoteki w Krajowym Rejestrze Karnym. Teoretycznie wniosek o ogłoszenie upadłości może złożyć także wierzyciel prawomocnie skazany, w tym także za przestępstwo na szkodę wierzycieli. Niemniej są pewne ograniczenia dla amnestii finansowej dłużnika.
Rafał Adamus
22.02.2023
Prawo gospodarcze Finanse
Umowa kredytu i zabezpieczenie w postaci hipoteki było nieważne, gdyż miało na celu obejście prawa przez SKOK. Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną powoda – syndyka masy upadłości spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej – w sprawie przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę wierzytelności zabezpieczonej hipoteką ustanowioną na nieruchomości pozwanego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
22.02.2023
Prawo karne Prawo cywilne

Samorządy w niebezpieczeństwie, bo nie stać ich na cyberspecjalistów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza
Samorządy, w związku z wojną na Ukrainie, będą częściej padać ofiarą cyberprzestępców - najnowszy przykład to atak na system informatyczny transportu miejskiego na Śląsku. Problemem jest nie tylko infrastruktura, która jednak się modernizuje, ale brak pieniędzy na zatrudnienie wykwalifikowanej kadry. Specjaliści od cyberbezpieczeństwa wolą pracować w firmach.
Robert Horbaczewski
22.02.2023
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance Kontrola zarządcza