Batalia sądowa została wszczęta przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i trwała ponad 10 lat, jednakże jej rezultat ma doniosłe znaczenie zarówno dla twórców, jak i podmiotów udostępniających platformy internetowe.  Nie pozostawia cienia wątpliwości, iż na operatorach tego typu serwisów spoczywają obowiązki, z których niewywiązanie się może rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą wobec podmiotów posiadających autorskie prawa majątkowe do utworu udostępnionego w sposób nielegalny w takim serwisie.

Czytaj w LEX: Wybrane aspekty implementacji przepisów dyrektywy 2019/790 i dyrektywy 2019/789 w zakresie udostępniania utworów online >>>

 

Sąd Najwyższy orzekł, że musi być zagwarantowana ochrona prawno-autorska przez zapewnienie  środków mających na celu zapobieżenie wszelkim dalszym szkodom ponoszonym przez podmiot, któremu przysługują prawa autorskie. Tego rodzaju ochrona nie może być fikcyjna, np. poprzez oświadczenie operatora portalu, iż dokłada starań, aby do naruszeń nie dochodziło. Muszą być to środki, które umożliwiają usunięcie naruszających treści, a także ich zablokowanie na przyszłość, na wszystkich kontach. Co ważne, działania te muszą być bezwzględnie podjęte w chwili, gdy podmiot uprawniony zgłosi naruszenie swoich praw.

Ostrowska Marta: Let’s play - działalność internautów a gra komputerowa z perspektywy prawa autorskiego >>>

 

Sprawdź również książkę: Prawo autorskie w praktyce >>


Wyrok nie zagraża istnieniu platform

Ten precedensowy wyrok w żaden sposób nie stanowi zagrożenia dla platform internetowych jako takich, za pośrednictwem których użytkownicy udostępniają pliki., pod warunkiem, że nie prowadzi to do naruszenia autorskich praw majątkowych. Zatem istotne jest jednak, aby nie budził wątpliwości fakt, iż operatorzy tego rodzaju serwisów internetowych ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą w sytuacji przechowywania i udostępniania treści naruszających prawa autorskie. Przy czym należy podkreślić, że nie istnieją wyjątki przewidujące możliwość wyłączenia tego rodzaju odpowiedzialności, w szczególności wyjątkiem takim nie jest przepis ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, który stanowi o wyłączeniu odpowiedzialności dostawców usług hostingowych.

Czytaj też: Udostępnianie i korzystanie z internetowych API - aspekty prawne i praktyczne >>>

Można powiedzieć, że wyrok ten nie pozostawia miejsce na inną interpretację przepisów unijnej dyrektywy z dnia 17 kwietnia 2019 r. w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym niż taką, której celem jest skuteczna ochrona twórców i podmiotów, którym przysługuje prawo autorskie, również przed naruszeniami mającymi miejsce w serwisach umożliwiających swobodne udostępnianie plików.

Autor: Agata Witkowska, radca prawny PATPOL LEGAL PIRÓG I WSPÓLNICY

Czytaj też: Opodatkowanie należności licencyjnych na przykładach >>>

Czytaj też: Prawnoautorskie aspekty udostępniania utworów w działalności bibliotek >>>

 

Nowość