Jak zaznaczono w komunikacie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postępowanie wyjaśniające zostało wszczęte ze względu na podejrzenie, że między importerem a dystrybutorami ekspresów marki Jura mogło dojść do prowadzenia niedozwolonych praktyk rynkowych – odgórnego ustalania cen oraz podziału rynku. Pod koniec poprzedniego roku przeprowadzono pod tym kątem przeszukania w siedzibach kilku podejrzanych podmiotów, a aktualnie zebrane dowody są szczegółowo analizowane.

Czytaj: UOKiK zarzuca siedmiu firmom naruszenie zakazu zmowy przetargowej >>

Surowe kary za naruszenia

Prezes UOKiK przypomina, że na obecnym etapie postępowanie nie jest prowadzone przeciwko konkretnemu podmiotowi, a w sprawie. Jeśli jednak dowody potwierdzą stawiane hipotezy, kolejnym etapem będzie wszczęcie postępowania antymonopolowego, już wobec danego przedsiębiorcy. Za zmowę i ograniczanie konkurencji firmom grożą surowe kary. Może być to nawet równowartość 10 proc. obrotu przedsiębiorcy, z kolei menadżerowie odpowiadający za zawarcie zmowy muszą liczyć się z karą do 2 mln zł.

Czytaj w LEX: Ochrona konsumentów przed nieuczciwymi praktykami w zakresie podwójnej jakości produktów w świetle zmian wprowadzanych na mocy dyrektywy Omnibus >>>

- Przypominam, że zgodnie z prawem ochrony konkurencji przedsiębiorcy powinni samodzielnie ustalać ceny produktów. Zabronione jest uzgadnianie ich z innymi podmiotami. W efekcie takich porozumień konsumenci płacą drożej za towary, zaś konkurencja na rynku zostaje ograniczona  – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

 

Program łagodzenia kar

UOKiK przypomina również, że nadal funkcjonuje program łagodzenia kar (leniency), który daje przedsiębiorcy lub menedżerowi szansę na obniżenie lub uniknięcie kary pieniężnej za zmowę. Aby z niej skorzystać, trzeba z własnej inicjatywy zgłosić się do urzędu i ujawnić swój udział w nielegalnym porozumieniu, a także przedstawić dowody i współpracować na podobnej zasadzie, jak w przypadku instytucji świadka koronnego. Wniosek można przekazać mailowo, listownie, osobiście lub ustnie w siedzibie UOKiK.

Sprawdź w LEX: Dyrektywa Omnibus - ważne zmiany w ochronie konsumentów >>>