O tym, że podczas posiedzenia niejawnego, które odbyło się w poniedziałek 22 stycznia br., oddalono wniosek o wpis likwidacji Polskiego Radia, poinformował na platformie X Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z opublikowanego przez niego fragmentu dokumentu wynika, że w posiedzeniu brali udział: przedstawiciele KRRiT, prokurator generalny Adam Bodnar oraz prokurator Prokuratury Regionalnej w Warszawie Filip Wolski. 

Bezprecedensowy charakter sprawy 

Uzasadnienie oddalenia wniosku nie jest jawne. Z fragmentu opublikowanego przez szefa KRRiT wynika jednak, że sąd wskazał, iż choć wpis o likwidacji spółki ma charakter deklaratoryjny, to jednak sędzia nie pełni w tej sytuacji jedynie technicznej roli. Doszedł też do wniosku, że "bezprecedensowy charakter niniejszej sprawy wymaga poczynienia szerszych rozważań oraz wnikliwej analizy przepisów ustaw szczególnych, orzecznictwa i doktryny z jednoczesnym oparciem rozstrzygnięcia w sprawie na jednej ze sprzecznych linii". 

Postanowienie sądu nie jest prawomocne. Wnioskodawca, czyli minister kultury, może w ciągu siedmiu dni odwołać się od rozstrzygnięcia. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich tygodni sądy zaakceptowały kilkanaście wniosków o otwarcie likwidacji w regionalnych rozgłośniach należących do mediów publicznych. Wcześniej jednak oddalono także wniosek o wpisanie nowych władz Polskiego Radia do KRS. 

Czytaj też: Likwidacja TVP nie może się zakończyć bez zmiany ustawy

MKDiN: Wpis ma charakter deklaratoryjny, a więc informacyjny 

W oświadczeniu wydanym po postanowieniu w sprawie Polskiego Radia resort kultury podkreślił, że wpis w rejestrze nie tworzy prawa lub statusu organów, np. prawa do zasiadania we władzach spółki. Ma jedynie walor informacyjny. Przypomniano również, że po złożeniu skargi, co ma nastąpić niezwłocznie, postanowienie straci moc prawną. 

- Odnośnie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym warto dodać, że w wielu sądach w Polsce zostały dokonane przez referendarzy sądowych wpisy odnośnie rozpoczęcia procesów likwidacyjnych spółek prowadzących lokalne rozgłośnie Polskiego Radia (które również zostały przez MKiDN w imieniu Skarbu Państwa postawione w stan likwidacji). Taki wpis dokonany został także (w odniesieniu do warszawskiej publicznej rozgłośni radiowej) w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy, który dziś odmówił wpisania likwidacji Polskiego Radia S.A. Świadczy to, w ocenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o przyjęciu przez większość referendarzy rozpatrujących analogiczne wnioski, że procesy likwidacji zostały zainicjowane prawidłowo przez właściwy organ, a likwidatorzy powołani skutecznie i zgodnie z prawem - podkreślono.