Jutro rząd zajmie się ustawą o VAT i ułatwieniami w obrocie ziemią rolną

VAT Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rada Ministrów omówi jutro, tj. 12 marca br. projekty czterech ustaw, które mają zapewnić opiekę stomatologiczną uczniom, poprawić ściągalność VAT i złagodzić wymogi nabywania ziemi rolnej. A także - uściślić reguły wytwarzania broni i amunicji.

11.03.2019

Nowelizacja ustawy ma poprawić opiekę medyczną nad uczniami

Opieka zdrowotna

Zapewnienie równego dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz do opieki stomatologicznej, czyli jednakowego jej poziomu, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych - cel zmian w ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.

11.03.2019

Egzamin komorniczy z egzekucji środków pieniężnych

Prawo cywilne Prawnicy

Zakończyły się egzaminy komornicze. Według nieoficjalnych danych, do egzaminu przystąpiło 150 zdających, a zatem 99 procent spośród 152 osób, które zostały dopuszczone. Oficjalne dane ze sprawdzianu będą znane na początku kwietnia.

11.03.2019

Rzecznik dyscyplinarny sprawdzi opóźnienia szefa KRS w sporządzaniu uzasadnień

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podjęte zostały czynności wyjaśniające w sprawie możliwych nieusprawiedliwionych opóźnień w sporządzenia uzasadnień wyroków przez sędziego Leszka Mazura (fot.), przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa - poinformował w poniedziałek rzecznik dyscyplinarny sędziów Piotr Schab.

11.03.2019

Co nowego w ordynacji podatkowej - zaproszenie na konferencję

Ordynacja

Zmiany w prawie podatkowym od zawsze są dynamiczne. W oczekiwaniu na uchwalenie nowej ordynacji podatkowej 23-24 marca 2019 r. w Krakowie odbędzie się XIII Ogólnopolska Konferencja Prawa Podatkowego pt. Co nowego w ordynacji podatkowej - reforma ogólnego prawa podatkowego.

11.03.2019

Mogą zmienić się zasady pobytu Brytyjczyków w Polsce, jest poradnik

Administracja publiczna Brexit

Wciąż nie ma rozstrzygnięcia, na jakich zasadach nastąpi brexit i jak zmienią się normy pobytu Brytyjczyków w Polsce. Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował broszurę informacyjną, która prezentuje możliwe scenariusze po 29 marca 2019 r.

11.03.2019

ZUS: Pierwsze decyzje waloryzacyjne już wysłane

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

ZUS rozpoczął wysyłkę listów z informacją o wysokości świadczenia po waloryzacji. W ciągu miesiąca do emerytów i rencistów trafi blisko 8,5 mln korespondencji - poinformował Prawo.pl rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

11.03.2019

Potrzeba 160 mln zł na wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej

Prawo gospodarcze

Weterynarze chcą się spotkać z premierem Mateuszem Morawieckim. Obawiają się, że zmiany nad którymi pracuje resort rolnictwa nie poprawią sytuacji w nadzorze nad rzeźniami. Postulują przede wszystkim zwiększenie nakładów na inspekcję o 160 mln zł i lepszą współpracę przy tworzeniu nowego prawa.

11.03.2019

Tłumaczka premierów nie będzie zwolniona z tajemnicy zawodowej

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator w wystarczającym stopniu nie uzasadnił istnienia przesłanki dobra wymiaru sprawiedliwości dla takiego zwolnienia - tak warszawski Sąd Okręgowy uzasadnił postanowienie uchylające decyzję prokuratora o zwolnieniu na potrzeby śledztwa z tajemnicy tłumaczki m.in. b. premiera Donalda Tuska.

11.03.2019

Nie ma przepisów - 20 maja papierosy mogą zniknąć z półek

VAT

W drugiej połowie maja produkcja, sprzedaż i eksport wyrobów tytoniowych mogą okazać się niemożliwe. Brak krajowych przepisów i opóźnienia legislacyjne uniemożliwiają handlowcom i producentom dostosowanie się do skomplikowanego unijnego systemu śledzenia papierosów. Przedsiębiorcy apelują o szybkie uchwalenie prawa.

11.03.2019

Reforma sądownictwa, wsparcie pracowników sądów - priorytety Iustitii na 2019 r.

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zapowiada działania na rzecz przygotowania - jak podkreśla - realnej reformy sądownictwa. Chce zmian w Krajowej Radzie Sądownictwa, zwiększenia kompetencji samorządu sędziowskiego i udziału obywateli w funkcjonowaniu sądownictwa. Zapowiada też obronę sędziów przed dyscyplinarkami i wspieranie postulatów pracowników wymiaru sprawiedliwości.

11.03.2019

MEN strajku się nie obawia, ale zmienia zasady wyznaczania egzaminatorów

Zarządzanie oświatą

Przewodniczący komisji egzaminacyjnej zyska większą dowolność w powoływaniu składu, będzie można wyznaczać egzaminatorów spoza szkoły. Jak podkreślają związkowcy, w ten sposób MEN, które przygotowuje nowe przepisy, chce zabezpieczyć przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty mimo strajku nauczycieli.

11.03.2019

Mazowieckie kuratorium sprawdza, co szkoły zrobią ws. deklaracji LGBT

Zarządzanie oświatą

Mazowiecka kurator oświaty zwróciła się do prezydenta Warszawy z bardzo szczegółowymi pytaniami o podstawy prawne, o to, jakie czynności mają być podejmowane w ramach realizacji warszawskiej deklaracji LGBT - zapowiedział minister Maciej Kopeć.

11.03.2019

SN zmaga się z nowym regulaminem - 2 tys. spraw wyznaczono na starych zasadach

Wymiar sprawiedliwości

W okresie siedmiodniowego vacatio legis dla rozporządzenia prezydenta wprowadzającego nowy Regulamin Sądu Najwyższego, w SN wyznaczono sprawy na kolejne kilka miesięcy, w sumie ponad 2 tysiące - będą, zgodnie z zapisem regulacji rozpoznawane na starych zasadach. W tym czasie - jak mówi - prezes Izby Cywilnej sędzia Dariusz Zawistowski specjalny zespół SN będzie szukać rozwiązań.

11.03.2019

Wzmocnienie inspekcji weterynaryjnej ma uratować polską wołowinę

Prawo gospodarcze

Ubojnie zwierząt skontrolują weterynarze z urzędu, powoływani za zgodą Głównego Lekarza Weterynarii. Będzie też monitoring, ale nie obejmie on wszystkich rzeźni. Prawo.pl dotarło do roboczej wersji projektu nowelizacji ustawy o inspekcji weterynaryjnej, którego założenia Komisja Europejska ma poznać 18 marca.

11.03.2019

Płeć jednym z głównych powodów dyskryminacji na rynku pracy

Rynek Prawo pracy

Część polskich pracodawców kibicuje zwiększeniu się liczby pań, zarówno w zawodach technicznych, jak i na stanowiskach kierowniczych, ale rzeczywistość wciąż jeszcze jest daleka od ideału. Są jednak i tacy, którzy swoim działaniem udowadniają, że wzrost aktywności kobiet na rynku pracy pozytywnie przekłada się na biznes.

11.03.2019

Lekarz z Instagrama - czy to zakazana reklama?

Rzecznicy odpowiedzialności zawodowej upominają lekarzy zbyt aktywnie reklamujących swoją działalność i efekty pracy w mediach społecznościowych. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, prywatne gabinety lekarskie nie mogą się reklamować. Lekarze mają tylko prawo informować o swej działalności.

11.03.2019

Pełnomocnik zgłasza schemat podatkowy - tajemnicy nie gwarantuje

Ordynacja Kontrola zarządcza

Czy adwokaci, radcowie prawni i doradcy podatkowi, którzy jako promotorzy zgłoszą fiskusowi schemat podatkowy przygotowany dla swojego klienta, powinni wyłączyć się z reprezentowania go przed sądem? Zdaniem ekspertów, tak. Bo nie wiąże ich już tajemnica zawodowa, na którą mogliby się powołać, odmawiając zeznań.

11.03.2019

Likwidacja białych plam transportowych idzie powoli

Samorząd terytorialny

Zezwolenia na regularne przewozy, minimalna dostępność publicznego transportu w regionie i możliwość określenia udziału przewoźników prywatnych w rynku - to niektóre rządowe propozycje, dzięki którym ma zniknąć deficyt połączeń autobusowych. Za określenie potrzeb i organizowanie przewozów mają odpowiadać samorządy.

11.03.2019
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski