Świat po pandemii - oczekiwania firm kontra umiejętności pracowników

Prawo pracy HR Koronawirus

Kryzys spowodowany epidemią koronawirusa pokazał, że firmy potrzebują nowych kompetencji. Braki uzupełniają doszkalaniem pracowników, uzupełnianiem kompetencji i rekrutacją. Zmienia się styl pracy, znaczenia nabierają nowe umiejętności: adaptacja do zmian, odporność psychiczna oraz samoorganizacja pracy.

20.07.2020

Lex Deweloper to martwe prawo. Deweloperzy chcą to zmienić

Budownictwo

Radni nie wydają masowo decyzji o inwestycjach mieszkaniowych na podstawie tzw. Lex Deweloper. Po dwóch latach obowiązywania specustawy jest ich nieco ponad 100, głównie w małych miejscowościach. Polski Związek Firm Deweloperskich chce to zmienić. Zdaniem ekspertów ich propozycje nie sprawią, że specprzepisy przestaną być martwe.

20.07.2020

Zatarcie skazania, kiedy następuje? Jak złożyć wniosek?

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Zatarcie skazania to instytucja uregulowana w Kodeksie karnym. Jest szansą dla byłych skazanych na wykreślenie z Krajowego Rejestru Karnego i uzyskanie zaświadczenie o niekaralności. Może następować z mocy prawa lub na skutek postanowienia sądu podjętego na wniosek skazanego.

20.07.2020

W przychodniach nic już nie będzie takie samo jak przed pandemią

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Choć resort zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia zachęcają finansowo przychodnie do otwarcia się dla pacjentów, te przyjmują na osobiste wizyty tylko chorych potrzebujących bezpośredniego badania. Lekarze rodzinni mówią, ze budują nową normalność, a o wizytach w przychodni w celach towarzyskich należy już zapomnieć.

20.07.2020

Aktywistka zatrzymana jak bandyta - kolejne pytania o standardy pracy policji

Prawo karne Policja

Aktywistka Małgorzata Szutowicz, której zarzucono udział w zniszczeniu furgonetki fundacji Pro-Prawo do Życia, miała podczas zatrzymania przez policjantów być rzucona o ścianę, skuta i wyprowadzona boso z mieszkania. To sprawa, która budzi ogromne wątpliwości obrońców praw człowieka i skłania do dyskusji nad granicami działania policji.

20.07.2020

Raport o stanie gminy, powiatu, województwa – dowolność nie zawsze wygodna

Samorząd terytorialny

Kolejny raz gminy, powiaty i województwa muszą złożyć raport o stanie samorządu. W wielu samorządach po pierwszych raportach zdecydowano się na skorzystanie z uprawnienia przyznanego radom i sejmikom do określenia szczegółowych wymogów, jak go sporządzać. Prawo nie wskazuje bowiem wzoru dokumentu. Termin na złożenie raportu wkrótce upływa.

20.07.2020

Pielęgniarka wystawi receptę, farmaceuta zrealizuje

Opieka zdrowotna Farmacja

Farmaceuta ma obowiązek realizowania recept wystawionych przez pielęgniarki i położne, ordynujących leki z grupy OTC oraz określone wyroby medyczne, a także te dla zasłużonych honorowych dawców krwi.

20.07.2020

Większość krajów strefy Schengen zniosła obostrzenia przy przekraczaniu granic

Administracja publiczna Koronawirus

Polacy mogą już bez przeszkód udać się na wakacyjne wojaże po niemal całej Europie. Na urlop można polecieć m.in. do Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Bułgarii, Czarnogóry, Albanii, Grecji czy na Cypr. Wakacje odpoczynek można też zaplanować w Portugalii, Turcji czy Egipcie, ale nie latają tam samoloty z Polski.

19.07.2020

Ziobro: Polska nie może zgodzić się na powiązanie funduszy UE z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Finanse Prawo unijne

W Brukseli trwa szczyt UE w sprawie budżetu na lata 2021-2027. Najnowsza propozycja zakłada, że państwa, które będą chciały korzystać ze środków na transformację energetyczną, będą musiały zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 roku. Warunkiem ma być też przestrzeganie praworządności.

18.07.2020

Ustawa o Polskim Bonie Turystycznym już obowiązuje

Domowe finanse

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Polskim Bonie Turystycznym i jeszcze w piątek po południu została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Bon będzie przysługiwał w wysokości 500 zł na każde dziecko i 1000 zł na dziecko niepełnosprawne. Otrzymają go też rodzice pracujący za granicą. Pieniędzy na wakacje nie dostaną natomiast emeryci i renciści,

18.07.2020

Samorządy zabiegają o lepsze finansowanie szpitali i zmiany w sieci

Finanse samorządów Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Samorządy proponują rozwiązania mające na celu poprawę sytuacji szpitali. Chcą wprowadzenia możliwości rozliczenia ryczałtu na 2020 rok do końca roku 2021, a także zagwarantowanie, iż żaden szpital nie będzie miał ryczałtu na rok 2021 mniejszego niż na rok obecny w związku z mniejszym wykonaniem świadczeń w wyniku epidemii.

18.07.2020

RPO: Zdjęcie z fotoradaru niewyraźne - obywatel ma donieść sam na siebie

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Kara grzywny grozi właścicielowi samochodu, jeśli nie ujawni on, kto nim kierował np. wtedy, gdy fotoradar zarejestrował przekroczenie prędkości. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w obecnym stanie prawnym sprawca nie ma zatem możliwości skorzystania z prawa do milczenia, które jest częścią konstytucyjnego prawa do obrony.

18.07.2020

MSWiA: Myśliwi mogą używać broni z tłumikiem na strzelnicy

Policja

Znowelizowana ustawa o broni i amunicji pozwoliła myśliwym używać broni z tłumikiem podczas odstrzału sanitarnego. Przepisy nie mówią jednak wprost, że myśliwi mogą trenować z taką bronią. Według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji jest taka możliwość.

18.07.2020

MEN: Nie będzie dodatkowego terminu matury

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Nie będzie dodatkowego, sierpniowego terminu egzaminu maturalnego w związku z COVID-19. Z takim postulatem wystąpił Związek Miast Polskich. Minister Edukacji Narodowej uważa, że ma takiej potrzeby. W tym roku szkolnym nie jest przeprowadzany egzamin maturalny w części ustnej.

18.07.2020

Współwłaściciel nieruchomości ma prawo do ulgi w podatku od spadków i darowizn

Podatki i opłaty lokalne Domowe finanse PIT

Podatniczka ma prawo do skorzystania z ulgi w podatku od spadków i darowizn w związku z nabyciem własności lokalu mieszkalnego tytułem zapisu zwykłego za opiekę, mimo, że jest współwłaścicielem innego lokalu mieszkalnego. Ograniczenie skorzystania z ulgi dotyczy tylko właścicieli innych lokali. Potwierdza to skarbówka w niedawnej interpretacji.

18.07.2020

Rzecznik praw dziecka chce kar za picie alkoholu w ciąży

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rzecznik Praw Dziecka chce odpowiedzialności karnej za picie alkoholu w ciąży. Pomysł ma poparcie w PiS, w opozycji budzi sprzeciw. Totalnie krytykują go organizacje zajmujące się prawami i zdrowiem kobiet. Ich zdaniem ważniejsze i znacznie skuteczniejsze byłyby działania profilaktyczne i edukacyjne, niż karanie kobiet.

18.07.2020

Transgraniczne batalie rodziców - łatwiej o wyrok niż o odzyskanie dziecka

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Z roku na rok zwiększa się liczba spraw dotyczących transgranicznych porwań dzieci. Choć reforma z 2018 r. przyspieszyła rozstrzygnięcia, szanse na happy end są nikłe. Silny konflikt prowadzi do ukrywania dziecka, a walczący rodzice nie liczą się z żadnymi konsekwencjami. Polacy zaczynają słynąć z porwań "wielokrotnych". Sytuację nie do końca ułatwiają interwencje choćby przedstawicieli rządu.

18.07.2020

W branży hotelarskiej i gastronomicznej płace prawie się zatrzymały

Prawo pracy Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Według danych GUS, tegoroczny czerwiec przyniósł dalszy spadek przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Obecnie pracuje w nim 6 185,8 tys. osób. W porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku liczba pracujących zmniejszyła się o 208 tys. osób. Oznacza to spadek rok do roku o 3,3 proc.

17.07.2020