Według badania przeprowadzonego przez Inquiry, aż 76 proc. pracowników chciałoby pracować w modelu hybrydowym. Wśród nich 63 proc. najchętniej skorzystałoby z home office 1-2 dni w  tygodniu, a 13 proc. chce mieć możliwość pracy z domu kilka dni w miesiącu. Praca hybrydowa stanowi spore wyzwanie dla pracodawców oferujących świadczenia pozapłacowe dostępne jedynie z poziomu biura lub głównie w postaci fizycznej, dlatego coraz więcej firm sięga po benefity, które będą wspierać pracowników zarówno w formule online, jak i offline.

Jak wynika z raportu „COVID-19's impact on employee benefits in Poland”, w ciągu najbliższych 12 miesięcy co trzecia firma w Polsce zamierza dysponować nowym świadczeniem pozapłacowym. Największym zainteresowaniem wśród pracodawców, którzy planują wdrożyć w swoich firmach dodatkowe rozwiązania, cieszą się platformy kafeteryjne. Prawie 29 proc. firm wskazało je jako benefit najważniejszy dla pracowników w najbliższym czasie.

Czytaj w LEX: Praca hybrydowa – raczkujący trend czy nowa rzeczywistość? >

– Platformy kafeteryjne świetnie wpisują się w nową rzeczywistość. Zapewniają dostęp do szerokiej oferty produktów i usług – od możliwości zrobienia zakupów online, przez konsultacje medyczne, kursy rozwojowe, aż po usługi związane z rozrywką, aktywnością fizyczną czy wypoczynkiem. W ramach jednej platformy mamy do dyspozycji świadczenia, które możemy realizować zarówno fizycznie, jak i przez Internet. Dzięki temu platformy kafeteryjne z jednej strony są istotnym elementem pakietu świadczeń pozapłacowych w warunkach pracy hybrydowej, a z drugiej - benefitem, który ze względu na swoją elastyczność odpowiada na różne, zmieniające się w czasie, potrzeby zatrudnionych – wyjaśnia Emilia Rogalewicz, członek zarządu Benefit Systems.

Zobacz w LEX: Jak pomóc sobie w powrocie do pracy? Budowanie osobistej odporności - szkolenie online >

Według badania Sedlak&Sedlak, 41,7 proc. pracowników wciąż nie może samodzielnie wybierać benefitów, mimo, że taką potrzebę deklaruje aż 89,8 proc. z nich. Samodzielny wybór świadczeń dostępnych online ma tylko co czwarty ankietowany.

Czytaj również: Solidnego pracodawcę poznasz po wartościach – kultura organizacyjna w czasach pracy zdalnej

Wellbeing online

Najnowszy raport Benefit Trends 2021 przygotowany przez Willis Tower Watson wskazuje, że aż 73 proc. pracodawców uznaje problem stresu oraz wypalenia zawodowego pracowników za najważniejsze obecnie wyzwania w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Już 65 proc. pracodawców planuje dodać do oferowanych świadczeń pozapłacowych także benefity z zakresu wellbeingu, a 60 proc. z nich zamierza zwrócić szczególną uwagę na wsparcie zarówno kondycji psychicznej, jak i fizycznej, a także na elastyczność wdrażanych rozwiązań.

Zobacz w LEX: Jak zarządzać pracą zdalną? - szkolenie online >

Co ciekawe, w badaniu AI@Work Study 2020, aż 86 proc. pracowników chciałoby, aby pracodawcy wspierali ich dobrostan wykorzystując przy tym technologię. Na rynku świadczeń pozapłacowych pojawiają się więc nowe rozwiązania online skupione na zdrowiu psychofizycznym pracowników.

 


Aktywność fizyczna może pomóc zniwelować negatywne skutki pandemii

Jednym z problemów, który pojawił się w czasie pandemii, jest spadek produktywności pracowników podczas wykonywania obowiązków służbowych. – Jeden na trzech zatrudnionych narzeka na problemy z koncentracją w pracy, co piąty potrzebuje więcej czasu na realizację obowiązków zawodowych, a 15 proc. doświadcza problemów z rozumowaniem i podejmowaniem decyzji (Global Wellbeing Survey 2021). Jednym z działań, które warto podjąć, by zniwelować negatywne skutki pandemii jest aktywność fizyczna. Z badania MultiSport Index wynika, że czterech na pięciu ćwiczących Polaków uważa, że ruch pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i efektywność w pracy. Dodatkowo dwóch na pięciu Polaków jest zdania, że trening w klubie fitness wpłynąłby pozytywnie na ich kondycję psychiczną – dodaje Emilia Rogalewicz.

Czytaj w LEX: Wellbeing hybrydowy >

Mimo rosnącej świadomości społecznej na temat pozytywnego wpływu regularnego ruchu na zdrowie, wciąż 43 proc. dorosłych Polaków nie stosuje się do rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie aktywności fizycznej. Osobom dorosłym zaleca się w nich odpowiednio 150-300 minut umiarkowanej lub 75-150 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu. Jak jednak wskazuje Emilia Rogalewicz, wśród osób korzystających z kart sportowych oferowanych przez pracodawców w Polsce, procent osób mających szansę wypełnić wytyczne WHO jest wyższy.

Czytaj w LEX: Optymalny model hybrydowy >