Uważasz, że policjant naruszył prawo - możliwa skarga lub zawiadomienie prokuratury

Policja

Policjant, który np. podczas wykonywania czynności służbowych narusza lub łamie prawo, powinien się liczyć z konsekwencjami. Ścieżki do wyegzekwowania tego są różne. Trzeba przy tym pamiętać, że policja nie może być sędzią we własnej sprawie, więc gdy w grę wchodzi przestępstwo, trzeba zawiadomić prokuraturę. Możliwa jest też skarga do Biura Spraw Wewnętrznych Policji - telefoniczna, mailowa lub listowna.

07.12.2022

Kuratorzy apelują do prezydenta, by nie podpisywał noweli ich ustawy

Wymiar sprawiedliwości

Część przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych może być niekonstytucyjnych i naruszać Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka - uważa Krajowa Rada Kuratorów. Dlatego zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy, by skierował regulację do Trybunału Konstytucyjnego, w celu zbadania jej zgodności z Konstytucją.

07.12.2022

Prawo będzie sprzyjać elektrowniom wiatrowym, ale na razie tylko na morzu

Środowisko Prawo gospodarcze Energetyka

Jest szansa na szybkie przyjęcie przepisów, które zniosą bariery dla rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Pakiet odpowiednich zmian w różnych ustawach został dołączony do specustawy gazowej, którą teraz zajmuje się Senat. Tymczasem na rozpatrzenie wciąż czeka projekt podobnych zmian dotyczący wiatraków na lądzie, gdzie od kilku lat inwestycje są blokowane przez obowiązujące prawo.

07.12.2022

Uproszczenia w VAT mniej korzystne i trzy miesiące później

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Kolejny, trzeci już, pakiet zmian i uproszczeń w VAT miał wejść w życie w styczniu 2023 roku. Nowe przepisy zaczną obowiązywać jednak kwartał później. Ustawodawca nie zdążył z przygotowaniem nowelizacji. Ułatwień będzie sporo, chociaż, jak podkreślają eksperci, powinno być ich więcej – zwłaszcza że w drugiej wersji projektu część zmian zniknęła. Chodzi m.in. o wystawianie faktur zaliczkowych i końcowych.

07.12.2022

Komisja Nadzoru Finansowego broni WIBOR-u

Banki Kredyty

Metoda opracowywania WIBOR spełnia warunki wymagane przez unijne rozporządzenie BMR - uważa Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Nadzór wskazuje, że do tej pory na polskim rynku finansowym nie uprawdopodobniono ani nie udowodniono nikomu manipulacji przy WIBOR-ze. To reakcja na krytykę wobec tego mechanizmu ustalania oprocentowania kredytów.

06.12.2022

Jest nowe rozporządzenie taryfowe dla energii elektrycznej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

We wtorek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Zawiera m.in. przepisy dla liczników zdalnego odczutu i magazynów energii.

06.12.2022

Monitorowanie EKG z domu pacjenta - projekt pilotażu trafił do konsultacji 

Pacjent Opieka zdrowotna

Przydatność wykorzystania plastrów EKG do monitorowania w sposób zdalny stanu zdrowia pacjenta chce ocenić Ministerstwo Zdrowia dzięki pilotażowi. Projekt rozporządzenia w zakresie wykorzystania plastrów EKG w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej we wtorek trafił do konsultacji publicznych.

06.12.2022

Polska uszczelni unijny system powrotów nielegalnie przebywających cudzoziemców

Administracja publiczna Policja

Rząd przyjął w we wtorek projekt nowelizacji ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. To kolejny akt prawny, który dostosowuje polskie prawo do nowych przepisów unijnych, które dotyczą użytkowania Systemu Informacyjnego Schengen, do celów powrotu nielegalnie przebywających cudzoziemców oraz do celów odpraw granicznych.

06.12.2022

W IKEA nie było dyskryminacji religijnej przy zwolnieniu za wpis o społeczności LGBT - prawomocny wyrok

Prawo karne Prokuratura Prawo pracy

Kierowniczka z sieci IKEA została prawomocnie uniewinniona od zarzutu dyskryminacji wyznaniowej, której miała się dopuścić, zwalniając pracownika. Powodem były jego komentarze, w których wspomagając się cytatami z Biblii zaatakował społeczność LGBT. Od wyroku z pierwszej instancji odwołała się prokuratura, a do apelacji przyłączyła się również fundacja Ordo Iuris.

06.12.2022

Akademia Koźmińskiego najlepszą szkołą biznesu w regionie

Szkolnictwo wyższe

Akademia Leona Koźmińskiego jest najlepszą uczelnią biznesową w Europie Środkowo-Wschodniej – tak wynika z Rankingu Europejskich Szkół Biznesu opublikowanego przez „Financial Times” 5 grudnia 2022 r. W pełnym zestawieniu stu czołowych uczelni z Europy Koźmiński jest na 52. miejscu, a w programie realizowanym wspólnie z ESCP zajmuje wysokie 3. miejsce.

06.12.2022

Osoby zmieniające konto muszą pamiętać o poinformowaniu ZUS

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Niewłaściwy numer rachunku bankowego lub stary adres zamieszkania sprawiają, że do klientów ZUS nie dotrą informacje albo wysyłane przez Zakład pieniądze - ostrzega ZUS. Urzędnicy przypominają, że każdą zmianę zgłosić należy najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca mu co miesiąc pieniądze.

06.12.2022

Mikołajkowe i świąteczne prezenty dla pracowników i emerytów czasem bez podatku

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Pracodawcy, którzy wręczają świąteczne prezenty swoim pracownikom, muszą brać pod uwagę ewentualne skutki podatkowe. W niektórych przypadkach konieczne jest naliczenie PIT. Ważne jest, z jakiego źródła upominki zostały sfinansowane. Znaczenie ma też ich wartość. Specjalnego podejścia wymagają upominki dla emerytów.

06.12.2022

Obowiązkowe e-fakturowanie w ramach KSeF coraz bliżej

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy dobrowolnie mogą korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jest to system umożliwiający wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. E-faktura, jako powszechny system rozliczania, zacznie być obligatoryjna od 2024 roku. Obejmie czynności, które obecnie wymagają udokumentowania fakturą wystawioną zgodnie z ustawą o VAT.

06.12.2022

Podaruj książki - apel o udział w przedświątecznej akcji

Pomoc społeczna

Uwolnij superpomoc dobra - podaruj książki. Pod takim hasłem trwa zbiórka darowizn, dzięki którym książki mają trafić do dzieci przebywających w placówkach opiekuńczych, a także do dzieci z rodzin uchodźców z Ukrainy oraz do rodzin w trudnej sytuacji finansowej będących pod opieką Ośrodków Pomocy Społecznej.

06.12.2022

UE: 700 mln euro na wsparcie polskich uczelni 

Szkolnictwo wyższe

Aż 700 mln euro trafi do uczelni wyższych w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Program Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny (FERS) wciąż czeka na akceptację Komisji Europejskiej, ale ma to nastąpić przed końcem grudnia 2022 r. Już za kilka miesięcy zostaną ogłoszone pierwsze konkursy i uruchomione nowe projekty finansowe.

06.12.2022

Firmy będą mogły przekształcić użytkowanie wieczyste, ale tylko przez rok - jest nowa wersja projektu

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Nieruchomości

Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję ustawy, dzięki której firmy będą mogły przekształcić prawo użytkowania wieczystego już prawdopodobnie w 2023 roku. Wykup nieruchomości nie będzie jednak tak atrakcyjny, jak w przypadku mieszkaniówki. Wiele firm zapłaci za nieruchomości więcej, aniżeli wynosi ich wartość rynkowa. Zbyt mało będzie także czasu na uwłaszczenie, bo tylko rok. Może to spowolnić lub zablokować obrót.

06.12.2022

"Odwieszenie" sędziego Tulei to tylko kamyczek na drodze do kamieni milowych

Prawnicy Prawo unijne

Przywrócenie do orzekania sędziego Igora Tulei nie jest przywróceniem praworządności w Polsce - uważa większość prawników. Potrzebne są systemowe zmiany w wyborze Krajowej Rady Sądownictwa. A także realizacja wszystkich postulatów zawartych w tzw. kamieniach milowych opartych o orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Bez tego nie dostaniemy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

06.12.2022

Za sołtysa inkasenta nie trzeba odprowadzać składki zdrowotnej

Samorząd terytorialny PIT

Czy sołtysi pełniący funkcję inkasentów podatków i opłat lokalnych powinni być zgłoszeni do ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych? Czy samorządy, które miały problemy z odpowiedzią na to pytanie, mogą odetchnąć z ulgą. Otóż nie powinni. Kluczowe znaczenie ma tu fakt, iż sołtysi zostali wyznaczeni do tej funkcji, a nie powołani na mocy aktu powołania.

06.12.2022

Profilaktyka 40 Plus nie może nabrać rozpędu

Pacjent Opieka zdrowotna

Niespełna 800 tys. osób skorzystało do tej pory z programu Profilaktyka 40 Plus. Nie widać na razie także wyraźnego efektu zaangażowania przychodni POZ – jedynie 319 z nich otrzymało bonus za zachęcanie pacjentów do badań. Z kolei laboratoriom diagnostycznym nie opłacają się akcje wyjazdowe, bo wycena NFZ badań nie zmieniła się od początku trwania programu, a koszty wzrosły przez inflację.

06.12.2022

Szkolne autobusy mają walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, ale skutek niepewny

Samorząd terytorialny Zarządzanie oświatą Transport

Szkolnymi autobusami będą mogli jeździć nie tylko uczniowie. To jeden z pomysłów rządu na walkę z komunikacyjnym wykluczeniem. Znalazł się on w projekcie nowelizacji ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz niektórych innych ustaw. Jednak proponowany przepis nie określa dokładnie, co ustawodawca ma na myśli. Samorządowcy zaznaczają zaś, że niewiele on zmieni.

06.12.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski