Prof. Steinborn nowym prezesem SA w Gdańsku

Prawnicy

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, powołał profesora Uniwersytetu Gdańskiego dra hab. Sławomira Steinborna, sędziego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, do pełnienia funkcji prezesa Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, na okres sześciu lat. Akt powołania został podpisany 28 lutego 2025 r.

01.03.2025

Strażnik gminny czy miejski bez poparcia związków - bez emerytury pomostowej

Samorząd terytorialny Emerytury i renty

Strażnicy gminni (miejscy) nie wykonują pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach pomostowych. I choć mają pewne cechy wspólne z Policją, której funkcjonariusze korzystają z preferencyjnych warunków nabywania prawa do emerytury w systemie zaopatrzenia emerytalno-rentowego funkcjonariuszy służb mundurowych, to takie proste porównanie nie jest jednak wystarczające, aby uznać, że dany rodzaj pracy odpowiada cechom prac o szczególnym charakterze.

01.03.2025

Niepełnosprawność nie zawsze oznacza niezdolność do pracy

Prawo pracy Niepelnosprawność Rynek pracy

Niepełnosprawność i niezdolność do pracy to dwa zupełnie odmienne orzeczenia, wydawane przez różne instytucje i w innym celu. Warto o tym pamiętać, by wiedzieć, gdzie uzyskać dane orzeczenie oraz z jakich świadczeń czy ulg można korzystać - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

01.03.2025

Czas trwania użytkowania wieczystego ma podstawowe znaczenie

Samorząd terytorialny Budownictwo

Okres, na jaki publicznoprawny właściciel ustanawia prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowi istotny element umowy o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste. Jego konsekwencją jest także możliwość dokonania aktualizacji opłaty rocznej czy też określenie wartości prawa użytkowania wieczystego. Czas trwania prawa stanowi składową do wyliczeń.

01.03.2025

Waga i postura pacjenta nie mogą być przeszkodą do badania

Pacjent Opieka zdrowotna

Wystarczy, że pacjent ma nadwagę albo niestandardową posturę ciała, by uniemożliwiło mu to skorzystanie z rezonansu magnetycznego w publicznej placówce medycznej. Maszyny często nie są bowiem dostosowane do potrzeb takich osób. Problem w tym, że pacjent najczęściej dowiaduje się o tym dopiero w momencie próby "wciśnięcia" go do rezonansu i czekania miesiącami w kolejce. O problemie mówi się od lat, ale wciąż zmienia się niewiele.

01.03.2025

WSA: Ograniczenie czy usprawnienie? Spór o rolę dyrektora w przyznawaniu nagród

Zarządzanie oświatą

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi potwierdził, że gmina ma prawo określać kryteria i tryb przyznawania nagród nauczycielom przez dyrektora szkoły. Nie może jednak wprowadzać mechanizmów ograniczających autonomię dyrektora w podejmowaniu decyzji. Rada Miejska w Wieluniu uchwaliła tryb i kryteria przyznawania nagród dla nauczycieli szkół i przedszkoli na terenie gminy za ich osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej.

01.03.2025

Niełatwa droga do odszkodowania za upadek na śliskim chodniku

Prawo cywilne

Zima się kończy, jednak jej skutki niektórzy będą odczuwać dłużej. Poszkodowany po upadku na śliskim chodniku czy nieodśnieżonych schodach musi nie tylko ustalić, kto odpowiada za zaniedbanie w utrzymaniu miejsca, w którym doszło do zdarzenia, ale też udowodnić, że do wypadku doszło z powodu niewywiązania się podmiotu odpowiedzialnego za daną nieruchomość czy drogę z ciążących na nim obowiązków. To ostatnie bywa trudne i czasochłonne.

01.03.2025

LinkedIn na gorąco, Żabka przez „Rz”. Czy parodia znaku towarowego to naruszenie? 

Ochrona konkurencji Własność intelektualna

Autor humorystycznego profilu „LinkedIn na gorąco” zmienił jego nazwę po tym, gdy otrzymał wezwanie do zaprzestania naruszania praw do znaku towarowego oraz do wprowadzania w błąd od wydawnictwa, które jest uprawnione do znaku towarowego „Życie NA GORĄCO”. Czy jednak do naruszenia faktycznie doszło? Eksperci mają wątpliwości. Artyści niejednokrotnie parodiują bowiem znane marki i nikt nie czyni im z tego zarzutów. 

01.03.2025

RPO: Referendarz powinien móc odwołać się od decyzji w sprawie jego czynności

Wymiar sprawiedliwości

Trudno racjonalnie uzasadnić brak jakiejkolwiek ścieżki odwoławczej od decyzji istotnie zmieniających zakres obowiązków referendarza w sytuacji, gdy jest on pracownikiem sądu, a każdy inny pracownik ma taką możliwość - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zwrócił się do ministra sprawiedliwości o zainicjowanie prac nad odpowiednią nowelizacją Prawa o ustroju sądów powszechnych. To efekt skarg samych referendarzy, którzy wskazują, że takie arbitralne decyzje prezesów sądów powodują nadmierne obciążenie ich pracą orzeczniczą.

01.03.2025

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią będzie przedłużony

Administracja publiczna

Zakaz przebywania w strefie nadgranicznej - 200 m w głąb terytorium Polski od granicy z Białorusią - ma być przedłużony o kolejne 90 dni, począwszy od 10 marca. Przewiduje tak przewiduje projekt rozporządzenia MSWiA, który w piątek został przekazany do konsultacji. W kilku miejscach strefa ma mieć szerokość 2 i 4 km.

28.02.2025

Wiadomo, kto w prokuraturze zajmie się pismem ws. „zamachu stanu”

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Prokurator Małgorzata Szeroczyńska, zastępca prokuratora okręgowego w Warszawie, zajmie się sprawą zawiadomienia Bogdana Święczkowskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego, mówiącego o podejrzeniu zamachu stanu. Jak poinformował rzecznik tej jednostki, Piotr Skiba, obecnie trwa analiza zawiadomienia.

28.02.2025

Prezydent: Działania wokół KRS to marnotrawstwo sił i bezcennego czasu

Wymiar sprawiedliwości

Działania podejmowane w zakresie KRS, próba dewastowania organów państwa, kwestionowania statusu sędziów i ich orzeczeń, przeciągające się spory, skupiające się jedynie na argumentach politycznych, uderzające w fundamenty demokratycznego państwa prawa oraz prawa i wolności obywateli, są skandalicznym marnotrawstwem sił i bezcennego czasu - napisał w liście na obchody 35-lecia Krajowej Rady Sądownictwa prezydent Andrzej Duda.

28.02.2025

Prokuratura zajmie się kampanią "Sprawiedliwe sądy" z 2017 roku

Wymiar sprawiedliwości

Do prokuratury skierowano zawiadomienie w sprawie kampanii "Sprawiedliwe sądy", jak również nawiązania współpracy przez Polską Fundację Narodową z firmą Solver sp. z o.o. i z dwoma domami mediowymi na jej realizacje. Nieprawidłowości mają dotyczyć "działań PFN, jej byłych członków zarządu i pełnomocników osób uprawnionych do działania w imieniu Fundacji w ramach projektów takich jak +Sprawiedliwość+, +I Love Poland+ (projektu wcześniej nazwanego Polska 100) oraz Portalu Polska i projektu Polskie Dziedzictwo Wschód".

28.02.2025

Kolejne rozporządzenie ws. lekcji religii może trafić do TK

Szkoła i uczeń

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że MEN złamało Konstytucję, wydając rozporządzenie w sprawie warunków organizowania lekcji religii. Chodzi o ułatwienia w łączeniu klas - prezes SN, która zaskarżyła przepisy, uważa, że doszło do złamania ustawy zasadniczej, bo nie osiągnięto porozumienia ze związkami wyznaniowymi. Teraz Kościół chce, by podobny wyrok wydano w odniesieniu do zmian dotyczących ograniczenia liczby lekcji religii.

28.02.2025

Czy jest ulga na klimatyzację? Decyduje zaświadczenie lekarskie

PIT Niepelnosprawność

Skarbówka zgadza się, co do zasady, by osoba mająca orzeczenie o niepełnosprawności odliczyła wydatki na zakup i montaż klimatyzacji we własnym mieszkaniu. Trzeba jednak udowodnić, że taki wydatek ma związek z sytuacją zdrowotną danej osoby. Ne wystarczy, że poprawi jej samopoczucie. Według ekspertów, podatnik korzystający z ulgi rehabilitacyjnej powinien mieć zaświadczenie lekarskie, że przy danej chorobie niewskazane są upały.

28.02.2025

NCBR i Pracodawcy RP zacieśniają współpracę

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Pracodawcy RP podpisały list intencyjny, który zapowiada wspólne działania w ramach projektu Uczelnie Przyszłości. Dzięki tej inicjatywie aż 360 innowacyjnych projektów studenckich ma szansę otrzymać dofinansowanie, przy czym 20 proc. z nich spełni kryteria innowacji społecznych.

28.02.2025

Ratownicy przedstawili rozwiązania, które zwiększyłyby bezpieczeństwo ich pracy

Zawody medyczne

Obowiązkowa, całodobowa obecność profesjonalnej ochrony w SOR i izbach przyjęć. Zwiększenie priorytetu interwencji policji w zdarzeniach z udziałem agresywnych pacjentów, czy możliwość użycia przez personel medyczny środków ochrony osobistej (np. gaz pieprzowy, paralizator) - to tylko niektóre z propozycji dotyczące poprawy bezpieczeństwa w szpitalach Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych. Minister sprawiedliwości na spotkaniu z ratownikami obiecał szereg zmian prawnych.

28.02.2025

28 lutego ostatnim dniem na wniosek o zwrot akcyzy od paliwa rolniczego

Akcyza Administracja publiczna

Piątek, 28 lutego, jest ostatnim dniem na złożenie wniosku o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej - przypomina ministerstwo rolnictwa. W 2025 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego wynosi 1,46 zł do litra zakupionego oleju napędowego.

28.02.2025

ZUS: Terminarz wypłat zwaloryzowanych świadczeń - niektórzy otrzymają je wcześniej

Domowe finanse Emerytury i renty

Jak co roku, w marcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzi waloryzację świadczeń. W związku z tym, że 1 marca w tym roku przypada w sobotę, Zakład z wyprzedzeniem wypłacił ponad milion zwaloryzowanych świadczeń, aby emeryci i renciści mogli je otrzymać najpóźniej 28 lutego, zarówno w formie gotówki, jak i na konta bankowe.

28.02.2025

Uczestnik PPK może wybrać fundusz, w którym będą inwestowane jego środki

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik PPK, który rozpoczyna oszczędzanie w tym programie, zostaje automatycznie przypisany do funduszu zdefiniowanej daty właściwego do jego wieku. Może jednak, w każdym czasie, zmienić ten fundusz na inny. Może także transferować środki pomiędzy swoimi rachunkami PPK. W każdym czasie może przenieść wszystkie środki zgromadzone na jednym ze swoich rachunków PPK na inny rachunek PPK, prowadzony dla niego przez tę samą lub inną instytucję finansową.

28.02.2025