Prezes PAN: Reforma potrzebna, ale proces musi być transparentny

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki zapowiada zmiany w ustawie o Polskiej Akademii Nauk. Prezes PAN prof. Jerzy Duszyński podkreśla, że powinny się one toczyć się transparentnie i z włączeniem jak najszerszej grupy ekspertów. Przyznał przy tym, że reforma jest potrzebna środowisku naukowemu.

06.05.2021

Prokuratura bada wyciek danych funkcjonariuszy

RODO Koronawirus szczepienia

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła dochodzenie w związku z wyciekiem danych ponad 20 tys. funkcjonariuszy z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w związku z akcją szczepień przeciwko Covid-19. Sprawę bada też Urząd Ochrony Danych Osobowych, do którego wpłynęło zgłoszenie naruszenia ochrony danych osobowych polegającego na ujawnieniu danych.

06.05.2021

Jedna czwarta firm z branży beauty szykuje zwolnienia pracowników. W części redukcje sięgną 60 proc. kadr

Prawo pracy

W związku z pandemią i jej skutkami 24 proc. pracodawców z branży beauty zamierza zwolnić część swoich pracowników, a ponad 27 proc. jeszcze się waha – wynika z badania UCE RESEARCH i SYNO Poland. Planowane redukcje najczęściej mają obejmować ponad 60 proc. kadr. Eksperci alarmują, że zwolnione osoby będą miały poważne problemy ze znalezieniem nowej pracy.

06.05.2021

Strona internetowa systemu e-TOLL już działa

Ordynacja Rachunkowość

Resort finansów uruchomił już stronę etoll.gov.pl. Portal ma zapewnić komplet informacji dotyczących poboru opłat drogowych. Wkrótce zostanie uruchomiona rejestracja w systemie e-TOLL. Wraz z wdrożeniem systemu e-TOLL zmieniona zostanie technologia wykorzystywana do poboru opłaty elektronicznej – komunikację radiową zastąpi pozycjonowanie satelitarne.

06.05.2021

Do programu szczepień zgłosiło się już 700 zakładów pracy

Koronawirus szczepienia

Już ponad 600 tysięcy pracowników z ponad 700 firm zadeklarowało chęć wzięcia udziału w szczepieniach organizowanych w zakładach pracy. Rejestracja ruszyła we wtorek. Data rozpoczęcia szczepień w zakładach pracy będzie zależeć od dostępności szczepionek.

06.05.2021

E-zamówienie tylko z właściwym podpisem

Zamówienia publiczne

Przedsiębiorca startujący w wirtualnym przetargu powinien składać swój podpis bezpośrednio na pliku z ofertą lub na „paczce” dokumentów elektronicznych - wynika z opinii Urzędu Zamówień Publicznych. Bez tego nie mają szans na jakąkolwiek wygraną. Jego oferta z "automatu" zostanie odrzucona przez zamawiającego.

06.05.2021

Zmiana planu urlopów możliwa, ale COVID-19 to niewystarczający powód

Prawo pracy

Pracownicy i pracodawcy szykują się na luzowanie obostrzeń. Pierwsi planują dalekie wakacyjne wojaże, drudzy liczą na uruchomienie branż i dodatkowe zlecenia. Potrzebne są im więc ręce do pracy. W efekcie są już pierwsze przypadki zmiany planu urlopów. Zdaniem prawników, jest to możliwe, ale pracodawca musi uzasadnić swoją decyzję i zwrócić poniesione przez pracowników koszty.

06.05.2021

Procedury policjantów dostatecznie nie chronią - potrzebne zmiany

Policja

Ostatnie tygodnie to czarna seria zdarzeń, w których życia i zdrowie policjantów było z różnych powodów zagrożone. Do tragedii doszło 4 maja w Raciborzu gdy 40-letni mężczyzna śmiertelnie postrzelił próbującego go wylegitymować funkcjonariusza. I choć sprawca został zatrzymany i usłyszał zarzuty, pozostaje pytanie o szczegółowe procedury, które mogły policjanta uchronić, a których nadal brakuje.

06.05.2021

Fiskus przypilnuje, ile leżakował markowy trunek

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Producent napoju alkoholowego, który umieści informację o okresie leżakowania produktu będzie musiał prowadzić kartę tego procesu. Nadzór na prawidłowością oznakowania przejmie Krajowa Administracja Skarbowa, a kontrolą zajmie się inspekcja jakości handlowej - wynika z projektu zmian w ustawie o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych.

06.05.2021

Dawid z Goliatem - mieszkańcy gmin kontra Centralny Port Komunikacyjny

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Mieszkańcy terenów, na których powstać ma Centralny Port Komunikacyjny skarżą się, że naruszane są ich prawa własności. Czują się niedoinformowani i pokrzywdzeni. Spółka CPK podkreśla tymczasem, że informuje mieszkańców o każdym etapie przygotowań i konsultuje wszystkie decyzje, nawet kiedy nie wymaga tego prawo.

06.05.2021

Politycy chcą "łatać" sądownictwo sędziami pokoju, według prawników to strata pieniędzy

Wymiar sprawiedliwości

Sądy pokoju są kolejnym projektem, który miałby wspomóc, a nawet uzdrowić, polskie sądownictwo. Teoretycznie na drodze jego realizacji stoi konstytucja, ale już pojawiają się głosy, że jej zmiana wcale nie musi być potrzebna. Większym problem jest jednak to, czy takie rozwiązanie będzie skuteczne. W ocenie wielu prawników, sędziowie pokoju wybierani w powszechnych wyborach, to wejście z deszczu pod rynnę.

06.05.2021

Stypendia z KPO mają zatrzymać lekarzy w kraju, ale metody niepewne

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Jednym z celów Krajowego Planu Odbudowy ma być powstrzymanie exodusu medyków za granicę. Zakłada on m.in., że więcej osób będzie mogło zaocznie studiować medycynę dzięki specjalnym stypendiom, finansowanym z pieniędzy UE. Zdaniem ekspertów pomysł rządu może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, a wielu absolwentów i tak nie zostanie w kraju,

06.05.2021

Wiążąca informacja stawkowa lepsza od interpretacji podatkowych

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy

Niejasności w VAT lepiej rozwiązywać wiążącą informacją stawkową niż wnioskiem o indywidualną interpretację podatkową. Skarbówka analizuje w nich nie tylko przepisy podatkowe. Informacje dają więc skuteczniejszą ochronę niż interpretacje podatkowe, które potem łatwo podważyć. Potwierdzają to najnowsze doświadczenia doradców podatkowych.

06.05.2021

Duże zmiany w OSP - tylko ratownik wyjedzie do pożaru

Samorząd terytorialny

W akcjach strażaków będą mogły uczestniczyć tylko jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, które przekształcą się w jednostki ratowniczo-gaśnicze. Tylko takie otrzymają wsparcie od państwa. Ratownicy OSP otrzymają też dodatek do emerytury za wysługę lat. To zmiany przewidziane w projekcie ustawy o ochotniczej straży pożarnej. Projekt wzbudza kontrowersje wśród strażaków ochotników.

06.05.2021

Ubezpieczenia społeczne tylko dla artystów zawodowych

Ubezpieczenia społeczne

W środę, 5 maja 2021 roku, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało do konsultacji publicznych projekt ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Projekt przewiduje m.in. utworzenie Polskiej Izby Artystów jako państwowej osoby prawnej. Minister będzie nadawał jej statut, w którym określi jej organizację wewnętrzną oraz tryb pracy organów.

05.05.2021

Minister: Matury przebiegają spokojnie

Egzaminy, poza incydentami, które zdarzają się każdego roku, miały spokojny przebieg. Po dwóch dniach egzaminów maturalnych można powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział w środę minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

05.05.2021

Nikt nie reprezentował Trybunału Konstytucyjnego w Senacie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Informacją o działalności Trybunału Konstytucyjnego w latach 2018 -2019 mieli zająć się senatorowie w środę na posiedzeniu komisji ustawodawczej. Ale jego głównym tematem stała się nieobecność jakiegokolwiek przedstawiciela Trybunału Konstytucyjnego. Przewodniczący komisji Krzysztof Kwiatkowski podkreślił, że fakt ten przyjął z "niekłamanym zdumieniem".

05.05.2021

Przeciek na maturze - od unieważnienia egzaminu, po więzienie

Zarządzanie oświatą

Maturzyści z Podlasia z ogromną trafnością przewidują tematy z języka polskiego. Już drugi rok z rzędu, tuż przed maturą, wyszukiwali hasło, które potem okazywało się przydatne na egzaminie dojrzałości. Powstają podejrzenia, że dochodzi tam do przecieków, a to wiąże się z poważnymi konsekwencjami prawnymi.

05.05.2021

Singlowi państwo zabiera więcej

Domowe finanse PIT Rachunkowość

Przeciętnie zarabiający singiel w Polsce w 2020 r. otrzymywał 72 proc. swojego pełnego wynagrodzenia (po odjęciu podatku PIT i obowiązkowych składek na ZUS i NFZ), zaś przeciętnie zarabiająca rodzina mogła liczyć na 77 proc. wynagrodzenia. Takie wnioski wynikają z opublikowanego w środę raportu PwC.

05.05.2021

Europejscy partnerzy społeczni porozumieli się w sprawie cyfryzacji w zatrudnieniu

Prawo pracy Nowe technologie

Nowe możliwości zatrudnienia, zwiększona wydajność, poprawa warunków pracy, nowe sposoby organizacji pracy oraz poprawa jakości usług i produktów to pozytywne skutki transformacji cyfrowej. Europejscy partnerzy społeczni wypracowali porozumienie w tej sprawie. Wskazują w nim możliwe pozytywne skutki transformacji cyfrowej i ryzyka, które się z nią wiążą.

05.05.2021