Wysłuchanie dziecka według specjalnych zasad, także w sądzie rodzinnym

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Zmiany w k.p.c.

Kompleksowe uregulowanie instytucji wysłuchania małoletniego w sprawach rodzinnych i stworzenie regulacji pozwalających z jednej strony poznać zdanie dziecka, a z drugiej przyczynić się do zminimalizowania stresu związanego z wizytą w sądzie - to jeden z celów projektu zmian w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Zakłada on m.in. przeprowadzanie procedury tylko raz, w specjalnym pomieszczeniu i bez osób postronnych.

25.05.2023

Inwestujący na rynku nieruchomości też mają prawo do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Sprzedający mieszkanie przed upływem pięciu lat od nabycia uniknie podatku, gdy zainwestuje w nowy lokal. Nie ma znaczenia, że posiada już kilka innych mieszkań w tej samej miejscowości, ani to, do czego te lokale wykorzystuje. Takie stanowisko zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w najnowszej interpretacji. Według ekspertów to znacząca zmiana podejścia na korzyść podatników.

25.05.2023

Rząd bierze się za patodeweloperkę - nowe prawo ma zacząć obowiązywać jeszcze w tym roku

Budownictwo

Zwiększenie odległości domów mieszkalnych od innych działek, więcej zieleni, placów zabaw i generalne zwiększenie komfortu mieszkańców - to najważniejsze założenia projektu rozporządzenia resortu rozwoju, który ma zapobiec szerzeniu się tzw. patodeweloperki. Zdaniem ministerstwa, propozycja wyważa zarówno interes mieszkańców, jak i deweloperów i inwestorów.

24.05.2023

Publikacja z "papierni", a recenzent nie istnieje – coraz więcej fałszerstw w nauce

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Fabryki artykułów naukowych, fałszywe recenzje, porwania czasopism – nie wszyscy naukowcy chcą grać uczciwie, a duże pieniądze, jakie można zarobić na takich praktykach, to gratka dla grup przestępczych. O nieuczciwych praktykach dotyczących publikacji naukowych dyskutowano podczas konferencji zorganizowanej w Akademii Leona Koźmińskiego.

24.05.2023

ZUS: Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej do 1 czerwca

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za rok 2022 jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot - przypomina ZUS. Przedsiębiorcy mają czas na złożenie dokumentu przez PUE ZUS tylko do 1 czerwca.

24.05.2023

Prezes PiS: Ustawa o bezpłatnych lekach w tej kadencji Sejmu

Pacjent Finansowanie zdrowia

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapewnił w środę, że trwają prace nad projektem dotyczącym bezpłatnych leków dla dzieci i osób w wieku 65 lat i więcej. Podkreślił, że prace są prowadzone, aby jeszcze przed zakończeniem obecnej kadencji Sejmu, "przynajmniej w wielkiej części te sprawy zostały uchwalone i wprowadzone w życie".

24.05.2023

Bez ślubowania wójt nie może rozpocząć urzędowania

Samorząd terytorialny

Złożenie ślubowania przez nowo wybranego wójta (burmistrza, prezydenta miasta) kończy proces obejmowania mandatu przez wyłonionego w wyborach kandydata. Od tego dnia rozpoczyna się okres pełnienia przez niego obowiązków. Złożenie ślubowania jest obowiązkowe. Odmowa skutkuje wygaszeniem mandatu.

24.05.2023

W 2022 roku kobiety złożyły rekordową liczbę wypowiedzeń – badanie Deloitte

Rynek Prawo pracy

W porównaniu z poprzednimi latami zauważalna jest pewna poprawa sytuacji kobiet na rynku pracy - spadły wskaźniki wypalenia zawodowego oraz ilość zachowań wykluczających. Natomiast przytłaczająca większość badanych (92 proc.) wskazuje, że ich pracodawca nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia płci w pracy. Kobiety z mniejszości etnicznych oraz należące do społeczności LGBT+ częściej doświadczają dyskryminacji – wynika z raportu Deloitte.

24.05.2023

5155 wniosków z całego kraju wpłynęło do ZUS na konkurs BHP

Prawo pracy BHP

328 firm z Dolnego Śląska bierze udział w konkursie ZUS. W całej Polsce złożonych zostało 5155 wniosków, a więc o blisko 30 proc. więcej niż w roku ubiegłym (3 987). To najwyższa wartość na tle dotychczasowych konkursów, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Najwięcej wniosków zostało wysłanych w województwie Wielopolskim - 660, najmniej w Lubuskim - 111.

24.05.2023

Jednak nie będzie nowego bonu turystycznego

Domowe finanse

Kiedy wiosną z rządu popłynęły sygnały, że wznowiony może zostać Polski Bon Turystyczny, wielu rodziców z nadzieją czekało na szczegóły tego wsparcia. Teraz jednak wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy rozwiewa nadzieje i rodziców, i branży turystycznej - Nie ma takiej możliwości, aby pojawił się nowy bon turystyczny w takiej formie, w jakiej był wcześniej - mówi.

24.05.2023

Rosja i Białoruś poza systemem ubezpieczeniowej Zielonej Karty

Prawo cywilne Transport

Koniec Zielonych Kart dla kierowców jadących na Białoruś i do Rosji. Od 1 czerwca 2023 roku, przekraczając granice z tymi krajami, zmotoryzowani będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne. To największa zmiana w 65-letniej historii obecności polskiego rynku w Systemie Zielonej Karty.

24.05.2023

Komornik jak sąd? Od lipca sprawdzi dopuszczalność drogi sądowej

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca komornik, jako organ egzekucyjny, będzie mógł odmówić wszczęcia egzekucji, m.in. jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna, albo sam wniosek o wszczęcie egzekucji z innych przyczyn jest niedopuszczalny. Przepis już budzi wątpliwości, bo, jak podkreślają prawnicy, nad dopuszczalnością drogi sądowej nawet Sąd Najwyższy "łamał sobie głowę".

24.05.2023

Compliance & Integrity Days 2023 już w przyszłym tygodniu

Compliance

Już 30 maja rozpocznie się tegoroczna edycja Compliance & Integrity Days. Podczas dwudniowego wydarzenia zostaną omówione najważniejsze i aktualne problemy, które stoją obecnie przed działami compliance. Istotnym elementem dyskusji ma być również kwestia wykorzystywania sztucznej inteligencji w firmach.

24.05.2023

Kurator spadku nie jest podatnikiem VAT

VAT Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn

Kuratora spadku nie można uznać za podatnika VAT w odniesieniu do czynności wykonywanych w ramach zarządu majątkiem spadkowym. Nie jest on spadkobiercą, a jedynie zarządcą majątkowym. Kwota pobrana przez kuratora od nabywcy części majątku gromadzona jest na koncie powierniczym i nie ma bezpośrednich korzyści z umowy sprzedaży. Potwierdziła to skarbówka w niedawnej interpretacji.

24.05.2023

Rząd chce rozwijać centralną bazę emisyjności budynków, a samorządy pytają o pieniądze

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma przekształcić się w megabazę danych o budynkach i lokalach. Śląski Związek Gmin i Powiatów oszacował, że realizacja projektu, tylko po stronie samorządów, będzie kosztowała około 1 mld zł. Samorządowcy wskazują, że nie mają narzędzi, aby pozyskiwać wiele danych, które wymienia projekt rozporządzenia w tej sprawie.

24.05.2023

Pracownik nie musi być biologicznym rodzicem, by korzystać z przywilejów

Prawo pracy Prawo unijne

Nie tylko rodzice posiadający władzę rodzicielską, ale także osoby z rodzin patchworkowych, wychowujące z małżonkiem czy partnerem jego biologiczne dziecko, w tym rodziny osób LGBT, mogą korzystać z przywilejów rodzicielskich jako pracownicy wychowujący dzieci. Dla ustawodawcy liczy się bowiem stan faktyczny, a nie prawny – tak prawnicy zgodnie interpretują najnowsze zmiany w Kodeksie pracy.

24.05.2023

Mniej plastikowych jednorazówek w sklepach i restauracjach - nowe prawo już obowiązuje

Środowisko Spółki Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Z rynku będą stopniowo znikać plastikowe patyczki do uszu i styropianowe opakowania do żywności na wynos. Inne jednorazówki z tworzyw sztucznych będą musiały być znakowane, a przedsiębiorcy zapłacą za ich wprowadzanie do obrotu. Dziś, 24 maja, wchodzą w życie przepisy w tej sprawie. Ale sklepy, bary czy restauracje mogą nadal używać nabytych wcześniej wyrobów, do wyczerpania zapasów.

24.05.2023

Sąd uznał, że matka i dziecko "zafundowali" sobie niedotlenienie

Prawo karne Opieka zdrowotna

Sąd we fragmencie uzasadnienia obwinił pacjentkę szpitala i samego noworodka o jego niedotlenienie i, mimo bogatego materiału dowodowego, nie przyznał zadośćuczynienia z tytułu naruszenia praw pacjenta. W tej sprawie Rzecznik Praw Pacjenta wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. Skarga wiąże się z oceną przez sąd opinii biegłych, gdyż tezy sądu są odległe od tych opinii.

24.05.2023

Limit dla dziewcząt w liceum w Dęblinie - RPO prosi o więcej informacji

Zarządzanie oświatą

W zeszłym roku rzecznik praw obywatelskich zażądał wyjaśnień ws. przyczyn ograniczenia do 5 liczby miejsc dla dziewcząt w procedurze naboru i zróżnicowanego (wyższego dla dziewcząt niż dla chłopców) pułapu punktowego, którego przekroczenie uprawniało do przyjęcia. Teraz prosi o informację na temat planu rekrutacji w kolejnych latach.

24.05.2023

Adwokaci: Szkodliwy projekt zmian o Trybunale Konstytucyjnym. A komisja sejmowa jest za

Prawnicy

W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej obecna sytuacja w TK powoduje, że poselski projekt ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym ma charakter instrumentalny i służy wprost do realizacji konkretnych, epizodycznych celów. Zdaniem NRA nie może być na to zgody, gdyż wypacza to sens i ideę ustawy. Jak napisała Rada, w tej sytuacji projekt nowelizacji powinien zostać uznany "jako niedopuszczalny". Komisja sejmowa przyjęła 23 maja br. sprawozdanie.

23.05.2023
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski