Ministerstwo Finansów przedstawiło w środę raport z prekonsultacji dotyczących kierunków rozwoju zawodu księgowego, które trwały od lutego do września 2022 r. Według MF uczestnicy prekonsultacji prezentowali odmienne zdania. Rozbieżności dotyczyły potrzeby uregulowania zawodu księgowego, jak też zakresu czynności, które miałyby podlegać regulacji.

- W związku z tym, że wyniki prekonsultacji nie potwierdzają jednoznacznej potrzeby uregulowania czy profesjonalizacji zawodu księgowego, na chwilę obecną nie podejmujemy prac legislacyjnych zmierzających do regulacji zawodu księgowego. Planujemy natomiast dalsze prace nad opracowaniem projektu zmian przepisów o rachunkowości o charakterze usprawniającym obecny system, w szczególności w zakresie przepisów dotyczących ubezpieczenia OC od wykonywanych usług księgowych - poinformował resort finansów.

Według MF, nie można jednoznacznie stwierdzić, że wprowadzenie zmian jest konieczne. W ramach środowiska księgowych i biur rachunkowych nie ma jednolitego stanowiska w kwestii wyboru drogi rozwoju zawodu księgowego.

Uczestnicy odnieśli się m.in. do deregulacji zawodu, która miała miejsce w 2014 r.

Stanowisko na temat przyszłości zawodu księgowego w ramach prowadzonych prekonsultacji przesłało:

  • 7 organizacji branżowych, w tym 6 zrzeszających księgowych i biura rachunkowe oraz jedna zrzeszająca doradców podatkowych; • 2 uczelnie wyższe;
  • 2 organizacje przedsiębiorców;
  • 30 podmiotów gospodarczych, z czego 28 podmiotów to biura rachunkowe oraz kancelaria podatkowa i podmiot prowadzący działalność ubezpieczeniową;
  • 68 osób fizycznych

Czytaj również: ​MF: W sprawozdaniach finansowych koncerny wykażą podatek z podziałem na kraje >>