Nauczyciele liceów bez limitu godzin ponadwymiarowych

Zarządzanie oświatą

Ustawa znosząca limit godzin ponadwymiarowych w liceach czeka na podpis prezydenta. Zmiana to postulat samorządowców motywowany zbyt dużą liczbą uczniów w szkołach ponadpodstawowych w związku ze zwiększonym rocznikiem i kształceniem uczniów z Ukrainy. Jednak ma to być rozwiązanie, póki co, tylko na najbliższy rok szkolny.

02.08.2023

Uczestnik PPK może sam zdecydować, kto otrzyma środki po jego śmierci

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych (PPK) może wskazać instytucji finansowej, prowadzącej jego rachunek PPK, osoby, które - po jego śmierci - otrzymają oszczędności z jego rachunku. Aby taka osoba otrzymała środki, wystarczy przedłożenie aktu zgonu uczestnika. Wskazanie przez uczestnika PPK osoby uprawnionej staje się bezskuteczne, jeżeli osoba ta zmarła przed uczestnikiem PPK.

02.08.2023

Wyrejestrowanie samochodu na zimę - branża bije na alarm

Prawo karne Samorząd terytorialny Ubezpieczenia

Komisja deregulacyjna chce umożliwić czasowe wycofanie z ruchu dowolnego zarejestrowanego pojazdu, a nie tak jak jest do tej pory, jedynie niektórych pojazdów i tylko w szczególnych przypadkach. Przedstawiciele firm ubezpieczeniowych biją na alarm, że takie rozwiązanie może otworzyć „puszkę Pandory”. A pozorne oszczędności dla wielu, mogą stać się wydatkiem dla wszystkich właścicieli pojazdów.

02.08.2023

Szybkie odszkodowanie za błąd w szpitalu, ale bez prawa do renty

Pacjent Opieka zdrowotna

Pacjent poszkodowany w szpitalu ma otrzymać odszkodowanie w ciągu trzech miesięcy. To kuszące rozwiązanie. Jednak nowa, szybka ścieżka ma też istotne wady. Uproszczony tryb oznacza niższe kwoty. Konsekwencją jest też zamknięcie drogi sądowej - pacjent zrzeka się wszelkich roszczeń o odszkodowanie, rentę oraz zadośćuczynienie. Tymczasem, w przypadku poważnego uszczerbku na zdrowiu, to renta jest długoterminowym zabezpieczeniem.

02.08.2023

Aplikacja się informatyzuje, ale i tak od papieru jeszcze nie ucieknie

Strefa aplikanta

Krajowa Rada Radców Prawnych chce stworzyć dla aplikantów jednolity w całym kraju system, który uprości m.in. zapisy na wstępny egzamin. Rekrutacja to pierwszy krok, bo narzędzie ma być rozbudowywane o nowe e-funkcjonalności ułatwiające życie aplikantom, ale też samym izbom, które za odpowiadają za aplikację. Tyle że od papieru nadal nie da się uciec - i to zarówno z powodu przepisów, jak i braku integracji baz danych.

02.08.2023

Prawnicy po raz kolejny "grają" na Pol'and'Rock Festival

Prawnicy

Radcowie prawni, adwokaci, ale też m.in. sędziowie wezmą po raz kolejny udział w „Najpiękniejszym Festiwalu Świata”, czyli Pol’and’Rock Festival. Przez cztery dni będą edukować w strefie warsztatów Akademii Sztuk Przepięknych. Będzie coś dla dzieci - m.in. proces disneyowskiej bohaterki Cruelli de Mon, i dla dorosłych. Poruszone zostaną takie tematy jak odszkodowania za odwołane loty i nieudane wakacje, upadłość konsumencka czy choćby obowiązki policji i prawa zatrzymanych.

02.08.2023

Zabezpieczenia w sprawach frankowych z Getin Noble Bankiem budzą wątpliwości

Kredyty frankowe

Frankowicze procesujący się z Getin Noble Bankiem, którzy otrzymali wcześniej zgodę sądu na zawieszenie spłat rat kredytu, stoją przed dylematem, czy muszą powrócić do spłacania rat czy też nie. Zdania na ten temat są podzielone nawet wśród pełnomocników. Istotne jest również to, czy frankowicz spłacił już kapitał i rozliczył się z niego z bankiem, czy pozostała mu wierzytelność do spłacenia.

02.08.2023

NIK: Trzeba wzmocnić kontrolę zarządczą w jednostkach nadzoru budowlanego

Administracja publiczna Budownictwo

Przeciążenie obowiązkami, wynagrodzenia nieadekwatne do wykonywanej pracy oraz presja czasu sprawiają, że pracownicy rezygnują z pracy w jednostkach nadzoru budowlanego. W ocenie NIK do powstania nieprawidłowości w istotnym stopniu przyczyniły się braki kadrowe, w szczególności dotyczące osób z uprawnieniami budowlanymi. Izba skontrolowała dolnośląskie jednostki nadzoru budowlanego.

01.08.2023

Energetyczna ustawa osłonowa procedowana ekspresowo i bez konsultacji

Energetyka

Nowa wersja ustawy o o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej wprowadza nie tylko rozwiązania osłonowe, ale również dodatkowe obciążenia dla przedsiębiorstw, a ze względu na pilny tryb procedowania nie była nawet poddana konsultacjom - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Eksperci wskazują również, że - wbrew założeniom - nowe przepisy nie wdrażają prawidłowo prawa unijnego.

01.08.2023

Ruszył drugi nabór wniosków do "programu samochodowego"

Pomoc społeczna Transport Niepelnosprawność

1 sierpnia ruszył kolejny nabór wniosków do "programu samochodowego”. PFRON wprowadził też w programie zmiany. Ma być on realizowany bezterminowo, uzupełniono też m.in. definicję samochodu osobowego i zniesiono maksymalną kwotę przeznaczoną na realizację programu. Równocześnie w sprawie realizacji programu interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich, do którego napływają skargi w tym zakresie.

01.08.2023

Można już korzystać ze zaktualizowanej wersji API KSeF

VAT Rachunkowość KSeF

Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję API Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) - środowiska testowego, które obsługuje struktury logiczne e-faktur FA(1) i FA(2) - poinformował resort we wtorek. Celem jest przetestowanie nowego rozwiązania przez podmioty zajmujące się rozwojem oprogramowania do fakturowania. Testy umożliwiają dostosowanie systemów informatycznych do wdrożenia KSeF.

01.08.2023

Nowa ulga w podatku od czynności cywilnoprawnych to miliony złotych mniej dla gmin

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo Finanse

Kto kupi pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym, nie zapłaci podatku od czynności cywilnoprawnych - wynika z nowego zwolnienia wprowadzonego do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Cieszą się podatnicy, bo zapłacą niższe daniny. Posłowie, bo mogą pochwalić się, że służą wyborcom. Minister finansów, bo nowe ulgi i zwolnienia nie kosztują budżetu państwa ani złotówki. Poszkodowane są za to miasta i gminy, bo nowa ulga kolejny raz uszczupla ich dochody budżetowe.

01.08.2023

Likwidacja użytkowania wieczystego do gruntów komercyjnych opublikowana

Nieruchomości

Przez rok, firmy będą mogły składać wnioski o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego gruntów komercyjnych we własność. To drugi etap reformy. Kilka lat temu na gruntach uwłaszczyli się właściciele domów oraz mieszkań. Jednak dla przedsiębiorstw nie będzie przekształcenia z mocy prawa, ale na wniosek. Przepisy w tej sprawie zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw.

01.08.2023

Będzie dodatkowy podatek od wielu mieszkań - ustawa opublikowana

Doradca podatkowy Finanse

Kupujący będzie zwolniony z PCC, jeśli nabywa pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. Wprowadzony zostanie natomiast dodatkowy, 6-proc. podatek od zakupu szóstego i każdego następnego mieszkania. Obejmie on mieszkania w jednym lub kilku budynkach, znajdujących się na jednej nieruchomości gruntowej. To nie koniec, nabywcy będą musieli zapłacić dwie daniny – VAT i dodatkowy PCC. Do tej pory takie połączenie było niedopuszczalne.

01.08.2023

Gdy ustawodawca wchodzi w buty pracodawcy – rzesza pokrzywdzonych rośnie, koszty reform też

Administracja publiczna Prawo pracy

Wygaszanie zatrudnienia z mocy ustawy, choć budzące poważne wątpliwości na gruncie prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, jest sposobem władzy na pozbywanie się z administracji publicznej osób m.in. chronionych kodeksem pracy, bo w wieku przedemerytalnym. Ci, którzy swoich praw dochodzą przed sądami, walczą o nie latami. Rosną też koszty, jakie społeczeństwo płaci za te „reformy”.

01.08.2023

Faktyczne pozbawienie wolności jest zatrzymaniem, nawet gdy policja uważa inaczej

Prawo karne

Dwie godziny spędzone w aucie po zatrzymaniu przez policję, pięciogodzinne sprawdzanie dokumentów – takie sytuacje zdarzają się aktywistom działającym w różnych obszarach. W wielu przypadkach przedłużające się nadmiernie legitymowanie przez funkcjonariuszy można traktować jako zatrzymanie i to ze wszystkimi jego konsekwencjami.

01.08.2023

Program regulacyjny ma poprawić sytuację przedsiębiorców, ale w praktyce niewiele zmieni

Rynek Prawo gospodarcze

Resort rozwoju proponuje, by przeprowadzać rewizję prawa wpływającego na działalność gospodarczą cyklicznie, co cztery lata, w formie oficjalnego dokumentu. Prawnicy oceniają jednak, że nie wpłynie to realnie ani na jakość tworzonego prawa, ani na poprawę sytuacji przedsiębiorców - głównie ze względu na częstotliwość przeprowadzania analiz i brak sankcji za ewentualne niedopełnienie tego obowiązku.

01.08.2023

Trzy cykliczne marsze 1 sierpnia i skarga do prokuratury na prezydenta Warszawy

Samorząd terytorialny

Szykują się trzy zgromadzenia cykliczne w Warszawie 1 sierpnia w celu uczczenia powstańców warszawskich i ludności cywilnej stolicy. Rejestracja takiego zgromadzenia pozwala manifestantom przejść stałą trasą. Na marsz środowisk narodowych nie godził się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, ale przesądziła decyzja wojewody mazowieckiego i wyrok Sądu Najwyższego z czerwca 2023 r. Teraz prezes Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości składa doniesienie do prokuratury na prezydenta.

01.08.2023

Przy kalkulacji daniny solidarnościowej można odliczyć straty z lat poprzednich

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów zmieniło zdanie w sprawie podstawy obliczenia daniny solidarnościowej. Zgadza się, że podatnicy mogą uwzględnić straty z lat poprzednich. Zapowiada zmianę niekorzystnych dotychczas interpretacji i uzupełnienie objaśnień podatkowych. Eksperci podkreślają, że forsowany dotychczas przez skarbówkę zakaz odliczenia strat nie wynikał z przepisów. Brakuje jednak stanowiska MF na temat możliwości odzyskania nadpłaty za poprzednie lata.

01.08.2023

Uchwałę o sporządzeniu planu ogólnego warto podjąć jak najszybciej

Samorząd terytorialny

Podstawą do rozpoczęcia pracy nad planem ogólnym jest podjęcie uchwały przez radę gminy. Samorządy nie powinny z tym zwlekać, bo na sporządzenie tak skomplikowanego dokumentu mają tylko ponad dwa lata od wejścia w życie ustawy. Eksperci zwracają uwagę, że wiele gmin może mieć problem ze znalezieniem planistów, mogą wzrosnąć także ceny ich usług.

01.08.2023