Premier: Rząd zaproponuje 1-miesięczną przerwę w opłacaniu składek ZUS przez samozatrudnionych

Finanse publiczne Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację o kierunku i harmonogramie prac legislacyjnych wdrażających tzw. urlop dla przedsiębiorców, przedłożoną przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd zamierza wprowadzić wakacje od składek dla przedsiębiorców. Nie będą oni musieli płacić składek na ubezpieczenie społeczne przez jeden miesiąc w roku. Na posiedzeniu Rady Ministrów odbyła się debata na temat kierunku i harmonogramu prac legislacyjnych wdrażających to rozwiązanie.

09.01.2024

Opłata za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej ma być niższa

Administracja publiczna Służba cywilna

Z 20 do 17 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ma się zmniejszyć wysokość opłaty za przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego w danym roku – wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobu przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej. W ciągu ostatnich pięciu lat opłata ta zwiększyła się aż o 55 procent.

09.01.2024

KRS pracuje dalej i planuje posiedzenia nawet na czerwiec

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium KRS przedstawiło we wtorek swoje stanowisko - odpowiedź na uchwałę Sejmu dotyczącą niekonstytucyjności wyboru do Rady 15 członków. Zdecydowanie też powtórzyło, że rezygnować z działalności, do końca kadencji, nie zamierza - czego przejawem jest choćby przedstawiony przez przewodniczącą Rady Dagmarę Pawełczyk-Woicką plan posiedzeń m.in. na czerwiec. Wśród sędziów widać jednak niejednomyślność, co najmniej jeden z nich jest gotowy na rozmowy o możliwych rozwiązaniach.

09.01.2024

Blokowanie konkurencji na rynku leków w UE, jest sprzeciw

Rynek i konsument

Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) wzywa Komisję Europejską do rozpoczęcia pilnych prac nad wprowadzeniem rozwiązań prawnych wspierających produkcję krytycznych leków i ich składników w UE. Podkreśla, że leki stały się „bronią” w rozgrywkach geopolitycznych na świecie i dlatego UE musi odzyskać niezależność w zakresie produkcji tych strategicznych zasobów i zapewnić bezpieczeństwo lekowe swoim obywatelom.

09.01.2024

Rok 2024 - długi zmaleją, ale bankrutów nie ubędzie

Prawo gospodarcze Finanse

Gospodarka w 2024 roku wyraźnie odbije, zwłaszcza w II półroczu. Przełoży się to na kondycję finansową tak firm, jak i konsumentów. Liczba dłużników i wartość ich zadłużenia będzie malała, choć nie należy spodziewać się tu spektakularnych zmian. Nie zmniejszy się liczba bankructw, a na poprawę trzeba będzie poczekać do 2025 r. Mimo lepszej koniunktury zatory płatnicze nadal będą jedną z głównych barier rozwoju, a rynek zarządzania wierzytelnościami zanotuje kolejne wzrosty.

09.01.2024

Dwa posiedzenia Sejmu przeniesione na kolejny tydzień

Prezydium Sejmu jednomyślnie zdecydowało o przeniesieniu zaplanowanych w tym tygodniu posiedzeń Sejmu na przyszły tydzień. Powód przełożenia jest jeden, dbanie o powagę Sejmu, spokój społeczny – poinformował Szymon Hołownia, marszałek Sejmu.

09.01.2024

Lęk przed AI. Większość pracowników obawia się rozwoju tej technologii - badanie

Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

AI, czyli artificial intelligence (sztuczna inteligencja), a może anxiety intelligence (inteligencja lęku)? Najnowsze badanie EY pokazuje, że powszechne wdrażanie innowacyjnych rozwiązań wzbudza niepokój u 71 proc. pracowników. Źródłem obaw są m.in. ryzyka etyczne i prawne oraz możliwość utraty pracy lub szansy na awans. Niemal połowa badanych (48 proc.) jest bardziej zaniepokojona sztuczną inteligencją niż rok wcześniej.

09.01.2024

W Sejmie petycja o wprowadzenie zmian w k.s.h. – rozpatrzy ją komisja

Spółki

Podczas wtorkowego posiedzenia sejmowa Komisja do Spraw Petycji rozpatrzy propozycję zmian w kodeksie spółek handlowych, która dotyczy przymusowego odkupienia akcji. W uzasadnieniu skierowania takiej propozycji do sejmowych organów wskazano, że obecnie funkcjonujące rozwiązania mogą być niesprawiedliwe dla akcjonariuszy mniejszościowych. Legislatorzy oceniają jednak, że zmiany mogłyby być sprzeczne z prawem unijnym.

09.01.2024

TSUE nie rozpoznał pytań prejudycjalnych dotyczących powoływania sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał we wtorek, 9 stycznia br., za niedopuszczalne pytania prejudycjalne dotyczące procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce. Przyczyną było jednak to, że - jak wskazał TSUE - wydanie takiego orzeczenia musi być niezbędne, aby umożliwić sądowi krajowemu rozstrzygnięcie rozpatrywanej przez niego sprawy. A w tym przypadku, w jego ocenie, tak nie było.

09.01.2024

Pacjent otrzyma świadczenie kompensacyjne - jest projekt rozporządzenia

Pacjent Opieka zdrowotna

Łączna wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu nie może być wyższa niż 100 tys. zł, a w odniesieniu do uciążliwości leczenia oraz pogorszenia jakości życia – nie może być wyższa niż po 50 tys. zł - wynika z projektu rozporządzenia, które umożliwi wypłatę odszkodowań przyznanych poszkodowanym w szpitalu pacjentom z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych działającego przy Rzeczniku Praw Pacjenta.

09.01.2024

Zleceniobiorca może mieć prawo do korzystania z ZFŚS

Domowe finanse Prawo pracy

Tworzymy Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Poza pracownikami zatrudniamy także sporą grupę osób na podstawie umów o świadczenie usług. Niekiedy współpraca taka jest długotrwała. Czy osoby te mogą korzystać z funduszu socjalnego – pyta Czytelnik. Przepisy dzielą osoby, które mogą korzystać z ZFŚS na dwie grupy.

09.01.2024

Świadczenie pielęgnacyjne także dla prowadzącego rodzinny dom dziecka

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne przysługuje również prowadzącemu rodzinny dom dziecka czy dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej. Poszerzono katalog osób, które mogą je otrzymać także o dyrektora regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej i dyrektora interwencyjnego ośrodka preadopcyjnego. Wcześniej nie byli oni uprawnieni do otrzymywania tego świadczenia. Z drugiej strony jednak świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach będzie mogło być pobierane na dziecko tylko do 18 roku życia.

09.01.2024

RPO: Nabór na wyższe stanowiska służby cywilnej wymaga zmian

Administracja publiczna

Służba cywilna powinna być rzetelna, bezstronna i politycznie neutralna, a wykonywanie zadań państwa w urzędach administracji rządowej - wolne od jakichkolwiek nacisków i wpływów politycznych. Nie jest to jednak możliwe, gdy urzędnik zatrudniony na wyższym stanowisku w służbie cywilnej w każdym czasie może być pozbawiony pracy - zwraca uwagę Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do premiera Donalda Tuska i sugeruje zmianę przepisów dotyczących naboru na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

09.01.2024

O losach Kamińskiego i Wąsika powinna decydować Izba Pracy SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mandaty poselskie b. szefów CBA - Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika wygasły 20 grudnia 2023 r., kiedy to nastąpiło ich prawomocne skazanie przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego - podkreślają eksperci prawni Fundacji im. Stefana Batorego. W ich ocenie pod względem prawnym sprawa nie budzi żadnych wątpliwości.

09.01.2024

Po rozwód do notariusza? W ocenie prawników to dobry sposób na odciążenie sądów

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Poprawmy prawo

Wielomiesięczne oczekiwania na 20-minutową rozprawę - to aktualnie rzeczywistość przy polskich rozwodach i to nawet tych, w których nie ma konfliktu między rozstającymi się partnerami. W ocenie prawników, w tym też sędziów, można byłoby to zmienić, umożliwiając w niektórych przypadkach rozwód przed notariuszem. Podstawą miałoby być zgodne oświadczeń małżonków nieposiadających wspólnych małoletnich dzieci.

09.01.2024

Upadłość Getin Noble Bank zakończy się za kilka lat, w tym czasie frankowicze muszą spłacać kredyt

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze Getin Noble Bank S.A. długo będą żyć w niepewności. Syndyk masowo występuje do sądów o zawieszenie ich spraw do czasu prawomocnego zakończenia postępowania upadłościowego, czyli na co najmniej kilka lat. W tym czasie kredytobiorcy muszą spłacać kredyt - także ci, którzy mają postanowienia, pozwalające na nieregulowanie rat. Związek Banków Polskich uważa, że syndyk postępuje prawidłowo. Prawnicy frankowi są zbulwersowani. Ich zdaniem to jawne łamanie prawa. Niektórzy ślą skargi do ministra sprawiedliwości. 

09.01.2024

Związkowcy muszą w styczniu poinformować o liczbie członków

Prawo pracy

Związki zawodowe muszą dwa razy w roku raportować przedsiębiorcom liczbę członków, których u siebie mają. Zaniedbanie tego obowiązku oznacza utratę uprawnień zakładowej organizacji związkowej, prawa do informacji o planowanych zwolnieniach, a nawet wstrzymanie wpłat składek. Pracodawca ani inne związki nie mogą jednak w nieskończoność kwestionować złożonych sprawozdań o liczebności.

09.01.2024

Powiatowy zespół nie może odmówić przyjęcia wniosku o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia, aby potem starać się o świadczenie wspierające, można złożyć m.in. w powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Już w pierwszych dniach nowego roku zainteresowanie otrzymaniem decyzji jest spore. Jednak niektóre powiatowe zespoły odsyłają klientów z kwitkiem. Powiatowy zespół ma obowiązek taki wniosek przyjąć.

09.01.2024

Priorytetem wdrożenie KSeF i przewidywalny system podatkowy

VAT KSeF

Jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów jest wdrożenie i rozwój Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), co przełoży się na uszczelnienie VAT i zwiększenie dochodów budżetu państwa - zapowiada wiceminister finansów Jarosław Neneman. MF planuje też m.in. uproszczenie procedur podatkowych, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych, doprecyzowanie przepisów budzących wątpliwości oraz nowelizację kodeksu karnego skarbowego wspólnie z resortem sprawiedliwości.

09.01.2024