Wartość rynku firm pożyczkowych wynosi 4,3 mld zł

Finanse

W 2017 r. firmy pozabankowe udzieliły 3,87 mln pożyczek. Łączny zysk sektora wyniósł 212,3 mln zł, rentowność aktywów to 3,2 proc. Zysk pięciu największych firm spadł o 38 proc. rok do roku. Średni dochód przypadający na jednego klienta wyniósł 70 zł.

04.03.2019

Polski konsument coraz częściej reklamuje transgranicznie

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Polscy konsumenci coraz częściej skarżą się na jakość produktów i usług, w tym także kupowanych za granicą. Najczęściej reklamują zakupy dokonane u niemieckich przedsiębiorców, a z kolei na polskich przedsiębiorców najwięcej skarg wpływa od czeskich klientów - informuje Europejskie Centrum Konsumenckie

04.03.2019

Jest postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego Kamińskiej

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego tego sądu w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej w związku z jej niedawną wypowiedzią, w której stwierdziła, że "pragnie zemsty" w związku z działaniami obecnej władzy wobec wymiaru sprawiedliwości.

04.03.2019

Zaćma, rezonans i tomografia bez limitów od kwietnia

Finansowanie zdrowia

Od 1 kwietnia tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usunięcia zaćmy będą finansowane bez limitów – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort zakłada, że dzięki temu zmniejszą się kolejki do tych zabiegów. Szacuje, że będzie to kosztowało kilkaset milionów złotych. 

04.03.2019

Dulkiewicz będzie nowym prezydentem Gdańska

Wybory

Aleksandra Dulkiewicz wygrała w I turze przedterminowe wybory na prezydenta miasta. Według sondażu opublikowanego przez portal miasta Gdańska uzyskała 82,22 procent głosów. Jej kontrkandydaci otrzymali odpowiednio - Grzegorz Braun - 11,86 procent, a Marek Skiba - 5,92 procent głosów.

04.03.2019

NIK: Po zmianach w prawie znikające leki pozostaną w Polsce

Opieka zdrowotna Farmacja

Proponowane przez rząd zmiany w Prawie Farmaceutycznym oraz w niektórych innych ustawach będą skutecznie przeciwdziałać nielegalnemu wywozowi leków z Polski - uznaje Najwyższa Izba Kontroli. I podkreśla, że uwzględniają one rekomendacje z jej kontroli.

04.03.2019

Można wnioskować o e-dowody, urzędnicy przygotowani

Administracja publiczna

Od 4 marca można składać wnioski o nowe dowody osobiste, które umożliwią elektroniczne podpisywanie dokumentów. W formularzu mała zmiana - pojawi się pytanie o zgodę na zamieszczenie certyfikatu podpisu osobistego. E-dowód wygląda tak samo, jak obecne dokumenty, ale ma wbudowany chip.

04.03.2019

Raport: Zawyżona składka wypadkowa zwiększa koszty firm

Prawo pracy BHP HR

Aż 75 proc. firm płaci podwyższoną składkę wypadkową, przez co zawyża swoje koszty operacyjne. Do tego w wielu firmach nie ma świadomości, że składka wypadkowa jest w przedsiębiorstwie rozliczana w sposób nieprawidłowy, co skutkuje znaczącymi nadpłatami

04.03.2019

W więzieniu do końca kary - warunkowych zwolnień coraz mniej

Wymiar sprawiedliwości

Z roku na rok zmniejsza się liczba wniosków o przedterminowe warunkowe zwolnienie, coraz mniej jest ich też uwzględnianych. Z jednej strony to efekt tego, że już 58 proc. więziennej populacji stanowią recydywiści, z drugiej ułomności prognozy kryminalistycznej - podstawy warunkowych zwolnień. Zdaniem ekspertów to trend niepokojący z punktu widzenia resocjalizacji i pracy ze skazanymi.

04.03.2019

Uproszczenia i zwrot podatku u źródła nie takie oczywiste

CIT

Od początku roku nie można już automatycznie stosować zwolnień lub obniżonych stawek podatku u źródła (WHT). Możliwe jest jednak ubieganie się o zwrot pobranego podatku. Zdaniem ekspertów, procedura jest nadmiernie skomplikowana. W wielu sytuacjach zwrot, ale i korzystanie z uproszczeń, mogą okazać się niemożliwe.

04.03.2019

Ambroziewicz: sprawozdania ZUS-IWA często sporządzane nieprawidłowo

Prawo pracy BHP

Wielu pracowników służby bhp nie posiada wiedzy na temat możliwości przełożenia kwestii bezpieczeństwa higieny pracy na korzyści finansowe. Zdarzają się przypadki, iż to właśnie przez niekompetencje takich osób, coroczne sprawozdania ZUS-IWA, od których zależy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe, są sporządzane nieprawidłowo

04.03.2019

Szef prokuratury skarży na adwokata Dubois

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

"Psim obowiązkiem prokuratury jest zapoznać obrońców i podejrzanych ze wszystkimi dowodami" - powiedział adwokat Jacek Dubois. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski zażądał postępowania dyscyplinarnego w tej sprawie, a ponieważ adwokackie organy dyscyplinarne odmówiły, skierował kasację do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

03.03.2019

Studia gender nie znikną z polskich uczelni

Dla studenta

Węgierskie władze usunęły studia gender z listy studiów magisterskich posiadających oficjalną akredytację. W Polsce tego typu kierunki również wzbudzają niechęć środowisk prawicowych. Jak jednak podkreślają eksperci, w przypadku studiów taka odgórna likwidacja byłaby raczej niemożliwa.

03.03.2019

Specjalna ustawa ma wprowadzić polskie marki do sklepów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Chcemy doprowadzić do tego, żeby na półkach były towary z markami polskimi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że rząd przygotuje ustawę, która utrudni dużym sklepom sprzedaż produktów pod ich własną marką.

02.03.2019

Hulaj dusza, piekła nie ma - miejskie hulajnogi poza prawem

Prawo karne Prawo cywilne

Nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących poruszania się elektrycznymi hulajnogami po mieście, tymczasem popularność tych środków transportu stale rośnie. Wielu użytkowników uważa, że obowiązują ich te same przepisy, co rowerzystów, tymczasem tak nie jest.

02.03.2019

Zarządca galerii handlowej powinien przewidzieć upadek klientki

Rynek i konsument

Zarządca galerii powinien tak oznakować różnicę poziomów posadzki przy wąskim przejściu na plac zabaw aby klienci mieli świadomość, że w tym miejscu trzeba być ostrożnym. Samo wyróżnienie uskoku kolorem, czy inną fakturą podłoża to za mało – potwierdził Sąd Okręgowy w Łodzi.

02.03.2019

Ośrodki kuratorskie mają służyć pracy z dziećmi sprawiającymi problemy

Wymiar sprawiedliwości

Projekt ustawy o postępowaniu wobec nieletnich przewiduje tworzenie ośrodków kuratorskich. Eksperci i sami kuratorzy podkreślają, że częstsze korzystanie z nich, w przypadku trudnej młodzieży jest wskazane i przynosi efekty. I nie mają wątpliwości, że jest to szansa, by dzieci, pozostając w swoim środowisku, wśród swoich bliskich, przeszły terapię i m.in. ukończyły szkołę.

02.03.2019

Rafalska: Po świadczenie "Mama 4 plus" w pierwszej kolejności osoby po 70

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Pierwsza fala wniosków o świadczenie "Mama 4 plus" na pewno będzie dotyczyła osób urodzonych przed 1949 r. W tamtych czasach trudniej było o żłobek i łatwy dojazd do pracy - zwróciła uwagę w rozmowie z Prawo.pl szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

02.03.2019