Biustonosz w więzieniach na cenzurowanym, skazana go nie dostanie

Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem kobiety w więzieniach lub aresztach mogą otrzymać odpowiednią do pory roku bieliznę tyle, że w rozumieniu regulacji należą do niej koszula nocna, majtki damskie oraz skarpety - nie biustonosz. Na bieliźniany problem zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich i apeluje do ministra sprawiedliwości o rozwiązanie tej kwestii.

26.01.2019

MS: Wyższe kary dla zabójców, pedofilów i... nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Resort sprawiedliwości chce, by karane było nie tylko zabójstwo, ale też samo przygotowanie do niego i - co jest nowością - przyjęcie takiego zlecenia. Grozić ma za to do 15 lat więzienia. Wyższe mają być także kary za nieumyślne zabójstwo i m.in. pedofilię. Ma też zniknąć górna granica kary, którą dotąd można było wymierzyć nieletniemu.

26.01.2019

Pomoc dla kół gospodyń wiejskich kosztowała 16 mln zł

Samorząd terytorialny

Około 16 mln zł wyniosła pomoc dla 4,7 tys. kół gospodyń wiejskich, które do 27 grudnia 2018 roku zarejestrowały się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Większość to małe organizacje, które powstały na podstawie przepisów nowej, uchwalonej pod koniec 2018 roku ustawy o kołach gospodyń wiejskich.

26.01.2019

KRS chce ukarania sędzi Kamińskiej

Prawnicy

Krajowa Rada Sądownictwa wystąpiła do rzecznika dyscyplinarnego NSA o przeprowadzenie pełnego postępowania dyscyplinarnego zakończonego wnioskiem o ukaranie sędzi NSA w stanie spoczynku Ireny Kamińskiej. Powodem ma być jej wypowiedź podczas niedawnej konferencji w Fundacji Batorego.

25.01.2019

TOP HR Manager in Action 2018 wybrany

HR

Anna Jaworska, menedżer ds. rozwoju i szkoleń w Securitas Polska zwyciężyła w dziesiątej, jubileuszowej edycji konkursu TOP HR Manager in Action 2018, organizowanego przez Wolters Kluwer. Nagrody i wyróżnienia wręczono w trakcie finałowej gali, która odbyła się 24 stycznia.

25.01.2019

Prezydent apeluje o wsparcie dla bezpłatnej pomocy prawnej

Prawo cywilne Prawnicy

Rozwiązania zawarte w znowelizowanej ustawie o bezpłatnej pomocy prawnej to element zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości i poczucia, że żyje się w państwie praworządnym - stwierdził Andrzej Duda. Podczas piątkowego spotkania z przedstawicielami mediów zaapelował o wsparcie w popularyzowaniu wiedzy o nowych zasadach świadczenia takiej pomocy.

25.01.2019

Nowe prawo zamówień publicznych z nowymi procedurami

Zamówienia publiczne Budownictwo

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii skierowało do konsultacji publicznych dwa projekty. Jeden to liczące 682 artykuły nowe prawo zamówień publicznych, a drugi to przepisy je wprowadzające. Pierwszy przewiduje wiele nowości, m.in. procedurę podstawową, katalog klauzul abuzywnych, zasady waloryzacji i postępowanie koncyliacyjne.

25.01.2019

RPO: decyzja o ekshumacji powinna być zaskarżalna

Wymiar sprawiedliwości

Najbliżsi osoby zmarłej muszą mieć prawo zaskarżenia decyzji prokuratury o jej ekshumacji, gdy uznają, że narusza to kult zmarłych – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Wystąpił do Ministra Sprawiedliwości o zmiany w kodeksie postępowania karnego.

25.01.2019

Radomska uczelnia będzie uczyć medycyny alternatywnej

Radomska uczelnia chce kształcić specjalistów od medycyny alternatywnej. Pomysł skrytykowała Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie oraz Główny Inspektor Sanitarny. Według Jarosława Pinkasa medycyna alternatywna to oksymoron i powinien interweniować resort nauki.

25.01.2019

UODO: Facebook nie musi respektować oświadczeń na profilach 

Nowe technologie RODO

Facebook musi respektować RODO, ale nie oświadczenia na naszym profilu - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych, odnosząc się do tzw. łańcuszków z oświadczeniami o tym, że użytkownicy nie dają portalowi prawa do korzystania z upublicznianych przez nich informacji.

25.01.2019

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Każdy, kto w 2018 roku pobierał jakiekolwiek świadczenie z ubezpieczeń społecznych, otrzyma niebawem z ZUS deklarację PIT. Ich wysyłka właśnie się rozpoczęła. PIT-y z ZUS trafią przede wszystkim do emerytów i rencistów, ale i osób, które w ubiegłym roku pobierały zasiłki chorobowe, macierzyńskie czy opiekuńcze.

25.01.2019

Mało o zdrowiu w Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego

Opieka zdrowotna

23 stycznia 2019 r. minął termin konsultacji Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 – jednego z ważniejszych dokumentów, który będzie kształtował rozwój kraju w nadchodzącej dekadzie. Problemy ochrony zdrowia zostały w nim dostrzeżone na wysokim poziomie ogólności. Przeciwnie do innych działów gospodarki brak natomiast wskazań, jak te problemy należy rozwiązać podkreśla Robert Mołdach z Instytutu Zdrowia i Demokracji.

25.01.2019

ZUS wyłącza dziś Płatnika. Trzeba pobrać nowy program

Ubezpieczenia społeczne

25 stycznia 2019 r. ZUS zablokuje dotychczasową wersję programu Płatnik (10.01.001). Od 26 stycznia płatnicy muszą korzystać z nowej wersji 10.02.002. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nową wersję Płatnika trzeba pobrać samodzielnie. Program sam się nie zaktualizuje.

25.01.2019

Ustawa budżetowa - na sądy trochę więcej niż rok temu

Wymiar sprawiedliwości

O ponad 600 mln więcej przeznaczono w 2019 roku na sądy powszechne - wynika z zapisów ustawy budżetowej. Jest w niej m.in. 5 proc. wzrost wynagrodzeń pracowników sądowych, ale też środki na zadania inwestycyjne. Z rezerwy celowej przeznaczonych ma zostać ponad 100 mln zł na modernizację Służby Więziennej.

25.01.2019

Pracownicy socjalni wzmagają protest, wysunęli nowe żądania

Pomoc społeczna

Nowe postulaty pracowników pomocy społecznej, którzy protestują od kilku miesięcy m.in. z powodu niskich pensji, dotyczą zwrotu kosztów przejazdu, szkoleń, urlopów dla poratowania zdrowia i dalszych kwestii związanych z wynagrodzeniami i dodatkami.

25.01.2019

Ostrzeżenia o szkodliwości alkoholu dla kobiet w ciąży mają być na każdej butelce

Opieka zdrowotna

Na butelkach z alkoholami mają się pojawić etykiety z ostrzeżeniem, że jego spożywanie jest szkodliwe dla kobiet w ciąży i karmiących. Zdaniem senatorów proponujących takie zmiany dzięki temu ma spaść odsetek kobiet, które spożywają alkohol w ciąży. Producenci alkoholu i ich importerzy zastanawiają się jak będą mieli zrealizować ten obowiązek.

25.01.2019

Podwyżki dla budżetówki realne, Senat za budżetem

Administracja publiczna

Zgodnie z zapowiedziami rządu, wynagrodzenia w sferze budżetowej powinny w tym roku wzrosnąć, a proporcjonalnie szybciej powinny rosnąć w jednostkach, których pracownicy zarabiają mniej. Prace nad ustawą budżetową kończy właśnie Senat.

25.01.2019

Rodzic nie kontroluje programu, ale ma wpływ na niektóre jego treści

Kadry w oświacie Szkoła i uczeń

Lekcje religii, edukacja seksualna, lekcje kształtujące postawy równościowe lub potępiające stosowanie mowy nienawiści - to zajęcia, których program czasem wywołuje sprzeciwy rodziców uczniów. Największe kontrowersje wywołują lekcje dodatkowe organizowane przez organizacje zewnętrzne oraz treści poruszane w ramach godziny wychowawczej.

25.01.2019