Czy wzór deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK to manipulacja?

Emerytury i renty Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt chyba najbardziej oczekiwanego przez podmioty zatrudniające i przyszłych uczestników PPK rozporządzenia do ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Uważna analiza treści projektu deklaracji prowadzi do wniosku, że tak skonstruowany dokument w istocie ma służyć zniechęceniu uczestników PPK do jej składania - pisze dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.

04.02.2019

Zaświadczenia o przekształceniu niepotrzebne do sprzedaży mieszkań

Budownictwo

Po przekształceniu z mocy prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów, powstał problem z interpretacją przepisów w zakresie zaświadczeń o przekształceniach. Kłopotliwą sytuację dla notariuszy, sądów i obywateli chcących sprzedać mieszkanie ostatecznie rozwiązano.

04.02.2019

Nie każda oszczędność to schemat podatkowy

CIT PIT

Wpłaty na konta emerytalne i odliczanie ulgi na dzieci nie jest schematem podatkowym. Nie podlegają zatem raportowaniu – to m.in. potwierdziło Ministerstwo Finansów w zeszłym tygodniu objaśnieniach podatkowych. Wynika z nich, że podmiotowi, który się do nich zastosuje, będzie przysługiwać ochrona.

04.02.2019

ZUS: Coraz więcej osób aktywnych zawodowo przechodzi na emerytury

Ubezpieczenia społeczne

W 2018 roku połowa osób wnioskujących o emeryturę była aktywna zawodowo – wynika z danych ZUS. - To naturalny proces, ponieważ z rejestrów ubywają osoby, które przed otrzymaniem emerytury pobierały różnego rodzaju świadczenia – podkreśla prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.

04.02.2019

Dziki rynek medycyny estetycznej niesie wiele zagrożeń

Opieka zdrowotna

Nieświadome kobiety coraz częściej padają ofiarami błędów popełnianych przez pseudospecjalistów medycyny estetycznej podczas powiększania ust lub wypełniania zmarszczek. Coraz więcej takich spraw trafia do kancelarii prawnych, ale nie są to łatwe sprawy, bo sfera ta nie jest dobrze uregulowana prawnie.

04.02.2019

Do 10 lat więzienia za płatność cudzą kartą

Prawo karne Finanse

Ministerstwo Sprawiedliwości chce lepiej chronić klientów e-bankowości. Za dokonanie transakcji cudzą kartą czy telefonem, bez zgody osoby uprawnionej, ma grozić od roku do 10 lat więzienia. Tyle że projektowany przepis może okazać się bublem prawnym - nie odnosi się bowiem do instrumentów płatniczych, takich jak karty, ale do pieniądza elektronicznego. A tego na rynku praktycznie nie ma.

04.02.2019

Zmalało zaufanie do sędziów i wszystkich prawników

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Aż o 8 punktów procentowych, z 54 do 46 proc. spadło w 2018 roku w Polsce zaufanie do sędziów. Prawie tak samo, bo o 7 punktów procentowych (z 58 do 51 proc.) obniżył się poziom zaufania do wszystkich zawodów prawniczych. Mocno, bo o 5 punktów proc. spadło też zaufanie do dziennikarzy telewizyjnych.

03.02.2019

Rzecznik MŚP: Trzeba wydłużyć czas na zgłoszenia do "małego ZUS"

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze

Czas na zgłoszenia osób chcących skorzystać z możliwości płacenia niższych składek powinien być wydłużony - uważa Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. I wnioskuje o zmiany w ustawie. Według Rzecznika termin na składanie wniosków powinien być wydłużony do 31 stycznia roku kalendarzowego.

02.02.2019

Po aferze z ubojem chorych krów będą zmiany w nadzorze weterynaryjnym

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział, że w ciągu kilku tygodni przedstawi Radzie Ministrów propozycje rozwiązań uszczelniających nadzór nad systemem bezpieczeństwa żywności. Zdaniem ministra, nowy system poprawi bezpieczeństwo żywności, zwiększając odpowiedzialność Inspekcji Weterynaryjnej.

02.02.2019

Do teatru z dzieckiem na własne ryzyko

Rynek i konsument Administracja publiczna

O ile możliwe jest powstanie regulacji prawnej w zakresie przypisywania kategorii wiekowej filmom wyświetlanym w kinach, o tyle może być to trudne w przypadku przedstawień teatralnych. Minister kultury i dziedzictwa narodowego wyjaśnia, że to na dyrektorze instytucji kultury spoczywa obowiązek podejmowania decyzji dotyczących repertuaru.

02.02.2019

Deglomeracja? W Niemczech duże miasta też rosną najszybciej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Deglomeracja w rozumieniu rozproszenia siedzib urzędów centralnych po kraju nie zawsze wpływa na zrównoważone tempo rozwoju miast różnych wielkości – wynika z analizy Forum Obywatelskiego Rozwoju. Sytuacja w podawanych jako pozytywny przykład Niemczech świadczy, że małe miasta wyludniają się, mimo przenoszenia tam urzędów centralnych.

02.02.2019

Skarga nadzwyczajna sposobem na sprzeczne wyroki spadkowe

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Sąd dwukrotnie i do tego rozbieżnie rozstrzygnął, kto ma prawo do spadku - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. A ponieważ uznał, że sytuacji tej nie da się naprawić dostępnymi narzędziami prawnymi, postanowił skierować skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego o stwierdzenie nieważności drugiego postanowienia.

02.02.2019

SN oczekuje odpowiedzi Trybunału UE na swoje pytania

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej powinien nadal zajmować się pytaniami prejudycjalnymi polskiego Sądu Najwyższego - stwierdził prezes SN kierujący Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Józef Iwulski w odpowiedzi na pytanie TSUE.

02.02.2019

Za „śpiącym policjantem” nie można przyśpieszać

Administracja publiczna Policja

Na lokalnych drogach jest coraz więcej progów zwalniających. Cześć kierowców krytykuje to rozwiązanie. Wskazują też na problem z ich oznakowaniem. Resort infrastruktury rozwiewa wątpliwości jak zachować się po przejechaniu progu i stwierdza, że rozpoczynające się przed nim ograniczenie prędkości nadal obowiązuje.

02.02.2019

Senat przyjął ustawę „Mama 4 plus”

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Matki, które wychowały czworo i więcej dzieci, będą miały prawo do minimalnej emerytury. Ustawę, uchwaloną w czwartek 31 stycznia br. przez Sejm bez poprawek przyjął w piątek Senat. Tzw. matczyne emerytury mają być wypłacane od 1 marca 2019 roku.

01.02.2019

SN: Sędzia Zaradkiewicz nie uczestniczył w rozprawie bo był chory

Prawnicy

Sędzia Sądu Najwyższego prof. Kamil Zaradkiewicz nie stawił się na pierwsze zwołane z jego udziałem posiedzenie 31 stycznia br., w którym był sprawozdawcą w pięciu skargach kasacyjnych. Powód: choroba uniemożliwiająca przybycie. Tyle, że dwaj pozostali sędziowie ze składu orzekającego nie byli o tym zawiadomieni.

01.02.2019

K&L Gates pomogła wygrać spór z dostawcą ekranów na autostradę A2

Prawnicy Prawo gospodarcze

Kancelaria K&L Gates skutecznie reprezentowała chińską spółkę budowlaną China Overseas Engineering Group Co., Ltd (COVEC) w sporze sądowym z podwykonawcą - niedoszłym dostawcą ekranów akustycznych na budowie autostrady A2 między Warszawą a Łodzią.

01.02.2019

Więcej czasopism z punktowanymi artykułami

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki chce złagodzić przepisy dotyczące listy punktowanych czasopism, to szansa dla polskich publikacji z zakresu nauk humanistycznych, w tym także prawniczych. Obecnie obowiązujące przepisy mocno ograniczają listę czasopism, co utrudni naukowcom rozwój.

01.02.2019