SKwP wspiera księgowych i przedsiębiorców w rozliczaniu Polskiego Ładu

Ordynacja Rachunkowość

Nie powinno się liczyć składki zdrowotnej od remanentu, subwencji, dotacji czy w pełni zamortyzowanego składnika majątku. Termin wyboru formy opodatkowania najlepiej byłoby przesunąć – apeluje Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Nie można dokładnie przewidzieć, jakie będą skutki podatkowe Polskiego Ładu, bo on się wciąż zmienia.

31.01.2022

Od 1 lutego niższy VAT na żywność, energię i paliwa

Domowe finanse VAT

Od wtorku, 1 lutego br., VAT na paliwa spadnie z 23 proc. do 8 proc., na żywność zostanie obniżony do 0 proc., na nawozy do 0 proc., a na prąd i ciepło do 5 proc. Niższe stawki mają obowiązywać do końca lipca. Zmiany wprowadziła tzw. tarcza antyinflacyjna 2.

31.01.2022

Iustitia: "Żonglowanie składem" w SN, w sprawie statusu neosędziów, niedopuszczalne

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czworo nowych sędziów, w tym I prezes Małgorzata Manowska uzupełnia 7-osobowy skład Izby Cywilnej SN, który w poniedziałek rozpatrzy sprawę statusu nowych sędziów, po uzyskaniu odpowiedzi udzielonej przez Trybunał Sprawiedliwości UE na pytania skierowane przez skład, którego część przeszła już w stan spoczynku. Iustitia alarmuje, że to niedopuszczalne.

31.01.2022

Postanowienie statutu nie wywłaszcza ucznia z pracy plastycznej

Szkoły plastyczne nie mogą same z siebie sprzedawać prac uczniów ani wymagać, by przekazywali im je przed egzaminem dyplomowym. Nie ma znaczenia fakt, że zapiszą to sobie w statucie. Pewne uprawnienia w tym zakresie prawo przyznaje jedynie szkołom wyższym. Bezprawne jest też uzależnianie przystąpienia do obrony od przeniesienia praw autorskich do pracy dyplomowej.

31.01.2022

Najem okazjonalny - niezapłacone rachunki można pokryć z kaucji

Rynek i konsument Domowe finanse

Najem okazjonalny, który dotyczy wyłącznie lokali mieszkalnych, nie trwa wiecznie. Gdy umowa się zakończy, może się okazać, że pozostały nieuregulowane zobowiązania najemcy wobec wynajmującego. Wówczas wynajmujący w pierwszej kolejności powinien rozliczyć kaucję. Można wykorzystać ją także przy powstaniu szkody w mieniu.

31.01.2022

Niepełnosprawni wykluczeni komunikacyjnie, bo brakuje odpowiednich przepisów

Samorząd terytorialny Transport

Polskie przepisy wciąż nie nakładają na organizatorów transportu obowiązku zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami czy ograniczeniami ruchowymi w taborze komunikacji publicznej - miejskiej, międzymiastowej czy regionalnej. Natomiast taki obowiązek pojawia się przy zakupie taboru ze środków unijnych.

31.01.2022

Projekt PiS o testowaniu pracowników uderzy w kondycję polskich firm

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Paraliż organizacji i konflikty między pracownikami – taki będzie skutek projektu ustawy posłów PiS. Nakłada on na pracodawców absurdalne obowiązki, a na pracowników – wymóg denuncjacji. Prawnicy nie zostawiają suchej nitki na planowanych zmianach. Wskazują, że firmom nie daje się narzędzi do zapewnienia bezpiecznych warunków pracy, a jednocześnie umożliwia się zatrudnionym dochodzenie wysokich odszkodowań za zakażenie.

31.01.2022

Adwokaci wypisują się z urzędówek, bo stawki są za niskie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zdaniem adwokatów stawki za pomoc prawną z urzędu są nie tylko niskie, ale i niesprawiedliwe. Dlatego wielu z nich domaga się, by sądy przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników z wyboru. Rzadko się to udaje, więc niektórzy proszą swoje izby o "wypisanie" z listy prawników gotowych na tzw. urzędówki.

31.01.2022

Adwokat Łysek: Nawet duża przesyłka do sądu jest listem poleconym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zgodnie z prawem pocztowym list polecony uznany przez politykę wewnętrzną Poczty Polskiej za paczkę, nie traci swojego statusu. O statusie przesyłki listowej decyduje, zgodnie z definicją legalną, jej zawartość. Jeżeli dana przesyłka jest przesyłką z korespondencją, to nadal jest listem poleconym - pisze adwokat Wojciech Łysek z kancelarii Dentons.

31.01.2022

Uchwała o polisolokatach może wpływać na bieg przedawnienia w sprawch frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca tzw. polisolokat może mieć zastosowanie w coraz większej liczbie spraw frankowych. Sądy przy jej pomocy mogą uznawać roszczenia banków za przedawnione. Ma to kolosalne znaczenie zwłaszcza dla zaawansowanych, dawno wszczętych spraw. Może ona też ujednolicić orzecznictwo w tych sprawach.

31.01.2022

Informatycy wspomagający programistów z 8,5-proc. stawką podatku

PIT Finanse Polski Ład

Usługi programowania od 1 stycznia br. opodatkowane są 12-proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Okazuje się, że usługi zarządzania projektami i usługi wspomagające programistów mogą korzystać z niższej, bo 8,5-proc. stawki. Działalność może polegać na projektowaniu oraz nadzorowaniu procesu tworzenia i wdrażania programów, ale nie na programowaniu.

31.01.2022

Covid zawiesza "czerwone miasteczko", ale protest pracowników sądów i prokuratur trwa

Prokuratura

Związkowcy pracowników sądów i prokuratury zdecydowali o "zawieszeniu" "czerwonego miasteczka", w którym protestowali w pobliżu kancelarii premiera domagając się zwiększenia wynagrodzeń o 12 proc. i przeciwdziałania mobbingowi. Zapewniają jednak, że to nie oznacza zakończenie protestu. Przyczyną - jak informują - jest kolejna fala koronawirusa, narastają liczba zachorowań i szybkość jego rozprzestrzeniania się.

30.01.2022

Sędziowie grają z WOŚP, choć KRS groziła im palcem

Wymiar sprawiedliwości

Tuż przed świętami Krajowa Rada Sądownictwa przyjęła uchwałę, że udział sędziego, z wykorzystaniem swojego statusu, w akcjach charytatywnych jest niedopuszczalny i to ze względów etycznych. Sędziowie...

30.01.2022

Zbiórki publiczne mają skutki podatkowe - dla wpłacających i obdarowanych

CIT PIT VAT Finanse

Trwa 30. już finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finansowanie społecznościowe staje się coraz popularniejsze, a wpłaty "na orkiestrę" to jedna z najpopularniejszych akcji. Wpłacający i otrzymujący w ich ramach wpłaty muszą jednak wziąć pod uwagę skutki podatkowe. A tych jest całkiem sporo.

29.01.2022

Łukasz Szumowski szefem Narodowego Instytutu Kardiologicznego

Profesor Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, rezygnuje z mandatu poselskiego. Obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologicznego po prof. Tomaszu Hryniewieckim, który objął funkcję pełnomocnika ministra zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

29.01.2022

Adwokaci, radcy, sędziowie - jak co roku "grają" z WOŚP

Prawnicy

Samorządy, adwokaci, radcy i sędziowie jak co roku prowadzą zbiórki pieniędzy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawione są nie tylko e-skarbonki, można wziąć udział w licznych licytacjach, a tam do wyboru porady prawne, bilety VIP na koncert zespołu Coldplay, dzień w kancelarii, książki i albumy, portret Adwokota, ciasta, wizyta w winnicy, weekend na Mazurach.

29.01.2022

Fundusz remontowy we wspólnocie - składka od metra to niewłaściwa praktyka

Prawo cywilne Nieruchomości

Wspólnoty mieszkaniowe często uzależniają wysokość składki na fundusz remontowy od powierzchni użytkowej lokalu, a to jest poważny błąd. Właściciele lokali powinni brać pod uwagę wysokość udziału w nieruchomości wspólnej - stwierdził Sąd Apelacyjny w Warszawie i uchylił uchwałę w tej sprawie. Są jednak opinie, że prawo powinno pozostawić to do decyzji współwłaścicieli.

29.01.2022

Gdy urzędnik pracuje w domu, hakerowi łatwiej wejść do urzędu

Samorząd terytorialny

Administracja lokalna jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców. W pandemii wzrosła liczba ataków hakerskich na serwery jednostek samorządu terytorialnego, a ich praca została sparaliżowana na wiele dni. Zdaniem ekspertów, przy coraz większej otwartości zasobów urzędów oraz powszechniejszej pracy zdalnej - takich ataków może być więcej.

29.01.2022

Małżonek ma węża w kieszeni? Można sądownie domagać się, by płacił

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Co zrobić jednak w sytuacji, gdy małżonek nie chce dokładać się do utrzymania rodziny? Przepisy umożliwiają też wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Prawnicy uważają, że ten obowiązek ma szerszy zakres niż alimentacyjny.

29.01.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski