Organizacje pacjentów chcą debaty o Krajowej Sieci Onkologicznej

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Syntetyczny raport końcowy z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) nie potwierdza skuteczności rozwiązań zastosowanych w sieci i nie przemawia za wprowadzeniem KSO na terenie całego kraju - uważają organizacje pacjenckie, które od dawna domagały się upublicznienia całościowego raportu z pilotażu KSO. Syntetyczny raport końcowy w ostatnich dniach opublikowało Ministerstwo Zdrowia.

13.02.2023

Nowy dyrektor pokieruje Narodowym Centrum Badań i Rozwoju

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe

Doktor Jacek Orzeł został powołany na pełniącego obowiązki dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Funkcję tę dr Orzeł sprawuje od 9 lutego br. Jacek Orzeł jest menedżerem, ekonomistą oraz informatykiem ze specjalizacją w tematyce zarządzania bezpieczeństwem i ryzykiem. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie menedżerskie.

13.02.2023

Po interwencji rzecznika MŚP, tytuły egzekucyjne będą tańsze dla przedsiębiorców

Administracja publiczna Małe i średnie firmy Finanse

Przedsiębiorcy musieli płacić po kilka tysięcy złotych za tytuły egzekucyjne, które można było zastąpić jednym za 100 zł. Ministerstwo Finansów zareagowało na postulat Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców w sprawie obniżenia kosztów przedsiębiorców i zaleciło jednostkom podległym wystawianie tytułów wykonawczych wielopozycyjnych.

13.02.2023

MEiN nie zrezygnuje z ustnych matur, ale minister zapowiada łagodniejsze wymogi

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

W ostatnich latach z powodu pandemii i jej skutków odwołano obowiązek zdawania ustnej matury. Posłowie chcą, by resort edukacji zrobił to również w tym roku - argumentują, że i obecny rocznik maturzystów mocno ucierpiał przez zdalne nauczanie, które było mniej efektywne niż to tradycyjne. Resort jednak jest nieugięty - matura ustna będzie, choć minister zapowiada złagodzenie wymogów.

13.02.2023

Antyterrorystyczny podnośnik zaglądał do mieszkania podczas uroczystości "smoleńskiej" 

Prawo karne Policja RODO

Tego dnia istniało ryzyko ataków o charakterze terrorystycznym, dlatego użyto podnośnika, by sprawdzić czy jest realne zagrożenie bezpieczeństwa osób biorących udział w uroczystościach na pobliskim placu Piłsudskiego - tak Komendant Stołeczny Policji odpowiedział Rzecznikowi Praw Obywatelskich na pytanie o powód i podstawę prawną zaglądania z podnośnika do okien prywatnego mieszkania.

13.02.2023

Centralny system cyfryzacji ma podnieść poziom usług pogrzebowych

Administracja publiczna RODO

Centralny System Cyfryzacji – od wystawienia elektronicznej karty zgonu, przez usługę kremacji bądź tez organizacji ceremonii pogrzebowej z trumną, aż po szczegółową ewidencję cmentarza – instytucja taka pojawić ma się w znowelizowanym Prawie Pogrzebowym. Zdaniem branży zrewolucjonizuje ona całą procedurę pochówku, przyczyniając się do jej usprawnienia i podwyższenia poziomu usług funeralnych.

13.02.2023

Trybunał w Strasburgu zajmie się odrzuconymi przez prezydenta nominacjami sędziowskimi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka zakomunikował osiem skarg przeciwko Polsce złożonych przez polskich sędziów. Złożyli oni skargi do Trybunału w związku z postanowieniem Prezydenta RP o odmowie powołania ich na stanowiska sędziowskie, mimo że uzyskali pozytywne rekomendacje "starej" Krajowej Rady Sądownictwa. Polski rząd ma udzielić Trybunałowi odpowiedzi do 29 marca br.

13.02.2023

Dolnoślązacy przebadali się w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak”

Pacjent

Ponad 13 tys. mieszkańców Dolnego Śląska wzięło udział w badaniach profilaktycznych w ramach Kampanii „Rak Chadza Wspak” – kolejni mają na to szansę. – Bardzo zależy nam, by trafiali do nas pacjenci we wczesnym stadium choroby nowotworowej, kiedy szanse na przeżycie są największe i temu służą również badania profilaktyczne – mówi dr Ireneusz Pawlak, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.  

13.02.2023

Dostajesz rentę po zmarłym? Złóż wniosek o własną emeryturę

Domowe finanse Emerytury i renty

Osoby, które są aktywne zawodowo i jednocześnie dostają rentę rodzinną po zmarłym, powinny złożyć wniosek o emeryturę, gdy osiągną ustawowy wiek emerytalny, czyli w przypadku kobiet – lat 60, a w przypadku mężczyźni - 65 lat. Po uzyskaniu statusu emeryta będą mogły dorabiać bez ograniczeń i konieczności rozliczania się z ZUS.

13.02.2023

Znani influencerzy mogą być ukarani przez UOKiK za kryptoreklamy

Rynek i konsument

Tróje influencerów: Filip Chajzer, Dorota Rabczewska i Małgorzata Rozenek-Majdan, usłyszało zarzuty prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści reklamowych w mediach społecznościowych. Natomiast za brak współpracy z UOKiK została ukarana spółka PRIME MMA, która organizuje i transmituje w internecie pojedynki influencerów.

13.02.2023

Praca zdalna okazjonalna – bez określania zasad i ponoszenia kosztów przez pracodawcę

Prawo pracy BHP

Praca zdalna okazjonalna to praca poza stałym miejscem pracy, wykonywana na wniosek pracownika, w łącznym wymiarze w roku kalendarzowym nie większym niż 24 dni. Co istotne, jej wykonywanie nie wymaga szerokiego ustalenia zasad oraz nie jest związane z obowiązkiem pracodawcy zapewnienia pracownikowi narzędzi pracy i niezbędnego wyposażenia oraz materiałów lub pokrywania kosztów.

13.02.2023

Przepisy o podatku u źródła złagodzono, ale ryzyko kar cały czas wysokie

CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące rozliczania podatku u źródła. W założeniu miały one wprowadzić wiele ułatwień. Okazuje się jednak, że nowelizacja nie rozwiązała najważniejszych problemów. Zdaniem ekspertów, duży problem stanowi również praktyka skarbówki. W rezultacie, firmy zupełnie niepotrzebnie narażone są na odpowiedzialność z kodeksu karnego skarbowego.

13.02.2023

"Porwane" czasopismo sposobem na publikacje z nauk prawnych

Szkolnictwo wyższe

Publikacja naukowa w czasopiśmie o międzynarodowym zasięgu w trzy dni robocze, wliczając w to czas dla recenzentów? Jasne, za jedyne 1500 dolarów – z gwarancją, że recenzje będą pozytywne, choć na ich rzetelność należy przymknąć oko. Coraz częściej widać działania "drapieżnych" wydawców, działających na bakier z prawem. Bywa, że kopiują czasopismo, podszywając się pod jego renomę.

13.02.2023

Zakaz sprzedaży energetyków dzieciom i w szkołach - projekt w Sejmie

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym zakazujący sprzedaży napojów z dodatkiem tauryny i kofeiny osobom poniżej 18. roku życia, a także na terenie szkół. Nie wolno będzie też wyświetlać reklam energetyków w telewizji w godzinach 6 od 22. Kara za złamanie zakazu może wnieść nawet 500 tys. zł.

12.02.2023

Polacy źle się odżywiają w miejscu pracy 

Pacjent BHP

Pracownicy mają często błędny obraz własnych nawyków żywieniowych. Analiza częstotliwości spożycia konkretnych kategorii produktów pokazuje, że dieta większości respondentów ma niskie natężenie cech prozdrowotnych – to niebezpieczna sytuacja – fałszywe przekonanie o wysokiej jakości diety nie będzie prowadzić do poprawy jej jakości – wskazują eksperci.

12.02.2023

Minister Sprawiedliwości chwali weto w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym

Wymiar sprawiedliwości

W piątek Andrzej Duda skierował  do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o Sądzie Najwyższym. Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro uważa, że to dobra decyzja. Na konferencji prasowej zwołanej w sobotę tłumaczył, że potrzebna jest asertywna i zdecydowana polityka wobec Unii Europejskiej. Tylko w ten sposób możemy w przyszłości uzyskać pieniądze z KPO.

11.02.2023

Tydzień u taty, tydzień u mamy - niby wygląda dobrze, ale czasem tylko na papierze

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Mimo że w Polsce nadal jest spory problem z utrudnianiem kontaktów z dzieckiem byłym partnerom, coraz popularniejsza staje się też piecza naprzemienna. To, co z założenia wydaje się dobre dla dzieci, w praktyce wcale takie być nie musi. Wszystko zależy od sytuacji, indywidualnych potrzeb dziecka, a często i dojrzałości oraz rozsądku rodziców. Sędziowie podkreślają, że brakuje prawnych uregulowań tej instytucji.

11.02.2023

Petycja - doktorat także z kilku dziedzin nauki

Szkolnictwo wyższe

Nowy model kształcenia doktoranckiego sprzyja tworzeniu rozpraw doktorskich, które przekraczają granice nie tylko dyscyplin naukowych, lecz także dziedzin nauki - wskazuje samorząd doktorantów w petycji skierowanej do Sejmu. Chce zmian w przepisach, które umożliwią tworzenie prac obejmujących dyscypliny w ramach kilku dziedzin nauki.

11.02.2023

Pomawianie i kłamstwo przed sądem to oszustwo, ale nie zawsze spotyka się z karą

Prawo karne Prawnicy Prokuratura

Gdyby sądy za każdym razem, gdy świadkowie składają fałszywe zeznania, zawiadamiały o tym prokuraturę, to wymiar sprawiedliwości by się zatkał. Często ludzie zeznają niezgodnie z prawdą, by pomóc sądowi, przypodobać się prokuraturze, a czasem rozmyślnie - by osiągnąć korzyść lub się zemścić. Jednak przekonanie o prawdziwości zeznań wyklucza postawienie podsądnemu zarzutu pomawiania czy celowego wprowadzania organów w błąd.

11.02.2023