Mobbing w zespole „Mazowsze” - Urząd Marszałkowski odpowiada na wystąpienie RPO

Prawo pracy

Media informowały o zarzutach mobbingu wobec dyrektora Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Zaniepokojenie RPO wzbudziła informacja, że niezanonimizowane skargi pracowników miały być przekazywane dyrekcji zespołu. W odpowiedzi Urząd Marszałkowski poinformował, od 2015 r. wpłynęło pięć skarg od członków zespołu. Wszystkie rozpatrywano zgodnie z wewnętrznymi zasadami urzędu oraz przepisami prawa.

09.01.2023

KRUS zapłaci za sanatorium rolnika emeryta

Pacjent Ubezpieczenia społeczne

Osoby uprawnione do emerytury rolniczej otrzymały 1 stycznia 2023 r. możliwość do korzystania z turnusów rehabilitacyjnych finansowanych przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Na sfinansowanie turnusów regeneracyjnych mogą z kolei liczyć opiekunowie osób z niepełnosprawnościami.

09.01.2023

Ograniczenia reklamy mają osłabić wiarę w moc suplementów diety

Pacjent Prawo gospodarcze Farmacja

W reklamie suplementów diety nie będą już mogli występować rzeczywiści ani fikcyjni lekarze i inni przedstawiciele zawodów medycznych. Nie będzie też można używać w niej np. stetoskopu. A za reklamę suplementu niezgodną z przepisami firma będzie mogła zapłacić karę pieniężną do miliona złotych. Takie m.in. zmiany proponuje resort zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

09.01.2023

Coraz dłuższe terminy rozpoznawania spraw frankowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rośnie liczba spraw frankowych trafiających do sądów, co skutkuje tym, że sądy są coraz bardziej „zatkane”. Powstanie tzw. wydziału frankowego w Sądzie Okręgowym w Warszawie miało przyspieszyć rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do CHF, ale w praktyce skumulowało się tam tyle spraw, że oczekiwanie na wyrok trwa tam najdłużej.

09.01.2023

Wyrok wstępny szansą na szybsze postępowania, ale według prawników potrzebne są zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Wyroki wstępne mają przyspieszać postępowania, ale sądy decydują się na nie dość rzadko. Bywa też, że odmawiają wydania takiego wyroku, a po kilkunastomiesięcznej batalii o wysokość szkody, wydają wyrok oddalający - wynika z jednego ze zgłoszeń do akcji Poprawmy prawo. W ocenie jego autora warto by wprowadzić zmiany - np. obowiązek wydania takiego wyroku, gdy wnioskuje o to strona.

09.01.2023

Dr Markiewicz: Identyfikacja wizualna może być utworem w prawie autorskim

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Czy prawo autorskie może chronić zestaw nietwórczych elementów graficznych służących do identyfikacji przez użytkowników (klientów) określonego podmiotu? Zatem czy podmioty takie jak Ikea, McDonald’s, Orlen mogą dodatkowo chronić swoją markę na podstawie prawa autorskiego do innych niż logo elementów? - zastanawia się radca prawny dr Michał Markiewicz.

09.01.2023

Ustawa kaucyjna nie w smak samorządom

Samorząd terytorialny Środowisko

Rząd przedstawił już kilka wersji przepisów o obowiązkowych kaucjach. Jednak, zdaniem przedstawicieli samorządów i firm odpadowych, żadna z nich nie zabezpiecza interesów gmin. To w konsekwencji może doprowadzić do kolejnych podwyżek cen za wywóz odpadów komunalnych od mieszkańców.

09.01.2023

Po 20 latach coraz mniej pracowników chętnych na OFE

Finanse publiczne Domowe finanse Emerytury i renty

Mniej niż 1 proc. osób wchodzących na rynek pracy zapisuje się do OFE. W praktyce liczba nowych członków jest mniejsza niż tych umierających przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Prowadzi to do spadku wartości aktywów OFE i marginalizacji ich znaczenia w systemie emerytalnym oraz na rynkach finansowych - przyznaje rząd w najnowszym przeglądzie OFE. Te ostatnie inwestują m.in. w takie spółki jak Kruk, Inter Cars, Comarch, Enel-Med, Amica Wronki, Budimex, PKP Cargo, CCC czy Wirtualna Polska. 

09.01.2023

Wolność akademicka to nie immunitet na pisanie obraźliwych postów

Szkolnictwo wyższe

Pracownik naukowy ma prawo do wyrażania swoich poglądów, również na tematy niezwiązane z jego specjalizacją. Musi jednak liczyć się z tym, że tytuł naukowy nie sprawia, że staje się autorytetem we wszystkich dziedzinach. Istotne znaczenie ma też forma wypowiedzi - nawet w świetle obowiązywania pakietu wolności akademickiej.

09.01.2023

Przepisy o ukrytej dywidendzie uchylono, ryzyko jednak pozostało

CIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Przepisy o ukrytej dywidendzie zostały usunięte, ale dla podatników nie oznacza to jednak bezpiecznej strefy komfortu. Organy podatkowe mogą na zasadach ogólnych kwestionować w spółce koszty uzyskania przychodów z tytułu usług wykonywanych przez wspólników. Potrzebny jest też dialog z przedsiębiorcami co do regulacji dotyczących podatku minimalnego, odroczonych w czasie.

09.01.2023

Związki zawodowe: nowelizacja kodeksu pracy wymaga wielu poprawek

Prawo pracy

Według związków zawodowych, nowelizacja kodeksu pracy jest potrzebna, jednakże wymaga poprawek. Ustalanie zasad pracy zdalnej powinno odbywać się w porozumieniu ze związkami zawodowymi na poziomie zakładowym lub ogólnopolskim. Koszty pracy zdalnej powinny być jasno określone, a wprowadzenie katalogu kosztów mogłoby pomóc uniknąć nadużyć - uważają związkowcy.

08.01.2023

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie śmierci w kopalni w Bogdance

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura BHP

Prokuratura wszczęła śledztwo w kierunku nieumyślnego spowodowania śmierci i naruszenia zasad bezpieczeństwa i higieny pracy po tym, gdy 36-letni pracownik kopalni zginął pod ziemią w kopalni w Bogdance. Do zdarzenia doszło w nocy z piątku na sobotę podczas wymijania się dwóch kolejek podwieszanych na głębokości 990 m.

07.01.2023

Komisarz UE: Projekt o SN to krok do wypełnienia warunków płatności KPO

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Nowy projekt ustawy o sądownictwie, złożony przez polski rząd w grudniu 2022 roku, jest obiecującym krokiem naprzód w celu osiągnięcia zgodności z tymi zobowiązaniami w ramach polskiego KPO - stwierdził komisarz Unii Europejskiej do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Według ministra ds. europejskich Szymona Szynkowskiego vel Sęka to dowód, że taka jest umowa z KE.

07.01.2023

Aplikacja mojeIKP na telefon wzbogaciła się o kolejne funkcje

Pacjent Opieka zdrowotna

​Rozszerzona została aplikacja mobilna Ministerstwa Zdrowia mojeIKP. – W nowej wersji aplikacji użytkownicy mogą skorzystać ze skanera leków, a na swoim profilu zobaczą też zdarzenia medyczne, które były ich udziałem – infomuje Centrum e-Zdrowia. Drugie ułatwienie, to prostsze ustawienie przypomnienia o zażywaniu leku.

07.01.2023

Nowa ustawa o nieletnich działa od pięciu miesięcy, a już potrzebne zmiany

Wymiar sprawiedliwości

Ustawa o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich weszła w życie pierwszego września 2022 r. Część rozwiązań była i jest chwalona, część budzi wątpliwości. Prawnicy wskazują m.in. na przepisy, zgodnie z którymi sędziowie w pewnych sytuacjach muszą zastosować poprawczak. Jest furtka, możliwość warunkowego zawieszenia umieszczenia go w poprawczaku, ale musi być bardzo dobrze uzasadniona.

07.01.2023

Pacjent ma prawo do kopii, a oryginał dokumentacji medycznej może wypożyczyć

Pacjent Opieka zdrowotna

Oryginał badania USG stanowi dokumentację medyczną i pozostaje w placówce medycznej, w której to badanie wykonano – rozwiewa wątpliwości przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Pacjent zawsze ma prawo do wykonania kopii lub wypożyczenia oryginału zdjęcia, jednak pod warunkiem, że zwróci je do przychodni.

07.01.2023

Po rozwód do notariusza? – rozstanie za obopólną zgodą powinno być prostsze

Rozwód w Polsce orzec może wyłącznie sąd okręgowy – i to nawet w przypadku, gdy sprawa jest banalna, nie ma dzieci, majątku do podziału, a małżonkowie po prostu nie widzą szans na dalsze, wspólne życie. Rodzi to pytanie o sensowność takiego rozwiązania, szczególnie, że kiedyś rozwody orzekały sądy rejonowe. Według ekspertów warto pomyśleć o liberalizacji przepisów.

07.01.2023

Darowizna z Ukrainy dla córki w Polsce bez podatku, ale po spełnieniu warunków

Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Ukraina

Darowizna środków pieniężnych od matki i babki z Ukrainy dla córki przebywającej w Polsce nie będzie podlegała podatkowi od spadków i darowizn. Konieczne jest jednak, aby w chwili zawarcia umowy darowizny podatniczka nie miała miejsca stałego pobytu w Polsce, lecz wyłącznie zezwolenie na pobyt czasowy. Potwierdza to wydana właśnie interpretacja podatkowa.

07.01.2023

Praca w wolne soboty w samorządzie wymaga rekompensaty

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy

Praca w dniu wolnym, wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy - przy stałych dniach pracy poniedziałek-piątek, gdy jest to właśnie sobota - powinna być co do zasady zrekompensowana dniem wolnym, udzielonym w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Ta forma rozliczenia obejmuje również pracowników samorządowych.

07.01.2023

Pomoc lekarska w Święto Trzech Króli bez rejonizacji

Pacjent

Całodobowo w święta ustawowo wolne od pracy, w weekendy oraz w dni powszednie od godziny 18 do 8 rano następnego dnia, można skorzystać z pomocy medycznej w dowolnym punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Nie obowiązuje rejonizacja - informuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Pomoc można uzyskać także dzwoniąc pod numer 800 137 200, czyli na Teleplatformę Pierwszego Kontaktu.

06.01.2023