Opinię taką komisarz przekazał w sobotę na Twitterze. I przypomniał, że wraz z ministrem ds. europejskich Szymonem Szynkowskim vel Sękiem kontynuowali rozmowy mające na celu "zapewnienie zgodności polskiego ustawodawstwa z zobowiązaniami przyjętymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i dotyczącymi niezawisłości sądów". - Mając na uwadze przyszłą wstępną ocenę Komisji Europejskiej w ramach KPO, ważne będzie, aby polska ustawa podnosiła standardy w zakresie ochrony sądowej i niezależności sądów – dodał unijny komisarz.

Do tego stanowiska odniósł się, także na Twitterze, Szymon Szynkowski vel Sęk. - Jest to istotna wiadomość, bo wielu poddawało ustalenia z Komisją Europejską w wątpliwość. Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdza, że projekt ustawy o Sądzie Najwyższym w kształcie przedłożonym Sejmowi jest krokiem do wypełnienia warunków płatności KPO - napisał Szynkowski vel Sęk.

Czytaj:
W czwartek pierwsze czytanie projektu noweli ustawy o Sądzie Najwyższym >>
Solidarna Polska będzie przeciwna noweli o SN>>
Zmiany w Sądzie Najwyższym konsultowane na szczeblu politycznym>>

- W przyszłym tygodniu zamierzamy w Sejmie rozpocząć pracę nad ustawą o Sądzie Najwyższym i mam nadzieję, że w krótkim czasie ta ustawa zostanie przyjęta. Wtedy będzie mogła być skierowana do prezydenta - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Według wstępnego harmonogramu na rozpoczynającym się w środę 11 stycznia posiedzeniu Sejmu pierwszego dnia o godz. 10 odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. - Komisja zajmie się projektem nowelizacji ustawy o SN między styczniowymi posiedzeniami Sejmu. Teoretycznie do końca stycznia możliwe jest uchwalenie ustawy przez Sejm - powiedział  przewodniczący komisji sprawiedliwości i praw człowieka Marek Ast.