Sędziowie SA i SN: Prezes Schab naruszył zasadę nieusuwalności sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Mimo zebrania tysięcy podpisów pod protestem w sprawie przeniesienia dwóch sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie z wydziału karnego do wydziału pracy i ubezpieczeń społecznych oraz apelu I Prezes SN, prezes Piotr Schab nie zmienił swojej decyzji. W liście do prof. Manowskiej stwierdza, że długotrwale negowały one wykonywanie fundamentalnych obowiązków służbowych. Sędziowie podpisani pod protestem uważają, że to jest represja i złamanie zasady nieusuwalności.

21.08.2022

W Sejmie informacja premiera o zarządzaniu kryzysowym

Administracja publiczna

We wtorek 23 sierpnia zbierze się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która zapozna się z informacją na temat funkcjonowania w Polsce systemu zarządzania kryzysowego w związku z wydarzeniami związanymi z katastrofą ekologiczną na Odrze. Informację tę przedstawią prezes Rady Ministrów, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Minister Klimatu i Środowiska.

21.08.2022

RPO: Odwołanie od decyzji o mandacie bywa niemożliwe

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja

Rzecznik Praw Obywatelskich przyłączył się do postępowania Trybunału Konstytucyjnego w sprawie z pytania prawnego sądu dotyczącego uchylenia mandatu karnego. Dlatego, że osoba, która ma zniesione lub znacznie ograniczone zdolności do rozpoznania znaczenia swych czynów, nie może się odwołać od decyzji o mandacie za wykroczenie.

20.08.2022

Dentons doradza NORD/LB przy finansowaniu farmy wiatrowej Liskowo

Prawnicy

Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał na rzecz banku NORD/LB Norddeutsche Landesbank w związku z finansowaniem o wartości 53 milionów euro udzielonym spółce European Energy A/S na budowę i eksploatację farmy wiatrowej Liskowo o mocy 38.8 MW zlokalizowanej w północno-zachodniej Polsce.

20.08.2022

Kolejny akt oskarżenia przeciwko spółce Getback

Prawo karne

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 7 osobom zaangażowanym w proceder wyprowadzenia majątku ze spółki Getback S.A. Zarzuty sformułowane w akcie oskarżenia dotyczą przestępstwa umyślnej niegospodarności polegającej na zakupie bazy danych jednego z banków obejmującej dane wrażliwe ponad 200 tysięcy klientów za 1,3 miliona złotych.

20.08.2022

Sędzia Tuleya zawiadomił prokuraturę o złamaniu prawa przez prezesów warszawskiej apelacji

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Igor Tuleya złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień przez Piotra Schaba i Przemysława Radzika, prezesa i wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie oraz prezes warszawskiego sądu okręgowego Joannę Przanowską-Tomaszek. Chodzi o nie dopuszczanie Tuleyi do orzekania pomimo nakazującej to decyzji sądu pracy.

20.08.2022

Kontrahent nie wywiązał się z umowy przedwstępnej - przedawnienie po roku

Wymiar sprawiedliwości

Umowa przedwstępna ma dawać stronom pewność, że po pewnym czasie dojdzie do zawarcia umowy docelowej. Bywa i tak, że jedna ze stron uchyla się od zawarcia umowy docelowej. Zgodnie obowiązującymi przepisami roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta.

20.08.2022

Polacy omijają gabinety dentystyczne ze strachu i z braku pieniędzy

Pacjent Opieka zdrowotna

Aż 81 proc. Polaków boi się dentysty. Wielu omija gabinety przez większą część swojego życia. Powodem jest strach m.in. przed bólem – wynika z raportu dentysta.eu. Spora grupa nie chodzi do stomatologa, bo prywatne leczenie jest drogie, a zbyt długo musi czekać na leczenie z publicznych środków. Tymczasem kolejki będą coraz dłuższe, bo gabinetów leczących za pieniądze NFZ ubywa.

20.08.2022

Upublicznianie wizerunku dzieci z domów dziecka w internecie tylko dla wyższego celu

Pomoc społeczna RODO

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dostrzega złożony problem publikacji wizerunku dzieci z domów dziecka w internecie i rozważa wystąpienie w tej sprawie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zdarza się bowiem, że ze względu na brak miejsca w jednym domu dziecka, ośrodki pomocy rodzinie upubliczniają wizerunek dziecka, aby znaleźć mu miejsce w innej placówce.

20.08.2022

Ogrzewanie coraz droższe, ale nie każda termomodernizacja pomoże

Środowisko Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki apeluje do Polaków, by ocieplali swoje domy. Dzięki temu mają uchronić się przed wysokimi rachunkami za ciepło w zimie. Ponad jedna trzecia budynków mieszkalnych w Polsce to bowiem "wampiry energetyczne". Wyprodukowane ciepło, zamiast ogrzewać użytkowników, ucieka przez ściany zewnętrzne i stolarkę. Nie jest to jednak takie proste. Nie w każdym przypadku wolno ocieplać elewację, nie na każdej ścianie wolno nakleić styropian. Sąsiad też może zablokować inwestycję.

20.08.2022

Zwalczanie pedofili - prezydent chce więcej praw dla komisji, ale watykańska instrukcja może to zniweczyć

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Doprecyzowanie zakresu dopuszczalnych żądań Państwowej Komisji ds. Pedofili w sprawach wykorzystywania seksualnego dzieci ma zwiększyć jej skuteczność. Jednak zdaniem prawników, nie należy oczekiwać przełomu, gdyż największy problem z udostępnianiem informacji i akt ma Kościół, którego obowiązuje instrukcja watykańska odsyłająca takie wnioski na drogę międzynarodową.

20.08.2022

Można kupić metr mieszkania, ale to ryzykowna inwestycja w prawnym bałaganie

Prawo cywilne Nieruchomości

Okazuje się, że każdy może spełnić swoje marzenie o byciu wielkomiejskim "landlordem", nawet gdy nie stać go na całe mieszkanie i nie zanosi się na to, by jakieś odziedziczył. Na rynku pojawiają się oferty inwestycji w jeden lub kilka metrów mieszkania pod wynajem. Choć to legalne, przysporzyć może sporo problemów, szczególnie gdy współwłaściciele okażą się kłopotliwi.

20.08.2022

Są terminy matur i egzaminów ósmoklasisty w 2023 roku

Szkoła i uczeń

Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła w piątek terminy przyszłorocznych matur i egzaminu ósmoklasisty. Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 23-25 maja, matury rozpoczną się 4 maja, potrwają do 23 maja. Maturzyści swoje indywidualne wyniki poznają 7 lipca, a poprawkowe egzaminy maturalne odbędą się w dniach 21-22 sierpnia.

19.08.2022

GUS: W lipcu 2022 r. przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 15,8 proc. rok do roku

Rynek Prawo pracy Finanse

Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 r., w porównaniu z lipcem 2021 r., było wyższe o 2,3 proc. i wyniosło 6508,3 tys. etatów – podał w piątek GUS. W stosunku do poprzedniego miesiąca przeciętne zatrudnienie zwiększyło się minimalnie (o 0,2 proc.). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było natomiast wyższe o 15,8 proc. i wyniosło 6778,63 zł (brutto). Względem czerwca 2022 r. wzrosło o 3,4 proc.

19.08.2022

Rząd konsultuje program inwestycji w szybki internet

Administracja publiczna Nowe technologie

Do 19 września potrwają konsultacje w sprawie inwestycji w budowę sieci szybkiego internetu w Polsce - poinformowała w piątek Cyfryzacja KPRM. W ramach tego programu do 2026 r. będą realizowane inwestycje o wartości ponad 11 mld zł, z czego ponad 9 mld zł to środki z Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy i Krajowego Planu Odbudowy. Te ostatnie fundusze są jednak niepewne.

19.08.2022

134 szpitale nie mają pieniędzy na podwyżki wynagrodzeń

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Z analiz finansowych przesłanych w piątek do Związku Powiatów Polskich wynika, że 134 szpitale nie będą w stanie wypłacić podwyżek dla pracowników działalności podstawowej. Wcześniej Narodowy Fundusz Zdrowia informował, że ponad 84 proc. szpitali podpisało aneksy do umów, które zakładają wyższą wycenę świadczeń.

19.08.2022

Uczelnie policji i straży będą akademiami

Szkolnictwo wyższe

Dwie uczelnie służb państwowych nadzorowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmienią nazwy. Wynika tak z założeń do projektu opublikowanych w rządowym wykazie prac legislacyjnych. Po zmianie zapisów pierwsza z uczelni zmieni nazwę na Akademię Pożarniczą, zaś druga na Akademię Policji w Szczytnie.

19.08.2022

Ochrona ciągłości członkostwa w związku zawodowym - RPO pyta o ocenę przepisu

Prawo pracy Prawo unijne

Przepisy ograniczają prawa osób należących do związków zawodowych w okresie między rozwiązaniem stosunku pracy a formalnym uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Według związkowców, pracodawcy wykorzystują lukę, jaką tworzy ten przepis, w zakresie ochrony ciągłości członkostwa. RPO rozważa wystąpienie z pośrednią inicjatywą ustawodawczą zmiany ustawy o związkach zawodowych bądź skierowanie do Sądu Najwyższego wniosku o podjęcie uchwały.

19.08.2022

Rząd chce likwidacji opłat ewidencyjnych przy rejestracji pojazdów

Administracja publiczna Transport

Opłaty ewidencyjne uiszczane przez obywateli i przedsiębiorców m.in. w związku z rejestracją pojazdów zostaną zniesione - wynika z opublikowanego na stronie Rządowego Centrum Legislacji projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Obecnie takie opłaty za poszczególne czynności urzędowe pobierane są w wysokości 50 groszy do 1 zł.

19.08.2022

Nawet o 400 proc. wzrosną rachunki za prąd - wspólnoty i spółdzielnie chcą wsparcia

Domowe finanse Nieruchomości

Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czekają podwyżki cen prądu o 300-400 proc. Takie propozycje przedstawiają im sprzedawcy energii na 2023 r. Chodzi o energię dla części wspólnych nieruchomości. Apelują więc o pilne zmiany w prawie, aby objąć je ochroną – tak jak odbiorców indywidualnych, ponieważ tylko pośredniczą w sprzedaży energii między dostawcą prądu a mieszkańcami.

19.08.2022