Przepisy chroniące dzieci przed skrzywdzeniem są niejednolite

Prawo karne Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Senat zlecił analizę obowiązujących przepisów w kontekście ochrony dzieci przed krzywdzeniem w instytucjach zapewniających im opiekę. Z przeglądu sporządzonego przez radcę prawnego Olgę Trochę wynika, że brak jest jednolitego podejścia do regulacji chroniących małoletnich przed krzywdzeniem, co powoduje nieracjonalne zróżnicowanie regulacji w różnych instytucjach zajmujących się dziećmi.

24.08.2022

Podwójny test niezawisłości sędzi Małgorzaty Bednarek - dwa różne wyniki

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Do rozpoznania sprawy niezawisłości sędzi Bednarek wylosowano pięciu sędziów Sądu Najwyższego, a sprawę jednoosobowo odrzucił z przyczyn formalnych sędzia Załucki. Wyjaśnienie jest proste: skład 5-osobowy rozpoznaje wniosek merytorycznie, natomiast kontrola formalnoprawna wniosku może i powinna odbyć się 1-osobowo. Ale kilka dni wcześniej taką kontrolę przeprowadził prezes Izby Karnej SN.

24.08.2022

Wielkopolskie samorządy chcą zmian w przepisach o dodatku węglowym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Definicja lokalnej sieci ciepłowniczej zawarta w rozporządzeniu określającym wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego przyczynia się do nierównego traktowania podmiotów wobec prawa - uważa Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Wyklucza z prawa do dodatku odbiorców miejskiej sieci ciepłowniczej. Stowarzyszenie apeluje do premiera o zmianę przepisów.

24.08.2022

Rząd pracuje nad specustawą - jeszcze w tym roku planuje rozpocząć inwestycje na Odrze

Środowisko Prawo gospodarcze

Rozpoczęcie inwestycji na Odrze w oczyszczalnie ścieków w ramach opracowywanej obecnie specustawy, możliwe będzie w tym roku - poinformował w środę podczas posiedzenia sejmowych komisji wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Projektu jeszcze nie ma, ale według zapowiedzi inwestycje w tym zakresie będą się wiązały z budową zbiorników retencyjnych i przekształceniem obecnie realizowanych.

24.08.2022

MF szykuje zmiany w działalności kantorów internetowych

Doradca podatkowy Finanse

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma dziś jasno określonych zasad, które odnosiłyby się do specyficznej działalności kantorów internetowych. Przepisy nie zawierają ich definicji, nie określają także wymogów i warunków takiej działalności, a także odpowiedzialności za niewykonanie lub nieprawidłowe wykonanie usługi. Resort finansów jest świadomy problemu i przygotowuje już nowe przepisy.

24.08.2022

Węgry ustąpią w sprawie praworządności, by dostać pieniądze z KPO

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Rząd Węgier obiecał Komisji Europejskiej, że do końca października zmieni część spornych ustaw, o ile uda się osiągnąć porozumienie w sprawie uwolnienia unijnych funduszy - poinformował szef kancelarii premiera Gergely Gulyas. Komisja Europejska wstrzymuje Węgrom wypłatę pieniędzy z Funduszu Odbudowy, a powodem są zarzuty dotyczące praworządności, podobne do tych stawianych polskim władzom.

24.08.2022

Zmiany w ordynacji podatkowej mogą uderzyć w zarządy uczciwych spółek

Ordynacja Doradca podatkowy Spółki Finanse

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się nowelizacji ordynacji podatkowej, dotyczącej m.in. skutków wykreślenia spółki z Krajowego Rejestru Sądowego dla członków jej zarządu. Proponowane zmiany mają, zdaniem fiskusa, pomóc w walce z oszustwami podatkowymi. Oficjalna treść projektu nie została jeszcze opublikowana i jest obecnie konsultowana wewnętrznie w ramach Krajowej Administracji Skarbowej.

24.08.2022

RPO: Państwowe obligacje dla obywateli niżej oprocentowane niż dla banków

Finanse publiczne Domowe finanse

Oprocentowanie obligacji Skarbu Państwa sprzedawanych klientom indywidualnym nie uwzględnia rosnącej inflacji. Jednocześnie obligacje oferowane „hurtowo” wybranym bankom są wyżej oprocentowane - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I powołuje się na skargi inwestorów indywidualnych, dla których taka oferta nie jest dostępna i uważają, że to niesprawiedliwe.

24.08.2022

UOKiK wymusza rozliczanie się biur podróży z covidowych voucherów

Rynek i konsument

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, jak przedsiębiorcy rozliczają się z voucherów oferowanych za odwołane usługi z powodu pandemii koronawirusa. Okazało się, że były nieprawidłowości i pod naciskiem Urzędu badane biura podróży zmieniły niezgodne z prawem zasady, a turyści otrzymają zwrot pieniędzy za niewykorzystane bony turystyczne.

24.08.2022

Minister chce okrągłego stołu o przestrzeganiu zakazu handlu w niedziele

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Chcemy usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Ale zastrzegła, że "powinniśmy dążyć do tego, aby w pełni przestrzegać zakazu handlu w niedzielę". Dodała, że niedziela to czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie.

24.08.2022

Komornik już może wpisać "alimenciarza" do e-rejestru zadłużonych

Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

Komornicy mają już dostęp do Krajowego Rejestru Zadłużonych i mogą w nim zamieszczać informacje dotyczące m.in. dłużników alimentacyjnych. W najbliższym czasie mają być przeprowadzone dla nich specjalne szkolenia na temat tego, jak radzić sobie z systemem. A że łatwo nie jest, pokazują doświadczenia adwokatów, radców, doradców restrukturyzacyjnych i sędziów.

24.08.2022

Będzie nowy algorytm finansowania warsztatów terapii zajęciowej

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje obecnie nad rozporządzeniem zmieniającym algorytm przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. Chodzi m.in. o wyższe dofinansowanie dla warsztatów terapii zajęciowej (WTZ). Rząd wycofał się z wcześniejszych planów, aby wesprzeć te placówki pomocą związaną z wysoką inflacją.

24.08.2022

O zakwaterowaniu w akademiku decyduje uczelnia, ale kryteria nie mogą dyskryminować

Szkolnictwo wyższe

Dostajemy informacje od studentów Politechniki Śląskiej w sprawie wprowadzenia pierwszeństwa do zakwaterowania w domach studenckich dla studentów spoza granic naszego kraju przed studentami będącymi obywatelami Polski - piszą w interpelacji posłowie Konfederacji i pytają, czy takie postępowanie nie jest dyskryminacją części studentów. MEiN informacje dementuje.

24.08.2022

Od września nowy system awansu - można go jednak ukończyć na starych zasadach

Prawo pracy Zarządzanie oświatą

Od dnia 1 września 2022 r. nauczyciel kontraktowy - niezależnie od liczby przepracowanych lat - będzie nauczycielem początkującym. Podobnie jak osoby, które dopiero wchodzą do zawodu, będzie musiał zdobyć stopień nauczyciela mianowanego. Może jednak liczyć na pewne fory - krótszy czas stażu. To skutek najnowszych zmian w Karcie Nauczyciela.

24.08.2022

Oświadczenie o znajomości języka polskiego to za mało - lekarze chcą zmian

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Ukraina

Kilka miesięcy po tym, gdy do polskiego systemu ochrony zdrowia zostali włączeni na szczególnych zasadach lekarze i pacjenci z Ukrainy, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie apeluje o korekty przepisów. Uważa, że deklaracja dotycząca umiejętności językowych lekarza spoza UE to za mało, by zagwarantować bezpieczeństwo pacjentom. Upomina się także o precyzyjne przepisy dotyczące prawa do refundacji.

24.08.2022

UOKiK: Leasing konsumencki zwrotny to próba obejścia przepisów o pożyczkach

Prawo cywilne Rynek i konsument

Leasing konsumencki zwrotny – to sposób spółki Everest Finanse na obejście obniżonych podczas pandemii limitów pozaodsetkowych kosztów pożyczek. W efekcie pożyczkobiorcy mieli dużo wyższe kwoty do spłaty, niż przewidywały to przepisy. Sprawą zajął się UOKiK, którego prezes postawił firmie zarzuty naruszania zbiorowych interesów konsumentów, za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

24.08.2022

Ma być mniej biurokracji w dokumentowaniu cen transferowych

CIT Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Mniej biurokracji w rozliczeniach CIT - taki ma być efekt zmian w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Ministerstwo Finansów zgodziło się na zniesienie uciążliwego obowiązku dokumentowania transakcji z firmami, które mogą mieć tylko pośrednie powiązania z rajami podatkowymi. Eksperci twierdzą: to dobry ruch, bo tropieniem oszustów powinien się zająć fiskus, a nie podatnicy.

24.08.2022

W sądzie "adwokat diabła", w mediach powinien ważyć słowa

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Adwokatura wielkimi krokami zbliża się do zmian w swoich zasadach etyki. Pod lupę wzięte zostały m.in. wypowiedzi publiczne adwokatów. Duża część środowiska uważa, że wolnością słowa nie można tłumaczyć wszystkiego, a prawnik ma baczyć na to, co i jak mówi. Co więcej, nie powinien być rzecznikiem prasowym klienta, bo nie taka jego rola. Inni, że e-świat wymaga szybkich komentarzy - także od prawników. Pozostaje pytanie, czy i jak to regulować.

24.08.2022

MEiN: Kwota bazowa dla nauczycieli od 1 stycznia 2023 r. wyższa o 9 proc.

Finansowanie oświaty Zarządzanie oświatą

Od 1 stycznia 2023 r. może nastąpić wzrost o 9 proc. określonej w ustawie budżetowej kwoty bazowej dla nauczycieli - zaproponowało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki. Związki zawodowe nie są jednak zadowolone z tej propozycji ministerstwa i chcą rozmawiać o podwyżkach z szefem rządu.

23.08.2022

Zmiany w ustawie o Służbie Więziennej z podpisem prezydenta

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o Służbie Więziennej. Po zmianach Inspektorat Wewnętrzny Służby Więziennej (IWSW) będzie odpowiadał za rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw popełnionych w szczególności przez osadzonych lub tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w zakładach karnych albo aresztach śledczych. Senat wcześniej odrzucił zmiany, jednak Sejm był za.

23.08.2022