Ministerstwo Finansów ignoruje pytania posłów i unika odpowiedzi

Ordynacja Doradca podatkowy Administracja publiczna

W ciągu roku do Ministerstwa Finansów trafia ponad dwa tysiące interpelacji i zapytań poselskich. Ich liczba stale rośnie i resort ma z nimi duży problem – co zresztą sam przyznaje. Okazuje się bowiem, że odpowiedzi udzielane są z bardzo dużym opóźnieniem, niewygodne pytania są pomijane, a nierzadko proponowane są rozwiązania, które nie mają żadnego potwierdzenia w przepisach.

28.03.2022

Od 28 marca koniec z ograniczeniami pandemicznymi w firmach

Prawo gospodarcze Koronawirus

Od 28 marca, czyli od poniedziałku nie trzeba już nosić już maseczek w restauracjach, sklepach czy hotelach. Wcześniej, bo od 1 marca rząd zniósł limity oraz ograniczenia dotyczące liczby osób uczestniczących w spotkaniach. Oznacza to, że znikają już ostatnie ograniczenia związane z pandemią. - Zniesienie obostrzeń nie oznacza, że kończy się epidemia, bądźmy odpowiedzialni - zastrzega minister zdrowia.

28.03.2022

W covidzie sądy jak urzędy, zniesienie "maseczek" do zmiany nie wystarczy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Koronawirus mocno odcisnął się na pracy sądów. Pod hasłem ograniczania ryzyka zakażeń w sprawach cywilnych zmniejszono sędziowskie składy i wprowadzono zasadę, że sprawy rozpatrywane są głównie zdalnie lub na posiedzeniach niejawnych. Teraz rząd wieści koniec zagrożeń znosząc m.in. obowiązek noszenia maseczek. Sądy w "trybie covidowym" jednak jeszcze zostaną, bo pandemiczne zmiany potrwają nawet rok dłużej.

28.03.2022

Twórcy i artyści prowadzący działalność gospodarczą będą płacić jedną składkę zdrowotną od całości dochodów

Ubezpieczenia społeczne Polski Ład

Ministerstwo Finansów domyka lukę prawną i zmienia zasady opłacania składki zdrowotnej przez twórców i artystów. Prowadzący wyłącznie działalność twórczą lub artystyczną i nie prowadzący oprócz niej innej działalności gospodarczej, będą nadal odprowadzać składkę zdrowotną od zryczałtowanej podstawy, odpowiadającej przeciętnemu miesięcznemu wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw. Pozostali od sumy uzyskiwanych dochodów.

28.03.2022

Nowelizacja opublikowana - uprawnienia także dla obywateli Ukrainy, którzy przybyli przez inne granice

Ukraina

Opublikowana została nowelizacja ustawy o wspieraniu obywateli Ukrainy, którzy przed wojną schronili się w Polsce. Dzięki temu specustawa ma obejmować także osoby, które przybyły do Polski przekraczając inne granice niż polsko-ukraińska. Nadal jednak regulacja dotyczyć będzie tylko osób posiadających ukraińskie obywatelstwo, ewentualnie ich małżonków bez takiego obywatelstwa.

26.03.2022

Ustawa podpisana - państwo pomoże w zakupie telewizorów do nowego standardu

Nowe technologie

Prezydent podpisał ustawę o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Ma ona doprecyzować przepisy uchwalonej niedawno ustawy i ustanowić dwa rodzaje dofinansowania: 250 zł do telewizora oraz 100 zł do dekodera. Ustawa została uchwalona w środę 23 marca br. przez Sejm, a nastęnego dnia zaakceptował ją Senat. 

26.03.2022

Zmiany przepisów o pracy transportu w związku z wojną w Ukrainie opublikowane

Prawo pracy Transport Ukraina

Dobowy wymiar czasu pracy pracowników niezbędnych do obsługi pasażerskich przewozów kolejowych przewożących osoby przemieszczające się z terytorium Ukrainy do Polski w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju, będzie mógł być wydłużony do 16 godzin, a łączny czas prowadzenia pojazdu kolejowego lub pociągu nie będzie mógł przekroczyć 9 godzin – przewiduje ustawa, która została właśnie opublikwana.

26.03.2022

Będzie rejestr ukraińskich dzieci "bez opieki" - ustawa opublikowana

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Ukraina

Ukraińskie dzieci, które wjechały do Polski bez opieki lub zostały przeniesione z ukraińskich domów dziecka trafią do specjalnej ewidencji prowadzonej w systemie teleinformatycznym - zakłada nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Powiatowe centra pomocy rodzinie zapewnią pomoc prawną, organizacyjną i psychologiczną opiekunom tymczasowym i przebywającym pod ich opieką dzieciom ukraińskim.

26.03.2022

Podróżujący samolotami muszą podawać informacje o stanie zdrowia - bez podstawy prawnej

Opieka zdrowotna RODO

Osoby przekraczające polską granicę samolotem mają obowiązek podać, poza informacjami o podróży i danymi osobowymi, informacje o stanie zdrowia. Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich w przepisach nie ma podstawy do gromadzenia danych osobowych w tak szerokim zakresie, a zakres przetwarzanych danych powinna precyzyjnie określać ustawa z poszanowaniem praw określonych w Konstytucji.

26.03.2022

Kredyty frankowe - propozycje ugodowe często nadużyciem prawa

Kredyty frankowe Nieruchomości

Od kilku tygodni kredytobiorcy różnych banków, którzy procesują się z tymi bankami, otrzymują od nich pozwy o zwrot wypłaconego kapitału kredytu i o zwrot wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, bądź wnioski o zawezwanie do próby ugodowej dotyczące tych roszczeń. Tymczasem taka próba ugodowa banku może być uznana za niedopuszczalną, jak zmierzająca do przerwania biegu przedawnienia.

26.03.2022

Rada Legislacyjna: Kurator sądowy musi mieć ubezpieczenie i pomoc psychologa

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Rada Legislacyjna chwali zawarte w rządowym projekcie rozwiązania dotyczące pozycji kuratora sądowego i jego ochrony, w tym przewidujące zwrot kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu karnym, w którym kurator uczestniczył w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego, jak również zapewniające kuratorowi – zawodowemu i społecznemu – pomoc psychologiczną.

26.03.2022

Nie tak trudno założyć jednoosobową działalność gospodarczą

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Ambicja otworzenia własnego przedsiębiorstwa, ucieczka przed wysokimi kosztami zatrudnienia, czy w końcu chęć bycia swoim własnym szefem powodują, że założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wciąż pozostaje często wybieraną formą prowadzenia działalności gospodarczej. A procedura rejestracji takiego przedsięwzięcia nie jest skomplikowana.

26.03.2022

Szef może wysłać maila po godzinach pracy, ale oczekiwanie odpowiedzi narusza prawo

Prawo pracy Nowe technologie

Kodeks pracy gwarantuje pracownikom prawo do bycia off-line – twierdzi resort rodziny i polityki społecznej. Pracodawca nie ma jednak bezwzględnego zakazu wysłania wiadomości służbowej do pracownika po godzinach pracy, jeśli oczekuje, że ten odpowie rano, gdy przyjdzie do pracy. Pracownicy nie chcą jednak otrzymywać takich maili, bo to ich stresuje.

26.03.2022

Obywatele Ukrainy potrzebują psychologów, a rozwiązań systemowych brak

Opieka zdrowotna

Uciekający przed wojną w Ukrainie potrzebują pomocy psychologicznej. Ustawa o legalizacji ich pobytu mówi jedynie, że może być ona zapewniona bezpłatnie przez samorząd. To zadanie jednak nie będzie w pełni finansowane z budżetu państwa, a jedynie dofinansowane. Na ten cel przeznaczono 81 mln zł. To mało. Co gorsze, nie ma żadnych systemowych rozwiązań.

26.03.2022

Przychodzi klient do adwokata - Adwokatura sprawdza, dlaczego i kiedy

Prawnicy

Sytuacja na rynku usług prawnych od lat nie należy do najłatwiejszych. Konkurencja jest duża, pandemia też zrobiła swoje. Coraz głośniej się mówi o profesjonalizacji świadczenia pomocy prawnej. Teraz Naczelna Rada Adwokacka chce sprawdzić świadomość prawną Polaków, a także to, dlaczego i na jakim etapie sprawy decydują się przyjść do adwokata. I co ważne - jak go wybierają.

26.03.2022

Kierowcy robią za drogówkę, w policji coraz więcej nagrań

Prawo karne Policja

Policja ma coraz więcej sojuszników w walce z piratami drogowymi. To sami kierowcy, którzy na specjalne skrzynki pocztowe skwapliwie wysyłają nagrania dotyczące przejawów agresywnych i niezgodnych z prawem zachowań innych użytkowników dróg. W 2021 r. do policji trafiło blisko 25 tys. takich nagrań. Zdaniem prawników od RODO, to społeczne nagrywanie powinno być jednak ujęte w ramy prawne.

26.03.2022

Minister zdrowia umożliwia szczepienia uchodźców z Ukrainy

Opieka zdrowotna

Umożliwienie organizacji i prowadzenie bezpłatnych szczepień ochronnych o charakterze akcyjnym na odrę, błonicę, gruźlicę, polio i wirusowe zapalenie wątroby typu A dla obywateli Ukrainy - to cele opublikowanego w piątek w Dzienniku Ustaw rozporządzenia Ministra Zdrowia.

25.03.2022

Kancelaria Sołtysiński Kawecki&Szlęzak współpracowała przy aplikacji do zarządzania kryzysowego

Rynek

Polska firma Celius wprowadza na rynek rozwiązanie informatyczne, które pomagać zarządzać sytuacjami kryzysowymi w biznesie lub jednostkach administracji samorządowej np. zbiorowym wypadkiem komunikacji publicznej w gminie, atakiem hakerów na serwery firmy czy sytuacją związaną z atakiem terrorystycznym. Współpracowała z nią m.in. kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak.

25.03.2022

Clifford Chance doradzała przy ogłoszeniu wezwania na akcje Sygnity S.A.

Rynek

Międzynarodowa kancelaria prawna Clifford Chance doradzała Total Specific Solutions, holenderskiej grupie informatycznej, w związku z podpisaniem umowy inwestycyjnej z Sygnity, jednej z czołowych spółek polskiego sektora IT oraz jej akcjonariuszami a następnie ogłoszeniem wezwania do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji tej spółki.

25.03.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski