W połowie lutego egzamin próbny dla aplikantów radcowskich

Wymiar sprawiedliwości

Od 17 do 21 lutego trwać będzie próbny egzamin zawodowy dla aplikantów radcowskich, którzy ukończyli aplikację w grudniu 2022 roku. Odbędzie się online, można się na niego zgłaszać przez platformę e-KIRP od 1 do 8 lutego 2023 roku. Co ważne, jest bezpłatny i ma pomóc kandydatom na radców w sprawdzeniu swojej wiedzy.

26.01.2023

Będzie wyższe dofinansowanie dla ośrodków samopomocy, ale na razie tylko przez pół roku

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przekaże dodatkowe środki z rezerwy celowej budżetu państwa na bieżącą działalność środowiskowych domów samopomocy. Finansowanie zostanie jednak zwiększone tylko w pierwszym półroczu 2023 r. i dlatego zarządzający placówkami zastanawiają się jak podzielić zapowiedziane fundusze i co będzie w drugiej połowie roku.

26.01.2023

Rozwiązanie "lekarz na wyłączność” może uruchomić licytację na pensje

Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zapowiadana przez przedstawicieli władz zachęta w postaci wyższej pensji, pod warunkiem pracy wyłącznie w jednym miejscu, w sektorze publicznym, rozpocznie licytację na wynagrodzenia – przestrzegają eksperci. W sytuacji, gdy lekarzy brakuje, efektem – wbrew intencjom resortu zdrowia – może być odpływ lekarzy do sektora prywatnego i pozbawienie pacjentów dostępu do leczenia.

26.01.2023

Niemieckie firmy sprawdzą standardy obowiązujące u polskich partnerów

Rynek Prawo gospodarcze

Przedsiębiorcy będący podwykonawcami dużych niemieckich firm, lub zamierzający nimi być, muszą prawidłowo wypełniać obowiązki w zakresie prawa pracy, równości czy korzystania ze środowiska. Inaczej mogą mieć kłopoty, bo np. spółka zza Odry nie zechce ich współpracy w przetargu czy innym ważnym kontrakcie. Bo wymaga tego od niej obowiązująca od początku roku niemiecka ustawa.

26.01.2023

Praca zdalna okazjonalna – sporna interpretacja przepisu o liczbie dni w roku

Prawo pracy Prawo unijne

Ile dni w roku kalendarzowym będą mogły przepracować zdalnie, w ramach pracy okazjonalnej, osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy? Prawnicy są podzieleni: jedni uważają, że liczba dni ma być proporcjonalna do wymiaru czasu pracy, inni – że będą to 24 dni, jak mówi ustawa, bez względu na wymiar czasu pracy. I za tym podejściem opowiada się resort pracy.

26.01.2023

Polski rząd nie chce normy spalin Euro 7

Środowisko Prawo unijne

Polska raczej nie poprze unijnego rozporządzenia w sprawie nowej normy spalin Euro 7. Według rządu wprowadzenie nowej normy nie przyniesie oczekiwanych efektów dla ochrony środowiska, a w środę poparcie dla tego stanowiska wyraziła sejmowa komisja do spraw Unii Europejskiej. Zwrócono też uwagę na zbyt wysokie koszty wprowadzenia rozporządzenia w obliczu kryzysu.

25.01.2023

Ukraińscy górnicy będą mogli pełnić funkcje kierownicze w polskich kopalniach

Administracja publiczna Prawo pracy Ukraina Węgiel

Obywatele Ukrainy, którzy nabyli w tym kraju kwalifikacje zawodowe do wykonywania górniczych zawodów regulowanych, mogą uzyskać decyzję w sprawie uznania tych kwalifikacji w Polsce - przewiduje podpisana przez prezydenta ustawa o pomocy dla uchodźców. Przepis dotyczy tych Ukraińców, którzy w Polsce przebywają legalnie.

25.01.2023

Po ograniczeniu liczby lekcji, noworoczne spotkanie u prezydenta bez mniejszości niemieckiej

Szkoła i uczeń Administracja publiczna

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce zdecydował, że jego przedstawiciele nie wezmą udziału w zorganizowanym w środę 25 stycznia corocznym spotkaniu noworocznym Prezydenta RP z przedstawicielami kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych. Powodem był decyzja o ograniczeniu liczby godzin języka niemieckiego.

25.01.2023

Znowelizowana ustawa zmienia finansowanie nauki dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty Ukraina

Znowelizowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał właśnie prezydent, zwiększa w 2023 r. środki finansowe w celu wsparcia zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy, których pobyt jest uznawany za legalny.  Samorządy dostaną też pieniądze na zakup podręczników, materiałów edukacyjnych dla uczniów.

25.01.2023

Ustawa precyzuje zasady refundacji kosztów kształcenia studentów wracających z Ukrainy

Szkolnictwo wyższe Ukraina

Prezydent podpisał już nowelizację ustawy o pomocy dla obywateli Ukrainy, która zmienia także przepisy dotyczące refundacji kosztów kształcenia Polaków, którzy studiowali wcześniej na ukraińskich uczelniach. Wskazuje także pierwszy semestr roku akademickiego 2021/2022 jako punkt odniesienia do określania wysokości opłaty za studia oraz poziomu odniesienia do refundacji.

25.01.2023

Profilaktyka chorób zawodowych szczególnie ważna w profesjach deficytowych

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Aż 27 profesji znalazło się na liście deficytowych w najnowszym Barometrze Zawodów – prognozach rynkowych na 2023 rok. Jak poważnym wyzwaniem jest dbanie o zdrowie pracowników, pokazują dane ZUS (5 mln L4 w III kwartale 2022 r.) i rosnący współczynnik zapadalności na choroby zawodowe – skok z 11,5 na 15,9 przypadków na 100 tys. pracujących.

25.01.2023

Instytut Finansów: Polska z jednym z najniższych poziomów bezrobocia w UE. Szczególna sytuacja kobiet

Rynek Prawo pracy

Na przestrzeni ostatnich kilku lat Polska to kraj o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia na kontynencie. Na szczególną uwagę zasługuje proporcja bezrobocia wśród kobiet i mężczyzn – twierdzi Instytut Finansów, powołując się na zebrane dane. W sierpniu 2022 roku stopa bezrobocia kobiet w Polsce była wyższa od stopy bezrobocia mężczyzn o zaledwie 0,6 pkt proc., podczas gdy w innych krajach UE dysproporcje były większe.

25.01.2023

UOKiK: „Kwit dochodowy” to nie zawsze korzystna inwestycja

Prawo cywilne Rynek i konsument

Firma, która wystawia weksle, by pozyskać od konsumentów fundusze na swoją działalność, wprowadza konsumentów w błąd co do bezpieczeństwa ich pieniędzy i obiecywanych zysków - uznał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Urzędu nałożył na spółkę ponad 150 tys. zł kar i nakazał jej natychmiast zaniechać kwestionowanych praktyk.

25.01.2023

RPO: Trzeba zapobiegać kradzieży tożsamości, ale co z jawnością PESEL-u?

Administracja publiczna RODO

Prowadzone przez rząd prace legislacyjne nad zmianą przepisów, która ma na celu zapobieganie kradzieży tożsamości idą w dobrym kierunku, ale niektóre propozycje budzą wątpliwości - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I wskazuje m.in. na problem jawności numeru PESEL, brak elektronicznych pełnomocnictw czy zasady udostępniania danych z rejestru zastrzeżeń.

25.01.2023

Nowy projekt ustawy o modernizacji szpitali na etapie wpisu do prac rządu

Opieka zdrowotna

Projekt ustawy o modernizacji i poprawie efektywności szpitalnictwa fundamentalnie się zmienił. - To jest praktycznie inne rozwiązanie funkcjonujące pod tym samym tytułem – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. O tym, że nowe rozwiązanie zakłada powstanie funduszu restrukturyzacji, który będzie pomagał jednostkom w najtrudniejszej sytuacji finansowej, pisaliśmy w Prawo.pl już we wrześniu ubiegłego roku.

25.01.2023

Manowska: Będą dyscyplinarki za odmowę orzekania z nowymi sędziami

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przypadki odmowy orzekania starych "sędziów" z "nowymi" będą trafiały do rzecznika dyscyplinarnego Sądu Najwyższego - zapowiada pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Manowska. I precyzuje, że jedną z takich spraw jest oświadczenie o odmowie orzekania przez prezesa Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Piotra Prusinowskiego.

25.01.2023

RPO: Nowa ustawa o SN może zwiększyć zakłócenia w działaniu wymiaru sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Powierzenie Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu spraw dyscyplinarnych sędziów spowoduje istotne przeciążenie NSA, zagrażające jego prawidłowemu funkcjonowaniu. Co więcej, aktualny tryb powoływania sędziów wciąż nie daje wystarczających gwarancji niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej - wskazuje w swojej opinii dla Senatu, dotyczącej noweli o SN Rzecznik Praw Obywatelskich.

25.01.2023

Przedsiębiorca może darować żonie poleasingowe auto bez VAT

Domowe finanse VAT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy

Darowizna żonie pojazdu wykupionego z leasingu przez męża przedsiębiorcę nie będzie powodowała powstania obowiązku podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług. Potwierdza to niedawna interpretacja wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Aby uniknąć podatku, trzeba jednak spełnić kilka warunków.

25.01.2023

Ubezpieczyciele: Rekomendacja KNF o rabatach na części sprzeczna z uchwałą SN

Ubezpieczenia

Zakłady ubezpieczeń mogą uwzględniać upusty przy wyliczaniu odszkodowania z OC, ale tylko wtedy, gdy są one faktycznie stosowane we współpracujących z ubezpieczycielem warsztatach naprawczych lub punktach sprzedaży części zamiennych - uznał Sąd Najwyższy. KNF nie widzi sprzeczności między uchwałą SN a swoją rekomendacją zakazującą towarzystwom powoływania się na rabaty.

25.01.2023

Nowa umowa na pracę zdalną uwięzi pracownika w domu

Prawo pracy

Osoby, które przy zawieraniu umowy o pracę uzgodniły z pracodawcą, że będą wykonywały pracę zdalnie, nie będą już mogły pracować w biurze. Takiej możliwości przepisy nie przewidują. Prawnicy mówią wprost o dyskryminacji i nierównym traktowaniu pracowników. Ich zdaniem, przepis, który stanowi ukłon rządu w stronę pracodawców, powinien trafić do Trybunału Konstytucyjnego.

25.01.2023