Egzamin, jak informuje Krajowa Rada Radców Prawnych, zostanie przeprowadzony na platformie szkoleniowej e-KIRP. - Jest oczywiście bezpłatny, organizowany na poziomie centralnym, tzn.  na poziomie centralnym przygotowane są  kazusy, oraz obsługa informatyczna. Następnie w dzień egzaminu, o określonej godzinie kazusy są rozsyłane bezpośrednio do wszystkich uczestników. Aplikanci je o godzinie 10 odpalają z przesłanego linku  i mają określony czas na napisanie pracy. A potem przesyłają je do centralnego serwera. Następnie z KRRP są przesyłane do poszczególnych izb, w których egzaminatorzy wyznaczeni przez uczestniczące w programie Rady są sprawdzane - mówi Zbigniew Tur, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych.

Kolokwium ustne? Mamy na to sposób! >>>

Czytaj: Dobrzy patroni poszukiwani, a samorządy prawnicze szukają sposobu na ich braki>>

Warunek aplikacja ukończona w grudniu 2022 r. 

Do udziału w ogólnopolskim próbnym egzaminie radcowskim uprawnieni są wyłącznie aplikanci, którzy ukończyli aplikację w grudniu 2022 roku. Mogą się zgłaszać na poszczególne części egzaminu przez platformę e-KIRP od 1 do 8 lutego 2023 roku.

Egzamin próbny, obejmujący pięć części pisemnych, odbędzie się w dniach:

  • 17 lutego 2023 r. – zadanie z prawa karnego (godz. 10.00, czas trwania 360 min),
  • 18 lutego 2023 r. – zadanie z prawa cywilnego lub rodzinnego (godz. 10.00, czas trwania 360 min),
  • 20 lutego 2023 r. – zadanie z prawa gospodarczego (godz. 10.00, czas trwania 360 min),
  • 21 lutego 2023 r. – zadanie z prawa administracyjnego oraz zadanie z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki (godz. 10.00, czas trwania 480 min).

 

Sprawdź w LEX: Metodyka i dobre praktyki sporządzania umów spółek handlowych >>>

Start o 10 rano

Każdego dnia egzaminu o godzinie 10.00 na platformie e-KIRP w sekcji „Próbny egzamin radcowski KRRP 2023” aplikantom zostaną wyświetlone następujące funkcjonalności:

  • kazus z danego przedmiotu egzaminacyjnego
  • opcja przesłania zwrotnie pliku do sprawdzenia

Prace należy stworzyć dowolnym edytorem treści, pozwalającym na zapisanie pliku w jednym z następujących formatów: doc., docx., pdf.

Po zapisaniu pracy aplikanci będą musieli zamieścić ją na platformie e-KIRP, wykorzystując opcję „Prześlij pracę do sprawdzenia”. Możliwość złożenia pracy zostanie zablokowana o wskazanej godzinie zakończenia egzaminu.

Z kolei ogłoszenie wyników ma nastąpić do 10 marca 2023 roku na platformie szkoleniowej e-KIRP.

Czytaj w LEX: Pełnomocnictwo substytucyjne a upoważnienie aplikanta do zastępowania adwokata lub radcy prawnego >>>

 

Cel sprawdzenie się, więc lepiej nie ściągać

Jak podkreśla wiceprezes Tur, głównym celem jest sprawdzenie przez aplikantów, przed egzaminem, wiedzy i  umiejętności zarządzania czasem. Wszystko po to - jak dodaje - by ewentualnie, jeśli coś „nie wyjdzie” z danego przedmiotu poduczyć się, podszkolić, przygotować. 

- Przewidywane są też spotkania z osobami, które układały pytania celem wyjaśnienia założeń i prawidłowych podstaw rozwiązań zadań. Dlatego liczymy na to, że osoby zdające egzamin podejdą do niego tak jak do egzaminu zawodowego, z wiedzą, którą mają w głowie i dozwolonym ustawami, kodeksami i nie będą ściągać, nie będą pisać grupowo. Bo jeśli zrobią inaczej to sami siebie okłamują i nie ma to żadnego sensu, bowiem nie uzyskają wiedzy na jakim poziomie jest ich przygotowanie do egzaminu. Chodzi przecież o sprawdzenie się - podsumowuje.