Lewiatan: Przepisy o kontroli trzeźwości pracowników budzą wątpliwości

Prawo pracy

Wskazane jest bardziej przejrzyste określenie, w rozporządzeniu ministra zdrowia, warunków i metod przeprowadzania przez pracodawców badania trzeźwości pracowników – uważa Konfederacja Lewiatan. Obecny sposób ich sformułowania może utrudnić badanie trzeźwości pracowników, szczególnie w mikro i małych firmach.

16.01.2023

Firmy kwestionują wysokość wpłat na fundusz energetyczny, będą domagać się rekompensat

Prawo gospodarcze

Spółki energetyczne, na które ustawa o maksymalnych cenach energii nałożyła obowiązek dokonywania comiesięcznych wpłat na rzecz specjalnego funduszu, kwestionują wysokość daniny i zamierzają dochodzić rekompensat od Skarbu Państwa z powodu ponoszonych strat. Według prawników przepisy dotyczące wpłat na fundusz są niezgodne z prawem unijnym.

16.01.2023

Rekrutacje trwają zbyt długo, tracą na tym firmy i kandydaci - badanie

Rynek Prawo pracy HR RODO

Ponad dwie trzecie rekrutujących uważa, że prowadzone w ich firmach rekrutacje mogłyby być krótsze – wynika z najnowszego badania eRecruiter. Trudna sytuacja ekonomiczna wpływa na plany zatrudnienia w organizacjach, które odczuwają skutki rosnących kosztów i szukają sposobów na optymalizację, także w związku z pozyskiwaniem nowych pracowników.

16.01.2023

Najwyższa pora na tworzenie planów urlopów

Prawo pracy

Pod koniec roku staramy się rozplanować urlopy na kolejny rok, jednak standardowo sprawa przesuwa się na pierwsze tygodnie kolejnego roku. Pracownicy nie przekazują propozycji albo nie da się z nimi szybko ustalić innych terminów, jeżeli ich propozycje nie mogą być zaakceptowane. Czy możemy tworzyć ostateczne plany w styczniu? Czy można przejść na plany kwartalne?

16.01.2023

MF: Nie ma planów objęcia opłatą cukrową żadnych nowych produktów

Doradca podatkowy Finanse

Resort finansów zapewnia, że przygotowywany projekt nowelizujący przepisy o opłacie od środków spożywczych nie przewiduje objęcia opłatą cukrową żadnych nowych produktów. Według MF, celem zmian jest tylko uproszczenie poboru opłaty cukrowej i wprowadzenie ułatwień dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu napojami.

16.01.2023

Omnibus - UOKiK sprawdza, jak sklepy informują o obniżkach cen

Rynek i konsument Ochrona konkurencji

Rzekome obniżki cen, fałszywe opinie konsumentów w sieci, źle oznaczone płatne reklamy w wynikach wyszukiwania - UOKiK sprawdza, jak rynek dostosował się do nowych przepisów wynikających z implementacji dyrektywy Omnibus. Inspekcja Handlowa najpierw zajmie się informowaniem o obniżkach cen. Kontrole ruszają w 6 sieciach handlowych, a do ok. 40 przedsiębiorców zostały wysłane wystąpienia w sprawie możliwych nieprawidłowości.

16.01.2023

Posiadacze polskich paszportów mogą podróżować bez wizy do 184 krajów

Administracja publiczna

Polski paszport ponownie znalazł się wśród najsilniejszych paszportów świata, jego posiadacze mogą podróżować bez wizy do 184 krajów - wynika z opublikowanego w Wielkiej Brytanii raportu Henley Passport Index. Największe możliwości pod tym względem mają Japończycy, którzy bez wiz mogą podróżować do 193 krajów, a najmniejsze Afgańczycy, którzy mają taką możliwość tylko w 27 krajach.

16.01.2023

Rynek pracy w 2023 roku - szanse, wyzwania, zagrożenia

Rynek Prawo pracy Rynek pracy

W drugiej połowie 2022 roku wyraźnie można było zaobserwować spowolnienie na rynku pracy. Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego dotyczącego popytu na pracę w trzecim kwartale 2022 roku, w tym czasie było o 11,7 proc. mniej wolnych miejsc pracy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pytanie więc, jaki będzie rok 2023.

16.01.2023

Długa kolejka do szkoleń na egzaminatora w komisji awansowej

Zarządzanie oświatą

Tylko jeden ośrodek w Polsce szkoli nauczycieli, którzy chcą zostać ekspertami zasiadającymi w komisjach kwalifikacyjnych i egzaminacyjnych awansu zawodowego nauczycieli. Powoduje to, że na dostanie się na szkolenie nauczyciele czasem czekają latami. Zdanie przed komisją egzaminacyjną egzaminu jest warunkiem uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego.

16.01.2023

Urząd Zamówień Publicznych proponuje przykładowe klauzule waloryzacyjne w budownictwie

Zamówienia publiczne Budownictwo

Przywrócenie równowagi ekonomicznej stron kontraktu, czyli dostosowanie treści postanowień odnoszących się do zmiany wynagrodzenia wykonawcy do realiów rynku, aktualnej sytuacji gospodarczej, w tym wysokiej inflacji oraz konkretnego zamówienia - to cel klauzul waloryzacyjnych, których przykłady przedstawia Urząd Zamówień Publicznych.

16.01.2023

Adwokackie standardy cyberbezpieczeństwa przyjęte przez NRA

Prawnicy Nowe technologie

Naczelna Rada Adwokacka przyjęła standardy dla adwokatów i aplikantów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Są to na razie nieobowiązkowe zalecenia, w prostej formule, pogrupowane tematami - dotyczące choćby tego, jak korzystać z różnych haseł do kont, szyfrowania danych czy z określonego oprogramowania.

16.01.2023

Trudne ściganie kłusownictwa z bronią palną

Prawo karne Administracja publiczna

Zabijanie zwierząt znajdujących się pod ochroną, to łamanie równocześnie wielu przepisów. Mimo tego sprawcy rzadko zostają złapani, a jeszcze rzadziej ukarani. To problem systemowy, któremu można zaradzić, o ile znajdzie się wola zmiany zarówno przepisów, jak i podejścia do ścigania sprawców takich czynów. A ostatnio znaleziono zastrzelone wilki, rysie, a nawet żubry.

16.01.2023

Małżeństwa przedsiębiorców mają problem z dokumentacją transakcji powiązanych

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy Poprawmy prawo

Literalne brzmienie przepisów ustawy o PIT i o CIT nakazuje, by małżonkowie sporządzali dokumentację cen transferowych, jeśli zawierają między sobą transakcje gospodarcze. Urzędnicy twierdzą, że to nadmierny obowiązek i zwalniają z niego małżonków. Czynią to jednak bez podstawy prawnej. Przedsiębiorcy, mimo korzystnych interpretacji, sporo ryzykują. Za brak dokumentacji grożą dotkliwe kary.

16.01.2023

O jedną czwartą wzrosła liczba dzieci zostawionych po urodzeniu w szpitalach

Prawo rodzinne Opieka zdrowotna

Z danych, do których dotarło Prawo.pl wynika, że w 2021 roku, w porównaniu do średniej z poprzednich lat, o jedną czwartą wzrosła liczba noworodków, których rodzice zdecydowali - lub zdecydował o tym sąd - że nie wrócą z nimi do domu. Eksperci zwracają uwagę na zbieżność tego faktu ze zmianą prawa: usunięciem - w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - przesłanki umożliwiającej aborcję ze względu na ciężkie wady płodu.

16.01.2023

Policyjni stażyści skarżą się na nadgodziny i złe warunki służby

Policja

Policyjni stażyści z Oddziału Prewencji Policji Komendy Stołecznej skarżą się na nadgodziny. Z braku odpowiedniej liczby terminali do sprawdzania danych muszą legitymowanych obywateli trzymać w oczekiwaniu nawet do 30 minut, a jeśli nie wylegitymują co najmniej trzech osób, muszą się z tego tłumaczyć - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Napisał w tej sprawie do komendanta głównego policji gen. insp. Jarosława Szymczyka.

15.01.2023

Za zachęcanie do aborcji grozi kara więzienia, nawet jeśli ciąży nie ma

Prawo karne Opieka zdrowotna

Nakłanianie do aborcji to przestępstwo karane pozbawieniem wolności. Ustawodawca coraz bardziej zaostrza prawo, gdyż nawet podżeganie po poronieniu też podlega karze. Zdaniem wielu prawników Trybunał Konstytucyjny i kodeks karny poszły za daleko, bo sądy i prokuratorzy nie mają prawa decydować o sferach, w których konsensusu nie ma.

15.01.2023

Adwokaci i radcy chcą uchylenia przepisów covidowych - w tym jednoosobowych składów

Wymiar sprawiedliwości

Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęło uchwałę dotyczącą propozycji nowelizacji tarczy antykryzysowej. Chodzi o przepisy, których celem było wsparcie sądów w czasie pandemii. Adwokatura uważa, że teraz te dotyczące jednoosobowych składów, wstrzymania biegu przedawnienia karalności czy posiedzeń niejawnych w SN i NSA, powinny zostać uchylone.

14.01.2023

Rząd zapowiada opodatkowanie dodatkowych mieszkań

Budownictwo

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd zajmie się przepisami dotyczącymi opodatkowania dodatkowych mieszkań. Zastrzegł jednak, że ten specjalny podatek nie dotyczyłby właścicieli pojedynczych "dodatkowych" lokali. - Nowe przepisy mają objąć głównie fundusze kupujące setki mieszkań, ale należy się też przyjrzeć osobom posiadającym 7-8 mieszkań – dodał.

14.01.2023

Sądy wiedzą, jak stosować areszt - MS nie widzi potrzeby zmian

Wymiar sprawiedliwości

Sądy mają odpowiednią świadomość uwarunkowań dotyczących stosowania oraz przedłużania tymczasowego aresztowania. Nie ma potrzeby modyfikacji przepisów - to odpowiedź Ministerstwa Sprawiedliwości na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie przewlekłości aresztu i tego, że nadal przepisy nie określają przesłanek jego przedłużania po wydaniu wyroku w pierwszej instancji.

14.01.2023

Dla pracujących w niedziele konieczne zapewnienie jednej wolnej w miesiącu

Prawo pracy

W przypadkach zatrudniania pracowników w niedziele pracodawca musi pamiętać o obowiązku zapewnienia co najmniej jednej niedzieli wolnej od pracy w każdym okresie kolejnych czterech tygodni. Dotyczy to zarówno planowania pracy w harmonogramach, jak i ewentualnego dodatkowego zlecania pracy w tych dniach. Więcej piszemy o tym w Legal Alert.

14.01.2023