Wśród młodych małżonków intercyzy coraz popularniejsze

Ordynacja Domowe finanse Finanse

Nowy trend jest coraz bardziej widoczny. Młodzi małżonkowie wolą osobne rozliczenia, własne konta bankowe i rozdzielność majątkową. W ten sposób chcą zabezpieczyć się przed długami współmałżonka, odpowiedzialnością podatkową i innymi ryzykami prawnymi. Prawnicy przewidują, że zjawisko będzie się nasilać – zwłaszcza teraz, w okresie wysokiej inflacji i niepewnej przyszłości gospodarczej.

27.08.2022

Nowe dziecko po rozwodzie - obniżenie alimentów możliwe, ale nie z automatu

Wymiar sprawiedliwości

Kolejne dziecko w porozwodowym patchworku może być niemałą rewolucją, przyprawiającą o spory finansowy zawrót głowy. Pieluchy, jedzenie, ubrania, wyprawka do tanich nie należą, a szukanie oszczędności w alimentach na dzieci z "byłą" wydaje się niektórym dobrym rozwiązaniem. W decyzji sądu automatyzmu jednak nie będzie, zajrzy nawet do portfela obecnej partnerki.

27.08.2022

Wakacje kredytowe - banki nie zawsze ułatwiają korzystanie z tego prawa

Banki Kredyty

Składanie wniosków oddzielnie do każdej raty, niewydłużanie okresu obowiązywania stałej stopy oprocentowania wskazanego w umowie o czas trwania wakacji kredytowych czy wpływ zawieszenia spłaty rat na zdolność kredytową. Takie problemy mają obecnie korzystający z wakacji kredytowych. Niektóre z tych działań oceniane są jako próby zniechęcania chcących korzystać z tego rozwiązania.

27.08.2022

Rząd chce uczyć Polaków strzelać, ale strzelnic powstaje mało

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Zachęca Ministerstwo Obrony Narodowej, strzelać nakazuje Ministerstwo Edukacji, tylko strzelnic w kraju jest za mało. Realizacja rządowego programu "Strzelnica w powiecie” ślimaczy się od 4 lat, bo samorządy nie garną się do budowy strzeleckiej infrastruktury. Do tej pory zrealizowano tylko 3 wnioski dotyczące budowy strzelnic wielkogabarytowych, 2 strzelnic pneumatycznych i 43 strzelnic wirtualnych. Wkrótce będzie ich więcej.

27.08.2022

Samorządy domagają się od rządu trwałego wsparcia zamiast kreatywnej księgowości

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Rząd nie daje nam żadnych dodatkowych środków, a jedynie przyspiesza wypłatę pieniędzy, które i tak się nam należą - tak samorządowcy oceniają projekt doraźnego wsparcia finansowego w związku z rosnącymi cenami energii. Zwracają uwagę, że projektu z nimi nie konsultowano i nie przeszedł on właściwej procedury wewnątrz samego rządu.

26.08.2022

Jest raport z konsultacji dużej ustawy refundacyjnej - 1,3 tys. stron uwag, niektóre MZ uznaje

Farmacja

Ministerstwo Zdrowia przychyla się do części uwag zgłoszonych podczas konsultacji tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. M.in. o 1 proc. miałaby wzrosnąć marża hurtowa leków refundowanych, z obecnych 5 proc. do 6 proc. Resort zdrowia nie uwzględnił natomiast uwagi Naczelnej Rady Aptekarskiej, która chciałaby, aby marża detaliczna pozostała bez zmian, natomiast NFZ miałby płacić aptece za wydanie każdego opakowania leku refundowanego. 

26.08.2022

Zatruta Odra: Przedsiębiorcy rozczarowani niskim wsparciem, mają swoje propozycje

Środowisko Turystyka Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Rząd proponuje przedsiębiorcom poszkodowanym przez zatrucie Odry wsparcie w wysokości 3 tysięcy złotych brutto na jednego pracownika jeżeli ich dochód spadł rok do roku lub miesiąc do miesiąca o 50 proc. W opinii Północnej Izby Gospodarczej propozycja nie jest wystarczająca. Firmy będą bankrutować.

26.08.2022

Nie będzie dodatkowego wsparcia dla opiekunów tymczasowych dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje wprowadzać dodatkowych rozwiązań w zakresie instytucji opiekuna tymczasowego dla dzieci z Ukrainy. Podobnie jak nie planuje zmian w instytucji usamodzielnienia dla osiągających pełnoletniość obywateli Ukrainy. Instytucja ta została powołana na mocy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

26.08.2022

Zespół parlamentarny omówił nową mapę kościelnej pedofili

Prawo karne

Dzisiaj, w piątek 26 sierpnia br. w Sejmie Parlamentarny Zespół Świeckie Państwo omówił kolejny raport przygotowany przez Fundację Nie Lękajcie się wskazujący, gdzie w Polsce dochodziło do molestowania dzieci przez księży pedofilów. W porównaniu z 2018 r. liczba ofiar księży -pedofili wzrosła o 163 procent. Liczba skazujących wyroków sądowych też wzrosła o 121 proc. Wśród 131 księży skazanych 41 to katecheci działający w szkołach.

26.08.2022

Resort zdrowia wydłuża pilotaż rehabilitacji po Covid-19 do końca roku

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Do końca roku wydłużono program pilotażowy rehabilitacji leczniczej, w którym biorą udział pacjenci po przejściu Covid-19. Zakłada to przekazany w piątek do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.  Do programu można dołączyć do roku po zakończeniu leczenia. Potrzebne jest skierowanie, na przykład od lekarza rodzinnego.

26.08.2022

Zasiłki macierzyńskie bez podatku

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 1 lipca 2022 r. zasiłek macierzyński jest zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych do kwoty 85 528 zł w skali roku. Zwolnienie nie dotyczy wszystkich. Jednak przepisy te obowiązują z mocą wsteczną, czyli zwolnieniem z podatku dochodowego są objęte wszystkie zasiłki macierzyńskie wypłacone od początku 2022 roku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

26.08.2022

Nielegalne zabawki nie trafią do dzieci - udana akcja skarbówki

Prawo karne Prawo gospodarcze

Zabawki z naklejkami znanych firm bez atestów znajdowały się w hali targowej Centrum Handlowego w Wólce Kosowskiej. Funkcjonariusze celno-skarbowi znaleźli również puste opakowania z zastrzeżonymi znakami towarowymi. Przejęto także naklejki w języku polskim do oznaczania towaru z kodem kreskowym i znakiem CE gwarantującym bezpieczeństwo.

26.08.2022

Następczej decyzji prokuratora o wykorzystaniu dowodów z inwigilacji nie da się zaskarżyć - RPO wystąpił do TK

Wymiar sprawiedliwości

Artykuł 168b kodeksu postępowania karnego pozwala prokuratorowi na wydanie w każdym czasie następczej zgody na wykorzystanie uzyskanych w drodze inwigilacji materiałów świadczących o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego. Co ważne, nie tylko takich, co do których można zarządzić kontrolę operacyjną. Problem w tym, że nie można tego zaskarżyć.

26.08.2022

Kary i odszkodowania - Polska może zapłacić Niemcom i UE za ścieki w Odrze

Środowisko Administracja publiczna

Polska może słono zapłacić za zaniedbania przy monitorowaniu ścieków wpływających do Odry. Roszczenia do naszego kraju wysuwać mogą zarówno Niemcy, jak i Komisja Europejska. Na gruncie przepisów unijnych kluczowe będzie, czy Polska złamała unijną dyrektywę, nie prowadząc monitoringu ścieków. Z prywatnymi roszczeniami mogą też występować zwykli obywatele, zarówno Polacy jak i Niemcy.

26.08.2022

Minęły już trzy lata? "Przeterminowanego" pozwolenia na budowę nie można zmienić

Administracja publiczna Budownictwo

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego uważa, że pozwolenie na budowę można zmienić lub przenieść pod warunkiem, że znajduje się w obrocie prawnym. Starosta nie może zmienić ani przenieść decyzji, której formalnie nie ma. Teoretycznie jest to oczywiste. Praktyka jest jednak inna. Dzięki tego typu zabiegom przedłuża się ważność pozwolenia. Inwestorzy z tej interpretacji nie będą raczej zadowoleni.

26.08.2022

Refundację leku można uzależnić od wieku pacjenta - decydują badania i koszty

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Państwo może ograniczać dostęp do refundacji leków ze względu na wiek, jak w przypadku głośnej obecnie, bardzo drogiej terapii genowej SMA i nie łamać przy tym Konstytucji. Co więcej, zgodnie z prawem o dostępie do bezpłatnego leczenia może przesądzić to, ile będzie kosztował rok życia pacjenta zyskany dzięki terapii. To, że z badań wynika, że stosowanie leku jest wskazane, nie wystarcza.

26.08.2022

Dwie koncepcje minimalnego CIT: polska i europejska. Na razie nie będzie żadnej

CIT Podatki międzynarodowe Polski Ład

Ani w bieżącym, ani w kolejnym roku, podatnicy CIT wykazujący straty albo niską rentowność nie zapłacą tzw. podatku minimalnego. Równocześnie może się pojawić europejski podatek minimalny od wielkich firm uzyskujących ponad 750 mln euro przychodów. Ministerstwo Finansów na razie nie ma jasnej koncepcji, czy obie te daniny będą obowiązywały równocześnie.

26.08.2022

Kontrole ZUS - ilu pracowników, tyle decyzji dla płatnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych traktuje każdego ubezpieczonego jako stronę postępowania. W efekcie kontrolowani pracodawcy jako płatnicy dostają tyle decyzji, ilu mają pracowników. To generuje koszty, zwłaszcza gdy sprawy trafiają do sądów powszechnych, które każdą z nich rozpatrują osobno. Zdaniem prawników, ZUS postępuje prawidłowo, bo takie są przepisy. Ale sugerują, że należałoby to jednak zmienić.

26.08.2022

Minister zdrowia: Granica wieku dla terapii genowej SMA poparta badaniami

Pacjent Farmacja

Określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opieraliśmy się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Odniósł się w ten sposób do opinii Marcina Wiącka (RPO), że wiek pacjenta nie powinien ograniczać dostępu do refundacji leku na SMA.

25.08.2022