Hulajnogi elektryczne nadal niebezpieczne, mimo wprowadzenia ograniczeń

Prawo karne Policja Transport

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że wzrosła liczba wypadków drogowych z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych. W co trzecim zdarzeniu to oni byli ich sprawcami. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w trzech województwa prowadzi badania, które mają dać odpowiedź, jak zachowują się kierujący hulajnogami elektrycznymi. W tle ewentualna zmiana przepisów.

02.07.2022

Wydatki na cele mieszkaniowe i zwolnienie z PIT ciągle problematyczne

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Mimo że przepisy dotyczące katalogu wydatków, które można zakwalifikować jako poniesione na własne cele mieszkaniowe, nie są nowe, a organy podatkowe wydały już wiele interpretacji, w tym interpretację ogólną, to wciąż są wątpliwości. Organy podatkowe ściśle interpretują katalog wydatków jako zamknięty. Minister finansów w interpretacji ogólnej łaskawiej podchodzi do tematu.

02.07.2022

Przewodnicząca KE: Nowelizacja ustawy o SN nie przywraca praworządności

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Nowe prawo nie daje sędziom możliwości kwestionowania statusu innego sędziego bez ryzyka bycia pociągniętym do odpowiedzialności dyscyplinarnej - tak przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oceniła nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. I stwierdziła, że to oznacza, że Polska wciąż nie wypełnia "kamieni milowych" przyjętych w Krajowym Planie Odbudowy.

01.07.2022

Import towarów ratujących życie dla Ukraińców bez cła i VAT

VAT Prawo unijne Ukraina

Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję, która umożliwi państwom członkowskim tymczasowe zniesienie ceł i VAT od importu z państw trzecich żywności, koców, namiotów, generatorów prądu i innego sprzętu ratunkowego, przeznaczonego dla Ukraińców dotkniętych wojną. Zwolnienie ma obowiązywać z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku do 31 grudnia 2022 roku.

01.07.2022

SKP Ślusarek, Kubiak & Pieczyk od 4 lipca na rynku

Rynek

Od 4 lipca br. rozpocznie działalność nowa firma prawnicza – SKP Ślusarek, Kubiak & Pieczyk. Wyodrębniła się ona z dotychczasowej firmy LSW, a jej wspólnikami założycielami są: adw. Maciej Ślusarek (założyciel LSW), adw. Maciej Kubiak (wieloletni wspólnik LSW) i r.pr. oraz doradca restrukturyzacyjny Tomasz Pieczyk (wcześniej General Counsel w jednej z ogólnopolskich sieci aptek).

01.07.2022

Kolejna nowelizacja specustawy wprowadza zmiany w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Opieka zdrowotna Ukraina

Kolejne rozwiązania dotyczące rynku pracy, opieki nad dziećmi, kursów językowych, edukacji i zakwaterowania uchodźców, a także ułatwienia w zagospodarowaniu pustostanów na cele mieszkalne zawiera kolejna nowelizacja specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, którą podpisał prezydent.

01.07.2022

Jak pozbyć się rosyjskich paliw? Koniecznie ułatwienia dla OZE

Środowisko Prawo gospodarcze

Od początku 2021 r. do kwietnia 2022 r. średnia cena węgla wzrosła aż o 101 proc., cena pelletu o 89 proc., a drewna kawałkowego o 74 proc. Tymczasem procedura uzyskania pozwolenia na budowę i wydanie warunków przyłączenia instalacji OZE trwa dzisiaj nawet 150 dni roboczych. Zdaniem branży, zachęty finansowe i zmiana przepisów prawnych ułatwiłyby inwestycje w źródła energii niezależne od surowców z Rosji.

01.07.2022

Teraz minister rozwoju regionalnego odpowiada za Centralny Port Komunikacyjny

Administracja publiczna Transport

Przeniesienie zadań związanych z budową CPK z zakresu kompetencji ministra właściwego do spraw transportu do kompetencji ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego – zakłada ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw, podpisana przez prezydenta.

01.07.2022

Są wyniki egzaminu ósmoklasisty - z matematyki lepiej niż rok temu

Zarządzanie oświatą

Jak podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna, ósmoklasiści, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc., a z matematyki – 57 proc.punktów możliwych do otrzymania.

01.07.2022

GUS: 4,2 proc. wyniosła w Polsce w 2021 r. stopa ubóstwa skrajnego

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Od 2016 roku stopa ubóstwa skrajnego pozostaje na podobnym poziomie 4-5 proc. Odnotowano natomiast niewielki spadek zasięgu ubóstwa skrajnego z ok. 5 proc. osób w 2020 r. do ok. 4 proc. w 2021 r. oraz nieco większy – ubóstwa ustawowego z około 9 proc. do niecałych 7 proc. przy niezmienionym od 2018 roku progu tego ubóstwa – podał GUS.

01.07.2022

Od 1 lipca nie ma już zakazu przebywania przy granicy z Białorusią

Administracja publiczna

Od piątku, 1 lipca br., przestało obowiązywać rozporządzenie o czasowym zakazie przebywania w 183 miejscowościach na obszarze przygranicznym województw podlaskiego i lubelskiego. Natomiast w odległości 200 metrów od granicy wojewoda podlaski wprowadził zakaz przebywania. Jak poinformowali w czwartek przedstawiciele rządu i wykonawcy, kończy się budowa zapory na granicy.

01.07.2022

Likwidując jednoosobową działalność gospodarczą trzeba zadbać o formalności

Małe i średnie firmy

Czynniki często niezależne od przedsiębiorcy, takie jak inflacja, rosnące raty kredytu, powodują, że zaczyna zdawać sobie sprawę, że dalsze prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej związane będzie wyłącznie z ponoszeniem strat. Wówczas jedynym wyjściem może być dla niego zamknięcie firmy - piszą Katarzyna Wojarska-Aleksiejuk, adwokat oraz Paweł Żujewski, prawnik.

01.07.2022

Pełnomocnik, doradca restrukturyzacyjny - wnioski o upadłość tylko elektronicznie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Kolejni prezesi sądów wydają pisemne zarządzenia dotyczące interpretacji przepisów o wnoszeniu przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej wniosków o upadłość. Zgodnie z nimi od pierwszego lipca, jeśli reprezentuje ich pełnomocnik zawodowy - radca prawny, adwokat lub doradca restrukturyzacyjny, wniosek może być tylko elektroniczny, pisemny nie wywoła skutków prawnych.

01.07.2022

Polski Ład przemianowany na Niskie Podatki. Nie zawsze takie niskie

PIT Rachunkowość

Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy o PIT, częściowo porządkujące zamieszanie wprowadzone z początkiem 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu. Stawka PIT spada z 17 do 12 proc., ale wbrew deklaracjom rządu, nie oznacza to radykalnej obniżki tego podatku. Dla tych, którzy zarabiają powyżej ok. 190 tys. złotych rocznie, obciążenia będą nawet nieco wyższe.

01.07.2022

Trwa wyścig, by podwyżki w ochronie zdrowia były na czas

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Nowe, wyższe stawki minimalne wynagrodzeń w ochronie zdrowia obowiązują od 1 lipca. Może być jednak problem z wypłatą podwyżek na początku sierpnia. Wszystko zależy od tego, jak szybko zostaną podniesione wyceny świadczeń, bo to z nich mają być finansowane podwyżki. I od tego, kiedy NFZ podpisze aneksy do umów. To skomplikowany proces, a czasu zostało niewiele.

01.07.2022

Kary za nie złożenie deklaracji do ewidencji emisyjności mogą okazać się fikcją

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Osoby, które do 30 czerwca nie złożyły deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku, mogą to zrobić nadal w ramach tzw. czynnego żalu. Choć przepisy przewidują grzywnę w wysokości 500 złotych za niezłożenie deklaracji w terminie, z ukaraniem może być trudno. Samorządowcy nie są raczej zainteresowani donoszeniem na swoich mieszkańców.

01.07.2022

Nadawanie stopni i tytułów musi podlegać kontroli sądowej

Szkolnictwo wyższe

Odformalizowanie i uproszczenie procedury nadawania stopni i tytułów naukowych to pomysł działającej przy ministerstwie Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pomysł na walkę z biurokracją jest jednak wątpliwy - rezygnacja z procedury administracyjnej, a co za tym idzie - również z kontroli sądowej, co jest standardem konstytucyjnym.

01.07.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski