Surowa kara dla zarządcy parkingu za ograniczanie prawa do reklamacji

Rynek i konsument

Zarządca parkingu, spółka APCOA Parking Polska, która ogranicza sposoby składania reklamacji i twierdzi, że czas odpowiedzi może się wydłużyć, a także straszy poniesieniem kosztów windykacyjnych i egzekucyjnych, zapłaci ponad 820 tys. zł kary nałożonej przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Uznał on te działania za niezgodne z prawem i wystąpił o wyjaśnienia także do spółek ATPark i Europark.

20.04.2023

Coraz więcej spraw trafia do Rzecznika Praw Pacjenta

Opieka zdrowotna

W 2022 r. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta zrealizowało ponad 100 tys. porad telefonicznych, 15 tys. porad bezpośrednich i 5 tys. interwencji. Liczba zgłoszeń naruszeń z roku na rok systematycznie rośnie m.in. dlatego, że pacjenci mają większą świadomość swoich praw. A na co skarżą się najczęściej? Niezmiennie od lat - na naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych: odmowę rejestracji, przyjęcia lub udzielenia pomocy, jakość leczenia czy pielęgnacji.

20.04.2023

Pielęgniarki mają wystawiać recepty na szczepionki przeciwko grypie

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzyć uprawnienia pielęgniarek. Tym razem o możliwość wystawiania przez nie recept na szczepienia przeciw grypie. Samorząd pielęgniarski popiera ten projekt, a eksperci podkreślają, że to konieczny krok, który może pomóc przełamać niewielkie zainteresowanie Polaków tymi szczepieniami. W tym sezonie grypa zbiera  wyjątkowo duże żniwo.

20.04.2023

Stan konta PPK trzeba wpisać do oświadczenia majątkowego

Samorząd terytorialny Wybory PPK

Pieniądze zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Według przedstawicieli fiskusa, w świetle obowiązujących regulacji prawnych, środki zgromadzone w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych powinny być wykazywane w oświadczeniach majątkowych w pozycji dotyczącej posiadanych zasobów pieniężnych.

20.04.2023

Wchodzi w życie nowela ustawy wiatrakowej, wysypu farm jednak nie będzie

Samorząd terytorialny Nieruchomości Energetyka

Za kilka dni będzie można budować elektrownie wiatrowe na nowych zasadach. Nowe prawo jednak rozczarowuje. Dużym problemem będzie nie tylko określenie odległości od domów, ale też obowiązek uchwalania miejscowych planów dla farm. I dla inwestorów, i dla samorządowców, będzie to nie lada wyzwanie. Przepisy bardziej bowiem przeszkadzają, niż pomagają.

20.04.2023

Nowe przywileje rodzicielskie – firmy przygotowują się na problemy

Prawo pracy Prawo unijne

W środę, 26 kwietnia, wejdzie w życie druga w tym roku, tym razem duża, nowelizacja Kodeksu pracy. A wraz z nią przywileje dla rodziców dzieci do lat 8 – m.in. możliwość wnioskowania o elastyczną organizację pracy, w tym pracę zdalną. Już dziś pracodawcy, których "zalała" fala wniosków, zastanawiają się, jak zorganizować pracę i jak zapanować nad poczuciem niesprawiedliwości u pracowników, na których spadnie więcej obowiązków.

20.04.2023

Afera GetBack - prokuratura chce 10 lat więzienia dla pracowników Idea Banku

Prawo karne Finanse

Nowe informacje w sprawie afery GetBack - śledczy ze stołecznej prokuratury regionalnej domagają nawet 10 lat więzienia dla szeregowych pracowników szczecińskich oddziałów Idea Banku. Jeśli sąd przychyli się do ich wniosku, pośrednio potwierdzi, że oskarżeni powinni być świadomi nieprawidłowości, których nie dostrzegła Komisja Nadzoru Finansowego. Proces ruszył w środę.

19.04.2023

Minister zapowiada zniesienie w końcu czerwca stanu zagrożenia epidemicznego

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wstępną, planowaną datą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest koniec czerwca tego roku - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie" i resort "przymierza się" do zniesienia obowiązku noszenia maseczek w aptekach.

19.04.2023

Wojewoda ogłosi szybszy nabór z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

Samorząd terytorialny Drogi Zamówienia publiczne

Przyspieszenie ogłoszenia naborów na zadania powiatowe i gminne w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a także szybsze zawarcie z samorządami umów o dofinansowanie i dłuższy czas dla nich na realizację inwestycji - takie zmiany wprowadza kolejna nowelizacja ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg.

19.04.2023

Coraz większe długi również w branży IT

Rynek

Branża informatyczna mocno odczuwa skutki zatorów płatniczych, ale w porównaniu do poprzedniego roku, systematycznie rosną też długi samych informatyków. Obecnie wynoszą ok. 230,3 mln zł, a więc w porównaniu do marca zeszłego roku są wyższe o niemal 22 proc. Największe długi branża ma wobec instytucji finansowych i ubezpieczeniowych.

19.04.2023

Podejrzany, oskarżony nie ukończył 18 lat, więc przepisy będą go mocniej chronić

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Nastolatek, który jest oskarżony będzie mógł wnioskować o to, by na rozprawie był obecny jego przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której pieczą pozostaje, taką rolę będzie mogła też odgrywać osoba/pełnoletnia wskazana przez przewodniczącego. Takie wsparcie ma mieć też podejrzany, który nie ukończył 18 lat, w trakcie prowadzonych z nimi czynności - prezydent podpisał właśnie pakiet zmian w procedurze karnej i Kodeksie karnym.

19.04.2023

Strategiczna rola kobiet w sektorze finansowym rośnie zbyt wolno – badanie

Prawo pracy Finanse

Aż 93 proc. kobiet reprezentujących sektor finansowy wskazuje, że kariera jest dla nich ważna lub bardzo ważna. Jednocześnie 94 proc. pań ocenia, że w ich sektorze występują bariery mające wpływ na przebieg kariery zawodowej kobiet - wynika z 4. edycji badania „Kobiety w finansach”. Co więcej, pomimo rosnącej liczby wdrażanych programów rozwojowych i polityk dotyczących zarządzania różnorodnością, kobiety pracujące w branży finansowej relatywnie rzadko osiągają najwyższe stanowiska.

19.04.2023

KPMG: Prawie 90 procent Polaków rozlicza PIT przez internet

Domowe finanse PIT

Większość Polaków dokonała już rozliczenia PIT za 2022 rok. W kwietniu rozliczyć zamierza się zaledwie 18 proc. podatników. Okazuje się, że najpopularniejszą formą rozliczenia podatku jest usługa Twój e-PIT. Korzysta z niej ponad połowa Polaków - takie dane wynikają z badania KPMG w Polsce. Co ciekawe, 4 na 10 podatników nie wie, że Polski Ład wprowadził przepisy, które wpłynęły na rozliczenie podatku za 2022 rok.

19.04.2023

Termin zwrotu PIT zależy od sposobu rozliczenia

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najdłużej na zwrot nadpłaty w PIT za 2022 rok będą czekać podatnicy, którzy wyślą wypełnione zeznanie podatkowe w formie papierowej. Ustawowy termin zwrotu wynosi w takim przypadku trzy miesiące. Znacznie krócej na zwrot będą czekać jednak te osoby, które rozliczą się z fiskusem w formie elektronicznej. Sezon składania rocznych PIT za 2022 roku mija 2 maja 2023 roku.

19.04.2023

Sądy mają problem z kuratorskim ryczałtem za korzystanie z prywatnego auta, MS przesłało zalecenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Nie minęły jeszcze dwa tygodnia od wejścia w życie przepisu o ryczałcie dla kuratorów zawodowych za dojazdy służbowe prywatnym autem, a już temat rozpala do czerwoności kuratorskie fora. Część sądów twórczo podchodzi do tematu, pojawiły się nawet tabelki, które mają "ułatwiać" rozliczenie. Pismo do prezesów sądów wystosowało samo MS przyznając, że przepisy są sformalizowane i skomplikowane - a to, jak dodaje, na skutek parlamentarnych poprawek.

19.04.2023

Sanatorium dla bogatych? Resort zapowiada i... wycofuje się z kontrowersyjnych planów

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.

19.04.2023

Sukcesja po śmierci przedsiębiorcy - rząd szykuje uproszczenia

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Zarząd sukcesyjny w firmie, której właściciel zmarł, będzie przedłużany automatycznie do momentu wydania postanowienia przez sąd w tej sprawie. Obecnie często zdarza się, że wniosek o przedłużenie zarządu jest składany tuż przed jego wygaśnięciem, a sądy nie mają wystarczająco dużo czasu na wydanie postanowienia w tym zakresie. To jedna ze zmian mających ułatwić przejmowanie firm.

19.04.2023

Ulga na robotyzację także dla robotów nabytych przed 2022 rokiem

CIT PIT Doradca podatkowy

Wprowadzona przez Polski Ład ulga na robotyzację przysługuje także na wcześniejsze zakupy robotów przemysłowych oraz funkcjonalnie związanych z nimi maszyn i urządzeń, dokonane przed 1 stycznia 2022 r. Odpisy amortyzacyjne od tych urządzeń stanowią koszty uzyskania przychodu. Potwierdza to w najnowszej interpretacji skarbówka i eksperci.

19.04.2023

DLA Piper z certyfikatem Great Place to Work

Wymiar sprawiedliwości

18 kwietnia 2023 – DLA Piper otrzymała prestiżowy tytuł Great Place to Work. Certyfikat przyznaje jedna z najbardziej doświadczonych i uznanych organizacji oceniających najlepszych pracodawców na świecie. Warunkiem przyznania certyfikatu jest uzyskanie odpowiednio wysokiego wyniku w badaniu ankietowym wśród pracowników firmy.

18.04.2023

Uczniowie ukarani przez sąd za przeklinanie i obrażanie nauczycielki

Prawo karne Szkoła i uczeń

Nadzór kuratora i obowiązek wykonywania prac społecznych po 10 i 20 godzin w terminie 3 miesięcy, to kara dla uczniów ze szkoły w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie), którzy w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę, a swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie. Wcześniej uczniowie zostali też ukarani przez wychowawcę klasy i dyrektora szkoły.

18.04.2023