Minister finansów: Gospodarka i finanse publiczne w bardzo dobrym stanie

Finanse publiczne Finanse samorządów

Polska gospodarka i finanse publiczne są w bardzo dobrym stanie – powiedział w środę Tadeusz Kościński. Poinformował, że zamiast planowanego deficytu mamy obecnie w budżecie nadwyżkę, a na koniec roku deficyt osiągnie 15 mld zł, zamiast przewidywanych 85 mld. Nie wspomniał jednak o szybko rosnącym zadłużeniu państwa, na skutek wyprowadzenia wielu funduszy poza budżet.

01.09.2021

Polski Instytut Ekonomiczny: Tarcze antykryzysowe pomogły przetrwać wielu firmom pandemię

Spółki Małe i średnie firmy Tarcza finansowa

Ze wsparcia rządowych tarczy antykryzysowych skorzystało 86 proc. przedsiębiorców. Do najczęściej wykorzystywanych instrumentów należały: zwolnienia ze składek ZUS, dofinansowanie wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne oraz obniżenie wymiaru czasu pracy lub praca zdalna. Większość przedsiębiorców korzystało jednocześnie z różnych form wsparcia

01.09.2021

Wizz Air obowiązkowo zaszczepi załogi, także w Polsce

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Wizz Air wprowadza od 1 grudnia br. szczepienia przeciw COVID-19 dla wszystkich swoich załóg lotniczych i pokładowych lub regularne testy antygenowe PCR w szczególnych przypadkach - podała w środę węgierska linia lotnicza, która ma pięć swoich baz w Polsce. Priorytetem linii jest - jak podano - zdrowie i bezpieczeństwo pasażerów i pracowników.

01.09.2021

MS pracuje nad nową ustawą o resocjalizacji nieletnich

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Umożliwienie sprawnego funkcjonowania zakładów dla nieletnich oraz pomoc w doskonaleniu systemu resocjalizacji - to główne cele przygotowywanego w Ministerstwie Sprawiedliwości projektu ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Zdaniem sekretarza stanu w MS Michała Wosia, będzie to jest największa od 40 lat reforma regulacji w sprawach nieletnich.

01.09.2021

Komisarz UE: Widzimy, że Polska nie wykonuje orzeczeń TSUE

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Sytuacja z praworządnością w Polsce i na Węgrzech nie poprawia się – stwierdził w środę komisarz do spraw sprawiedliwości UE Didier Reynders. Stwierdził, że Komisja widzi, że wbrew orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Izba Dyscplinarna SN nie została zawieszona. I zapowiedział, że Komisja Europejska będzie w tej sprawie działać zdecydowanie.

01.09.2021

Dane o kosztach publikacji naukowej wkrótce w POL-on

Szkolnictwo wyższe

MEiN przygotowało nowelę rozporządzenia określającego zakres danych gromadzonych w Zintegrowanym Systemie Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on - jego konsultacje potrwają do 14 września. Znajdą się tam informacje dotyczące kosztów opublikowania artykułów naukowych w czasopismach naukowych i kosztów wydania monografii naukowych.

01.09.2021

Wnioski o 500 plus do ZUS i przez internet - rząd przyjął projekt ustawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas gdy dotychczas robiły to gminy. A wnioski można będzie składać tylko przez internet.

01.09.2021

Iustitia: Sądy powinny decydować o Funduszu Sprawiedliwości

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Fundusz Sprawiedliwości w aktualnym kształcie nie spełnia swoich zadań i stał się osobistym rezerwuarem środków na wydatki ugrupowania politycznego sprawującego kontrolę nad Ministerstwem Sprawiedliwości. To sądy powinny mieć możliwość zasądzania świadczeń na wybrane przez siebie organizacje pożytku publicznego, realizujące zadania związane z pomocą pokrzywdzonym

01.09.2021

Rząd chce uregulować zbiegi tytułów do ubezpieczeń rolników

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Resort rolnictwa pracuje nad przepisami, które mają usunąć mankamenty ubezpieczeń społecznych rolników. Zapowiedź regulacji jest na tyle enigmatyczna, że nie wiadomo, czy rząd chce tylko uregulować świadczenia tzw. dwuzawodowców, czyli rolników ubezpieczonych w KRUS i w ZUS, czy także prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, którzy płacą KRUS

01.09.2021

Nie widać końca sporu o opodatkowanie korzystania z usługi dostępu do chmury internetowej

CIT PIT Podatki międzynarodowe

Zapadł kolejny wyrok WSA w sprawie opodatkowania przez płatników należności płaconych z tytułu przechowywania danych w tzw. „chmurze”. I tym razem sprawa została wygrana przez podatników. Można więc stwierdzić, że w odniesieniu do tego problemu rysuje się wyraźna, przyjazna podatnikom, linia orzecznicza. Końca sporu jednak nie widać.

01.09.2021

W placówkach medycznych nadal rządzi papier

Nowe technologie Zarządzanie

Niewiele ponad połowa podmiotów leczniczych gwarantuje dostęp do sieci komputerowej we wszystkich pomieszczeniach, w których jest przetwarzana dokumentacja medyczna. Tylko w 68 proc. z nich wszyscy pracownicy medyczni mają dostęp do komputera. Ponad 30 poradni specjalistycznych i podstawowej opieki zdrowotnej w ogóle nie ma infrastruktury do prowadzenia dokumentacji elektronicznej.

01.09.2021

Rok nowy, ale problemy te same. Zalecenia nie do wdrożenia w wielu szkołach

Koronawirus

Rok szkolny zaczynamy z nowym bagażem doświadczeń, ale z dokładnie takim samym podejściem jak poprzedni i tymi samymi regulacjami. Uczniowie mają wrócić do klas, ale choć przygotowano zalecenia epidemiczne, to w wielu szkołach nie da się ich w pełni wdrożyć. Wprawdzie MEiN przypomina, że zalecenia to nie prawo, ale nie oznacza to wcale, że ich niewdrożenie jest prawnie obojętne.

01.09.2021

Powiat zapłaci, jeśli apteka ma działać późno w nocy

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zniesienie obowiązku całodobowych dyżurów aptek zakłada projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. W zamian w porze nocnej apteki mają dyżurować w godzinach 21.00 - 23.00, a w dni wolne od pracy do 18.00. Za te dyżury zapłaci NFZ. Jeśli powiat uzna, że apteka ma działać dłużej, będzie musiał zapłacić. Samorządy protestują, bo uważają, że zapewnienie dostępności aptek nie powinno należeć do ich zadań.

01.09.2021

Wyceny nieruchomości nie zawsze wiarygodne, ale standardów dla rzeczoznawców nie będzie

Operaty szacunkowe nie zawsze są rzetelne. Najczęstsze błędy rzeczoznawców majątkowych to porównywanie ze sobą nieruchomości, które zbyt różnią się lokalizacją, powierzchnią czy standardem. Potem takie wyceny uchylają sądy. Wkrótce wejdze w życie nowa ustawa, ale nie ustanawia ona standardów zawodowych dla tej profesji. Wystarczyć mają normy środowiskowe.

01.09.2021

Apel samorządowców i organizacji w obronie szkoły

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

O zaniechanie prac nad zmianami dewastującymi polską szkołę, o szerokie konsultacje i dialog dla wypracowania programów wspierających polską szkołę, która jest w bardzo trudnej sytuacji po okresie nauki zdalnej w czasie pandemii i boryka się z wieloma wyzwaniami oraz problemami uczniów i nauczycieli - zaapelowali we wtorek samorządowcy, organizacje społeczne i związki nauczycielskie.

31.08.2021

Koniec ewaluacji, więcej kontroli - niebezpieczne "ograniczenie biurokracji"

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji podpisał rozporządzenie określające zasady prowadzenia nadzoru pedagogicznego - likwiduje ono ewaluację, zostawia samą kontrolę. Według resortu to dobre rozwiązanie, które ograniczy biurokrację. Wskazuje się jednak, że to pewna pułapka, bo kurator zyska dużo szersze uprawnienia i to na długo przed wprowadzeniem tzw. "Lex Czarnek".

31.08.2021

Lekarze PPOZ apelują o szczepienie uczniów i nauczycieli

Koronawirus szczepienia

Lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia zaapelowali o jak najszybsze zaszczepienie dzieci, nauczycieli i pracowników placówek oświatowych, którzy dotychczas nie zdecydowali się na zaszczepienie przeciwko COVID-19. W swoim wystąpieniu podkreślają, że szczepienia są jedyną szansą na pokonanie pandemii.

31.08.2021

Latem jest mniej niewypłacalnych firm

Rynek Finanse

W lipcu o 41,4 proc. spadła liczba ogłoszonych restrukturyzacji w skali miesiąca. Niewypłacalności, czyli postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych łącznie też w lipcu było mniej w czerwcu. Do poprawy sytuacji przyczyniło się też sezonowe ożywienie koniunktury i zwiększony ruch turystyczny, na czym korzysta też transport.

31.08.2021

PIP: Nie zawsze bezpiecznie na małych budowach

Prawo pracy BHP Budownictwo

Pojedyncza deska zamiast podestu roboczego, brak balustrad ochronnych na rusztowaniach i wzdłuż krawędzi stropów, dekarze montujący strome dachy bez zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości – to podstawowe uchybienia spośród całej gamy nieprawidłowości, z jakimi zetknęli się inspektorzy pracy podczas akcji „Kontrole na małych budowach” – podała we wtorek PIP.

31.08.2021

Rząd przyjął projekt nowelizacji wprowadzającej e-faktury

VAT Rachunkowość

Wprowadzenie możliwości wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML - to jedno z rozwiązań, które ma wprowadzić nowelizacja ustawy, której projekt przyjął we wtorek rząd. Rząd podkreśla, że E-faktura to kolejny etap wdrażania pionierskich e-usług administracji, ułatwiających rozliczenia między firmami i zapewniających im bezpieczeństwo rozliczeń.

31.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski