Pakiet e-Commerce VAT zamiast uprościć, dołożył kolejnych problemów

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe

Po niemal miesiącu od wprowadzenia nowych regulacji w zakresie VAT w ramach pakietu e-Commerce, podatnicy mają coraz więcej wątpliwości. Międzynarodowe dostawy towarów do konsumentów stały się szczególnie problematyczne. Winne są temu nie tylko regulacje prawne, których treść jest zagmatwana i niejednoznaczna, ale również opublikowanie ustawy na ostatni moment.

26.07.2021

Rząd: nie tylko mieszkaniówka, ale i firmy przekształcą użytkowanie wieczyste. Są propozycje

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Budownictwo

Rząd chce uwłaszczyć użytkowników wieczystych komercyjnych działek. Ma to być po mieszkaniówce, kolejny etap reformy własnościowej. Skorzystają na tym przede wszystkim firmy z dużych miast, gdzie takich gruntów jest najwięcej. Samorządy nie są zachwycone tym pomysłem - zapowiadają, że będą starały się wybić go z głów polityków. Natomiast firmy czekają na nowe przepisy.

26.07.2021

Niewykorzystane szczepionki pojadą na Wschód

Koronawirus szczepienia

Maleje zainteresowanie zaszczepieniem się przeciw COVID-19. Istnieje ryzyko, że spora ilość szczepionek nie zostanie wykorzystana w terminie przydatności. Polski rząd wypracował już mechanizm odprzedaży niewykorzystanych szczepionek przeciw COVID-19 - zadanie to będzie realizować Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

24.07.2021

Szykują się zmiany w organizacji Sanepidu, ale bez zwiększenia nakładów

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd chce wprowadzić zmiany w obecnej strukturze organizacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ma to wpłynąć na poprawę jego funkcjonowania, a także koordynowanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego zadań realizowanych przez Sanepid, zwłaszcza wdrożenia cyfrowych narzędzi służących realizacji tych zadań.

24.07.2021

Więzy krwi nie wystarczą, trzeba formalnie potwierdzić obywatelstwo

Administracja publiczna

W związku ze zgodą na objęcie stanowiska ambasadora USA w Polsce, która miałaby zostać udzielona Mark'owi Brzezińskiemu, pojawiły się wątpliwości dotyczące tego, czy posiada on polskie obywatelstwo. Warto przypomnieć, kiedy działa tzw. prawo krwi, a kiedy fakt posiadania obywatelstwa trzeba skrupulatnie udowodnić. Bywa, że trzeba dostarczyć masę dokumentów albo postępowanie trwa latami.

24.07.2021

Opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Jeśli w rodzinie jest osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji, może ubiegać się o dodatkowe wsparcie finansowe z racji swojej choroby czy ułomności. Taką możliwość mają też opiekunowie niepełnosprawnych osób. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Różne przepisy pozwalają starać się o taką formę wsparcia finansowego i niekiedy można je łączyć.

24.07.2021

W weekendy i środy kierowcy piją najwięcej

Prawo karne

Tragiczne wypadki z udziałem pijanych kierowców zaczynają się już w piątek, po godzinie siedemnastej. W sobotę i w niedzielę jest kumulacja. A potem przychodzi środa i pijani znowu sieją śmierć na drogach. Rząd chce sięgnąć po najcięższe działa. Zapowiada m.in. drastyczne zwiększenie kar za przekroczenie prędkości i konfiskatę samochodów pijanych kierowców.

24.07.2021

Użytkownik hulajnogi elektrycznej odpowiada jak kierowca auta

Rynek i konsument Transport

W razie potrącenia pieszego, użytkownik e-hulajnogi może się uwolnić od odpowiedzialności wyłącznie wtedy, gdy szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności. Odpowiadają oni podobnie jak kierujący samochodami czy motocyklami na zasadzie ryzyka.

24.07.2021

Zmiany klimatu wymuszą odbetonowanie miast

Samorząd terytorialny Środowisko

Wszechobecna w polskich miastach "betonoza" coraz częściej powoduje powodzie. Problem dostrzegł rząd. Proponuje, by miasta opracowały miejskie plany adaptacji do zmian klimatu. Rozważa też wprowadzenie kontrowersyjnego podatku deszczowego. Będą go płacić osoby, na których nieruchomościach jest za mało zieleni. Już dziś natomiast włodarze miast i inwestorzy mają swoje patenty na walkę z „wielką wodą”.

24.07.2021

Pożyczka w rodzinie może być bezpieczniejsza niż darowizna

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn

Nie istnieje żadne ograniczenie liczby i częstotliwości, ani wartości darowizn. Nie ma zatem przeszkód, aby np. siostra zawarła umowę darowizny na rzecz brata w lipcu, natomiast kilka miesięcy czy lat później, została zawarta kolejna umowa darowizny, tym razem z inicjatywy brata na rzecz siostry. Czasami bezpieczniejsze będzie jednak zawarcie umowy pożyczki – zwłaszcza, że stosunki w rodzinie mogą się popsuć.

24.07.2021

Staroń: W polskiej szkole niepotrzebnie zestawiono religię i etykę

Zarządzanie oświatą

Religia i etyka to dwa odrębne przedmioty. Oczywiście, jest część wspólna, bo katecheza też służy temu, żeby pomóc człowiekowi w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, jak żyć. Tyle, że etyka mówi jasno: człowiek jest w stanie o własnych siłach poznawczych dojść do tego, co jest dobre, a co złe - mówi Przemysław Staroń, nauczyciel etyki w II LO w Sopocie.

24.07.2021

Więcej wydawnictw na ministerialnej liście

Szkolnictwo wyższe

Resort nauki przygotował nowy wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe. Jest dużo szerszy niż poprzedni, znalazły się w nim m.in. wydawnictwa z uczelni prywatnych. Nie wzrosła liczba wydawnictw za 200 punktów, dodano natomiast sporo niżej punktowanych.

23.07.2021

Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK

Administracja publiczna

W piątek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego o uchylenie immunitetu Marianowi Banasiowi, prezesowi NIK - potwierdza Kancelaria Sejmu. Śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych. Według senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego, b. prezesa NIK, koincydencja czasowa wniosku prokuratury w sprawie szefa NIK i zatrzymania jego syna budzi wątpliwości.

23.07.2021

MZ: Osoby z niepożądanymi odczynami mogą mieszać szczepionki

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Ministerstwo Zdrowia na podstawie rekomendacji Zespołu do spraw Szczepień Ochronnych oraz Rady Medycznej przy premierze dopuściło mieszanie szczepionek przeciwko Covid-19. Jeśli po pierwszej dawce wystąpił objaw niepożądany i został zgłoszony do rejestru, to jako drugą dawkę można podać inną szczepionkę. Do tej pory nie można było mieszać, np. szczepionki Astra Zeneca z Pfizerem.

23.07.2021

Lewiatan: Przepisy dotyczące sztucznej inteligencji trzeba doprecyzować

Rynek i konsument Nowe technologie

Konfederacja Lewiatan pozytywnie ocenia podejście KE do kierunku rozwoju sztucznej inteligencji. Ma jednak zastrzeżenia. W jej ocenie przewidziane sankcje, za nieprzestrzeganie przepisów, są zbyt surowe. Istnieje też ryzyko, że organy będą działać arbitralnie, bez szczególnego nakazu administracyjnego.

23.07.2021

Początek wakacji w hotelach pod znakiem braku pracowników i obaw o okres jesienny

Rynek i konsument Koronawirus

Choć hotelarze odnotowali na początku letniego sezonu lepsze wyniki niż w maju, to branża wciąż odnotowuje straty, które w czerwcu oszacowała na co najmniej pół miliarda złotych – wynika z ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego na temat sytuacji hoteli w minionym miesiącu.

23.07.2021

We wrześniu kolejne zmiany na liście czasopism naukowych

Szkolnictwo wyższe

Minister nauki zapowiedział kolejną zmianę w wykazie czasopism naukowych - ma być dokonana we wrześniu. Nie opłacało się bowiem publikować w polskich czasopismach, nieraz bardzo zasłużonych, z atrakcyjnym tytułem, z wielką historią, z wielkim doświadczeniem - tłumaczył w piątek Przemysław Czarnek.

23.07.2021

Marcin Wiącek, nowy RPO, złożył ślubowanie przed Sejmem

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Dr hab. Marcin Wiącek, nowy Rzecznik Praw Obywatelskich, złożył w piątek ślubowanie przed Sejmem. Prawnik zastąpił na tym stanowisku dr hab. Adama Bodnara, którego kadencja upłynęła we wrześniu ubiegłego roku.

23.07.2021

Rząd zapłaci lekarzom rodzinnym za każdy dodatkowy procent zaszczepionych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Dziś rząd ma ogłosić ogólne zasady premiowania lekarzy rodzinnych za zwiększenie liczby zaszczepionych przeciwko Covid-19. Jak ustaliło Prawo.pl, Narodowy Fundusz Zdrowia ma im płacić za każdy procent wzrostu. W grupie wiekowej 12-55 lat ma to być 25 groszy, a w grupie 55 plus - 30 groszy. Przychodnia, która na koniec roku zaszczepi ponad 60 proc. swoich pacjentów, dostanie dodatkową premię.

23.07.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski