Pieniądze za niesłuszny pobyt w więzieniu opłacone upokorzeniem

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Jak wycenić pobyt w piekle? – pytają retorycznie niewinne osoby, które trafiły do więzienia. Otrzymują pieniądze za błąd wymiaru sprawiedliwości, ale kosztem ogromnego upokorzenia. Państwo polskie nie jest zbyt szybkie i skore do przyznawania zadośćuczynienia za oczywiście bezprawne pozbawianie wolności. A prokuratorzy twierdzą że zadośćuczynienie powinno być godną kompensatą, a nie bezpodstawnym wzbogaceniem.

22.04.2023

Wiśniewski: Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem przedsiębiorców

Finansowanie zdrowia

Aktualizacja Krajowego Planu Odbudowy nie odpowiada na pytania, raczej je rodzi. W odniesieniu do reformy szpitalnictwa istotnym elementem oceny będzie los przepisów dotyczących możliwości braku regulowania zobowiązań szpitali wobec swoich podwykonawców. Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem często małych i średnich przedsiębiorców.

22.04.2023

Banki otwarte na ugody, frankowicze liczą na korzystniejsze wyroki

Banki Kredyty frankowe

Banki częściej proponują ugody kredytobiorcom frankowym, ale... nie przekłada to się na większą liczbę zawieranych ugód. Klienci rzadko decydują się na porozumienia z bankami, gdyż w sądach mogą ugrać dużo więcej. Zaletą ugody jest krótki czas od momentu złożenia wniosku do podpisania porozumienia. W PKO BP np. wynosi to średnio niewiele ponad miesiąc, a sprawy sądowe trwają po kilka lat.

22.04.2023

Czasem trudno ukarać myśliwego za złamanie prawa

Prawo karne

Sankcje za naruszanie przepisów dotyczących polowań są dwojakie: w razie popełnienia przestępstw - karne, a niezależnie od nich -dyscyplinarne. Myśliwi uważają, że mechanizmy chroniące przed patologiami funkcjonują całkiem nieźle, jednak reszta społeczeństwa ma małe możliwości, żeby się o tym przekonać.

22.04.2023

Bez aktu notarialnego brak prawa do ulgi mieszkaniowej

Domowe finanse PIT Doradca podatkowy

Zameldowanie nie zostało przez ustawodawcę wymienione jako warunek uprawniający do skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Nie prowadzi ono bowiem do nabycia lokalu mieszkalnego, które następuje dopiero z chwilą zawarcia w formie aktu notarialnego ostatecznej umowy sprzedaży tej nieruchomości. Tak stwierdził w interpretacji podatkowej dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

22.04.2023

Skrócił się czas oczekiwania na sanatorium - nawet o kilka miesięcy

Pacjent

Z danych NFZ wynika, że w zależności od województwa czas oczekiwania na pobyt w sanatorium to obecnie od czterech do 12 miesięcy. To mniej niż rok temu. Nie zmieniły się, póki co, dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium, które ponosi kuracjusz. Od 17 marca 2023 r. skierowania na leczenie uzdrowiskowe są natomiast wystawiane w formie elektronicznej. Tylko do 30 czerwca można je jeszcze otrzymać także w wersji papierowej.

22.04.2023

MEiN: Dbałość o zdrowie psychiczne w programie już od przedszkola

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Począwszy od edukacji przedszkolnej, dzieci uczą się rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, radzenia sobie z ich przeżywaniem, szanowania emocji innych osób, szacunku dla innych, nawiązywania relacji rówieśniczych, rozumienia przynależności do grupy - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, pytane o miejsce w podstawie programowej podstaw dbania o zdrowie psychiczne.

22.04.2023

Ustawa o drogach publicznych z przepisami dotyczącymi Europejskiej Usługi Opłaty Elektronicznej

Administracja publiczna Prawo gospodarcze Transport

Dostosowanie polskiego prawa do unijnej dyrektywy w sprawie elektronicznego poboru opłat drogowych oraz określenie zasad wprowadzania elektronicznych systemów, możliwość opłacenia przejazdu na terenie UE w ramach jednolitego systemu EETS (Europejska Usługa Opłaty Elektronicznej) i łatwiejsze ściganie tych, co nie płacą - takie zmiany wprowadza ustawa z 14 kwietnia 2023 r. nowelizująca ustawę o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

21.04.2023

Rozporządzenie w sprawie dopłat do transportu zboża opublikowane. Nie tylko ono

Finanse

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwa rozporządzenia: w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych oraz zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To ostatnie wprowadza m.in. program dopłat do transportu zbóż i rzepaku do portów nadbałtyckich.

21.04.2023

Sędzia Justyna Koska-Janusz ostatecznie wygrała proces z ministrem sprawiedliwości

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ostatecznie przegrał proces o naruszenie dóbr osobistych z sędzią Justyną Koską-Janusz. W piątek Sąd Najwyższy oddalił kasację szefa resortu sprawiedliwości. Oznacza to, że minister Ziobro musi przeprosić warszawską sędzię za oświadczenie, jakoby miała się wykazać wyjątkową nieudolnością i zupełnie nie radzić sobie z prowadzeniem bardzo prostej, choć głośnej sprawy.

21.04.2023

Cieszyński: Chcemy, żeby program laptopów dla uczniów i nauczycieli, na stałe wszedł do krajobrazu polskiej oświaty

Szkoła i uczeń Nowe technologie

Możliwość korzystania z cyfrowych technologii to jest coś, co może zdeterminować, czy młodzi ludzie w Polsce wchodząc na rynek pracy będą w stanie osiągać sukcesy na miarę swoich możliwości - powiedział w piątek we Wrocławiu Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji. Zapowiedział, że program laptopów dla uczniów i nauczycieli na stałe wejdzie do krajobrazu polskiej oświaty.

21.04.2023

Granty dla POZ na sprzęt teleinformatyczny - nabór do 28 kwietnia

Opieka zdrowotna

Placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do 28 kwietnia mogą wnioskować o granty na zakup sprzętu teleinformatycznego i rozbudowę systemu gabinetowego zintegrowanego z centralnym systemem e-zdrowia. Wysokość grantów to nawet 159 tys. zł - informuje Ministerstwo Zdrowia. Wsparcie otrzyma co najmniej 600 placówek POZ wyłonionych w drodze otwartego naboru prowadzonego przez resort zdrowia.

21.04.2023

Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych z podpisem prezydenta

Rynek Finanse

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o obligacjach. Przewiduje ona, że banki, domy maklerskie, zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji będą mogły emitować instrumenty kapitałowe, które wyposażone są w mechanizm absorbcji strat. Rozwiązanie pozwoli pozyskać tym instytucjom dodatkowy kapitał, zgodnie z przepisami Unii.

21.04.2023

Zboża, jaja, mięso drobiowe i produkty pszczele w systemie SENT

Doradca podatkowy Transport

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra finansów, z którego wynika, że systemem SENT zostaną objęte przewozy przez terytorium Polski albo przywozy do naszego kraju zbóż, jaj, mięsa drobiowego i produktów pszczelich. Nowe przepisy weszły w życie w piątek, 21 kwietnia.

21.04.2023

RPO: Nierówne traktowanie funkcjonariuszy SW przy przenoszeniu do innych służb

Policja Prawo pracy Wojsko

Funkcjonariusze Służby Więziennej nie mogą być przenoszeni do innych służb mundurowych na takich samych zasadach, jak funkcjonariusze innych służb mogą przenieść się do SW. W skargach do RPO wskazują, że jest to niesprawiedliwe i narusza zasadę równości. RPO poprosił ministra sprawiedliwości o podjęcie stosownych prac legislacyjnych.

21.04.2023

KRS: Sędziowie z Iustitii działają politycznie, więc naruszają Konstytucję

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa wzywa sędziów, członków Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia by zdystansowali się od zachowań jego kierownictwa. Chodzi o niedawne XXIX Zebranie Delegatów Iustitii, podczas którego - w ocenie Rady - naruszany był art. 178 Konstytucji, zgodnie z którym sędzia nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej, niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

21.04.2023

Blisko 380 tys. emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji

Emerytury i renty

Od 2023 roku dostępna jest elektroniczna wersja legitymacji emeryta-rencisty – mLegitymacja. Świadczeniobiorcy mogą się nią posługiwać, jeśli dodadzą ją w aplikacji mObywatel – przypomina ZUS. To bardzo wygodny sposób, by każdy emeryt i rencista miał dokument zawsze przy sobie na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie. Z tej możliwości skorzystało już blisko 380 tys. świadczeniobiorców ZUS.

21.04.2023

Szybki paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina wydawany od ręki

Turystyka Administracja publiczna

Szybki paszport tymczasowy umożliwi podróż osobie, która zgubiła paszport, nie wiedziała, że stracił on ważność lub po prostu zapomniała go zabrać z domu. Wystarczy, że dysponuje ważnym biletem lotniczym i zgłosi się do punktu na Lotnisku Chopina w Warszawie. Tam od ręki otrzyma potrzebny dokument. Całą procedura trwa 15 minut.

21.04.2023

Tranzyt ukraińskiego zboża już możliwy, ale pod kontrolą

Prawo gospodarcze Prawo unijne

Po rozmowach z przedstawicielami rządu Ukrainy polski rząd zdecydował o dopuszczeniu od piątku tranzytu ukraińskiego zboża przez terytorium Polski. Transporty będą jednak specjalnie kontrolowane, plombowane elektronicznymi plombami z GPS a także objęte systemem SENT. Wprowadzony w minioną sobotę zakaz importu towarów żywnościowych z Ukrainy jest utrzymany.

21.04.2023