Nowe świadczenie pielęgnacyjne, stare problemy z różnicowaniem opiekunów

Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Błędna urzędowa interpretacja przepisów o świadczeniu wspierającym i świadczeniach rodzinnych powoduje, że rodzic, który w tym roku przeszedł na świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach na dwoje dzieci, a w zeszłym pobierał je na starych zasadach na jedno dziecko, jest traktowany inaczej niż rodzic, który od początku tego roku pobiera to świadczenie na nowych zasadach. Ten pierwszy będzie stratny o kilka tysięcy złotych.

27.07.2024

Prawo ma być lepiej konsultowane a legislacja transparentna

Administracja publiczna

Obowiązkowa ocena skutków regulacji przy projektach poselskich i konsultacje społeczne przed I czytaniem oraz uzasadnienie do sejmowych poprawek, ograniczenie tzw. przyspieszonych procedur ustawodawczych, podniesienie rangi wysłuchania publicznego oraz wymagane udostępnienie projektów w systemie informacyjnym Sejmu - to zmiany Regulaminie Sejmu RP przegłosowali posłowie. Realizują jeden z kamieni milowych KPO.

26.07.2024

Sejm odrzucił projekt PiS o terminie przedawnienia podatków

Ordynacja

Sejm odrzuci w piątek, 26 lipca, w pierwszym czytaniu poselski projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, autorstwa posłów PiS. Zakładał on skrócenie podstawowego terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych z 5 do 3 lat. Posłowie chcieli zachowania 5-letniego terminu przedawnienia dla zobowiązań o znacznej wartości - powyżej 1 mln zł - oraz wprowadzenia wydłużonego 10-letniego terminu w przypadkach takich jak m.in. wyłudzenia skarbowe, unikanie opodatkowania czy nadużycie prawa.

26.07.2024

Opublikowano wykaz szpitali zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o publikacji pierwszego wykazu świadczeniodawców zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Jest on podzielony na województwa, a będzie obowiązywać przez dwa lata - do 26 lipca 2026 r. Placówki zakwalifikowane do KSO mają zapewniać kompleksową opiekę onkologiczną: diagnostykę, leczenie i monitorowanie.

26.07.2024

KRS skarży do TK zmiany w dodatkach dla rzeczników dyscyplinarnych

Wymiar sprawiedliwości

Krajowa Rada Sądownictwa chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z Konstytucją rozporządzenia w sprawie funkcji oraz sposobu ustalania dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom. Zakłada ono obniżenie z 0,8 na 0,1 mnożnika dodatku funkcyjnego dla rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, podobnie dla jego zastępców. Zarzut Rady to m.in. uniemożliwienie jej wydanie w tej sprawie opinii.

26.07.2024

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie byłego prezesa Centrum Łukasiewicz

Na podstawie wyników kontroli skierowano do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa Centrum Łukasiewicz - poinformował prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz dr Hubert Cichocki. Chodzi o podejrzenie popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień/niedopełnienia obowiązków, czyli art. 231 kodeksu karnego, przez jego poprzednika.

26.07.2024

Rada UE wszczęła procedurę nadmiernego deficytu - m.in. wobec Polski

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo europejskie

Państwa członkowskie w Radzie UE zdecydowały w piątek o uruchomieniu procedury nadmiernego deficytu wobec Polski, Francji, Włoch, Belgii, Węgier, Malty i Słowacji. Objęte postępowaniem kraje będą miały cztery do siedmiu lat na realizację działań naprawczych. Procedura nadmiernego deficytu jest uruchamiana, gdy w danym kraju UE deficyt sektora finansów publicznych przekroczy 3 proc. PKB lub gdy dług publiczny jest wyższy niż 60 proc. PKB.

26.07.2024

Nie będzie jednego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Planowany nowy model systemu orzecznictwa o niepełnosprawności nie będzie scalał obecnie funkcjonujących kilku systemów orzekania. Będzie natomiast wyraźnie oddzielał orzecznictwo rentowe m.in. w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i pozarentowe w powiatowych zespołach orzeczniczych – przekazał wiceminister rodziny Łukasz Krasoń.

26.07.2024

Od nowego roku będzie dodatek dopełniający do renty socjalnej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Z początkiem przyszłego roku mają wejść w życie przepisy, na podstawie których osoby całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji, pobierające rentę socjalną otrzymają do niej dodatek dopełniający. Będzie on co roku waloryzowany. Renta socjalna nie będzie jednak, jak pierwotnie zakładał projekt obywatelski, równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

26.07.2024

Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania płacy minimalnej

Domowe finanse Prawo pracy Rynek pracy

Nowy sposób ustalania płacy minimalnej powinien opierać się na zapisach unijnej dyrektywy, ale także wykorzystać nasze dotychczasowe doświadczenia w tym zakresie – uważa prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Przedstawione przez MRPiPS założenia do projektu ustawy przewidują m.in. doprecyzowanie obliczania wskaźnika weryfikacyjnego.

26.07.2024

KE: Polska nie osiągnęła celów w zakresie recyklingu odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko Odpady

Komisja Europejska wezwała w czwartek wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazła się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły połowy ustalonego na 2020 r. celu w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło.

26.07.2024

Polacy konsumują coraz więcej tzw. małpek - ministrowie będą rozmawiać o rozwiązaniach

Akcyza

W piątek ministra zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański mają spotkać się, aby porozmawiać o "budzącej niepokój bardzo wysokiej sprzedaży małpek". Szefowa resortu zdrowia będzie przekonywać do zdecydowanego podniesienia opłaty na niewielkie butelki. Minister finansów zaznacza przy tym, że nie jest przewidywany wzrost kwoty akcyzy na wyroby alkoholowe.

26.07.2024

Umowa cesji darmowego kredytu - do sądu i do TSUE

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Kredyty

Wyspecjalizowane przedsiębiorstwa skupujące wierzytelności często występują do sądów z pozwami dotyczącymi roszczeń związanych z sankcją kredytu darmowego. Jednak sądy coraz uważniej przyglądają się umowom cesji między konsumentem a taką firmą. Sprawdzają też, czy umowy same w sobie nie zawierają postanowień abuzywnych. Wątpliwości doprowadziły do skierowania pytań prejudycjalnych do TSUE w kwestii ważności i abuzywności umów cesji.

26.07.2024

MEN: Religia nie zniknie z planu zajęć

Zarządzanie oświatą

Nie ma planów, żeby lekcja religii zniknęła z planu zajęć - zapewniła w piątek wiceministra edukacji Joanna Mucha. Wiceszefowa MEN przypomniała w w Radiu Zet, że w resorcie trwają rozmowy, żeby wprowadzić jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach. Jej zdaniem ewentualne decyzje o usunięciu lekcji religii w szkole powinna podejmować społeczność szkolna, a nie Kościół.

26.07.2024

Na zmianę statusu zastrzeżenia PESEL trzeba czekać - resort tłumaczy, dlaczego

Rynek i konsument RODO

Ministerstwo Cyfryzacji cały czas zachęca do zastrzegania swojego numeru PESEL w aplikacji. Dzięki temu nikt go nie wykorzysta, nawet jeśli go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie na nas kredytu ani nie otrzyma duplikatu karty SIM. Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w każdej chwili, warto jednak wiedzieć, że aby zastrzec go ponownie, trzeba poczekać średnio od 30 minut do 12 godzin.

26.07.2024

Sprawa neo-sędziów jak węzeł gordyjski - poza statusem problem z orzeczeniami

Wymiar sprawiedliwości

Projekt dotyczący m.in. statusu sędziów powołanych przy udziale neo-KRS ma być gotowy jesienią. Ma pójść w kierunku nieważności takich uchwał i powrotu powołanych w ten sposób neo-sędziów na poprzednie stanowiska. Tymczasem sądy już przestają uwzględniać wyroki wydane w takim składzie. Prawnicy podkreślają, że może to się skończyć na masowych próbach unieważniania orzeczeń i odpowiedzialności odszkodowawczej Skarbu Państwa.

26.07.2024

Ubiór przesądzi o tym, czy ktoś jest pracownikiem

Prawo pracy

Główny Inspektorat Pracy chce zmienić definicję stosunku pracy, rozszerzając do sześciu-siedmiu przesłanek kryteria pozwalające ustalić stosunek pracy. Do dotychczasowego podporządkowania, czyli możliwości wydawania poleceń i decydowania o miejscu i czasie pracy, doszłoby decydowanie przez pracodawcę m.in. o ubraniu. W ten sposób za pracowników uznani zostaliby m.in. lekarze i pielęgniarki, ochroniarze i portierzy, sprzątaczki, aktorzy a nawet adwokaci, którzy nie mogą pracować na etacie.

26.07.2024

Będzie Ewidencja Obrony Cywilnej, ale z utrudnionym dostępem

Samorząd terytorialny

W najnowszym projekcie ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej MSWiA doprecyzowało przepisy dotyczące Ewidencji Obrony Cywilnej, w której znajdą się dane osobowe emerytowanych funkcjonariuszy specsłużb. Dostęp do bazy będzie tajny - lub przynajmniej zastrzeżony (sprawa nie jest jeszcze przesądzona). Z projektu wykreślono przepisy, że w obronie cywilnej mają służyć także żołnierze sił zbrojnych RP, co budziło spory. Doprecyzowano też zapisy dotyczące samej obrony.

26.07.2024

Nowe zasady ewaluacji i oceny czasopism już w 2025 r. Mają ograniczyć "punktozę"

Szkolnictwo wyższe

I dane bibliometryczne, i ocena ekspercka - resort nauki zamierza częściowo utrzymać obecny system oceny czasopism, ale z pewnymi modyfikacjami, które mają pozwolić na lepszą ocenę osiągnięć naukowych i zapobiegać manipulowaniu punktacją, do którego dochodziło w ciągu ostatnich kilku lat. Nowe rozporządzenie ma pojawić się na początku przyszłego roku.

26.07.2024