Termin zwrotu PIT zależy od sposobu rozliczenia

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Najdłużej na zwrot nadpłaty w PIT za 2022 rok będą czekać podatnicy, którzy wyślą wypełnione zeznanie podatkowe w formie papierowej. Ustawowy termin zwrotu wynosi w takim przypadku trzy miesiące. Znacznie krócej na zwrot będą czekać jednak te osoby, które rozliczą się z fiskusem w formie elektronicznej. Sezon składania rocznych PIT za 2022 roku mija 2 maja 2023 roku.

19.04.2023

Sądy mają problem z kuratorskim ryczałtem za korzystanie z prywatnego auta, MS przesłało zalecenia

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Nie minęły jeszcze dwa tygodnia od wejścia w życie przepisu o ryczałcie dla kuratorów zawodowych za dojazdy służbowe prywatnym autem, a już temat rozpala do czerwoności kuratorskie fora. Część sądów twórczo podchodzi do tematu, pojawiły się nawet tabelki, które mają "ułatwiać" rozliczenie. Pismo do prezesów sądów wystosowało samo MS przyznając, że przepisy są sformalizowane i skomplikowane - a to, jak dodaje, na skutek parlamentarnych poprawek.

19.04.2023

Sukcesja po śmierci przedsiębiorcy - rząd szykuje uproszczenia

Prawo pracy Prawo gospodarcze

Zarząd sukcesyjny w firmie, której właściciel zmarł, będzie przedłużany automatycznie do momentu wydania postanowienia przez sąd w tej sprawie. Obecnie często zdarza się, że wniosek o przedłużenie zarządu jest składany tuż przed jego wygaśnięciem, a sądy nie mają wystarczająco dużo czasu na wydanie postanowienia w tym zakresie. To jedna ze zmian mających ułatwić przejmowanie firm.

19.04.2023

Sanatorium dla bogatych? Resort zapowiada i... wycofuje się z kontrowersyjnych planów

Pacjent Finansowanie zdrowia

Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.

19.04.2023

Ulga na robotyzację także dla robotów nabytych przed 2022 rokiem

CIT PIT Doradca podatkowy

Wprowadzona przez Polski Ład ulga na robotyzację przysługuje także na wcześniejsze zakupy robotów przemysłowych oraz funkcjonalnie związanych z nimi maszyn i urządzeń, dokonane przed 1 stycznia 2022 r. Odpisy amortyzacyjne od tych urządzeń stanowią koszty uzyskania przychodu. Potwierdza to w najnowszej interpretacji skarbówka i eksperci.

19.04.2023

DLA Piper z certyfikatem Great Place to Work

Wymiar sprawiedliwości

18 kwietnia 2023 – DLA Piper otrzymała prestiżowy tytuł Great Place to Work. Certyfikat przyznaje jedna z najbardziej doświadczonych i uznanych organizacji oceniających najlepszych pracodawców na świecie. Warunkiem przyznania certyfikatu jest uzyskanie odpowiednio wysokiego wyniku w badaniu ankietowym wśród pracowników firmy.

18.04.2023

Uczniowie ukarani przez sąd za przeklinanie i obrażanie nauczycielki

Prawo karne Szkoła i uczeń

Nadzór kuratora i obowiązek wykonywania prac społecznych po 10 i 20 godzin w terminie 3 miesięcy, to kara dla uczniów ze szkoły w Lisewie Malborskim (woj. pomorskie), którzy w trakcie lekcji obrażali nauczycielkę, a swoje zachowanie transmitowali na żywo w internecie. Wcześniej uczniowie zostali też ukarani przez wychowawcę klasy i dyrektora szkoły.

18.04.2023

RPO wnioskuje o usunięcie ograniczenia czasowego liczenia głosów w zagranicznych obwodach głosowania

Samorząd terytorialny Wybory

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do marszałków Sejmu i Senatu o rozważenie konieczności zmiany przepisów Kodeksu wyborczego w celu usunięcia ograniczenia czasowego liczenia głosów w zagranicznych obwodach głosowania. Komisje te mają 24 godziny od zakończenia głosowania na policzenie głosów. Jeśli w tym czasie nie przekażą wyników głosowania do komisji okręgowych, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

18.04.2023

Ulepszenie środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców dotknie również podatków

Ordynacja Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów CIT Doradca podatkowy

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Przewiduje on również zmiany w prawie podatkowym. Chodzi przede wszystkim o ordynację podatkową, podatek dochodowy od osób prawnych, podatek rolny, leśny i przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

18.04.2023

Dr Łuczak: Pracownicy zyskają prawo domagania się bardziej przejrzystych i stabilnych warunków zatrudnienia

Prawo pracy Prawo unijne

Wdrażając przepisy dyrektywy unijnej ustawodawca pozwolił pracownikom ubiegać się o bardziej stabilne i przewidywalne warunki zatrudnienia. Jednak takie korzyści niosą za sobą utrudnienia dla pracodawców, którzy w trosce o interesy firmy mogą zmienić swoją politykę i dążyć do korzystania z pozapracowniczych form zatrudnienia, np. na kontraktach B2B. Nowe przepisy to także kolejne obciążenie dla działów kadr i płac.

18.04.2023

MEiN zmieni zasady kierowania nieletnich do ośrodków wychowawczych

Zarządzanie oświatą

Dostosowanie przepisów do przepisów znowelizowanej w ubiegłym roku ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich to cel zmian projektowanych w rozporządzeniu w sprawie sposobu prowadzenia przez przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Chodzi o kierowanie nieletnich do ośrodków wychowawczych.

18.04.2023

Producenci piwa mocniej oznaczą zagrożenia dla konsumentów

Rynek i konsument Opieka zdrowotna

Producenci piwa wprowadzają bardziej czytelne i widoczne dla konsumentów oznaczenia odpowiedzialnościowe, na opakowaniach piwa i w przekazach reklamowych. Dotychczasowe znaki z hasłami „Nigdy nie jeżdżę po alkoholu”, „Alkohol. Tylko dla pełnoletnich” oraz „W ciąży nie piję alkoholu” zastąpią piktogramy, ilustrujące te przekazy. Zmiana obejmie również zyskujące na popularności „zerówki”, na których pojawi się znak „18+”.

18.04.2023

Sejm zniósł obowiązek cyklicznych badań lekarskich myśliwych, także okulistycznych

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Myśliwi nie będą musieli przechodzić obowiązkowych badań okresowych lekarskich i psychologicznych - wynika z nowelizacji ustawy o broni i amunicji. Przepis znalazł się w przyjętej 14 kwietnia przez Sejm ustawie likwidującej zbędne bariery administracyjne i prawne. Ustawa czeka na podpis prezydenta. Przeciwnicy zmian uważają, że Sejm uległ naciskom myśliwskiego lobby, dając tej grupie kolejny przywilej, kosztem bezpieczeństwa publicznego.

18.04.2023

Branża chce ułatwień w zakresie inwestycji w biogazownie rolnicze

Środowisko Energetyka

Aby w Polsce rzeczywiście rozwinął się sektor biometanu, konieczne jest objęcie preferencyjnymi rozwiązaniami wszystkich, nie tylko rolniczych, podmiotów zainteresowanych inwestycjami w biogazownie - podkreśla w swoim stanowisku Polska Organizacja Biometanu. Zaznacza również, że projektowana ustawa to krok w dobrym kierunku, ale powinna zostać uzupełniona o kilka dodatkowych rozwiązań.

18.04.2023

Prezes PAN: Chcemy Akademii autonomicznej, czyli niezależnej od polityki

Szkolnictwo wyższe

Bardzo nam zależy na tym, żebyśmy - to jest podkreślane w projekcie - stanowili samorząd naukowy. To znaczy taki, gdzie nasze decyzje dotyczące kierunków badań, sposobu ich realizacji, będą decyzjami, w których nie będą ingerować politycy. Autonomię rozumiemy głównie w ten sposób - mówi prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Marek Konarzewski.

18.04.2023

Zmiany zasad wykluczenia z przetargu - jest projekt

Zamówienia publiczne Prawo gospodarcze

Dwie ważne zmiany w zakresie zamówień publicznych przewiduje najnowszy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ulepszenia środowiska prawnego i instytucjonalnego dla przedsiębiorców. Po pierwsze zmienia zasady skorzystania z przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania, a po drugie ujednolica zasady udzielania pożyczek dla samorządów przez banki i  parabanki.

18.04.2023

Pacjent na psychoterapię „na NFZ” czeka nawet dwa lata

Pacjent Opieka zdrowotna

W stanie zagrożenia epidemicznego, który wciąż obowiązuje, nie jest potrzebne skierowanie na wizytę do psychologa finansowaną przez NFZ. Nie oznacza to jednak, że świadczenie to jest dostępne. Na wizytę do psychologa, a w szczególności na rozpoczęcie refundowanej terapii, trzeba zwykle czekać o wiele dłużej, niż pokazują statystyki samego Funduszu. W praktyce są to nawet dwa lata.

18.04.2023

Jednoinstancyjność dla przedsiębiorców budzi kontrowersje

Prawo gospodarcze

Projekt kompleksowych zmian prawnych dla przedsiębiorców, nad którym pracuje obecnie resort rozwoju, przewiduje m.in. ograniczenie szeregu postępowań do jednej instancji. Teoretycznie chodzi o usprawnienie procedur, jednak zdaniem prawników część propozycji jest wątpliwa i stwarza ryzyko naruszenia praw stron. Obawy budzi też samo ograniczanie możliwości odwołań od rozstrzygnięć organów i kierunek zmian.

18.04.2023

Praca zdalna w cenie nawet bez ryczałtu, ale nie wiadomo, czy można zrezygnować

Prawo pracy

Pracodawcy, którzy nie wdrożyli u siebie kodeksowej pracy zdalnej, zaczynają być pod coraz większą presją pracowników, którzy naciskają na jej wprowadzenie. Są gotowi zrezygnować z ryczałtu, byle tylko móc tak pracować - więcej niż 24 dni w roku kalendarzowym, jak to przewiduje przepis o pracy zdalnej okazjonalnej. Zdania prawników są podzielone. Dominuje jednak pogląd, że zwrot kosztów jest obowiązkowy.

18.04.2023

Bezpłatne ładowanie samochodu elektrycznego bez podatku

PIT Doradca podatkowy Finanse

Jeśli usługi bezpłatnego ładowania samochodu są dostępne dla wszystkich klientów, nie muszą oni płacić podatku. Przychód z nieodpłatnych świadczeń w takim przypadku nie powstanie. Potwierdził to właśnie dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w oczekiwanej od dawna przez branżę e-pojazdów interpretacji. Zdaniem ekspertów, stanowisko skarbówki może mieć jeszcze szersze zastosowanie.

18.04.2023