Polak w zagranicznej spółce zmusi ją do... płacenia podatków w Polsce

Ordynacja CIT Doradca podatkowy Polski Ład

Ministerstwo Finansów chce zmienić przepisy o rezydencji podatkowej i znacząco rozszerzyć nieograniczony obowiązek podatkowy. Jeśli przepisy Polskiego Ładu wejdą w życie, zagraniczne spółki będą zmuszone do płacenia podatku dochodowego w Polsce, tylko z tego powodu, że osoba fizyczna mieszkająca w Polsce będzie ich członkiem zarządu albo rady nadzorczej. To wbrew prawu międzynarodowemu – twierdzą eksperci.

05.08.2021

Sąd już sam sięga po elektroniczny wypis aktu notarialnego

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 lipca miało nastąpić połączenie Centralnego Repozytorium Elektronicznych Wypisów Aktów Notarialnych (CREWAN) z Krajowym Rejestrem Sądowym. Na przeszkodzie stanęły problemy techniczne. Jak ustaliło Prawo.pl, ostatecznie - z kilkutygodniowym opóźnieniem - sądy mogą sięgać po informacje z bazy notariuszy.

05.08.2021

Śledzenie obwieszczeń o upadłościach konsumenckich - obowiązkiem banków

Wymiar sprawiedliwości Finanse

Banki powinny powstrzymać się z wypłatą środków znajdujących się na rachunku upadłego do momentu otrzymania stosownej dyspozycji ze strony syndyka, chyba że na podstawie posiadanych informacji są w stanie jednoznacznie ocenić, że środki znajdujące się na rachunku nie wchodzą do masy upadłości na podstawie art. 63 Prawa upadłościowego – uważa UKNF.

05.08.2021

e-KRS zatkany wnioskami od stron bez pełnomocnika

Wymiar sprawiedliwości

e-KRS działa już ponad miesiąc i co do zasady miał przyspieszyć procedury związane z wpisami czy zmianami, dotyczącymi spółek. Problem w tym, że strony nie wiedzą, iż jeśli nie są reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika, muszą do e-wniosków dołączać papierowe oryginały dokumentów. Efekt - sądy wysyłają wezwania, a sprawy zalegają na półkach.

05.08.2021

Pracownicy zwolnieni w pandemii idą do sądów

Domowe finanse Prawo pracy

Do sądów pracy w kraju wpływają pozwy pracowników, którzy domagają się od swoich byłych pracodawców wypłaty odpraw. Twierdzą, że pod płaszczykiem pandemii pracodawcy chcą na nich zaoszczędzić. Zdaniem prawników, to generalny trend: coraz częściej sektory prywatny i publiczny płacą dopiero wtedy, gdy zostaną do tego przymuszone wyrokiem sądowym. Słychać jednak i takie głosy, że roszczenia zwolnionych to szukanie pieniędzy.

05.08.2021

Wiceminister Anna Kornecka zdymisjonowana za krytykę Polskiego Ładu

Administracja publiczna

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odwołaniu Anny Korneckiej z funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. Posadę straciła za krytykę rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu. Jej zdaniem nie są one korzystne dla przedsiębiorców. Będą płacić więcej.

04.08.2021

NIK punktuje Fundusz Sprawiedliwości, MS czeka na raport

Według kontrolerów NIK nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości ma „bezprecedensowy zakres”. Spośród niemal 700 mln zł zbadanych dotacji jedynie co trzecia złotówka (228,5 mln zł) przeznaczona została na pomoc dla ofiar przestępstw. Reszta - jak wskazali - jest dość swobodnie wydawana pod hasłem „przeciwdziałania przyczynom przestępczości”.

04.08.2021

Stanowisko PIP na temat szczepień przeciwko COVID-19

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Państwowa Inspekcja Pracy niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny – jednocześnie zaznacza PIP.

04.08.2021

Część samorządowców sprzeciwia się "Polskiemu Ładowi"

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Przedstawiciele organizacji zrzeszających część samorządowców sprzeciwili się rozwiązaniom zaproponowanym przez "Polski Ład". Ich zdaniem samorządy stracą na tym rządowym programie ok. 150 mld złotych. To jedno wielkie oszustwo - mówił podczas spotkania korporacji samorządowych w Warszawie prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

04.08.2021

Nocna i świąteczna pomoc lekarska ma być usprawniana

Opieka zdrowotna

Minister zdrowia Adam Niedzielski powołał Zespół, który zajmie się udoskonaleniem nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Na jego czele stanie Anna Goławska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, nadzorująca prace Departamentu Innowacji.

04.08.2021

Zapowiada się koniec Izby Dyscyplinarnej SN?

Prawnicy

Senat przygotował nowelizację ustawy zmierzającą do likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Jednak do czasu wykonania wyroku Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu przez rząd, Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego powinna zawiesić swoją działalność - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Rząd szykuje się do zmiany ustawy.

04.08.2021

Polski Ład: Domy do 70 mkw. nawet z dwiema kondygnacjami

Budownictwo Polski Ład

Domy o powierzchni 70 mkw będą mogły mieć nawet dwie kondygnacje. Wolno będzie wybudować także jeden taki budynek na każde tysiąc metrów kwadratowych działki. Jest już gotowy projekt nowelizacji prawa budowalnego w tej sprawie. To jedno z głównych założeń Polskiego Ładu.

04.08.2021

Firmy nie płacą kontrahentom, a niesolidnych przedsiębiorców ciągle przybywa

Finanse Koronawirus

Co trzecia firma zmagała się w ostatnich 6 miesiącach z problemem faktur przeterminowanych o ponad 60 dni. Nadal najgorzej z niesolidnością kontrahentów ma handel, najlepiej jest w budownictwie. Cały czas przybywa jednak przedsiębiorstw niesolidnych dłużników, na koniec czerwca było ich ponad 324 tys., o prawie 4 tys. więcej niż pół roku temu.

04.08.2021

Skarbówka udziela ulg w spłacie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Doradca podatkowy

Od początku epidemii Covid-19 urzędnicy Krajowej Administracji Skarbowej wydali już ok. 90 tysięcy decyzji o przyznaniu ulg. Łączna kwota udzielonej pomocy wynosi około 8,1 miliarda złotych. Naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują wnioski o rozłożenie na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych.

04.08.2021

Rotacja pracowników wpływa na dobór benefitów przez pracodawców

HR Koronawirus

Pracodawcy nieustannie modyfikują programy benefitów, żeby zapobiec zbytniej rotacji pracowników albo przyciągnąć nowe osoby do organizacji. Oprócz pożądanej obecnie opieki psychologicznej, uwzględniają w benefitach także rehabilitację pocovidową. 90 proc. firm zwiększa zakres świadczeń przy odnawianiu polisy, a 25 proc. decyduje się na zmiany w czasie trwania obecnej umowy z ubezpieczycielem.

04.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN zawiesza sędziów w czynnościach, mimo wyroku TSUE

Prawnicy

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej przerwali urlop, aby zająć się zarządzeniami prezesów sądów w sprawie natychmiastowego odsunięcia od orzekania dwóch sędziów, którzy są podejrzani o popełnienie przestępstw kryminalnych. W jednej ze spraw zawieszono sędziego bezterminowo i obniżono mu wynagrodzenie o 50 procent, w drugiej - stwierdzono niewłaściwość Izby.

04.08.2021

Rząd nie spieszy się ze zmianami w receptach 75 plus, tracą pacjenci

Pacjent Farmacja

Seniorom, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, specjaliści nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. Wystawiają więc płatne recepty, a po ich przepisanie odsyłają chorych do POZ. Organizacje pacjenckie apelują o zmianę przepisów, aby wszyscy medycy, którzy leczą seniorów, mogli im ordynować leki za darmo. Ministerstwo Zdrowia wie o problemie, ale nie spieszy się ze zmianą prawa - nad nowelizacją ustawy pracuje już od kilku miesięcy.

04.08.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski