RPO: Państwo niekonsekwentnie traktuje poszkodowanych przez GetBack

Wymiar sprawiedliwości Finanse

W aferze GetBack S.A. doszło do licznych nieprawidłowości, a wielu obywateli zostało pokrzywdzonych.Tymczasem państwo traktuje ich w sposób niekonsekwentny. Z jednej strony roszczenie przyznane przez państwo daje poszkodowanym prawo do zwrotu utraconych środków. Z drugiej zaś strony – poprzez działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – uczyniło te roszczenia niewykonalnymi - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

05.11.2021

Lewiatan: Prawie trzy czwarte przedsiębiorców nie popiera Polskiego Ładu

Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdecydowana większość przedsiębiorców, bo aż 72 proc. jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu. Poparcie wyraża tylko 19 proc., a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy - wynika z badań Konfederacji Lewiatan.

05.11.2021

Już 2,2 mln emerytów otrzymało czternaste emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty

Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę, otrzymało już ponad 2,2 mln emerytów i rencistów, w tym blisko 1,9 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę czternastek wyniosła jak dotąd ponad 2,63 mld zł.

05.11.2021

Czarnek: Młodzież musi wiedzieć, jakie procesy historyczne doprowadziły nas do dzisiejszej sytuacji

Szkoła i uczeń

To ma być przedmiot, który będzie dotyczył drugiej połowy XX w. i początku XXI – mówił minister Przemysław Czarnek o lekcjach historii i teraźniejszości. Wcześniej uspokajał, że uczniowie nie będą spędzać więcej czasu w szkołach - po prostu nowy przedmiot zastąpi treści nauczane na innych przedmiotach - np. część starożytności i średniowiecza.

05.11.2021

MEiN: Szkolnictwo zawodowe priorytetem

Zarządzanie oświatą

Akademie nie są tworzone po to, żeby miały tylko nazwę, ale żeby traktować je po akademicku i to jest rzecz fundamentalna - powiedział minister edukacji i nauki. I dodał, że na rozwój szkolnictwa zawodowego wpływ ma kilka czynników. - Sprzyja temu m.in. rekordowo niskie bezrobocie i sytuacja na rynku pracy, który stał się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy - mówił minister Przemysław Czarnek, wizytując szkoły w Gorzowie Wielkopolskim.

05.11.2021

MRiPS: Kolejny spadek stopy bezrobocia w październiku 2021 r.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października br. wyniosła 5,5 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To spadek zarówno w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, jak i do sytuacji w analogicznym okresie ubiegłego roku. W rejestrach urzędów pracy figuruje po ponad 106 tys. osób mniej niż przed rokiem.

05.11.2021

Wojsko zabierze pracowników? Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadzi kontrowersyjne przepisy

Prawo pracy

Zaprezentowane kilka dni temu założenia projektu ustawy o obronie Ojczyzny przewidują zmiany mogące mieć znaczenie dla rynku pracy. M.in. dwuletni okres ochronny w miejscu pracy dla rekrutów czy preferencje przy zatrudnianiu w administracji publicznej osób, które przejdą szkolenia wojskowe. Przedsiębiorcy są oburzeni, że kolejny raz dokonuje się regulacji rynku pracy bez jakichkolwiek konsultacji.

05.11.2021

Dni wolne od pracy w 2022 roku, czyli jak zaplanować długie weekendy

HR

Listopad i grudzień to w wielu firmach czas planowania urlopów na przyszły rok. Warto sprawdzić, jak w 2022 roku wypadają dni wolne od pracy, bo odpowiednio zaplanowany urlop może znacząco wydłużyć wypoczynek. W przyszłym roku układ świąt daje nam trzy długie weekendy i dodatkowy dzień wolny, który pracodawca musi wyznaczyć za święto przypadające na sobotę.

05.11.2021

Nowi sędziowie SN pytają TK o prawo do kwestionowania statusu sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Trzyosobowy skład Izby Cywilnej Sądu Najwyższego zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniami w sprawie konstytucyjności m.in. przepisów europejskich w zakresie, w jakim dopuszczają, aby sąd mógł kwestionować skuteczność uchwały Krajowej Rady Sądownictwa przedstawiającej kandydata na urząd sędziego.

05.11.2021

Praca oficera compliance podobna w Polsce i Singapurze, ale z lokalnymi akcentami

Nowe technologie Prawo gospodarcze Compliance

Sztuczna inteligencja na usługach oficerów compliance? Tak, to możliwe. W firmach międzynarodowych zaczyna to być normą, tak samo jak standaryzacja systemu. Podobne zasady obowiązywać mają we wszystkich lokalnych oddziałach przedsiębiorstwa. Nie oznacza to jednak, że nie uwzględnia się uwarunkowań lokalnych. Nikt tak nie zna specyfiki Singapuru czy Polski, jak ich mieszkańcy.

05.11.2021

Rośnie zainteresowanie zawodem doradcy podatkowego, ale egzamin trudny

Doradca podatkowy Polski Ład

Do egzaminu na doradcę podatkowego przystępuje coraz więcej osób. Zdawalność egzaminu pisemnego to około 68 proc., a ustnego – niecałe 30 proc. Absolwenci niektórych uczelni mają ułatwione zadanie – nie muszą zaliczać części pisemnej. Kandydaci do zawodu mają jednak teraz utrudnione zadanie, bo będą musieli wykazać się wiedzą z uwzględnieniem zmian wprowadzonych pakietem Polskiego Ładu.

05.11.2021

Potrzebne ograniczanie luki płacowej, ale bez ingerencji w swobodę umów

Prawo pracy

Zobowiązanie pracodawców do corocznego raportowania procentowych różnic w wynagrodzeniach brutto kobiet i mężczyzn w danym przedsiębiorstwie bądź instytucji za ubiegły rok kalendarzowy, to jeden z pomysłów na zmniejszanie luki płacowej. Zdaniem prawników, może być to pierwszy krok do ingerowania w umowy zawierane między pracodawcą a pracownikiem.

05.11.2021

Lekarze boją się wyższych kar za nieumyślne błędy - systemu to nie naprawi

Prawo karne Zawody medyczne

Samorząd lekarski sprzeciwia się zmianom prawa zaostrzającym odpowiedzialność karną lekarzy i lekarzy dentystów. Jego zdaniem karą za błąd medyczny popełniony nieumyślnie nie powinno być pozbawienie wolności, zwłaszcza lekarza, który jest przemęczony przez złą organizację pracy. Naczelna Rada Lekarska ocenia, że nie wpłynie to na poprawę standardów jakości w ochronie zdrowia.

05.11.2021

Minister i prokurator krajowy trafią przed Trybunał w Hadze? Szykuje się wniosek

Wymiar sprawiedliwości

Wniosek dotyczący podejmowania przez osoby związane m.in. z wymiarem sprawiedliwości, prokuraturą, służbami działań polegających na systemowym bezprawnym pozbawianiu w Polsce wolności tych, którzy mają inne poglądy polityczne czy np. etyczne, ma do końca roku trafić do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Stoją za nim trzej adwokaci Jacek Dubois, Roman Giertych oraz Mikołaj Pietrzak.

04.11.2021

Ambasadorowie RP: Zbrodnie przeciwko ludności cywilnej to nieludzkie czyny

Prawo karne Administracja publiczna

Sytuacja na granicy z Białorusią staje się dla Polski haniebna: zaczyna spełniać znamiona zbrodni przeciwko ludzkości - stwierdza Konferencja Ambasadorów RP. I wzywa władze Polski do przestrzegania fundamentalnych aktów prawa międzynarodowego - w tym prawa unijnego dotyczącego uchodźców.

04.11.2021

Lewiatan: Zmiany w prawie pocztowym wymagają doprecyzowania

Rynek i konsument

Wiele rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji prawa pocztowego, jak chociażby zmiana definicji przesyłki kurierskiej, idzie w dobrym kierunku – uważa Konfederacja Lewiatan. Część jednak przepisów, np. dotyczących uregulowania kwestii automatów do pocztowej obsługi klientów, definicji placówki pocztowej czy procedury reklamacyjnej wymaga jednak modyfikacji i doprecyzowania.

04.11.2021

Będą dodatkowe pieniądze na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne

W przyszłorocznym budżecie zaplanowane jest dodatkowo 700 mln zł na wsparcie psychologiczno-pedagogiczne w szkołach, w tym 180 mln zł na zajęcia, a 520 mln zł na zatrudnienie dodatkowej liczby psychologów i pedagogów w szkołach – poinformowała w czwartek wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek.

04.11.2021

ZUS: Ponad 116 tys. klientów skorzystało z e-wizyt w ciągu roku

Ubezpieczenia społeczne

Ponad 116 tysięcy klientów skorzystało z e-wizyt w ZUS w ciągu roku. Najwięcej pytań dotyczy spraw związanych z emeryturami oraz rentami krajowymi – poinformował w czwartek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. E-wizyta jest też dostępna dla osób niesłyszących i niedowidzących. ZUS wprowadził takie rozwiązanie w październiku 2020 r.

04.11.2021

ZUS: Zasiłek opiekuńczy, gdy dziecko trafi na kwarantannę

Zarządzanie oświatą

Rodzice, którzy muszą zająć się dzieckiem, gdy przedszkole lub szkoła są zamknięte np. z powodu COVID-19, mogą wystąpić o wypłatę zasiłku opiekuńczego w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby go otrzymać należy złożyć oświadczenie u pracodawcy.

04.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski