Frankowicze szturmują warszawski sąd - ponad 1000 spraw na jednego sędziego

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Frankowicze szturmują warszawski sąd. Na jednego sędziego w nowym wydziale frankowym przypada już ponad 1000 spraw. Sąd wyznacza pierwsze rozprawy aż na 2023 rok. I to nie koniec kłopotów. Według ekspertów, coraz więcej osób będzie szukało w sądach sprawiedliwości, co tylko jeszcze bardziej skomplikuje i wydłuży procedowanie w tego typu postępowaniach. 

28.12.2021

Ustawa podpisana - małe browary od stycznia zapłacą niższą akcyzę

Akcyza Doradca podatkowy

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Nowela przewiduje m.in. preferencje podatkowe dla małych producentów napojów alkoholowych, polegające na obniżce stawki akcyzy na ich wyroby o połowę w stosunku do standardowych stawek tego podatku. Na rozwiązaniu mają skorzystać m.in. producenci win, miodów pitnych i wódek regionalnych.

28.12.2021

Badanie: Pracodawcy coraz bardziej dbają o dobrostan swoich pracowników

Prawo pracy BHP

Coraz więcej pracodawców ma świadomość tego, jak ważne jest zachowanie well-being u pracowników. Według badania ADP „People at Work 2021: A Global Workforce View”, aż połowa Polaków (52 proc.) twierdzi, że pracodawca dba o ich dobrostan. Jednak aż 23 proc. kobiet przyznaje, że w czasie pandemii COVID-19 ich pracodawca nie dbał o ich dobre samopoczucie psychiczne.

28.12.2021

Polacy w pandemii uwielbiają kupować suplementy diety

Farmacja

W trakcie trwania pandemii COVID-19, wzrosła wśród Polaków konsumpcja suplementów diety. Szacuje się, że do końca roku wartość tego sektora może osiągnąć kwotę 6,5 mld zł, a przyrost sprzedaży jest ponaddwukrotnie większy niż w poprzednim roku. Konsumenci kupują głównie suplementy poprawiające odporność oraz witaminę D.

28.12.2021

Zamówienia samorządów zagrożone, bo wykonawcom brakuje pojazdów na prąd

Samorząd terytorialny Środowisko Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Śląskie samorządy sygnalizują, że mają problemy z realizacją zamówień publicznych powyżej 30 tys. euro w związku z obowiązkami nałożonymi przez ustawę o elektromobilności. Wykonawcy, także spółki skarbu państwa, odmawiają udziału w postępowaniach przetargowych, uzasadniając to brakiem odpowiedniej floty pojazdów niskoemisyjnych. Samorządowcy apelują o zmianę przepisów.

28.12.2021

KNF chce uporządkować wypłaty z ubezpieczeń komunikacyjnych

Rynek i konsument Ubezpieczenia

Zaniżanie odszkodowań, ograniczenie dostępności samochodów zastępczych, naprawy z użyciem części nieoryginalnych - patologii w likwidacji szkód z polis OC i AC ciągle jest dużo. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego chce z tym zrobić porządek i opracował projekt rekomendacji dla towarzystw ubezpieczeniowych.

28.12.2021

SN: Nowa prezes reorganizuje Izbę Cywilną i zapowiada przyspieszenie w orzekaniu

Prawnicy

W Izbie Cywilnej brakuje 10 sędziów, ma ona też największą liczbę niezałatwionych spraw, zarówno skarg kasacyjnych, jak i zagadnień prawnych przedstawionych przez sądy powszechne. Nowa prezes prof. Joanna Misztal-Konecka wystąpiła do I Prezesa Sądu Najwyższego z wnioskiem o delegowanie z mniej obciążonych Izb SN oraz o wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości o delegowanie sędziów sądów powszechnych do orzekania w Izbie Cywilnej.

28.12.2021

Nieżyciowe przepisy o czasie pracy do zmiany

Prawo pracy Poprawmy prawo

Czas pracy i jego wymiar wymagają zmiany, bo z obecnymi regulacjami Polska tkwi w poprzedniej epoce, a Polacy nie mają co marzyć, by – tak jak inni Europejczycy – pracować mniej. Zmiany są konieczne z uwagi na brak w naszym prawie np. stosowanego w wielu krajach banku czasu pracy, ale uregulowania wymaga też krótkotrwałe zatrudnienie oraz zatrudnienie pracowników autonomicznych i mobilnych.

28.12.2021

Rząd mocno oszczędza na programie "Za życiem"

Opieka zdrowotna

Rząd planuje zmiany w programie "Za życiem". Chce m.in. poszerzyć go o cztery nowe działania. Tymczasem w budżecie na 2022 rok zarezerwował o 117 milionów złotych mniej niż w 2017 roku, pierwszym roku jego działania. Przedstawiciele organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami alarmują, że przewidziane 394 mln zł na 2022 rok to bardzo mało.

28.12.2021

Polski Ład najbardziej uderzy w zleceniobiorców

Domowe finanse PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład

Ulga dla klasy średniej ma w założeniu złagodzić zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Dodatkowym wsparciem ma być także podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Problem jednak w tym, że nowe regulacje najmocniej dotkną zleceniobiorców – odliczenie ulgi nie będzie im przysługiwało wcale, a na korzyści z wyższej kwoty wolnej poczekają aż do kwietnia 2023 roku. Będą więc kredytować budżet państwa.

28.12.2021

Kolejne zawody medyczne z prawem do szczepień przeciwko grypie

Zawody medyczne

Dentyści, farmaceuci, fizjoterapeuci oraz diagności laboratoryjni będą mogli szczepić przeciwko grypie. Wcześniej będą musieli odbyć kurs online organizowany przez Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oraz odbyć szkolenie praktyczne. Z tym, że część z nich ma już uprawnienia do szczepienia przeciwko Covid-19, a to oznacza, że są uprawnieni do podania preparatu przeciwko grypie.

27.12.2021

Polskie prawo tego nie przewiduje, ale mamy 50 tys. "tęczowych rodzin"

Prawo rodzinne Administracja publiczna

W świetle prawa nie istnieją, ale według szacunków liczba jednopłciowych rodziców wychowujących dzieci sięga w Polsce 50 tysięcy. Taką liczbę podają autorzy raportu stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza – „Jesteśmy rodziną. Co myślą Polacy i Polki o rodzinach osób LGBTIQ?”. I dodają, że tylko 54 proc. polskiego społeczeństwa zdaje sobie z tego sprawę.

27.12.2021

Więcej rezydentów będzie przygotowywać się do specjalizacji

Zawody medyczne

Minister Zdrowia przyznał dodatkowe miejsca rezydenckie dla tych, którzy przeszli jesienne postępowanie kwalifikacyjne na specjalizacje. W postępowaniu na rezydenturę zakwalifikowało się 2221 osób, z których 13 zrezygnowało po ogłoszeniu wyników. Dodatkowo minister przyznał 1359 miejsc. Dzięki temu na rezydenturę zakwalifikowano łącznie 3567 lekarzy.

27.12.2021

Nowak: 7 miliardów złotych z Polskiego Ładu trafi do NFZ

Finansowanie zdrowia Polski Ład

Dodatkowe 7 mld zł to odczuwalny zastrzyk finansowy dla ochrony zdrowia - powiedział Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia na konferencji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii poświęconej Polskiemu Ładowi. Większe wpływy ze składki zdrowotnej w ramach pozwolą na zwiększenie finansowania sieci szpitali oraz wsparcie onkologii i psychiatrii dziecięcej.

27.12.2021

Aplikacja e-Deklaracje Desktop będzie działać tylko do końca 2021 roku

Ordynacja Rachunkowość

W piątek 31 grudnia 2021 roku resort finansów przestanie udostępniać aplikację e-Deklaracje Desktop. Użytkownicy, którzy chcą zachować deklaracje wysłane przez aplikację, powinni je zapisać jako pliki PDF. Po 1 stycznia nadal będzie można wysyłać przez bramkę e-Deklaracje formularze interaktywne z wykorzystaniem wtyczki (plug-in).

27.12.2021

Administratywista to specjalista w zakresie prawa administracyjnego

Samorząd terytorialny Prawnicy Administracja publiczna Służba cywilna

Pojęcie administratywista jest pojęciem nowym, trudno je znaleźć w większości słowników. Pojęciem tym nie posługują się również akty prawne. Administratywista to także prawnik, który posiada jednak znacznie większą (specjalistyczną) wiedzę z zakresu prawa administracyjnego niż prawnik bez aplikacji.

27.12.2021

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej przedłużony

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Do publikacji w Dzienniku Ustaw skierowana została nowelizacja rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej, które przedłuża go o kolejny rok. Pilotaż miał skończyć się 31 grudnia tego roku, ale potrwa jeszcze przez dwanaście miesięcy. Szacowany koszt przedłużenia to 24 miliony złotych.

27.12.2021

Nie ma jednego wykazu zawodów medycznych

Żaden akt prawny nie zawiera wykazu zawodów medycznych. Zgodnie zaś z ustawą o działalności leczniczej wykonują je osoby uprawnione do udzielania świadczeń zdrowotnych lub mające fachowe kwalifikacje. W efekcie obecnie można wymienić dziewięć zawodów ściśle medycznych, które mają swoje ustawy. Pozostałe, np. logopeda, dietetyk, dopiero czekają na swoje przepisy.

27.12.2021

Prezydent zawetował Lex TVN

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że postanowił odmówić podpisania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, nazywanej Lex TVN.  Ustawa przewiduje, że właścicielem telewizji czy radia działających na podstawie polskich koncesji mogą być podmioty z udziałem zagranicznym, pozaeuropejskim nieprzekraczającym 49 proc. Sejm może odrzucić weto większością 3/5 głosów.

27.12.2021

Będą nowe zasady udzielania świadczeń medycznych przez studentów

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do końca przyszłego tygodnia powinien po raz pierwszy zebrać się zespół, którego zadaniem jest opracowanie propozycji rozwiązań prawnych i administracyjnych, regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Prace zespołu są niejawne.

27.12.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski