Wyspecjalizowany koroner stwierdzi zgon poza szpitalem - Rada Legislacyjna popiera projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Powstanie nowy zawód - koroner do stwierdzania zgonu i ustalania jego przyczyny. Rządowy projekt przewiduje także zasady finansowania zadań związanych ze stwierdzaniem, potwierdzaniem i dokumentowaniem zgonu. Rada Legislacyjna uważa, że ustawa jest ważna i potrzebna, ale łączyć się musi z nowymi regulacjami związanymi z chowaniem zmarłych.

06.03.2020

Można ubiegać się o stypendia Fulbrighta 

Szkolnictwo wyższe

Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta uruchomiła konkursy na prestiżowe stypendia Programu Fulbrighta na studia i prowadzenie badań w amerykańskich uczelniach i ośrodkach badawczych. Oferta adresowana jest do absolwentów studiów pierwszego i drugiego stopnia, a także doktorantów i pracowników naukowych.

06.03.2020

RPO: Można swobodnie wystąpić ze spółki wodnej, członkostwo jest dobrowolne

Samorząd terytorialny

Konstytucja zapewnia wolność zrzeszania – każdy może swobodnie przystąpić do różnych gremiów. Przewiduje również możliwość swobodnego występowania z nich. Przepisy nie dopuszczają jakiegokolwiek przymusowego członkostwa w spółce wodnej – podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich.

06.03.2020

Wrocław: Wojewoda rekomenduje rezygnację z wycieczek szkolnych

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus

Będę rekomendował dyrektorom dolnośląskich szkół, aby w związku z zagrożeniem koronawirusem wstrzymali do odwołania organizację wycieczek szkolnych - poinformował w piątek wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Zaapelował też do mieszkańców Dolnego Śląska o rozważenie konieczności wyjazdów zagranicznych.

06.03.2020

Rada UE: Potrzeba spójności między polityką czystego powietrza a innymi dziedzinami

Środowisko Prawo unijne

Cele dotyczące jakości powietrza powinny znaleźć pełne odzwierciedlenie w unijnym prawodawstwie o źródłach emisji i w koncepcji nowych inicjatyw w ramach europejskiego zielonego ładu – podkreśla Rada UE. Chodzi o kwestie takie jak inteligentna mobilność, energia odnawialna, renowacja budynków, ogrzewanie mieszkań, rolnictwo czy przemysł.

06.03.2020

Trwa Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich we Wrocławiu

Samorząd terytorialny

Pogorszenie się sytuacji finansowej miast, starania Związku Miast Polskich o uzyskanie rekompensaty ubytków w udziałach we wpływach z PIT, plany organizacji 30. rocznicy wyborów samorządowych oraz sprawozdania związane z działalnością w 2019 roku i plany na ten rok.

06.03.2020

Zbrodnie w Afganistanie pod lupą Trybunału w Hadze

Wymiar sprawiedliwości

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze zgodził się na wszczęcie dochodzenia w sprawie domniemanych zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w Afganistanie. Chodzi o żołnierzy amerykańskich, ale także afgańskich i talibów. W sprawie przewija się jednak też polski wątek - tajne więzienia CIA.

06.03.2020

Koła gospodyń wiejskich z szansą na 3-5 tys. zł dotacji w tym roku

Samorząd terytorialny

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która umożliwi zarówno istniejącym, jak i nowo zarejestrowanym kołom otrzymanie dotacji w wysokości od 3 do 5 tys. zł. W planach jest też uruchomienie platformy internetowej, która umożliwiłaby KGW sprzedaż np. żywności czy rękodzieła przez internet.

06.03.2020

Rząd zapewnia, że w razie epidemii leków nie zabraknie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

W zamian za obietnicę ministra zdrowia proceduralnego wsparcie zwiększenia produkcji leków w Polsce, sektor farmaceutyczny zobowiązał się do priorytetowego traktowania polskiego rynku i zaopatrywania go w pierwszej kolejności. Na razie pacjenci nie odnotowują problemów z dostępnością do farmaceutyków.

06.03.2020

Komitety wyborcze nie mają pełnej kontroli nad naszymi danymi

RODO Wybory

Trwa zbieranie podpisów pod listami poparcia dla kandydatów na prezydenta oraz na członków obwodowych komisji wyborczych. Komitety wyborcze są zobowiązane do zabezpieczenia danych osobowych, jednak nie wszyscy pełnomocnicy wyborczy są przekonani, czy muszą przestrzegać przepisów RODO, a tu przecież nie ma wyłączeń.

06.03.2020

Po reorganizacji służb urzędnicy skarbowi muszą brać urlopy na załatwianie spraw pracowniczych

Administracja publiczna Prawo pracy

W niektórych urzędach skarbowych w kraju pracownicy muszą brać dzień urlopu wypoczynkowego, by załatwić swoje sprawy pracownicze w izbie administracji skarbowej, która często oddalona jest od miejsca ich pracy nawet o 100 i więcej kilometrów. Ministerstwo Finansów i eksperci twierdzą, że takie sprawy powinny być załatwiane w godzinach pracy.

06.03.2020

Rzecznik: Placówki medyczne siedliskiem zakażeń

Opieka zdrowotna

Rzecznik praw pacjenta zobowiązuje placówki medyczne do wyeliminowania zakażonej wody w szpitalach, w której bytują bakterie Legionella. Jak twierdzi, pełno jej w wodzie cieknącej z pryszniców czy w urządzeniach do nawilżania powietrza. Bakteria przyczynia się one do rozwoju zapalenia płuc u pacjentów.

06.03.2020

Rząd chce zmienić sposób szacowania skutków suszy

Samorząd terytorialny Środowisko

Rolnicy wciąż czekają na odszkodowania za likwidację skutków ubiegłorocznej suszy, a w tym roku może być kolejna. Rząd pracuje więc nad usprawnieniem procedury szacowania strat. Chce korzystać ze sztucznej inteligencji, jedną z propozycji jest też ubezpieczenie spadku dochodów, zamiast ubezpieczania plonów. Mowa jest także o lepszym gospodarowaniu zasobami wody.

06.03.2020

Doceniony pracownik to zmotywowany i zadowolony zespół

HR

Zadowolony i zmotywowany zespół wpływa nie tylko na atmosferę w miejscu pracy, ale także na zadowolenie klientów. Warto o tym pamiętać przez cały rok, a szczególnie 6 marca, kiedy to według kalendarza świąt nietypowych przypada Dzień Doceniania Pracownika.

06.03.2020

Centra handlowe przygotowują zasady ochrony danych swoich klientów

RODO

Trwają konsultacje projektu kodeksu postępowania w zakresie ochrony danych osobowych dla sektora handlu. Wskazuje on m.in. podstawy przetwarzania danych uczestników loterii i konkursów, a także ich wizerunku i stwierdza, że nie zawsze musi nią być zgoda. Nie wszyscy prawnicy zgadzają się z takim podejściem.

06.03.2020

Samorządy walczą ze skutkami upadku banku, rząd trochę pomaga

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Wciąż nie ma pomysłu, jak pokryć straty samorządów po upadku sanockiego banku i jak przeciwdziałać takim sytuacjom. Rząd przesunął subwencje i proponuje kredyty, a nie bezzwrotną pomoc. Czy obawia się precedensu pomagania samorządom w wychodzeniu z kryzysu? A wyszły kolejne problemy – jak to ująć w klasyfikacji budżetowej czy dotyczące pieniędzy podopiecznych DPS.

06.03.2020

Senat w piątek może przyjąć specustwę w sprawie koronawirusa

Administracja publiczna Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Senackie Komisje Zdrowia i Ustawodawcza zarekomendowały w czwartek wieczorem przyjęcie bez poprawek specustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zaproponowały jednak, żeby Senat w przyszłym tygodniu rozpoczął prace nad jej nowelizacją.

05.03.2020

Apel do kandydatów na prezydenta o zniesienie przestępstwa zniesławienia

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Press Club Polska oraz dziewięć innych organizacji pozarządowych, m.in. dziennikarzy, wydawców oraz zajmujących się wolnością słowa i prawem do informacji, zwróciły się do osób kandydujących na urząd Prezydenta RP z pytaniami dotyczącymi możliwości zniesienia art. 212 kodeksu karnego, czyli przestępstwa zniesławienia.

05.03.2020