Rozporządzenie umożliwi organizację zajęć „edukacja zdrowotna” z obszaru zdrowia psychicznego, seksualnego lub dojrzewania w mniejszych grupach, np. możliwe będzie podzielenie oddziału lub grupy międzyoddziałowej (liczącej do 24 uczniów) na mniejsze grupy np. po 12 uczniów, ze względu na tematykę, która porusza zagadnienia wymagające stworzenia odpowiednich warunków do ich omówienia.

 

Są nowe podstawy programowe - edukacja zdrowotna i obywatelska już od września>>

 

Dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, w tym dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, pozostawia się rozwiązanie, zgodnie z którym treści dotyczące wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji nadal będą realizowane w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Dla tych uczniów nie będą organizowane zajęcia „edukacja zdrowotna”.

Za przeprowadzenie tych spotkań odpowiedzialny będzie dyrektor szkoły. Ze względu na fakt, że treści przedmiotu „edukacja zdrowotna” dotyczą rozwoju człowieka, jego potrzeb oraz że zajęcia te mogą być realizowane z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi i metod, to rodzice niepełnoletnich uczniów (jako osoby decydujące o wychowaniu swoich dzieci) i uczniowie pełnoletni powinni być poinformowani o tym przed rozpoczęciem tych zajęć. Dzięki temu rodzice uzyskają szerszą informację o zajęciach, planowanych efektach, czyli wiedzy, postawach i zachowaniach, wspierających wychowanie i profilaktykę domową. Ponadto rodzice niepełnoletnich uczniów będą mieć możliwość podjęcia świadomej decyzji dotyczącej zgłoszenia dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnacji z udziału ucznia w zajęciach. Oczywiście uczeń pełnoletni nie będzie brał udziału w zajęciach, jeżeli zgłosi dyrektorowi szkoły w formie pisemnej rezygnację ze swojego udziału w zajęciach.


Zobacz w LEX: Kalendarz zadań dyrektora - Luty 2025 >