Jak wskazuje KPMG, analiza oddziaływań w zakresie ESG dostarcza istotnych informacji na temat zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa w perspektywie długoterminowej, dzięki czemu stanowi fundament zapewnienia ciągłości operacyjnej. Wydarzenia geopolityczne, takie jak gwałtowne wahania cen paliw wynikające z konfliktów w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, jednoznacznie podkreślają znaczenie przejrzystości w raportowaniu, która pozwala ocenić, jak organizacja przygotowuje się na wyzwania przyszłości. Pomimo rosnącej świadomości wiele firm nadal zmaga się z wypracowaniem odpowiedniej równowagi w raportowaniu zagadnień ESG: przeważa podejście skoncentrowane na pozytywnych narracjach oraz jakościowych opisach działań, podczas gdy brakuje wystarczającego uwzględnienia wpływu środowiskowego i społecznego na prowadzenie działalności.
Polskie firmy powyżej średniej europejskiej
Z raportu KPMG wynika, że 96 proc. spośród 250 największych firm na świecie raportuje w zakresie zrównoważonego rozwoju (brak zmian od 2022 roku). Jeśli chodzi o Polskę, wśród największych polskich firm informacje ESG raportuje 89 proc. z nich. 22 proc. z grupy 100 największych polskich firm deklaruje, że podejmuje działania w celu osiągnięcia zgodności ze standardami ESRS, co sytuuje nasz kraj na szóstym miejscu w Europie. Jest to trzykrotnie mniejszy wynik niż uzyskała w tym zakresie Hiszpania (66 proc.), ale o 10 punktów procentowych większy niż średnia europejska. 89 proc. firm z sektora leśnictwa i papieru raportuje ESG, co daje mu pierwsze miejsce wśród wszystkich sektorów. Tuż za nim plasują się firmy motoryzacyjne (86 proc.) i przedsiębiorstwa użyteczności publicznej (85 proc.). Zrównoważony rozwój najrzadziej raportują firmy z sektora opieki zdrowotnej (67 proc.).
60 proc. największych firm z 58 badanych jurysdykcji łączy obecnie swoje cele redukcji emisji dwutlenku węgla z celem ustalonym w Porozumieniu Paryskim, jakim jest utrzymanie globalnego wzrostu temperatury w granicach 2 st. C. w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.
Główne tendencje
W badaniu wymieniono cztery widoczne tendencje związane z raportowaniem:
- Raportowanie ESG w dużych firmach staje się normą. Raportowanie zrównoważonego rozwoju oraz ustalanie i kontrolowanie celów w zakresie emisji dwutlenku węgla jest częścią zwykłej działalności biznesowej największych firm. Ponadto niektóre spółki, głównie z siedzibą lub prowadzące działalność w Europie, z wyprzedzeniem przygotowują się na obowiązkową sprawozdawczość w zakresie zrównoważonego rozwoju, zgodną z unijną dyrektywą CSRD.
- Stopień realizacji zaleceń TCFD nadal rośnie. Prawie trzy czwarte z 250 najbardziej dochodowych firm na świecie raportuje ryzyko klimatyczne zgodnie z zaleceniami Task Force on Climate-related Financial Disclosures. Ponieważ TCFD było kluczowym wkładem zarówno w standardy ISSB, jak i ESRS, podmioty które wdrożyły te nieobowiązkowe zalecenia mają przewagę we wdrażaniu nowych, obowiązkowych regulacji.
- Firmy raportują coraz więcej aspektów zrównoważonego rozwoju. Blisko połowa największych badanych spółek raportuje obecnie kwestie związane z bioróżnorodnością, co stanowi dwukrotny wzrost w ciągu czterech lat. Podobną dynamikę wzrostu odnotowało w niektórych grupach raportowanie ładu korporacyjnego.
- Organizacje preferują opisowe zamiast opartego na liczbach raportowanie ryzyk. Niewielka liczba spółek stosuje alternatywy, takie jak modelowanie wpływu w zakresie ryzyk klimatycznych, a jeszcze mniej wykracza poza raportowanie narracyjne w zakresie ryzyk społecznego i zarządzania. W przypadku tych ostatnich, w zależności od podgrupy, jest to 0-2 proc. firm, przy czym żadna z grupy 250 najbardziej dochodowych organizacji nie kwantyfikuje potencjalnego wpływu ryzyka związanego z zarządzaniem.
- Rok 2024 był przełomowy dla firm na całym świecie, które intensywnie przygotowywały się do nowej rzeczywistości obowiązkowego raportowania ESG. W Polsce coraz więcej organizacji postrzega ESG nie jako regulacyjny obowiązek, ale jako element strategii, który zwiększa efektywność i buduje zaufanie interesariuszy. Dobrowolne standardy, takie jak GRI czy SASB, odegrały ważną rolę w przygotowaniu firm na wprowadzenie bardziej rygorystycznych wymogów wynikających z obowiązkowego raportowania ESRS. W 2025 roku kluczowe będzie nie tylko spełnienie regulacji, ale także skuteczne przełożenie globalnych praktyk na lokalny kontekst. Liderzy rynku już dziś wyznaczają trendy, pokazując, że profesjonalne podejście do raportowania ESG jest narzędziem budowania przewagi konkurencyjnej i długoterminowej wartości. Te firmy mogą stać się wzorem dla innych, wspierając transformację polskiego biznesu w kierunku gospodarki niskoemisyjnej - komentuje wyniki badania Iwona Galbierz-Sztrauch, partner, szef Działu Usług Finansowych KPMG w Polsce.
Z pełną wersją raportu można zapoznać się TUTAJ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.