Związkowcy żądają od firm zbyt wielu danych

Prawo pracy RODO

Nie ma przepisu, który zobowiązywałby pracodawców do udostępniania związkom zawodowym listy wszystkich pracowników zakładu pracy, niebędących członkami związku i ich adresów mailowych, celem zorganizowania referendum strajkowego. A skoro tak, to – jak twierdzą prawnicy – pracodawca może to zrobić tylko za uprzednią zgodą samego pracownika. Według prezesa UODO, związkowcy mogą pozyskiwać takie dane, ale tylko dla referendum strajkowego.

19.10.2021

Spłaszczenie struktury sądów może doprowadzić do chaosu i dezorganizacji

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zapala zielone światło dla wielkich zmian w sądach. Według deklaracji po to, by stały się sprawniejsze i bardziej dostępne dla obywateli, ale prawnicy już teraz wieszczą dalsze upolitycznienie sądownictwa. A pracownicy sądów przewidują chaos. Choćby dlatego, że zmiana struktury i nazw sądów wymagać będzie ponownego opisywania milionów akt spraw.

19.10.2021

Debata: Jak zareaguje Komisja na wyrok TK i łamanie prawa w Polsce

Prawo unijne

Rząd polski podważył jedną z podstawowych zasad Unii Europejskiej, jaką jest praworządność, więc będzie ostro reagować - wynika z raportu Komisji Europejskiej na temat praworządności - wyjaśnia zastępca kierownika Wydziału Politycznego Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce radca Rafał Szyndlauer.

18.10.2021

Paszport covidowy również dla zaszczepionych poza UE

W Dzienniku Ustaw opublikowano w poniedziałek nowelę rozporządzenia covidowego, która precyzuje procedurę przyznawania paszportów covidowych osobom, które zaszczepiły się poza Unią Europejską. Możliwe będzie przyznanie tego dokumentu także tym, którzy zaszczepili się innym preparatem niż te, z których można skorzystać w Polsce.

18.10.2021

Premier uspokaja unijnych przywódców: Jesteśmy lojalnym członkiem UE

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Polska przestrzega prawa Unii Europejskiej i uznaje jego prymat nad krajowymi ustawami – stosownie do wspólnych dla nas wszystkich zobowiązań, wynikających z Traktatu o Unii Europejskiej. Polska pozostaje lojalnym członkiem Unii Europejskiej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do przywódców państw UE w reakcji na niepokoje związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

18.10.2021

PIP jak specsłużba z uprawnieniami do czynności operacyjnych?

Prawo pracy BHP

Systemowe zrównanie sytuacji zatrudnionego na etacie i kontrakcie cywilnoprawnym pod względem płaconych podatków i składek, wyposażenie inspektora pracy w możliwość zmieniania decyzją administracyjną umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę, gdy kontrakt cywilnoprawny ma pracowniczy charakter to tylko niektóre zmiany w ustawie o PIP, nad którą pracuje inspekcja.

18.10.2021

RPO interweniuje w sprawie opóźniania nominacji profesorskich

Szkolnictwo wyższe

Według rzecznika praw obywatelskich długotrwałe rozpatrywanie wniosków w sprawach nadania tytułów dr. hab.: Michałowi Bilewiczowi i Walterowi Żelaznemu budzi wątpliwości co do transparentności tej procedury. Pierwszy czeka na to od ponad dwóch lat, a drugi - od ponad trzech lat. RPO prosi prezydenta Andrzeja Dudę o zajęcie stanowiska w tej sprawie.

18.10.2021

ZUS: Pierwsze „czternastki” trafią na konta w październiku

Domowe finanse Emerytury i renty

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do wypłaty czternastej emerytury. Jak zapowiada prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS, dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone z urzędu. Nie trzeba będzie składać żadnego wniosku. Pierwsze wypłaty trafią na konta emerytów pod koniec października.

18.10.2021

Lewiatan wie, jak przyspieszyć wydawanie pozwoleń na pracę dla cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Bez usprawnienia pracy urzędów wojewódzkich trudno będzie przyspieszyć procedurę wydawania pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Konfederacja Lewiatan proponuje m.in. ujednolicić sposób składania dokumentów, ograniczyć ich liczbę, zrezygnować z żądania informacji, które i tak są w posiadaniu urzędów, czy uzgodnić sposób umieszczania odcisku stempla w paszporcie cudzoziemca.

18.10.2021

Koszty wynagrodzeń mogą wzrosnąć po zmianie przepisów o wypadkach podczas delegacji czy wydarzeń związkowych

Prawo pracy BHP

18 września 2021 roku weszły w życie przepisy zrównujące kwestie wypadków podczas wyjazdu integracyjnego czy podróży służbowej z wypadkami przy pracy. Dla firm może to oznaczać wzrost kosztów składki wypadkowej, a w konsekwencji również wzrost kosztów wynagrodzeń – pisze Monika Grządziela, dyrektor Rozwoju Biznesu w firmie doradczej W&W Consulting.

18.10.2021

Sport i kultura osobno - będą dwa resorty

Administracja publiczna

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu przekształci się w dwa urzędy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz w Ministerstwo Sportu - zakłada projekt rozporządzenia rządu opublikowany w wykazie prac legislacyjnych. To skutek uzgodnień politycznych mających zwiększyć liczbę posłów w Sejmie w ramach Zjednoczonej Prawicy.

18.10.2021

Paszporty covidowe także dla Polaków zaszczepionych poza krajem

Koronawirus szczepienia

Od 1 lipca w całej Unii Europejskiej działa tzw. unijny certyfikat Covid. Zaświadczenie obowiązujące we wszystkich krajach UE potwierdza zaszczepienie przeciw Covid-19, przejście choroby lub aktualny, negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Do tej pory jednak Polacy zaszczepieni za granicą nie mogli wygenerować paszportu. To się zmieni od wtorku 19 października.

18.10.2021

RPO: Rząd poszerzył ograniczenia stanu wyjątkowego

Administracja publiczna

Rząd wykroczył poza ograniczenia praw jednostki zakreślone w rozporządzeniu Prezydenta RP o stanie wyjątkowym, które dotyczą zakazu przebywania w ustalonym czasie i w oznaczonych miejscach, obiektach i obszarach. Zamiast uszczegółowić te ograniczenia, rząd je poszerzył - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że w efekcie doszło do naruszenia konstytucyjnych zasad wydawania rozporządzeń.

18.10.2021

Przedsiębiorcy wygrywają w sądzie z sanepidem. Lockdownowe kary administracyjne były nielegalne

Rynek Małe i średnie firmy Koronawirus

W czasie lockdownu ukarano mandatami i karami administracyjnymi dziesiątki restauracji, kawiarni, hoteli czy obiektów turystycznych lub miejsc rozrywkowych, które zdecydowały się działać mimo zakazu wynikającego z pandemii. Północna Izba Gospodarcza twierdzi, że kary administracyjne były nielegalne przedsiębiorcy będą wytaczać sanepidowi, policji i Skarbowi Państwa.

18.10.2021

Za wydzielenie działki pod drogę publiczną należy się odszkodowanie

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

Działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą z mocy prawa na własność jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Właścicielowi przysługuje odszkodowanie w uzgodnionej z organem wysokości. Jeśli do tego nie dojdzie, odszkodowanie ustala się i wypłaca według zasad i trybu obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

18.10.2021

Policjant ma prawo użyć broni, gdy kierowca próbuje go potrącić

Prawo karne Policja

Błędy dużo kosztują, a policjanci nadal - także te niewielkie popełniają. Problem wynika nie tyle z przepisów co m.in. z braku szkoleń. W ostatnim czasie kilka spraw dotyczyło potrącenia lub próby potrącenia funkcjonariuszy przez uciekających kierowców. Eksperci nie mają wątpliwości, w tego typu sprawach, choć każdą trzeba badać indywidualnie, policjant ma podstawy do użycia broni.

18.10.2021

Znikające dodatki w szkołach - od września 2022 roku bez świadczenia dla stażystów

Kadry w oświacie Zarządzanie oświatą

Wszystko za sprawą planowanych zmian w Karcie Nauczyciela - poza zwiększeniem pensum i zmianami w systemie awansu zawodowego, w założeniach do nowej ustawy przewidziano likwidację niektórych dodatków. Inne - jak dodatek wiejski - ulegną zmniejszeniu. Sprawia to, że zapowiadany przez resort edukacji wzrost wynagrodzeń, może być nieco przereklamowany.

18.10.2021

Wynagrodzenia w administracji niskie, a do tego rozregulowane

Finanse publiczne Administracja publiczna Prawo pracy

Rząd nie ma pomysłu na spójny system wynagradzania administracji budżetowej. Nie ma systemu corocznej waloryzacji wynagrodzeń o stopień inflacji, wspólnego systemu dodatków i wartościowania stanowisk pracy. W efekcie już dziś wiele osób z kwalifikacjami pracuje za minimalne wynagrodzenie. A niedawne podwyżki dla VIP-ów wywróciły system mnożników, który obowiązuje w sferze budżetowej.

18.10.2021

Prawo do życia w chronionym środowisku może wejść do Karty Praw Podstawowych UE

Prawo unijne

Rozpoczęły się dyskusje nad rozszerzeniem Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Nowe prawa mają odpowiadać na wyzwania współczesności i dotyczyć m.in. środowiska, cyfrowego samostanowienia i sztucznej inteligencji. Ogólnoeuropejska inicjatywa ma zapewnić egzekwowanie tych postulatów, a Polska jest jednym z pierwszych krajów, które do niej dołączyły.

18.10.2021

Sygnalista to nie donosiciel - coraz więcej Polaków to rozumie

Prawo gospodarcze Zarządzanie Compliance

Coraz mniej Polaków uważa, że sygnaliści to zwykli donosiciele. Jednocześnie przybywa osób, którym nie przeszkadza informowanie w dobrej wierze o nieprawidłowościach w firmie. Spora w tym zasługa prowadzonej od kilku lat edukacji i promocji. Wciąż jednak spora część społeczeństwa nie akceptuje sygnalistów - wynika z najnowszego raportu Compliance w Polsce 2021.

18.10.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski