SN: Nie będzie wyłączenia sędziów, uchwała o przywróceniu Tuleyi do orzekania ostateczna

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Uchwała, która w listopadzie ubiegłego uchyliła zawieszenie w obowiązkach warszawskiego sędziego Igora Tuleyi, jest ostateczna - poinformował Sąd Najwyższy. SN nie uwzględnił bowiem wniosku Tuleyi o wyłączenie dwóch sędziów, którzy podjęli tamtą uchwałę. Postanowienie w tej sprawie, które wydał sędzia Marek Siwek, opublikowano w środę na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

01.02.2023

Rusza nabór wniosków na dofinansowanie nauki

Wystartował nabór wniosków w programie „Doskonała nauka II”. Dofinansowanie mogą otrzymać projekty związane z organizacją konferencji naukowych i publikacją monografii naukowych - dofinansowanie to nie może stanowić więcej niż 90 procent całkowitego kosztu realizacji projektu.

01.02.2023

Rzecznik sprawdzi, czy krakowski szpital może z braku funduszy wstrzymać leczenie

Pacjent Finansowanie zdrowia

Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie naruszyła zbiorowe prawa pacjenta, informując o tym, że po 31 marca kontynuowanie leczenia w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych będzie wstrzymane - uważa rzecznik praw pacjenta, który poinformował w środę o wszczęciu postępowania wobec tej placówki. Szpital Uniwersytecki ma przygotować oświadczenie w tej sprawie.

01.02.2023

Czy po Polskim Ładzie obywatelom opłaca się jeszcze oszczędzanie w IKZE – RPO pyta MF

Domowe finanse Emerytury i renty PIT Polski Ład

Do Biura RPO napisał obywatel, który skarży się na malejącą opłacalność oszczędzania w Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego po reformie Polskiego Ładu. Jego zdaniem, można mówić o niedotrzymaniu warunków umowy ze strony państwa. Decyzję o zainwestowaniu w IKZE ludzie podejmowali bowiem kilka lat przed tymi zmianami, zachęcani możliwością zmniejszenia podatku i ze świadomością, że nie można wycofać się z niej przed upływem 5 lat.

01.02.2023

Obowiązkowy KSeF będzie przesunięty o pół roku

VAT Rachunkowość Doradca podatkowy KSeF

Ministerstwo Finansów planuje przedłużyć termin wejścia w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych pojawi się 1 lipca 2024 roku, dla podatników zwolnionych podmiotowo z VAT - 1 stycznia 2025 r. Będzie sporo zmian - m.in. zostanie wprowadzona indywidualizacja sankcji i ich liberalizacja, ale ich stosowanie będzie możliwe dopiero po pół roku od wejścia w życie nowych obowiązków.

01.02.2023

RPO pyta o wymóg zawieszania członkostwa w związkach przez kandydatów na rzeczników ds. etyki

Prawo pracy Spółki

Organizacje związkowe działające w dużej grupie kapitałowej skierowały do RPO skargę w sprawie naruszenia praw reprezentowanych przez nie pracowników. Pracodawca utworzył nową funkcję - rzeczników ds. etyki, którzy mają stać na straży przestrzegania kodeksu etyki spółki. Kandydaci muszą zawieszać członkostwo związkowe, co budzi wątpliwości co do zgodności z Konstytucją RP. RPO prosi teraz MRiPS o zajęcie stanowiska.

01.02.2023

Sprawozdania finansowe składane do szefa KAS są objęte tajemnicą skarbową

Rachunkowość Finanse

Sprawozdania finansowe składane do szefa KAS nie mogą być udostępniane w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Są objęte tajemnicą skarbową. Dane w nich zawarte mogą być udostępniane tylko podatnikowi, którego dotyczą lub innym uprawnionym podmiotom. Publiczne udostępnianie sprawozdań finansowych dotyczy niektórych podmiotów. Odpowiada za to Krajowy Rejestr Sądowy.

01.02.2023

W środę ostatni dzień na złożenie wniosku o dodatek elektryczny

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Tylko do 1 lutego włącznie osoby ogrzewające swoje gospodarstwa domowe elektrycznością mogą złożyć wniosek o dodatek elektryczny w wysokości od 1000 do 1500 złotych. Pracownicy pomocy społecznej przypominają, że dodatek przysługuje tzw. odbiorcy ostatecznemu, czyli osobie która zawarła umowę na dostawę energii. Problem są zaświadczenia o rocznym zużyciu.

01.02.2023

UOKiK oskarża Amazon o naruszanie praw klientów

Prawo cywilne Rynek i konsument

Zamów w ciągu 2 godzin, a my i tak nie dostarczymy - tak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów komentuje praktyki w firmie Amazon, w sprawie której wszczęte zostało postępowanie. Zarzuty dotyczą wprowadzania w błąd co do momentu zawarcia umowy sprzedaży, dostępności produktów, terminów dostaw i uprawnień konsumentów. Spółce grozi kara do 10 proc. obrotu.

01.02.2023

Od 1 lutego zmiany w systemie pieczy zastępczej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Wzrost wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka, zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego, zakaz tworzenia nowych domów dziecka, powstanie centralnego rejestru pieczy zastępczej. Takie m.in zamiany przynosi nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, która weszła w życie 1 lutego 2023 roku.

01.02.2023

Wystartowała loteria, która ma zachęcić do korzystania z programu "Profilaktyka 40 Plus"

Pacjent Opieka zdrowotna

Pula nagród w loterii to 3,5 mln zł, a jeden los można otrzymać za samo wypełnienie ankiety przez Internetowe Konto Pacjenta. Ministerstwo Zdrowia uruchamiając loterię chce zachęcić do wzięcia udziału programie badań "Profilaktyka 40 Plus". Dotychczas bowiem z 20 mln uprawnionych do skorzystania z darmowego pakietu badań skorzystało niewiele ponad 1,5 mln osób.

01.02.2023

Rebranding leków - TSUE wydaje nowe wytyczne dla prowadzących handel równoległy

Farmacja

Przepakowywanie leków jest przedmiotem gorącej dyskusji pomiędzy firmami farmaceutycznymi a podmiotami prowadzącymi handel równoległy. Sporną kwestią jest, kiedy uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może sprzeciwić się przepakowaniu leków pochodzących z importu równoległego - zwraca uwagę dr Agnieszka Sztoldman z Kancelarii prawnej Osborne Clarke w opinii przygotowanej dla Prawo.pl.

01.02.2023

Pracownik pozwie sąd - sprawę rozpatrzy inny sąd

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy, w których pracownicy sądów decydują się na pozwanie swojego pracodawcy, czyli sądu, nie należą wcale do rzadkości. Problem jednak w tym, że do tej pory takie sprawy trafiały do tego samego sądu, co mogło rodzić wątpliwości choćby dotyczące bezstronności czy niezawisłości. Znowelizowana przez Sejm procedura cywilna sytuację zmienia - jeśli wejdzie w życie, takie sprawy trafiać będą do innych sądów.

01.02.2023

Upomnienia cofnięte, bo nie było prawa pozwalającego sprawdzać szczepienia pracowników

Prawo pracy BHP RODO Koronawirus szczepienia

Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację pracodawcy od wyroku uchylającego karę porządkową upomnienia nałożoną na pracowników, którzy - wbrew zarządzeniu pracodawcy - nie okazali przed rozpoczęciem pracy certyfikatu covidowego, ani nie poddali się testowi antygenowemu. Mimo zapowiedzi, rząd nie był w stanie przeforsować w parlamencie ustawy, która pozwalałaby pracodawcom mieć wgląd w takie informacje.

01.02.2023

W kolejce po życie pacjent onkologiczny czeka coraz dłużej

Pacjent Opieka zdrowotna

W leczeniu onkologicznym spłacamy pandemiczny dług. Przybyło pacjentów, którzy zgłaszają się w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, a z danych NFZ wynika, że czas oczekiwania na leczenie wydłużył się. Wyniki niepokoją też w województwach, w których realizowany jest pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO). Ministerstwo Zdrowia mówi o sukcesie tego projektu. Jednak potwierdzających to twardych danych nie udostępnia. 

01.02.2023

Już nie tylko UOKiK, KNF też będzie nadzorował firmy pożyczkowe

Rynek i konsument Finanse

Od początku 2024 roku Komisja Nadzoru Finansowego będzie miała kolejne, nowe kompetencje. Przejmie w nadzór firmy pożyczkowe i to nie za darmo. Za nadzorowanie będą musiały jej bowiem zapłacić - rocznie nie więcej niż 0,5 proc. przychodów z kredytów i nie mniej niż 5 tys. euro. Choć modele w różnych krajach są różne, prawnicy uważają, że należy unikać takich zależności, a firmy pożyczkowe - że czas zwijać interes.

01.02.2023

Odzież służbowa w biurze rachunkowym z dodatkowym podatkiem

PIT Rachunkowość

Wypłacane pracownikom biura rachunkowego ekwiwalenty za pranie odzieży służbowej stanowią dla nich przychód ze stosunku pracy. Biuro jako płatnik powinno obliczać, pobierać i odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu takich wypłat. Odzież służbowa wydawana pracownikom ze względów wizerunkowych nie jest tożsama z odzieżą roboczą przydzielaną ze względów bhp. Tak uznała skarbówka.

01.02.2023

Samorząd lekarski nadal walczy o klauzulę no-fault

Pacjent Zawody medyczne

Rządowy projekt ustawy o jakości wypacza ideę prawdziwego no-fault, przekładającego się na bezpieczeństwo leczenia – podkreśla samorząd lekarski. Jego przedstawiciele poinformowali we wtorek, że przekazali parlamentarzystom poprawki do tego rządowego projektu. Jednocześnie Naczelna Rada Lekarska poinformowała o własnym projekcie ustawy w tej sprawie, który jest obecnie konsultowany.

31.01.2023

Defensor Iuris: Bez zmian w KRS kamienie milowe nie zostaną spełnione

Wymiar sprawiedliwości

Poprawkami senackimi nie da się naprawić nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - wskazuje w swojej opinii Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris. I precyzuje, że regulacja nie eliminuje zasadniczego problemu, jakim są same powołania sędziowskie z udziałem obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. W ocenie stowarzyszenie próba usuwania skutków bez usunięcia przyczyny jedynie pogłębi chaos panujący w polskim wymiarze sprawiedliwości.

31.01.2023