G(ł)odna urzędówka - adwokaci i radcy coraz mocniej walczą o swoje wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości

Stawki dla adwokatów i radców z urzędu spędzają prawnikom sen z powiek. Problem jest o tyle złożony, że nie dotyczy tylko ich wysokości, ale całego systemu, bo często na parę złotych za godzinę pracy - czekają nawet kilka lat. Część adwokatów postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i kierują do sądów wnioski o to, by przyznawały im wynagrodzenie zgodnie ze stawkami dla pełnomocników i obrońców z wyboru.

03.12.2021

Personel niemedyczny chce stałego dodatku, a nie jednorazowo

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Ciebie lubię, tobie dam - tak o kryteriach przyznawania obiecanych im dodatków covidowych mówią pracownicy niemedyczni, czyli salowe, sanitariusze, sekretarki medyczne. Ponadto ich zdaniem Narodowy Fundsuz Zdrowia oszczędza na nich, bo dodatek przysługuje za pracę przez 21 dni do 30 listopada, a wiele oddziałów covidowych powstało w trakcie miesiąca.

03.12.2021

Na nowelizacji ustawy o służbie cywilnej stracą niektórzy urzędnicy

Administracja publiczna Służba cywilna

Projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej może negatywnie wpłynąć na wynagrodzenie inspektorów inspekcji transportu drogowego oraz ochrony środowiska – uważa OPZZ. Zdaniem Stowarzyszenia Absolwentów Krajowej Szkoły Administracji Publicznej projekt nie rozwiązuje zasadniczych problemów służby: waloryzacji wynagrodzenia, braku przejrzystości naboru oraz postępującego upolitycznienia wyższych stanowisk w urzędach.

03.12.2021

Zagraniczny spadek i darowizna z podwójnym podatkiem

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Obowiązujące prawo powoduje konieczność zapłacenia podwójnego podatku od otrzymanych z zagranicy spadków i darowizn. Wszystko przez brak odpowiednich regulacji w zawartych z innymi krajami umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale też w polskiej ustawie o podatku od spadków i darowizn.

03.12.2021

Jednorazowa 13-tka dla emerytów to PR rządu, zamiast stałej waloryzacji

Domowe finanse Emerytury i renty

Od 2019 r. na dodatkowe świadczenia 13. i 14. emerytury rząd przeznaczył w sumie 46 mld zł – podkreśla Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Resort szczyci się, że w porównaniu z rokiem 2015 nastąpił dziesięciokrotny wzrost dodatkowych nakładów na wsparcie seniorów. Tyle tylko, że zdaniem prawników, takie niesystemowe świadczenia, psują logikę systemu.

03.12.2021

Sejm rozpoczął prace nad ustawami o sędziach pokoju

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Strefa aplikanta

Sejm skierował w czwartek do dalszych prac w komisji prezydenckie projekty zakładające wprowadzenie sądów pokoju. Według nich taki sędzia ma mieć ukończone studia prawnicze i co najmniej trzyletnie doświadczenie, będzie wybierany na 6-letnią kadencję. Ma zajmować się sprawami drobnymi, ale też alimentami. I będzie mógł orzekać krótkotrwałe kary pozbawienia wolności.

02.12.2021

Posłowie za dalszymi pracami nad projektem obniżającym akcyzę na paliwa i prąd

Domowe finanse Akcyza

Wszystkie kluby parlamentarne opowiedziały się w czwartek za skierowaniem do dalszych prac w sejmowej komisji rządowego projektu ustawy, która ma obniżyć akcyzę na paliwa i energię elektryczną w ramach rządowej tarczy antyinflacyjnej. Zdaniem PiS, rozwiązania w niej zawarte zahamują inflację, opozycja uważa, że są one pozorne.

02.12.2021

Jeden głos zdecydował o pracach nad projektem o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii

Pomoc społeczna Administracja publiczna

W czwartkowym głosowaniu PiS jednym głosem obroniło swój projekt ustawy o Polskim Instytucie Rodziny i Demografii. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu opowiedziało się 204 posłów, a przeciw 205. Głosowanie miało miejsce po przeprowadzonym we wtorek pierwszym czytaniu poselskiego projektu ustawy o instytucji, która ma być "merytorycznym zapleczem dla organicznej polityki prorodzinnej".

02.12.2021

Wyższe wyceny dla szpitali tymczasowych i za transport pacjentów covidowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

W czwartek 2 grudnia weszło w życie nowelizacja zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące rozliczania świadczeń covidowych. Zgodnie z nim wzrosną wyceny dla szpitali tymczasowych, ale także dla transportu sanitarnego, w niektórych przypadkach nawet o 200 proc.

02.12.2021

Dentons doradza przy transakcji na budowę farmy wiatrowej o mocy 19,5 MW

Rynek

Międzynarodowy zespół kancelarii Dentons doradzał ING Bank Śląski przy finansowaniu transakcji niemieckiego dewelopera ABO Wind na budowę farmy wiatrowej zlokalizowanej w województwie wielkopolskim. Chodzi o 127 mln zł. Zakres prac prawników obejmował kompleksowe wsparcie kredytodawcy w przygotowaniu, negocjacjach i podpisaniu dokumentów finansowania.

02.12.2021

Prawie wszystkie szkoły dostaną wsparcie z programu Laboratoria Przyszłości

Zarządzanie oświatą

Od przyszłego roku szkolnego do większości samorządowych szkół podstawowych trafi nowoczesny sprzęt, w tym drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty, sprzęt do nagrań i inne nowoczesne urządzenia wybrane z katalogu ok. 175 pozycji. Zakończył się nabór do programu "laboratoria przyszłości".

02.12.2021

Ustawa do podpisu - każda gmina będzie mogła stworzyć strefę czystego transportu

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna Nowe technologie

Sejm poparł część poprawek Senatu do noweli o elektromobilności dotyczących m.in. zmian zasad tworzenia stref czystego transportu w gminach niezależnie od liczby mieszkańców. Ustawa reguluje też procedury instalacji punktów poboru energii w budynkach wielorodzinnych, definicję roweru wspomaganego elektrycznie oraz dodatkowe uprawienia dla posiadaczy kategorii B prawo jazdy.

02.12.2021

Dziennikarz w pasie przygranicznym z aniołem stróżem

Administracja publiczna

Straż Graniczna przedstawiła, w związku zakończeniem stanu wyjątkowego i wejściem w życie nowej ustawy, zasady obecności mediów w pasie przygranicznym z Białorusią. To komendant Straży Granicznej ustala, kiedy ma tam pracować dziennikarz, jaką trasą się przemieszczać. Mundurowi mogą zakazać też przedstawicielom mediów filmowania wskazanych obiektów oraz osób.

02.12.2021

Będą preferencje akcyzowe dla małych producentów alkoholi

Akcyza Rachunkowość Małe i średnie firmy

Dostosowanie polskich przepisów do unijnych dyrektyw dotyczących podatku akcyzowego oraz wprowadzenie m.in. preferencji podatkowe dla małych, niezależnych producentów napojów alkoholowych - to cele projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. W czwartek nad zmianami prace rozpoczął Sejm.

02.12.2021

Lewiatan: Trzeba zadbać o zdrowie psychiczne pracowników

Prawo pracy

Polscy pracownicy mają poważne problemy ze zdrowiem. Potwierdzają to zarówno dane międzynarodowe, jak i nasza statystyka dotycząca absencji. Z roku na rok jest coraz gorzej. Ubiegły rok przyniósł skokowy przyrost liczby dni spędzonych na zwolnieniu z powodu choroby. Wzrósł też średni okres trwania absencji z powodu zaburzeń psychologicznych – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan.

02.12.2021

Nowa pula wsparcia w programie Senior+ na domy i kluby dla seniorów

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej ogłosiła w środę otwarcie konkursu ofert w nowej edycji programu wieloletniego Senior+ na rok 2022. Gminy, powiaty i województwa mogą starać się o pieniądze na tworzenie domów i klubów seniora. Na realizację programu w przyszłym roku przeznaczono 60 mln zł.

02.12.2021

Organizacje pacjentów boją się, że zabraknie leków

Farmacja

Dziewięć organizacji pacjentów, w tym reprezentujące diabetyków, z chorobą Alzheimera, białaczką, chce wprowadzenia rozwiązań, które umożliwią zwiększenie produkcji leków w Polsce. W liście wystosowanym do ministra zdrowia, zwracają uwagę na widoczny spadek produkcji w kraju.

02.12.2021

Lewiatan: Polacy znów częściej myślą o pracy za granicą

Rynek Prawo pracy

Aż 16,1 proc. pracujących Polaków rozważa emigrację zarobkową w ciągu najbliższego roku, dwa razy więcej niż przed pandemią. 79 proc. myślących o wyjeździe chce to zrobić, by lepiej zarabiać. To wyniki najnowszej, X edycji badania GI Group „Migracje Zarobkowe Polaków”. Systematyczna poprawa na krajowym rynku pracy nie uchroni nas przed kolejną falą migracji zagranicznych - ostrzega Konfederacja Lewiatan.

02.12.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski