Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 1 stycznia 2024 r.

Szkoła i uczeń Szkolnictwo wyższe

Od 1 stycznia 2024 r. obecne Ministerstwo Edukacji i Nauki zostanie podzielone na Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wynika z opublikowanych w Dzienniku Ustaw rozporządzeń Rady Ministrów.

17.12.2023

Zmarła sędzia Katarzyna Gonera

Katarzyna Gonera, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku zmarła w piątek w wieku 63 lat - poinformował Sąd Najwyższy.

17.12.2023

Prezydent podpisał: Tańsza energia dla gospodarstw domowych, gmin i małych przedsiębiorstw

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy Energetyka

Prezydent podpisał ustawę, która zamraża od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. podwyżki cen energii elektrycznej, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych, jednostek samorządu terytorialnego, rolników, podmiotów użyteczności publicznej oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Z tarczy energetycznej skorzystają także spółki komunalne prowadzące obiekty sportowe, jak hale sportowe czy baseny.

16.12.2023

Bez podwyżek dla pracowników prokuratur będą masowe odejścia

Prokuratura

Coraz większym problem prokuratur są odejścia pracowników prokuratury i problemy ze znalezieniem następców. Przykładowo, z Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, tylko w 2023 r. odeszło aż 38 osób. Jak wskazują związkowcy, problemem jest brak realnych podwyżek, co powoduje, że przy wzroście płacy minimalnej, wynagrodzenia nawet doświadczonych pracowników, oscylują na jej poziomie. Dlatego po raz kolejny apelują o waloryzacje płac i nagrody.

16.12.2023

Neosędzia nie będzie mógł decydować o wyłączeniu neosędziego

Wymiar sprawiedliwości

Sprawy dotyczące wyłączania sędziego w sytuacji, gdy podstawą wniosku jest okoliczność jego powołania, nie będą przydzielane sędziom, którzy zostali powołani przy udziale KRS ukształtowanej wskutek wejścia w życie ustawy z grudnia 2018 - czyli w praktyce przez tzw. neosędziów - zakłada to projekt zmiany rozporządzenia, przygotowany przez nowe kierownictwo MS. Minister Adam Bodnar zapowiada też wstrzymanie obwieszczeń o wolnych stanowiskach sędziowskich .

16.12.2023

Nie tylko pracownicy mogą korzystać z funduszu socjalnego

Prawo pracy

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instrumentem służącym do zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale też emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.

16.12.2023

Pokolenie Z mniej skłonne do pobierania L4

Prawo pracy Rynek pracy

Popularne „Zetki” stanowią dziś bardzo ważną grupę na rynku pracy. Do tej generacji wliczają się bowiem dwudziestokilkulatkowie, którzy albo są na końcu swojej ścieżki edukacji, albo właśnie ukończyli studia. Z obserwacji ekspertów rynku pracy wynika, że osoby, które dopiero wchodzą na rynek lub pracują krótko, mają dużo mniejszą skłonność do wykorzystywania zwolnień lekarskich niezgodnie z ich przeznaczeniem.

16.12.2023

Coraz więcej podrabianych towarów luksusowych trafia do UE

Rynek i konsument Własność przemysłowa

86 milionów produktów o łącznej wartości ponad dwóch miliardów euro – tyle podrabianego towaru trafiło na rynek europejski według najnowszego zestawienia Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Do najczęściej zatrzymywanych towarów należały: gry, materiały opakowaniowe i zabawki, ale podrabiano również coraz więcej towarów luksusowych (np. torebek znanych marek). Naruszenia praw własności intelektualnej dotyczyły na ogół znaków towarowych.

16.12.2023

Adwokat Dawid Kulpa: Potrzebujemy sędziów handlowych

Wymiar sprawiedliwości

Zmiana rządu odbyła się na kanwie haseł demokratycznych. Prof. Adam Bodnar jak nikt inny rozumie, że u podstaw społeczeństwa demokratycznego leżą prawa samych obywateli, którzy biorą sprawy w swoje ręce i ponoszą odpowiedzialność za stan spraw państwa. Jeżeli program resortu sprawiedliwości ma pozostawić po sobie trwałe dziedzictwo musi skupić się na naprawieniu patologii systemowych, które pozostawały nierozwiązane od 1989 roku, a miały się doskonale jeszcze przed 2015 r. - pisze Dawid Kulpa, radca prawny, partner w Kancelarii Kulpa Kozak Adwokaci i Radcowie Prawni.

16.12.2023

Za zbiórkę na posła Brauna trudno będzie kogoś ukarać

Zarządzanie oświatą

Ugaszenie świec chanukowych gaśnicą proszkową będzie drogo kosztować Grzegorza Brauna i to nawet, gdy nie uda się go pozbawić immunitetu. Prezydium Sejmu postanowiło go surowo ukarać - posłowi Konfederacji odebrano połowę uposażenia na 3 miesiące i całość diety na pół roku. Wspierają go internauci, organizując zbiórki, z których przychód ma mu zrekompensować te niedogodności. Inni jednak zastanawiają się czy w tej sytuacji zbiórki są legalne.

16.12.2023

Wsparcie od fundacji może być z podatkiem - trzeba zmienić przepisy

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn Poprawmy prawo

Osoby otrzymujące od fundacji pomoc o wartości ponad 5733 zł powinny co do zasady zapłacić podatek od spadków i darowizn. By tego uniknąć, fundacje formułują umowy z podopiecznymi w ten sposób, by pomoc nie była darowizną, ale świadczeniem zwolnionym z PIT. Problem można łatwo rozwiązać poprzez dodanie zwolnienia w ustawie podatku od spadków i darowizn - postulują eksperci.

16.12.2023

Uczelnia mogła znieważyć zwłoki, publikując na TikToku film z prosektorium

Pacjent Zawody medyczne

Uniwersytet w Siedlcach na oficjalnym kanale mediów społecznościowych opublikował film ze scenami z zajęć w prosektorium, a na nich widoczne ludzkie ciało. Tymczasem korzystanie ze zwłok w celach medycznych ma charakter wyjątkowy. Nie mieści się w tej definicji promocja kierunku lekarskiego. Kodeks karny za znieważenie zwłok przewiduje nawet pozbawienie wolności do dwóch lat. Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zawiadomienia do prokuratury na razie składać jednak nie zamierza.

16.12.2023

Polowanie na poligonie? Tylko gdy wojsko wydzierżawi grunt kołu łowieckiemu

Administracja publiczna Wojsko

Śmiertelne postrzelenie żołnierza przez myśliwych na poligonie spowodowało pytania o to, czy polowania mogą odbywać się na terenach, gdzie odbywają się ćwiczenia wojskowe. Przepisy tego nie zabraniają, więc zarówno żołnierze ćwiczący przeprowadzanie operacji wojskowych, jak i myśliwi, korzystają z tych terenów, zamkniętych dla innych osób.

16.12.2023

Pięciu prokuratorów z LSO powołanych do Krajowej Rady Prokuratorów

Prokuratura

Prokuratorzy Iwona Pałka, Ewa Wrzosek, Małgorzata Szeroczyńska, Cezary Maj i Robert Wypych, członkowie Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia, zostali powołani w piątek 15 grudnia przez Adama Bodnara, Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego do Krajowej Rady Prokuratorów. Poinformował o tym sam Bodnar poprzez X (poprzednio Twittera).

15.12.2023

E-doręczenia nie wcześniej niż 30 marca 2024, nie później niż 1 stycznia 2025 r. - już po podpisie prezydenta

e-Doręczenia

Wejście w życie e-doręczeń nie wcześniej niż 30 marca 2024 r. i nie później niż 1 stycznia 2025 - nowelizację ustawy, której projekt wniosła Polska 2050 - Trzecia Droga została właśnie podpisana przez prezydenta. Wcześniejszy termin przypadał na 10 grudnia br. - od tego dnia m.in. adwokaci i radcy prawni mieli mieć zarejestrowane skrzynki. Minister Cyfryzacji przesunął go jednak komunikatem na 30 grudnia br.

15.12.2023

Rząd złożył pierwszy wniosek o płatność z KPO; transza pod koniec marca

Z pierwszego wniosku o płatność Polska otrzyma blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro w części dotacyjnej i 4,22 mld euro z pożyczki. Pierwsza transza z Krajowego Planu Odbudowy powinna wpłynąć do Polski pod koniec marca, najpóźniej w kwietniu 2024 roku - zapowiedziała w piątek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

15.12.2023

Przewodniczący KEP prosi prezydenta o niepodpisywanie ustawy o finansowaniu in vitro

Pacjent

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w liście do prezydenta Andrzeja Dudy zwrócił się "z uprzejmą prośbą" o zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego ustawy, która zakłada finansowanie z budżetu państwa procedury in vitro. Zwrócił w nim uwagę, że „Episkopat wielokrotnie zabierał głos w sprawie zapłodnienia pozaustrojowego, które nie jest metodą leczenia niepłodności”.

15.12.2023

PZFD: Kredyt 2 proc nie dla bogatych, przepisy do zmiany

Budownictwo Kredyty

Skończyły się pieniądze na kredyt 2 proc. Nowo wybrany Minister Rozwoju i Technologii zapowiedział jednak, że rządowy program Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie kontynuowany. Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje o zmianę przepisów. Jego zdaniem z programu powinny skorzystać tylko osoby, których nie stać na komercyjny kredyt.

15.12.2023

We wtorek rząd ma przyjąć projekt budżetu na 2024 r.

Finanse publiczne Finanse

Rząd planuje przyjąć projekt budżetu na 2024 r. na wtorkowym posiedzeniu - poinformował w piątek na konferencji prasowej szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec. Na sobotę i niedzielę zaplanowane są prace na projektem. W czwartek ma się odbyć pierwsze czytanie w Sejmie.

15.12.2023

Przewodnicząca KRS: wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie przestrzegał Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie w swych działaniach kierował się zawsze dobrem wspólnym, przestrzegał Konstytucji i innych praw RP - tak przewodnicząca KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka odniosła do ujawnionego przez Prawo.pl pisma prof. Adama Bodnara do sędziów koordynatorów. Minister wskazał w nim, że skład KRS, ukształtowany nowelizacją z grudnia 2018 r., jest sprzeczny z art. 187 Konstytucji, a więc sędzia powołany z jej udziałem nie może być uznany za niezawisłego i bezstronnego.

15.12.2023