Przewodnicząca KRS: wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie przestrzegał Konstytucji

Wymiar sprawiedliwości

Wyrażam nadzieję, że Minister Sprawiedliwości będzie w swych działaniach kierował się zawsze dobrem wspólnym, przestrzegał Konstytucji i innych praw RP - tak przewodnicząca KRS sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka odniosła do ujawnionego przez Prawo.pl pisma prof. Adama Bodnara do sędziów koordynatorów. Minister wskazał w nim, że skład KRS, ukształtowany nowelizacją z grudnia 2018 r., jest sprzeczny z art. 187 Konstytucji, a więc sędzia powołany z jej udziałem nie może być uznany za niezawisłego i bezstronnego.

15.12.2023

Po 13 latach od katastrofy Komisja Macierewicza rozwiązana

Administracja publiczna

Podkomisja utworzona do zbadania katastrofy smoleńskiej została likwidowana przez szefa Ministerstwa Obrony Narodowej. Jej członkowie do najbliższego poniedziałku, 18 grudnia, zostali zobligowani do rozliczenia się z wszelkiej dokumentacji, nieruchomości oraz sprzętów używanych do prac podkomisji - podano w komunikacie przesłanym przez rzecznika resortu obrony, Janusza Sejmeja.

15.12.2023

Tylko do końca grudnia można zgłaszać najgorsze przepisy prawa pracy

Prawo pracy BHP Ubezpieczenia społeczne HR Poprawmy prawo

Już czwarty rok z rzędu organizujemy akcję Poprawmy prawo, zbierając od naszych Czytelników zgłoszenia dotyczące przepisów złych, wymagających poprawy. Rok 2023 obfitował w znaczące i liczne zmiany kodeksu pracy, po części wynikające z konieczności wprowadzenia na stałe pracy zdalnej i postulowanej przez pracodawców od lat kontroli trzeźwości pracowników, a po części wymuszone koniecznością dostosowania naszego prawa do przepisów UE. Za najlepsze zgłoszenia czeka roczny dostęp do LEX-a.

15.12.2023

Rząd ma zająć się budżetem, Adwokatura przypomina o "g(ł)odnych urzędówkach"

Wymiar sprawiedliwości

Od 1 stycznia 2024 r. miały zostać zrównane urzędówki dla adwokatów i radców prawnych ze stawkami za pomoc prawną z wyboru. Stosowne projekty trafiły do opiniowania, nie zostały jednak podpisane przez poprzedniego ministra sprawiedliwości. Teraz, tuż przed decyzjami nowego rządu w sprawie budżetu na 2024 r., Przemysław Rosati, prezes NRA, pisze do nowego szefa resortu, postulując zmiany, które nie tylko urzędówki, ale i stawki z wyboru nie tylko zrównają, ale i urealnią, by odpowiadały aktualnym warunkom rynkowym.

15.12.2023

Hanna Majszczyk i Paweł Karbownik wiceministrami finansów

Finanse

Minister finansów Andrzej Domański przekazał nominacje dla podsekretarzy stanu: Hanny Majszczyk i Pawła Karbownika - poinformował resort. Hanna Majszczyk była wcześniej dyrektorem departamentu VAT w MF i wiceministrem finansów odpowiedzialnym za budżet państwa. Paweł Karbownik pełnił funkcję doradcy przewodniczącego Rady Europejskiej ds. G7, G20 i agendy strategicznej UE. 

15.12.2023

PPK to program także dla osób w wieku 55+

Domowe finanse PPK

Osoby w wieku 55+ często rezygnują z uczestnictwa w PPK, uważając, że ich przypadku jest już za późno na rozpoczęcie oszczędzania w tym programie. Tak jednak nie jest. Oszczędzanie w PPK opłacalne jest w każdym wieku. Odbywa się ono nie tylko na wyjątkowo korzystnych warunkach, ale i bez zbytniego ryzyka, co zwłaszcza dla osób, które z racji wieku mają przed sobą krótszy okres oszczędzania, powinno mieć zasadnicze znaczenie.

15.12.2023

Specustawa dla jednej fabryki czy pałacu to gruba przesada, czas to zmienić

Budownictwo

Co łączy strzelnice, Pałac Saski, muzeum na Westerplatte, autostrady i gazoport? Specustawy. Lista inwestycji, które można realizować na prostych zasadach, z pominięciem wielu procedur, jest coraz dłuższa, bo trafiają na nie takie, które nigdy nie powinny się na niej znaleźć. O ile jednak budowa autostrad i gazoportu, czyli ważnych z punktu widzenia gospodarki i potrzeb społecznych inwestycji, wymaga formalności "na skróty", to budowa strzelnic czy pałacu już niekoniecznie. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to psucie prawa i czas z tym skończyć.

15.12.2023

Ataki agresji wobec rzeczników i prezesów sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

W Sądzie Apelacyjnym w Warszawie doszło do ataku personalnego na prezesa tego sądu. Ataki medialne na rzeczników dyscyplinarnych sędziów sądów powszechnych są coraz silniejsze. Sędzia Piotr Schab (na zdjęciu) powiedział, że w nowej sytuacji społecznej rzecznicy dyscyplinarni są narażeni na naciski i pozamerytoryczne działania zmierzające do skrócenia ich kadencji. Jednak zapowiadają, że nie ugną się, bo ich kadencja wynosi cztery lata.

15.12.2023

Poseł Braun mógł wcześniej stracić immunitet, ale wniosek utknął w drodze do Sejmu

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Nie milkną echa incydentu z udziałem posła Grzegorza Brauna, do którego doszło kilka dni temu w Sejmie, gdy proszkową gaśnicą zgasił świece chanukowe. Sprawę z urzędu bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Ale to nie pierwsza taka sprawa na koncie parlamentarzysty. W styczniu 2023 r. zniszczył choinkę dwóch stowarzyszeń sędziowskich - Iustitii i Themis. Krakowska prokuratura przygotowała nawet wniosek o uchylenie mu immunitetu, ale sprawa, zamiast do Sejmu, trafiła do warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

15.12.2023

Lekarz elektronicznie opisze natężenie bólu u pacjenta

Pacjent

Karta oceny natężenia bólu będzie mogła być prowadzona elektronicznie i nie musi być dosłownym odbiciem tej załączonej w wersji papierowej do rozporządzenia. To duże ułatwienie dla lekarzy w poradniach rodzinnych i specjalistycznych, którzy od 24 sierpnia mają obowiązek kierować pacjentów do poradni leczenia bólu wedle jednolitych standardów.

15.12.2023

Choinka i świąteczne dekoracje w kosztach firmy

CIT PIT

Przedsiębiorcy odliczą wydatki na świąteczny wystrój biura: choinkę i inne bożonarodzeniowe dekoracje. Organy podatkowe zgadzają się co do zasady, że zwyczajowo przyjęte ozdoby nie mają wystawnego charakteru, a dobra atmosfera w pracy sprzyja podniesieniu wydajności załogi i zwiększeniu przychodów. Fiskus zgadza się też na odliczenia VAT od zakupionych dekoracji.

15.12.2023

9 stycznia Trybunał Konstytucyjny zajmie się wynagrodzeniami prokuratorów

Prokuratura

Na 9 stycznia 2024 r. Trybunał Konstytucyjny wyznaczył rozprawę na wniosek Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP o zbadanie czy przepisy ustawy okołobudżetowej, dotyczące sposobu ustalania prokuratorskich wynagrodzeń w 2023 r., są zgodne z Konstytucją. Przypomnijmy, że 8 listopada Trybunał stwierdził, że niekonstytucyjne są tożsame przepisy okołobudżetówki, ale te dotyczące sędziów, więc na tej podstawie otrzymują już wyrównania. Dodatkowo więc naruszona została zasada równości wynagrodzeń sędziów i prokuratorów.

15.12.2023

Wniosek w TK ma umożliwić zabetonowanie mediów publicznych

Spółki

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek stanowiących jednostki publicznej radiofonii i telewizji. To jednak nie wszystko - chcą także zabezpieczenia gwarantującego, że do czasu rozstrzygnięcia sprawy, nie będzie można dokonać m.in. zmian w zarządach. Jeszcze w czwartek Trybunał wydał postanowienie o zabezpieczeniu. Rozprawa została już wyznaczona na 16 stycznia 2024 r.

14.12.2023

Dymisja małopolskiej kurator Barbary Nowak

Zarządzanie oświatą

Minister edukacji odwołała słynącą z kontrowersyjnych wypowiedzi kurator Barbarę Nowak - mimo wielu wniosków o pozbawienie jej tej funkcji, przez ostatnie lata nie było na to szans. Średniowiecze właśnie się skończyło. Cieszę się, że tu w Krakowie mamy przyjemność zakończyć ten czarny czas w oświacie — tak zmiany zapowiedziała nowa ministra edukacji. Obowiązki kuratora będzie pełniła Gabriela Olszowska - powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.

14.12.2023

Zapisy na badanie w ramach profilaktyki 40 Plus nadal poza e-rejestracją

Pacjent Opieka zdrowotna

Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia przedłuża możliwość zarejestrowania się do programu „Profilaktyka 40 PLUS” poza centralną elektroniczną rejestrację. Miała być wdrożona od lipca, jednak realizatorzy programu potrzebują więcej czasu na dostosowanie swoich systemów teleinformatycznych.

14.12.2023

Ważny wyrok TSUE w sprawie przedawnienia roszczeń banku

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

W czwartek, 14 grudnia, TSUE stwierdził, że termin przedawnienia roszczeń banków rozpoczął swój bieg od dnia, w którym bank otrzymał wezwanie do zapłaty lub odpis pozwu złożonego przez kredytobiorcę, w którym to konsument wskazał, że zawarta przez niego umowa kredytu może być nieważna. Inaczej uważa Związek Banków Polskich. Twierdzi, że TSUE po raz kolejny nie wypowiedział się odnośnie przedawnienia.

14.12.2023