Odszkodowanie od państwa możliwe, ale trudne dowodowo

Prawo cywilne Administracja publiczna Powódź

Ogłoszony stan klęski żywiołowej nie daje roszczenia o odszkodowanie od Skarbu Państwa z faktu samego zalania nieruchomości. Taką podstawą może być przepis Prawa wodnego. Ale w tym wypadku trzeba wykazać, że właściciel wód lub właściciel urządzenia wodnego zaniedbał obowiązki, które nakłada na niego ta regulacja. To może być długa i kosztowna batalia sądowa.

18.09.2024

Rząd szykuje reformę zawodu doradcy podatkowego

Doradca podatkowy

Ministerstwo Finansów planuje istotne zmiany w funkcjonowaniu zawodu doradcy podatkowego. Zyskają oni dodatkowe uprawnienia i będą występować przed sądami w strojach urzędowych - togach. Podczas egzaminu na doradcę będzie promowana przede wszystkim wiedza praktyczna, nie będzie już wykazu pytań i zadań egzaminacyjnych. Środowisko doradców podatkowych popiera zapowiadaną reformę - zgłasza jednak dodatkowe propozycje.

18.09.2024

List gończy za sprawcą śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej

Prawo karne

Na stronie Komendy Stołecznej Policji pojawił się list gończy za sprawcą śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej - do wypadku doszło w niedzielę na wysokości Torwaru, w kierunku Pragi. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że volkswagen najechał na tył forda, który następnie uderzył w barierki energochłonne.

17.09.2024

Powstanie rządowy portal cen mieszkań, jest projekt

Nieruchomości

Wzmocnienie pozycji negocjacyjnej osób kupujących mieszkania, to główny cel stworzenia portalu danych o obrocie takimi lokalami. Portal będzie też narzędziem pomocnym dla profesjonalistów planujących inwestycje mieszkaniowe oraz dla instytucji publicznych odpowiedzialnych za wsparcie mieszkalnictwa.

17.09.2024

Sądy z powodu powodzi odwołują rozprawy, zabezpieczają sprzęt i akta

Wymiar sprawiedliwości Powódź

Wydłuża się lista sądów, które z powodu sytuacji powodziowej odwołują rozprawy. Niektóre z nich pracują, ale z zastrzeżeniem problemów kadrowych, w innych pracują jedynie wyznaczeni pracownicy. Powodem jest nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale też m.in. konieczność zabezpieczania dokumentacji i ksiąg wieczystych. Przerwa w niektórych wydziałach może potrwać nawet do 24 września. Tymczasem adwokaci i radcy prawni zbierają chętnych do udzielania powodzianom pomocy prawnej pro bono.

17.09.2024

PIP uruchamia infolinię dla powodzian

Prawo pracy BHP Powódź

Marcin Stanecki, główny inspektor pracy, podjął decyzję o uruchomieniu specjalnej infolinii dla pracowników i pracodawców z terenów objętych powodzią – poinformował we wtorek Główny Inspektorat Pracy. Pod numerem (22) 391 83 70 eksperci Państwowej Inspekcji Pracy będą dostępni od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00-15:00.

17.09.2024

Jakie ulgi podatkowe przysługują poszkodowanym w powodzi

CIT PIT VAT Powódź

Poszkodowani w wyniku powodzi - zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy - mogą wystąpić do urzędu skarbowego o ulgi w spłacie podatków. Chodzi o takie preferencje, jak rozłożenie na raty, odroczenie terminu zapłaty czy umorzenie. Preferencje przyznawane są na wniosek podatnika. Nie ma jednak specjalnych rozwiązań podatkowych dla powodzian.

17.09.2024

Już 600 szkół zawiesiło zajęcia z powodu zagrożenia powodziowego

Zarządzanie oświatą Powódź

W wyniku powodzi w woj. dolnośląskim, opolskim, lubuskim i śląskim zajęcia zawieszono w ponad 600 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych – poinformowało we wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Resort wskazał też, że samorządy mogą składać wnioski o dodatkowe pieniądze na odbudowę z rezerwy subwencji oświatowej.

17.09.2024

Pieniądze z rezerwy na remont szkoły, ale nie na boisko

Zarządzanie oświatą Powódź

Wsparcie z rezerwy subwencji oświatowej dotyczy wyłącznie budynków szkół i placówek oświatowych i nie obejmuje usuwania uszkodzeń innych obiektów, np. ogrodzeń, chodników, boisk, placów zabaw - przypomina resort edukacji. Podkreśla natomiast, że z pomocy mogą skorzystać uczniowie - dostępne są zajęcia opiekuńcze i wyjazdy terapeutyczno-edukacyjne.

17.09.2024

Rząd opublikował rozporządzenie uruchamiające pomoc dla poszkodowanych

Środowisko Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Niepelnosprawność Powódź

Obowiązuje już rozporządzenie z 17 września w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Rozporządzenie ustala terminy, w jakich mieszkańcy, pracodawcy, przedsiębiorcy oraz inne podmioty z terenów objętych klęską żywiołową mogą skorzystać z pomocy specustawy powodziowej z 2011 r.

17.09.2024

Żywność i leki, które miały kontakt z wodą z powodzi, nie nadają się do spożycia

Opieka zdrowotna Farmacja Powódź

Trzeba utylizować wszelką żywność, która miała kontakt z wodą powodziową, także tę, która wydaje nam się hermetycznie opakowana – zaznaczył podczas konferencji prasowej dr Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny. Przypomniał, że woda powodziowa jest zanieczyszczona chemikaliami, drobnoustrojami i toksynami, przez co jest niebezpieczna dla zdrowia. Te same zasady dotyczą zalanych leków.

17.09.2024

RPO interweniuje w sprawie samorządowych programów stypendialnych

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Rozstrzygnięcia organów samorządu terytorialnego w kwestii stypendiów dla uzdolnionych uczniów nie są decyzją administracyjną. Konsekwencje tego bywają dotkliwe, bo pozbawiają uczniów i rodziców, np. możliwości odwołania się od wydanej decyzji. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przyznanie bądź odmowa przyznania stypendium powinno się kończyć decyzją administracyjną i prosi minister edukacji o wprowadzenie odpowiednich zmian w przepisach.

17.09.2024

Rusza nabór w konkursach OPUS i SONATA

Zarządzanie oświatą

Narodowe Centrum Nauki przypomina, że OPUS to jego największy program grantowy, który umożliwia naukowcom realizację projektów badawczych w polskich jednostkach naukowych. Jest otwarty dla wszystkich, niezależnie od doświadczenia i stażu naukowego kierownika projektu.

17.09.2024

Lekarz stwierdzający zgon musi zachować ostrożność - za błąd grozi odpowiedzialność

Zawody medyczne

Medyk uprawniony do stwierdzenia zgonu może okazać się pierwszą osobą, która nabierze podejrzeń co do jego spowodowania w wyniku przestępstwa. To z kolei oznacza konieczność powiadomienia organów ścigania. Zaniechanie realizacji tego obowiązku, podobnie jak błąd przy stwierdzaniu zgonu, niesie ryzyko poniesienia przez medyka daleko idącej odpowiedzialności.

17.09.2024

Prokuratura Krajowa analizuje dyżury pracowników prokuratury

Prokuratura

Dyżury po godzinach pracy i przez cały tydzień, bo brakuje kadry, w dodatku bez wynagrodzenia i z marną szansą na odbiór nadgodzin - takie nieprawidłowości w pracy pracowników prokuratury sygnalizował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi. Teraz Prokuratura Krajowa informuje, że po przeanalizowaniu sytuacji podejmie działania kształtujące właściwą praktykę w tym zakresie.

17.09.2024

Jak rozliczyć darowizny dla powodzian

CIT PIT VAT Doradca podatkowy Powódź

Woda w butelkach, środki czystości, sucha żywność, pieniądze - w całym kraju trwają zbiórki dla powodzian. Wszyscy, którzy przekazują darowizny, mogą je odliczyć od dochodu na zasadach ogólnych, o ile spełnią ustawowe warunki. Obowiązuje już rozporządzenie, zgodnie z którym przedsiębiorcy wspomagający powodzian skorzystają do końca 2024 r. z zerowej stawki VAT. MF chce też wprowadzić zerową stawkę na darowizny materiałów budowlanych na rzecz m.in. osób fizycznych i szkół. Prawnicy apelują do Ministerstwa o wprowadzenie specjalnych rozwiązań również w podatkach dochodowych.

17.09.2024

Z usuwaniem skutków powodzi nie trzeba czekać na likwidatora

Domowe finanse Ubezpieczenia Powódź

Ubezpieczyciele deklarują, że są przygotowani do szybkiej pomocy powodzianom i uprościli procedury likwidacji szkód, uruchomili specjalne infolinie i wysyłają likwidatorów na tereny objęte podtopieniami. Deklarują też wypłaty odszkodowań nawet w ciągu jednego dnia. Jeśli jednak ktoś na widok fali powodziowej chciał kupić polisę mieszkaniową, to nie ma na to szansy. Ubezpieczyć się można na wypadek zdarzenia przyszłego i niepewnego, a nie na wypadek tego, co właśnie zaczyna się dziać.

17.09.2024

Ewentualne spory z Czechami o falę powodziową rozstrzygną negocjacje

Środowisko Prawo europejskie Powódź

Niż Borys spowodował powódź w kilku krajach europejskich: w Polsce, Czechach, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne jest mocno uzależniona od działań naszych południowych sąsiadów - co może doprowadzić do powstania ewentualnych sporów i roszczeń. O sposobie ich rozstrzygania decyduje umowa międzynarodowa z 2015 roku.

17.09.2024

Naukowcy powinni mieć więcej możliwości publikowania punktowanych artykułów

Szkolnictwo wyższe

Ambitny naukowiec, autor tekstu, który chciałby opublikować w jak najlepszym czasopiśmie, często będzie zmuszony do obniżania swoich aspiracji - nie dlatego, że recenzent nie podzieli jego oceny, a z faktu braku miejsc, w których przy tylu ograniczeniach tekst mógłby się ukazać. Zaadresowanie problemu poprzez przyznanie wyższej ilości punktów większej ilości czasopism nie jest tu, jak się zdaje, zadowalającym rozwiązaniem - piszą prof. Grzegorz Krawiec i dr Sławomir Piekarczyk.

17.09.2024

MS nie zlecało powołania wiceprezesów sądów od praworządności

Wymiar sprawiedliwości

W ubiegłym tygodniu na stronie Sądu Okręgowego w Warszawie pojawiła się informacja o powołaniu sędziego Huberta Zaremby na stanowisko wiceprezesa ds. organizacji pracy i koordynacji działań przywracających standardy praworządności. Ministerstwo Sprawiedliwości, pytane przez Prawo.pl, zapewniło, że nie kierowało do sądów żadnych rekomendacji ani zaleceń w tej sprawie.

17.09.2024