Nie trzeba składać deklaracji o rezygnacji, aby skorzystać z oszczędności w PPK

Domowe finanse Prawo pracy PPK

Środki gromadzone w pracowniczych planach kapitałowych są prywatną własnością uczestnika, który może skorzystać z nich w każdym czasie. Złożenie deklaracji o rezygnacji powoduje brak nowych wpłat do PPK i nie ma związku z oszczędnościami już zgromadzonymi w tym programie. Skorzystanie przez uczestnika PPK ze zwrotu bądź z wypłaty w przypadku poważnego zachorowania lub na pokrycie wkładu własnego nie oznacza końca gromadzenia nowych środków na rachunku PPK.

05.01.2024

Wiata garażem? Tak nie zawsze powinno być, trzeba zmienić dziurawe prawo

Budownictwo

Wiata nie ma swojej definicji w prawie budowlanym ani w rozporządzeniu wykonawczym do tej ustawy. Często to sądy pomagają ustalić, co tak naprawdę planuje wybudować inwestor. Pojawiają się więc głosy żeby taką definicję stworzyć. W przeciwnym razie chaosu nigdy nie uda się uporządkować. A inwestorzy, żeby uniknąć formalności będą budować wiaty, które w rzeczywistości są garażami czy budynkami gospodarczymi.

05.01.2024

Rzecznik konsumentów nie zawsze jest prawnikiem i pracuje na cały etat

Samorząd terytorialny Rynek i konsument Poprawmy prawo

Przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów nie wymagają, aby rzecznikiem konsumentów był wyłącznie magister prawa, choć reprezentuje pokrzywdzonych konsumentów przed sądem. Nie ma też obowiązku, aby osoba zatrudniona na tym stanowisku pracowała na cały etat, choć od lat o to ostatnie rozwiązanie postuluje środowisko rzeczników.

05.01.2024

Kamiński i Wąsik ostatecznie dzielą Sąd Najwyższy

Wymiar sprawiedliwości

To już nie konflikt, a wojna - tak sędziowie SN komentują to, co stało się w sprawie odwołań Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika od wygaszenia im mandatów poselskich. "Starzy" sędziowie nie mają wątpliwości, że decyzje, które zapadły, są niezgodne z przepisami i dowodzą tego, że "nowy" skład działa zgodnie z wolą polityczną. "Nowi" uważają, że wszystko przebiega zgodnie z ustawą. A prawnicy podkreślają, że oto mamy... dwa Sądy Najwyższe, które wydają sprzeczne ze sobą orzeczenia.

05.01.2024

Dłuższa nauka się nie opłaca, przynajmniej jeżeli chodzi o wymiar urlopu

Prawo pracy Poprawmy prawo

Absolwenci jednolitych studiów w praktyce dwa lata dłużej muszą czekać na uzyskanie prawa do dłuższego, 26-dniowego urlopu, niż osoby, które ukończyły jedynie studia pierwszego stopnia - wskazuje Czytelniczka Prawo.pl w zgłoszeniu do akcji "Poprawmy Prawo". Uważa, że przepisy trzeba zmienić, bo takie różnicowanie sytuacji absolwentów nie znajduje żadnego uzasadnienia.

05.01.2024

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

Themis o rozporządzeniu w sprawie wyłączenia neosędziów: początek odbudowy zaufania do sądów

Wymiar sprawiedliwości

Stowarzyszenie Sędziów Themis nie ma zastrzeżeń do projektu zmian w rozporządzeniu - Regulamin urzędowania sądów powszechnych, które zakładają m.in., że wniosku o wyłączenie neosędziego nie będzie mógł rozpatrywać sędzia wybrany w taki sam sposób, czyli z udziałem KRS powołanej na podstawie noweli z 2017 r. Co więcej uważa, że daje ono szansę na odbudowę zaufania obywateli do sądów.

05.01.2024

Skarbówka rozstrzygnie na korzyść przedsiębiorców błąd w CEIDG

PIT Rachunkowość Doradca podatkowy

Urzędy skarbowe mają rozstrzygać na korzyść podatników wątpliwości dotyczące wybranej przez nich formy opodatkowania w CEIDG - zapewnia wiceminister finansów Jarosław Neneman. Chodzi o sytuacje, w których osoby prowadzące indywidualną działalność gospodarczą twierdzą, że nie wybrały rozliczenia według skali podatkowej, ale taka forma została im przypisana przez błąd systemu CEIDG.

05.01.2024

Jest decyzja o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie byłego prezesa ABM

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Radosława Sierpińskiego, byłego prezesa Agencji Badań Medycznych - poinformował w czwartek Damian Kuraś, rzecznik MZ. Wcześniej, 28 grudnia, Radosław Sierpiński został odwołany przez minister zdrowia z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych.

04.01.2024

Wakacje składkowe dla przedsiębiorców - jest propozycja resortu rozwoju

Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Możliwość niepłacenia składek m.in na ubezpieczenie społeczne przez trzy miesiące w roku dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) - takie założenia przedstawiono do zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii, która właśnie została wpisana do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

04.01.2024

Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN uważa, że prawo łaski ws. Wąsika zastosowano skutecznie

Skutki prawomocnego wyroku skazującego zostały zniesione przez zastosowanie prawa łaski; ważności bądź skuteczności aktu łaski nie może weryfikować ani SN, ani TK - oceniła Izba Kontroli Nadzwyczajnej SN, decydując ws. mandatu poselskiego Macieja Wąsika. Izba w czwartek uchyliła postanowienie marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła.

04.01.2024

RPO o dualizmie usług asystenta dla osób z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej dla osób z niepełnosprawnościami zakłada dualizm usług asystenta i różnicowanie samych asystentów – na „systemowych” i „programowych”. Sytuacja tych pierwszych będzie korzystniejsza jeśli chodzi o formę zatrudnienia, a osoby korzystające z asystentów w oparciu o te dwie różne formy nie będą korzystać z ich wsparcia na takich samych zasadach.

04.01.2024

Premier Donald Tusk wręczył powołania kolejnym wiceministrom

Administracja publiczna Wybory

Nowi ministrowie rządu Donalda Tuska kompletują kierownictwo resortów. Na funkcję wiceministrów wracają ci, którzy już pracowali w poprzednich rządach Donalda Tuska. Obsada stanowisk wiceministrów odbywa się według uzgodnień „Koalicji 15 października”, czyli Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, PSL i Polska- 2050 Szymona Hołowni. W czwartek premier powołał dwóch wiceministrów zdrowia: Annę Demkow i Marka Kosa.

04.01.2024

Będzie kontrola nowych kierunków lekarskich

Zawody medyczne

Medycynę można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, a aż 14 kierunków lekarskich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną. Szef resortu nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w najbliższych tygodniach PKA rozpocznie weryfikację nowych kierunków lekarskich.

04.01.2024

144 prokuratorów odwołanych z delegacji do Prokuratury Krajowej i regionalnych

Prokuratura

94 prokuratorów prokuratur rejonowych i okręgowy z Prokuratury Krajowej oraz 50 prokuratorów prokuratury rejonowej wróci z prokuratur regionalnych do swoich macierzystych jednostek - Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Adam Bodnar zdecydował o zakończeniu ich delegacji. Informacje przekazało MS, a uzasadnieniem jest m.in. "trudna sytuacja kadrowa jednostek organizacyjnych najniższego szczebla".

04.01.2024

Decyzja o wygaśnięciu mandatu posła Wąsika uchylona, ale przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej

Wymiar sprawiedliwości

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego zdecydowała w czwartek, na posiedzeniu niejawnym, o uchyleniu postanowienia marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu posła Macieja Wąsika, byłego wiceszefa CBA. 10 stycznia sprawą ma zająć się... Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.

04.01.2024

Od 1 stycznia właściciele nowych budynków wyłącznie z cyfrową książką obiektu budowlanego

Budownictwo

Od 1 stycznia dla budynków będą prowadzone wyłącznie cyfrowe książki obiektu budowlanego. Do jej prowadzenia GUNB stworzył aplikację c-KOB. Od momentu jej uruchomienia użytkownicy zarejestrowali 4 240  książek. Aplikacja działa od stycznia 2023 roku i jest całkowicie bezpłatna. Książki papierowe założone do 31 grudnia 2023 r. mogą być prowadzone w tej formie do końca 2026 r.

04.01.2024

Prokurator Krajowy sam odejść nie chce, a przepisy w jego odwołanie włączają prezydenta

Prokuratura

Nowy minister sprawiedliwości Adam Bodnar miał już dwa razy zwracać się do Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego, by ten zrezygnował dobrowolnie z zajmowanego stanowiska. Za każdym razem miał jednak usłyszeć odmowę. A zgodnie z obowiązującymi przepisami do odwołania Prokuratora Krajowego potrzebna jest zgoda prezydenta i to, od września br., pisemna. Czy jest jednak konieczna? Opinie prawników są mocno podzielone.

04.01.2024

Konsument ryzykował jak inwestor - UOKiK nakłada kary za oferty inwestycji w udziały

Rynek i konsument Spółki

Prezes UOKiK wydał decyzję dotyczącą grupy kapitałowej HRE Investments - na spółki wchodzące w jej skład nałożył kary blisko 12 mln zł. Kary w łącznej wysokości 1,4 mln zł zostały nałożone na dwie osoby zarządzające. Jak poinformowano w komunikacie, konsumenci byli wprowadzani w błąd co do gwarancji zwrotu inwestycji w przedsięwzięcia deweloperskie i związanego z nim ryzyka.

04.01.2024

W planie kontroli NIK na 2024 rok są także samorządy

Administracja publiczna

W planie pracy NIK na 2024 rok znalazły się 94 kontrole, ale nie zabraknie też kontroli doraźnych, które nie są w nim ujęte. Jak co roku, Najwyższa Izba Kontroli sprawdzi wykonanie budżetu państwa i przeprowadzi kontrolę wykonania założeń polityki pieniężnej w minionym roku. Trzy główne kierunki badawcze na ten rok to: kwestie finansowe, zagadnienia bezpieczeństwa (także socjalnego) i przedsięwzięcia stanowiące inwestycję w przyszłość.

04.01.2024