Profesjonalista pomoże wybrać protezę - PFRON podpisał umowy

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Doradca ma pomóc osobie z niepełnosprawnością w wyborze sprzętu z centralnej wypożyczalni. Z informacji Prawo.pl wynika, że PFRON podpisał już umowy z 17 podmiotami, które mają zapewnić taką poradę. Powinni to być specjaliści, bo źle dobrany sprzęt może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Przeszkolenie profesjonalisty zajmuje nawet kilka lat i pozyskanie go w krótkim czasie jest trudne - zwracają uwagę eksperci. Tymczasem nie wiadomo jeszcze, jaki sprzęt będzie można wypożyczyć.

10.08.2023

Sklep może poczekać na pieniądze za nauczycielski bon

Bony na komputery dla nauczycieli zrealizują przedsiębiorcy wpisani na listę resortu cyfryzacji. Problem w tym, że choć ustawa wskazuje, że dostaną zwrot pieniędzy w ciągu trzydziestu dni, to nie do końca wiadomo od kiedy liczony. W teorii na przelew mogą czekać rok, dwa lata lub całą wieczność. Problematyczne może być też dochodzenie roszczeń przed sądem.

10.08.2023

Indeks Lewiatana. Układy zbiorowe pracy mało atrakcyjne dla firm

Prawo pracy

Tylko 35 proc. przedsiębiorców, którzy wiedzą czym są układy zbiorowe pracy, chciałoby wprowadzić je w swojej firmie, 60 proc. jest przeciwnego zdania, a 5 proc. nie wypowiedziało się w tej sprawie – wynika z lipcowego badania, które na zlecenie Lewiatana przeprowadził CBM Indicator.

09.08.2023

Branżowe Centra Umiejętności bez rad rodziców i samorządu

Zarządzanie oświatą

Resort edukacji przygotował pakiet rozporządzeń dotyczących zasad funkcjonowania branżowych centrów umiejętności - dotyczą kwestii struktury organizacyjnej placówki. Z powodu specyfiki działania tych centrów oraz braku możliwości bezpośredniego uczestniczenia rodziców w ich działalności, w tych placówkach nie będzie tworzonych rad rodziców.

09.08.2023

"Covidowe" orzeczenia o niepełnosprawności będą stopniowo traciły ważność

Pomoc społeczna Opieka zdrowotna Koronawirus Niepelnosprawność

Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, przedłużane automatycznie podczas pandemii, stracą ważność z końcem tego roku, a niektóre w 2024 r. Z przepisów wynika, że karty parkingowe i świadczenia z pomocy społecznej będą przyznane na identyczny okres, co ważność orzeczenia.

09.08.2023

Kobieca reprezentacja w polskim biznesie z roku na rok coraz mniej liczna

Rynek Spółki

W porównaniu z poprzednim rokiem, ponownie spadła liczba kobiet zasiadających w szeroko rozumianym zarządzie firmy. Coraz mniej licznie reprezentowani są również obcokrajowcy i osoby dojrzałe. Jedynie udział osób młodych nieznacznie wzrósł - ale zaledwie o jeden procent. Wynika to z najnowszej edycji raportu Grant Thornton „Biznes otwarty na każdego”.

09.08.2023

Po marcowej waloryzacji mniej osób pobiera najniższe świadczenia

Domowe finanse Emerytury i renty

W marcu 2023 r. emerytury i renty w ZUS pobierało 7 890,4 tys. świadczeniobiorców. Najwięcej z nich, czyli 77,8 proc., pobierało emeryturę. Rentę z tytułu niezdolności do pracy pobierało 7,2 proc., a rentę rodzinną - 15,1 proc. osób – podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Największy odsetek emerytur - 13,8 proc. - to emerytury w przedziale wysokości od 2 200,01 zł do 2 600 zł.

09.08.2023

Urząd Regulacji Energetyki ostrzega przed fałszywymi zawiadomieniami

Rynek i konsument Energetyka

Mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski otrzymują ulotki informujące o podwyżkach cen energii, których konstrukcja sugeruje, że zostały przygotowane przez Urząd Regulacji Energetyki. Znalazły się na nich propozycje skorzystania z oferty, która ma umożliwić zmniejszenie zużycia energii. URE ostrzega, że to celowe wprowadzanie konsumentów w błąd, bo sam urząd nie prowadzi tego typu akcji.

09.08.2023

Brak zgłoszenia wierzytelności wobec Getinu może zaszkodzić kredytobiorcy

Banki Kredyty frankowe

Jeśli frankowicz nie zgłosi syndykowi wierzytelności, będzie wyłączony z postępowania upadłościowego. Nie będzie mógł zatem kwestionować podejmowanych w jego ramach czynności i decyzji. Nie zostanie też zaspokojony z majątku upadłego banku. Nawet jeśli zgłosi wierzytelność, musi zweryfikować, czy na pewno znalazł się na liście - w innym przypadku mogą spotkać go negatywne konsekwencje.

09.08.2023

Państwo przejęło kontrolę nad wiedzą o naszym zdrowiu

Pacjent Zawody medyczne RODO

Pacjent nie decyduje o tym, co dzieje się z jego danymi o przebytej chorobie czy ciąży. Trafiają one do systemu informatycznego w wyznaczonym odgórnie zakresie. Nie wie też, kto do tych informacji zaglądał, ani w jakim celu to robił i jak ich użył. To konsekwencja decyzji sprzed kilkunastu lat. Uznano wówczas, że dobro ogółu jest ważniejsze niż prawo jednostki do decydowania o informacjach o własnym zdrowiu. Teraz ten wybór jest kwestionowany.

09.08.2023

Małżonek nie chce dorzucać się do utrzymania - ratunkiem sąd

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Bój o alimenty zaczyna się zazwyczaj w momencie, gdy para decyduję się na rozwód. Może jednak się zdarzyć, że małżonek ma węża w kieszeni i nie chce dokładać się do utrzymania rodziny. Obowiązujące przepisy umożliwiają wystąpienie przeciwko niemu z roszczeniem o przyczynianie się do zaspokojenia jej potrzeb. Co więcej - obowiązek ten według prawników ma szerszy zakres niż alimentacyjny.

09.08.2023

15 września pracownicy sądów i prokuratur pomaszerują na Kancelarię Premiera

15 września br. w samo południe ma rozpocząć się w Warszawie manifestacja pracowników sfery budżetowej, w tym m.in. pracowników sądów i prokuratur. Powód? Niezrealizowanie przez rząd postulatów dotyczących podwyżki wynagrodzeń od 1 lipca 2023 r. o 20 proc. i o kolejne 24 proc. od 1 stycznia 2024 r. Organizują ją dwie centrale związkowe - OPZZ i Forum Związków Zawodowych.

09.08.2023

Zmiana kategorii drogi zaskakuje opłatą za zajęcie pasa drogowego

Samorząd terytorialny Drogi Budownictwo

W ustawie o drogach publicznych brak jest uregulowań odnoszących się do opłaty za zajęcie pasa drogowego, gdy dochodzi do zmiany kategorii drogi. Przedsiębiorcy są często zaskakiwania nową, zazwyczaj wyższą, opłatą. Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że nie widzi potrzeby zmiany przepisów.

09.08.2023

Wyższa emerytura funkcjonariusza, jeśli polował z księżmi, a nie na nich

Wymiar sprawiedliwości Emerytury i renty

Zabezpieczanie pielgrzymek papieskich i „opieka” nad kościołem i duchownymi przez byłych funkcjonariuszy służb specjalnych PRL działa na korzyść i na niekorzyść. W sądach szczecińskich jest okolicznością obciążającą, zaś w łódzkich – przeciwnie. Sądy wnikliwie badają funkcjonariuszy z Departamentu IV MSW, który zajmował się "wrogą działalnością kościoła". Żądają od IPN przeprowadzenia kwerendy, w jakich akcjach funkcjonariusz uczestniczył.

09.08.2023

Projekt nowelizacji prawa lotniczego przyjęty przez rząd

Rynek Transport

Podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji prawa lotniczego oraz innych ustaw, przedłożony wcześniej przez resort infrastruktury. Ma on przede wszystkim dostosować polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczące bezzałogowych statków powietrznych. Teraz projekt zostanie skierowany do Sejmu.

08.08.2023

Adam Niedzielski złożył rezygnację z funkcji ministra zdrowia

Pacjent Zawody medyczne RODO

Podjąłem decyzję o przyjęciu rezygnacji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Jednocześnie postanowiłem zaproponować tę funkcję pani poseł Katarzynie Sójce, lekarce - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki. Dymisja Adama Niedzielskiego nastąpiła po krytyce upublicznienia przez niego w mediach społecznościowych danych wrażliwych lekarza. Prezes NRL złożył w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przez Adama Niedzielskiego przestępstwa.

08.08.2023

Prezydent wyznaczył termin wyborów i kalendarz wyborczy

Samorząd terytorialny Wybory

Na 15 października 2023 r. prezydent Andrzej Duda wyznaczył termin wyborów do Sejmu i Senatu. Pozytywną opinię o tym terminie wydała Państwowa Komisja Wyborcza. Ogłoszenie terminu ma wpływ na kalendarz wyborczy. Przypominamy ważne terminy, zarówno dla komitetów wyborczych, jak i wyborców.

08.08.2023

Badanie: Aż 47 proc. ankietowanych Polaków boi się czegoś w pracy

Prawo pracy

Aż 47 proc. badanych Polaków zmaga się z lękami, które dotyczą ich życia zawodowego, a 58 proc. uważa, że problemy natury psychicznej wpływają na ich karierę – wynika z najnowszego badania InterviewMe. Najczęstsza fobia w pracy związana jest z przemawianiem publicznym, a najczęstszy odczuwany lęk w pracy to lęk przed wpadką, popełnieniem błędu.

08.08.2023

NIK: Nadzór nad jeziorami był nieprawidłowy i nieskuteczny

Środowisko Administracja publiczna

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz minister infrastruktury nie zapewnili prawidłowego gospodarowania jeziorami stanowiącymi wody publiczne – oceniła Najwyższa Izba Kontroli. Wody Polskie nie miały nawet pełnych informacji o liczbie jezior w Polsce oraz do ilu z nich wykonuje uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, ile pomostów wykorzystywanych jest nielegalnie.

08.08.2023

Rząd przyjął kolejną tarczę rekompensującą podwyżki cen prądu i gazu

Energetyka

We wtorek rząd przyjął projekt uchwały, która ma być pierwszym krokiem do przyjęcia nowego programu wsparcia dla sektorów energochłonnych, które w 2023 r. najbardziej odczuły wzrost cen prądu i gazu. Przedsiębiorcy będą mogli zgłaszać osobne wnioski o pomoc za trzy kwartały 2023 r. Program ma zacząć obowiązywać jeszcze przed końcem II kwartału br. Rząd wstępnie zapowiada, że nabór ma ruszyć w sierpniu.

08.08.2023