Podkreślił, że studenci sprawdzanych uczelni nie muszą się jednak obawiać nagłego zamknięcia kierunku. Kontrole mają rozpocząć się w najbliższych tygodniach. 

Kształcenie medyków - bez prosektorium i ze slajdów

- Problem istnieje – i co do tego nie ma wątpliwości. Oczywiście Ministerstwo (Nauki i Szkolnictwa Wyższego - PAP) w tej sprawie będzie aktywnie działać. Zresztą współdziałamy już z Ministerstwem Zdrowia, z panią minister (Izabelą) Leszczyną też rozmawialiśmy na ten temat. Myślę, że to (weryfikacja kierunków lekarskich – PAP) jest zadanie dla nowej komisji akredytacyjnej, która zaczęła swoje działania od 1 stycznia  – powiedział minister Wieczorek.

Jego zdaniem weryfikacja powinna być przeprowadzona „mądrze i rozsądnie”.  - Studenci nie mogą cierpieć przez polityków, że podejmowali decyzje, przyjmowali ustawy, które być może spowodowały to, że te kierunki lekarskie można było otwierać bez odpowiednich wymagań – podkreślił Dariusz Wieczorek.

- To nie jest tak, że nagle zamkniemy kierunek - najpierw musimy to zweryfikować. Na pewno zweryfikujemy również wszystkie decyzje, które wydawali poprzedni ministrowie mimo negatywnych opinii Ministerstwa Zdrowia i komisji akredytacyjnej. (…) Te działania, myślę, rozpoczną się już w najbliższych tygodniach – zapowiedział szef resortu nauki.

- Będziemy prosili komisję akredytacyjną o to, żeby w pierwszej kolejności tymi rzeczami się zajęła. Na spokojnie będziemy te sprawy rozstrzygać, bo (...) poziom kształcenia, szczególnie jeżeli chodzi o lekarzy, jest bardzo istotny. Nikt z nas nie chciałby, żeby leczył nas lekarz, który nie do końca jest dobrze wykształcony. Żeby nie było takiej sytuacji, że za parę lat będziemy przed wejściem do lekarza sprawdzać w Internecie, którą uczelnię ukończył, czy aby na pewno dobrze nas pokieruje  – powiedział minister Wieczorek.

Czytaj też: Monitorowanie i ocena kontroli zarządczej w uczelniach wyższych >>

 

Protest lekarzy przeciwko obniżaniu jakości kształcenia

Przeciwko obniżaniu wymogów gwarantujących jakość kształcenia na kierunkach lekarskich protestowali przedstawiciele środowiska medycznego. W przyjętym 15 grudnia 2023 r. stanowisku Naczelna Rada Lekarska podkreśliła, że "zabieganie o wysoką jakość kształcenia na wydziałach lekarskich jest elementarnym obowiązkiem samorządu lekarskiego".

Czytaj także na Prawo.pl: Uczelnia może kształtować sumienia przyszłych lekarzy

- Kształcenie studentów na kierunku lekarskim i lekarsko-dentystycznym powinno opierać się o najwyższe standardy edukacyjne w trosce o bezpieczeństwo pacjentów, które zależy od jakości świadczonych usług medycznych - wskazano w stanowisku NRL.

Czytaj też: Rodzaje i nazwy uczelni w polskim systemie szkolnictwa wyższego i nauki >>