Łąki kwietne potrzebne przy drodze, przepisy także

Środowisko Transport

Łąki kwietne popularyzują się i są coraz częściej zakładane nie tylko na miejskich skwerach, ale przy drogach publicznych. Lepiej niż trawniki oczyszczają powietrze, retencjonują wodę i obniżają temperaturę okolicy, są dobrym środowiskiem dla pszczół. Ale coraz częściej pojawiają się głosy, że trzeba ustandaryzować procedury administracyjne związane z ich zakładaniem i usytuowaniem.

06.11.2021

Nie będzie obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty w szkołach specjalnych

Zarządzanie oświatą

Chcemy odejść od obligatoryjnego egzaminu ósmoklasisty i przejść na dobrowolny – zapowiedział w piątek w Strzelcach Krajeńskich (Lubuskie) minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podkreślił, że to postulat dyrektorów i nauczycieli, a przygotowywana zmiana oszczędzi uczniom szkół specjalnych niepotrzebnego stresu.

05.11.2021

Minister Moskwa: W sprawie Turowa potrzebujemy jeszcze czasu do poniedziałku

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

Do zawarcia porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów potrzebny jest czas i prawdopodobnie w poniedziałek zostanie ogłoszony ostateczny komunikat - zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w piątek w Pradze po rozmowach z ministrem środowiska Czech Richardem Brabcem.

05.11.2021

PFR będzie wysyłać wezwania do firm, które nie zawarły umów o zarządzanie PPK

Prawo pracy Małe i średnie firmy PPK

Od 18 listopada do końca grudnia br. Polski Fundusz Rozwoju prześle wezwania do prawie 650 tys. podmiotów, które były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie Pracowniczymi Planami Kapitałowymi (PPK), ale dotąd tego nie zrobiły - poinformował w piątek PFR. Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 proc. funduszu wynagrodzeń.

05.11.2021

Badanie RPD: Dzieci potrzebują pomocy psychologicznej

Co siódme dziecko w Polsce odczuwa niezadowolenie ze swojego życia w stopniu zagrażającym jego zdrowiu psychicznemu. Gorsze samopoczucie mają starsze dziewczęta i młodzież z dużych miast. Potrzebne są natychmiastowe działania zaradcze – alarmuje Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.

05.11.2021

Europejska Nagroda Obywatelska 2020 dla Inicjatywy Wolne Sądy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Medal Eropejskiej Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Parlament Europejski został w piątek wręczony prawnikom z Inicjatywy Wolne Sądy. - Stali się wyrzutem sumienia dla całego świata prawniczego a także dla polityków - powiedział w laudacji były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Z powodu pandemii ceremonia wręczenia nagrody za 2020 r. odbyła się dopiero teraz.

05.11.2021

Jest porozumienie w sprawie płac w zdrowiu, ale bez protestujących pod kancelarią premiera

Zawody medyczne

Zespół do Spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego podpisał porozumienie z ministrem zdrowia w sprawie podwyżki płac. Ma kosztować 6,5 mld zł. Co zrobi Ogólnopolski Komitetem Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, który nie uczestniczył w tych rozmowach? Ostatnio chciał rozmawiać z premierem. I zapowiedział, że gdy nie dojdzie do rozmów, medycy zaczną wypowiadać klauzule opt-out, czyli będą pracować krócej.

05.11.2021

Do SN tylko sędziowie uznani przez KRS i pod warunkiem, że nie kwestionują "nowych"

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

By orzekać w odchudzonym Sądzie Najwyższym sędziowie będą musieli uzyskać pozytywną opinię Krajowej Rady Sądownictwa i pozytywną decyzję prezydenta o przydzieleniu stanowiska w jednej z dwóch izb. Co istotne odmowa orzekania z "nowymi" sędziami, wyłączania ich od udziału w sprawie, czy kwestionowanie ich orzeczeń ma być równoznaczne ze zrzeczeniem się pełnienia urzędu na stanowisku sędziego SN, a nawet utraty możliwości orzekania.

05.11.2021

Biznes apeluje do prezydenta o zawetowanie Polskiego Ładu

CIT PIT Polski Ład

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten nie podpisywał podatkowych zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie. Zdaniem przedstawicieli biznesu, nowe przepisy będą naruszały zasadę zaufania obywateli do państwa. Zwracają także uwagę, że 72 proc. przedsiębiorców jest negatywnie nastawiona do zmian podatkowych.

05.11.2021

Rząd da gminom 4 mld zł na inwestycje wodno-kanalizacyjne

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Rząd przeznaczy 4 mld zł dla 1714 gmin na inwestycje wodno-kanalizacyjne – ogłosił premier Mateusz Morawicki wizytując w piątek stację uzdatniania wody w podwarszawskich Ząbkach. Pieniądze mają trafić do samorządów jeszcze w tym roku. Ten program w ciągu 2-3 lat przyspieszy uzyskanie dostępu do czystej wody i pozwoli skanalizować nowe tereny - dodał premier.

05.11.2021

RPO: Państwo niekonsekwentnie traktuje poszkodowanych przez GetBack

Wymiar sprawiedliwości Finanse

W aferze GetBack S.A. doszło do licznych nieprawidłowości, a wielu obywateli zostało pokrzywdzonych.Tymczasem państwo traktuje ich w sposób niekonsekwentny. Z jednej strony roszczenie przyznane przez państwo daje poszkodowanym prawo do zwrotu utraconych środków. Z drugiej zaś strony – poprzez działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego – uczyniło te roszczenia niewykonalnymi - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

05.11.2021

Lewiatan: Prawie trzy czwarte przedsiębiorców nie popiera Polskiego Ładu

Prawo gospodarcze Polski Ład

Zdecydowana większość przedsiębiorców, bo aż 72 proc. jest negatywnie nastawiona do Polskiego Ładu. Poparcie wyraża tylko 19 proc., a 9 proc. nie ma zdania na ten temat. Najbardziej krytycznie do rozwiązań podatkowych w Polskim Ładzie nastawione są duże firmy - wynika z badań Konfederacji Lewiatan.

05.11.2021

Już 2,2 mln emerytów otrzymało czternaste emerytury

Domowe finanse Emerytury i renty

Kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę, otrzymało już ponad 2,2 mln emerytów i rencistów, w tym blisko 1,9 mln w pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Łączna kwota przeznaczona na wypłatę czternastek wyniosła jak dotąd ponad 2,63 mld zł.

05.11.2021

Czarnek: Młodzież musi wiedzieć, jakie procesy historyczne doprowadziły nas do dzisiejszej sytuacji

Szkoła i uczeń

To ma być przedmiot, który będzie dotyczył drugiej połowy XX w. i początku XXI – mówił minister Przemysław Czarnek o lekcjach historii i teraźniejszości. Wcześniej uspokajał, że uczniowie nie będą spędzać więcej czasu w szkołach - po prostu nowy przedmiot zastąpi treści nauczane na innych przedmiotach - np. część starożytności i średniowiecza.

05.11.2021

MRiPS: Kolejny spadek stopy bezrobocia w październiku 2021 r.

Rynek Prawo pracy

Stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu października br. wyniosła 5,5 proc. – szacuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To spadek zarówno w odniesieniu do poprzedniego miesiąca, jak i do sytuacji w analogicznym okresie ubiegłego roku. W rejestrach urzędów pracy figuruje po ponad 106 tys. osób mniej niż przed rokiem.

05.11.2021

MEiN: Szkolnictwo zawodowe priorytetem

Zarządzanie oświatą

Akademie nie są tworzone po to, żeby miały tylko nazwę, ale żeby traktować je po akademicku i to jest rzecz fundamentalna - powiedział minister edukacji i nauki. I dodał, że na rozwój szkolnictwa zawodowego wpływ ma kilka czynników. - Sprzyja temu m.in. rekordowo niskie bezrobocie i sytuacja na rynku pracy, który stał się rynkiem pracownika, a nie pracodawcy - mówił minister Przemysław Czarnek, wizytując szkoły w Gorzowie Wielkopolskim.

05.11.2021

Wojsko zabierze pracowników? Ustawa o obronie Ojczyzny wprowadzi kontrowersyjne przepisy

Prawo pracy

Zaprezentowane kilka dni temu założenia projektu ustawy o obronie Ojczyzny przewidują zmiany mogące mieć znaczenie dla rynku pracy. M.in. dwuletni okres ochronny w miejscu pracy dla rekrutów czy preferencje przy zatrudnianiu w administracji publicznej osób, które przejdą szkolenia wojskowe. Przedsiębiorcy są oburzeni, że kolejny raz dokonuje się regulacji rynku pracy bez jakichkolwiek konsultacji.

05.11.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski