Zakaz widmo - cmentarze otwarte, kara mało prawdopodobna

Prawo karne Koronawirus

Rząd z dnia na dzień ogłosił zakaz wchodzenia na cmentarze od 31 października do 2 listopada. Po raz kolejny zrobił to jednak w sposób, który wywołuje duże wątpliwości - po pierwsze decyzja ta wcale nie oznacza, że bramy nekropolii będą zamknięte na głucho, po drugie znów budzi ona wątpliwości, co do nakładania jakichkolwiek sankcji za łamanie przepisów.

31.10.2020

Premier zapowiada odkupowanie od sprzedawców kwiatów na cmentarze

Koronawirus

Terenowe oddziały ARiMR i KOWR będą odkupować od producentów i sprzedawców kwiaty i rośliny, które byłby sprzedawane w związku z dniem Wszystkich Świętych. Z kolei koszty poniesione przez samorządy, które prowadzą podobną akcję, mają być refundowane z funduszu Covidoego - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Część samorządów już zapowiedziała pomoc.

31.10.2020

RPO: Nie można ścigać kobiet za korzystanie z konstytucyjnych wolności

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa pisma Prokuratora Krajowego do prokuratorów regionalnych z poleceniami dotyczącymi działań podejmowanych w sprawach dotyczących manifestujących po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie jednej z przesłanek do aborcji. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że nie można ścigać ludzi za to, że korzystają z konstytucyjnych wolności.

31.10.2020

Kaucja szansą na wyjście z aresztu - ważny głos prokuratora

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Według uchwalonej 19 lipca nowelizacji Kodeksu postępowania karnego prokurator miałby prawo wstrzymać wykonanie decyzji sądu o uchyleniu aresztu wobec podejrzanego po wpłacie kaucji wyznaczonej przez sąd. Taki przepis głęboko wkracza w prawa obywatelskie i prowadzi do przedłużania aresztu - mimo decyzji sądu o kaucji - twierdzi rzecznik praw obywatelskich.

31.10.2020

Będą zmiany w adopcjach - większy nacisk na starsze dzieci

Prawo rodzinne

Celem nowelizacji ma być zwiększenie adopcji dzieci powyżej 7 roku życia - przewidziano więc m.in. zmiany w przepisach dotyczących urlopu ojcowskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przysługujących rodzicom adopcyjnym. Jeszcze bardziej ograniczone mają być adopcje zagraniczne - możliwe to będzie gdy tylko w ten sposób można zapewnić dziecku odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne lub gdy istnieją więzi rodzinne.

31.10.2020

Zwrot subwencji przez zwolnienia pracowników. Rząd szykuje zmiany

Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy z branż poszkodowanych przez drugą falę pandemii sygnalizowali podczas spotkań w resorcie rozwoju, że mogą mieć problem ze spłatą subwencji finansowej. Nie mogą bowiem liczyć na jej umorzenie, gdy zwolnią pracowników albo zawieszą działalność. Tymczasem na skutek nowych obostrzeń nie mogą mieć innego wyjścia. W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zmiany.

31.10.2020

W czasie epidemii specjalizacja lekarska, tam gdzie braki kadrowe

Opieka zdrowotna Koronawirus

W okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii wojewoda może skierować lekarza do odbywania szkolenia specjalizacyjnego w jednostce akredytowanej, w której występuje szczególnie duże zapotrzebowanie na udzielanie świadczeń zdrowotnych - wynika z opublikowanego właśnie rozporządzenia. Będzie to mogło następować z pominięciem kryteriów, ale z uwzględnieniem miejsca zamieszkania lekarza.

31.10.2020

Już obowiązują zmiany w planowaniu przestrzennym

Administracja publiczna Budownictwo

Ujednolicenie sposobu tworzenia i prowadzenia zbiorów i metadanych dotyczących aktów planowania przestrzennego w skali całego kraju - to cel obowiązujących od soboty przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Dzięki nim m.in. inwestor będzie mógł sprawdzić przez internet informację o przeznaczeniu potencjalnego terenu inwestycyjnego oraz jego otoczenia.

31.10.2020

Sędzia sędzią "w swojej" sprawie - SN uwzględnia skargę nadzwyczajną prokuratury

Wymiar sprawiedliwości

Sprawa dotyczyła odrzucenia skargi o wznowienie postępowania. Sąd w ocenie Prokuratora Generalnego nie tylko pominął konstytucyjną zasadę prawa do odpowiednio ukształtowanej procedury sądowej, zgodnie z wymogami sprawiedliwości i jawności, ale też - jak wskazał - sędzia uczestnicząca w wydaniu zaskarżonego postanowienia orzekała uprzednio w samym postępowaniu apelacyjnym.

31.10.2020

Karać za zgromadzenia? Są wytyczne dla prokuratorów

Wymiar sprawiedliwości

Weekend w całej Polsce ma być gorący - planowane są manifestacje, pokłosie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wyłączającego jedną z przesłanek przerywania ciąży. Kierownictwo prokuratury "podpowiada" do ewentualnych zarzutów - udział w nielegalnym zbiegowisku i sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób. Tyle że - jak mówią sędziowie - zgromadzeń z mocy prawa dotąd nie zakazano.

31.10.2020

COVID wciąż nie jest chorobą zakaźną - pogrzeby z problemami

Administracja publiczna Koronawirus

Mimo trwającej ponad pół roku pandemii, COVID nadal nie został wpisany do wykazu chorób zakaźnych. Oznacza to, że nie ma żadnych szczególnych zasad dokonywania pochówku osób zmarłych na tę chorobę. W przypadku innych chorób zakaźnych pogrzeb musi się odbyć w ciągu 24 godzin i ze spełnieniem specjalnych procedur.

31.10.2020

Biedny jak student - lockdown pozbawia ich pracy

Studenci studiów niestacjonarnych pracowali głównie w turystyce, rozrywce czy gastronomii - w sumie 82 proc. z nich podjęło pracę w trakcie studiów. Pandemia boleśnie dotknęła ten sektor pracowników. Dziś nie dorobią jako barman, kelner, recepcjonista w hostelu i hotelu.

31.10.2020

Minister wprowadza zmiany w testowaniu i kierowaniu na kwarantannę

Opieka zdrowotna Koronawirus

Domownicy żyjący z osobą zakażoną automatycznie przechodzą na kwarantannę, a testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, zmiany ogłoszone przez niego na konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.

30.10.2020

Minister chce karać uczelnie za godziny rektorskie, ale nie bardzo może

Minister nauki i edukacji uważa, że trzeba wyciągnąć konsekwencje wobec uczelni, które dały studentom godziny rektorskie w czasie protestów przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Podkreśla, że ma w tej kwestii "daleko idące możliwości, administracyjne". Zdaniem prawników minister nie może tak wkraczać w autonomię uczelni.

30.10.2020

Propozycja prezydenta ws. aborcji trudna do stosowania - lekarze i prawnicy mają wątpliwości

Prawo karne Opieka zdrowotna

Prezydent Andrzej Duda wnosi do Sejmu swoją propozycję dotyczącą wyłączonej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, jednej z przesłanek przerywania ciąży. Choć projekt ma studzić emocje, to budzi spore wątpliwości. Lekarze mówią wprost: tak jednoznaczne diagnozowanie wad letalnych jest możliwe w niewielu przypadkach. Prawnicy widzą małe szanse, by taka przesłanka była w praktyce stosowana i wskazują na... niekonstytucyjność przepisu.

30.10.2020

Premier: Firmy, które mogą, powinny przejść na pracę zdalną

Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do pracodawców prywatnych, by ci którzy mogą, pozwolili zatrudnionym pracować z domu. Ma to obniżyć poziom zachorowań, co pozwoli "odmrozić" w grudniu niektóre branże. Jednocześnie zapowiedział, że możliwe są kolejne obostrzenia. Premier zapowiedział też wprowadzenie nakazu pracy zdalnej dla administracji publicznej.

30.10.2020

Premier nakazuje pracę zdalną w administracji publicznej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas zorganizowanej w piątek konferencji prasowej. Premier zaapelował też do szefów prywatnych firm, żeby umożliwili pracę zdalną swoim pracownikom.

30.10.2020

Rząd zamyka cmentarze na najbliższe trzy dni

Koronawirus

W sobotę, niedzielę i poniedziałek cmentarze będą zamknięte - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Tego samego dnia wydane zostało rozporządzenie w sprawie zasad postępowania w sobotę, w dniu Wszystkich Świętych i w Dniu Zadusznym. Premier zaapelował też do seniorów, by w najbliższych dniach pozostali w domach. Dozwolone w tych dniach są pogrzeby.

30.10.2020

Tarcza 5.0 - jakie błędy popełniają firmy turystyczne we wnioskach do ZUS

Zwolnienie z ZUS Jednorazowe postojowe

Firmy z branży turystycznej, które chcą uzyskać postojowe lub zwolnienie z ZUS muszą na dzień złożenia wniosku prowadzić jako przeważającą działalność oznaczoną kodem PKD 79.11 A lub 79.90A, a także przez poprzedni rok. Ci, którzy nie mieli właściwego kodu PKD nie spełniają jednego z istotnych warunków otrzymania pomocy.

30.10.2020

TSUE sprawdzi polskie zwolnienie z akcyzy dla producentów lekarstw

Akcyza Zawody medyczne Podatki międzynarodowe

Komisja Europejska podjęła w piątek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprawy przeciw Polsce. Pojawił się zarzut braku dostosowania do prawa UE polskich przepisów w sprawie zwolnienia z podatku akcyzowego importowanego alkoholu używanego do produkcji lekarstw.

30.10.2020