Kara ma odstraszać, nie wychowywać – MS zmienia filozofię karania

Wymiar sprawiedliwości

Obecnie sąd wymierza karę, uwzględniając także stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze. Ministerstwo Sprawiedliwości chce to zmienić – m.in. poprzez wykreślenie tych ostatnich. Podkreśla przy tym prewencyjne znaczenie surowości kary. Prawnicy alarmują, że to szkodliwa zmiana, która wbrew założeniu, doprowadzi do zapełniania więzień.

24.09.2021

Koniec ze wspólnym rozliczeniem samotnych rodziców - zastąpi je nowa ulga w wysokości 1,5 tys. zł

Domowe finanse PIT Polski Ład

Poprawka zgłoszona do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma wprowadzić nową ulgę w PIT w wysokości 1,5 tys. zł, która zastąpi wspólne rozliczenie samotnych rodziców z dziećmi. Wiceminister rodziny i polityki społecznej Barbara Socha zapewnia, że rozwiązania przewidziane w Polskim Ładzie będą dla rodziców korzystniejsze od obecnych.

23.09.2021

Minister sprawiedliwości liczy na projekt generalnej reformy sądownictwa

Wymiar sprawiedliwości

Dla mnie jako ministra sprawiedliwości i lidera Solidarnej Polski nie ma projektu ustawy likwidującej Izbę Dyscyplinarną SN. Jest dla mnie projekt generalnej reformy, dokończenia tego, co zostało zatrzymane cztery lata temu: reformy sądownictwa - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Polsat News.

23.09.2021

MF: 43,4 mld zł nadwyżki w tegorocznym budżecie

Finanse publiczne

Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński poinformował w czwartek, że Od stycznia do sierpnia 2021 r. dochody budżetu państwa wyniosły 320,1 mld zł, a wydatki 276,7 mld zł, na koniec sierpnia br. w budżecie odnotowano nadwyżkę na kwotę 43,4 mld zł. W związku z tak dobrymi wynikami rząd zaproponował kilka dni temu nowelizację tegorocznego budżetu.

23.09.2021

Ustawy o likwidacji Izby Dyscyplinarnej szybko nie będzie

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli rządu i polityków PiS, projektu ustawy w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego raczej we wrześniu nie będzie. Poinformował o tym w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller i dodał, że wymaga to korekt legislacyjnych. Nie powiedział jednak, kiedy ten projekt może powstać i trafić do prac legislacyjnych.

23.09.2021

Rzecznik finansowy broni ofiary nieautoryzowanych transakcji bankowych

Prawo cywilne Domowe finanse

Rzecznik Finansowy wystąpił z roszczeniami na rzecz klientów banków w sprawach związanych z utratą środków finansowych w wyniku nieautoryzowanych transakcji płatniczych. Żąda anulowania wykonanych przez oszustów transakcji oraz uznania umów dotyczących udzielonych im pożyczek za nieistniejące. Jak wyjaśnia, klienci nie tylko tracą środki zgromadzone na koncie, ale też muszą spłacać kredyty,

23.09.2021

Pracodawcy chcą uczestniczyć w negocjacjach z medykami

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zdaniem pracodawców ochrony zdrowia, konsekwencje rozmów pomiędzy protestującymi a stroną rządową będą dotyczyć sposobu zarządzania i działalności poszczególnych instytucji. Tym samym nie jest możliwe wypracowanie konsensu bez udziału strony pracodawców. Tymczasem już część ratowników podpisała porozumienie z Ministerstwem Zdrowia. Pozostali dalej protestują i dołączają do nich kolejne grupy zawodowe.

23.09.2021

TSUE oceni nowe zasady powoływania prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji" - Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Chodzi o przepisy dotyczące powoływania i odwoływania prezesa UKE, w tym odowłanie poprzedniego przed upływem kadencji.

23.09.2021

Lewiatan: Gospodarka nie poradzi sobie bez cudzoziemców

Rynek Prawo pracy

Usprawnienie pracy urzędów wojewódzkich w zakresie wydawania pozwoleń na pracę, wydłużenie obowiązywania pozwoleń do 4-5 lat, a oświadczeń do 18-24 miesięcy - to tylko niektóre propozycje Konfederacji Lewiatan dotyczące zmian przepisów, które ułatwią firmom zatrudnianie cudzoziemców. Bo bez szerszego otwarcia rynku pracy na cudzoziemców trudno będzie utrzymać szybki wzrost gospodarczy.

23.09.2021

Prace nad reformą systemu orzecznictwa w sprawie niepełnosprawności trwają. Kiedy się zakończą – nie wiadomo

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Prowadzone są prace analityczno-legislacyjne nad koncepcją utworzenia jednolitego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. To reakcja resortu na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich, który poprosił o informacje na temat aktualnego stanu prac nad reformą systemu orzecznictwa wraz z terminem jej zakończenia.

23.09.2021

NIK: Zmiany w prawie miały zwiększyć zatrudnienie więźniów, a zwiększyły ryzyko korupcji

Prawo karne

Ideą przyświecającą powstawaniu przywięziennych zakładów pracy była resocjalizacja poprzez zatrudnienie. Aby to ułatwić w Prawie Zamówień Publicznych wprowadzono specjalne wyłączenie dla zamówień na zatrudnianie więźniów przez te wyspecjalizowane podmioty. Najwyższa Izba Kontroli zwraca jednak uwagę, że tryb ten nie przyczynił się do zrealizowania celu, jaki przyświecał ustawodawcy

23.09.2021

11 sędziów z Krakowa odmawia orzekania z "nowymi"

Wymiar sprawiedliwości

Po sądach warszawskim, olsztyńskim, częstochowskim czas na Sąd Okręgowy w Krakowie. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jedenaścioro sędziów napisało oświadczenia do prezesa, że odmawiają rozpoznawania spraw w składach z udziałem "nowych" sędziów, powołanych przez prezydenta po przedstawieniu ich kandydatury przez obecną KRS. Żądają przeprowadzenie ponownego losowania składów

23.09.2021

Formularze uzasadnień źle oceniane przez karnistów, wielu sędziów nie chce ich stosować

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Mimo upływu dwóch lat formularze uzasadnień w sprawach karnych nadal są dla sędziów twardym orzechem do zgryzienia, a adwokaci i radcy mówią wprost, że niejednokrotnie muszą tłumaczyć klientom co z "rubryk" wynika. Problem mają też prokuratorzy, szczególnie w sprawach wielowątkowych. Coraz głośniejsze są więc opinie, że przepisy trzeba zmienić, by formularz był jedną z możliwości, a nie obowiązkiem.

23.09.2021

Na przystankach hula wiatr - samorządowcy czekają na projekt ustawy

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Transport

Niczym zima drogowców, tak rozpoczęcie roku szkolnego zaskoczyło niektórych wójtów. W trybie pilnym musieli organizować transport zbiorowy dla uczniów, bo okazało się, że pandemia zmiotła niektórych lokalnych przewoźników lub ci, którzy do tej pory wozili uczniów, nie chcą już tego robić. Samorządy czekają na nowelizację ustawy o publicznym transporcie zbiorowym,

23.09.2021

Rolnik już nie wypadnie z KRUS, gdy obejmie go powszechne ubezpieczenie

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Rolnik lub domownik podlegający ubezpieczeniu społecznemu w pełnym zakresie z mocy ustawy, który zostanie objęty innym ubezpieczeniem społecznym z tytułu np. pełnienia czynnej służby wojskowej, „nie wypadnie” już z ubezpieczenia społecznego rolników – przewiduje projekt nowej ustawy. Będzie też renta rolna za staż pracy.

23.09.2021

Mieszkańcy dalej będą płacić słone rachunki za odpady - nowe przepisy nie pomogą

Samorząd terytorialny Odpady Finanse Nieruchomości

Opłaty za wywóz śmieci od dłuższego czasu ostro szybują w górę. Obowiązująca od czwartku duża nowela ustawy śmieciowej nic nie zmieni. Nowe przepisy jedynie lekko "pudrują” problemy związane z odpadami komunalnymi, ale ich nie rozwiązują. Dla mieszkańców, jak było drogo, tak dalej będzie. Wyjściem z sytuacji może być wprowadzenie rozszerzonej odpowiedzialności producentów.

23.09.2021

Akademia Koźmińskiego nie chciała wykładów sędziego Tulei, ale zmienia zdanie

Prawnicy Szkolnictwo wyższe

Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie zastosowała się do decyzji wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie i krajowego wicerzecznika dyscyplinarnego sędziów Przemysława Radzika i zerwała współpracę z sędzią Igorem Tuleyą, który prowadził na tej uczelni zajęcia ze studentami. Jednak w środę po południu poinformowano, że dalsza praca sędziego na uczelni będzie możliwa.

22.09.2021

Koncesja dla telewizji TVN24 przedłużona, ale sprawa nie zakończona

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała w środę, na cztery dni przed wygaśnięciem, o przedłużeniu koncesji dla telewizji TVN24. Jednocześnie podjęła uchwałę w sprawie "podjęcia działań mających na celu uporządkowanie zasad rozpowszechniania programów radiowych i telewizyjnych w Polsce w zakresie możliwości działania podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

22.09.2021

Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia - znamy zwycięzców konkursu

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Zapewnienie bezpiecznej opieki medycznej podczas Covid-19, wdrożenie szybkiej ścieżki diagnostycznej u lekarza rodzinnego czy profilaktyki zwalczania depresji poporodowej, to tylko niektóre z nagrodzonych projektów. 11 finalistów konkursu "Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia" łączy wspólny mianownik: poprawa jakości leczenia i jego dostępności dla pacjentów.

22.09.2021

Komitet PAN oczekuje przestrzegania prawa przy tworzeniu listy czasopism

Szkolnictwo wyższe

Minister Edukacji i Nauki ogłosił nabór wniosków od redakcji czasopism naukowych w celu opracowania nowego wykazu czasopism naukowych. A Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk przypomina ministrowi o konieczności przestrzegania obowiązujących w tej kwestii procedur uregulowanych w obowiązującym go rozporządzeniu.

22.09.2021
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski