Kobiety po studiach w kamasze - jest projekt rozporządzenia

W wykazie prac rządu znalazł się projekt rozporządzenia wprowadzającego obowiązek kwalifikacji wojskowej dla kobiet - chodzi o: psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy.

05.12.2022

Maraton pisania listów w obronie prawa do zgromadzeń

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

Obrona osób, które walczą o wolność zgromadzeń i prawo do protestu, to temat przewodni tegorocznego Maratonu Pisania Listów, organizowanego przez Amnesty International. W ramach tej globalnej akcji na rzecz praw człowieka, która obejmuje ponad 200 krajów i terytoriów, między 28 listopada a 11 grudnia można pisać listy również w kilkuset miejscach w całej Polsce.

05.12.2022

Rząd szuka oszczędności i sięga do kasy NFZ - Senat ocenia nowelizację

Finansowanie zdrowia

Senacka Komisja Zdrowia chce odrzucenia w całości nowelizacji ustawy, która umożliwia m.in. przekazanie 6 mld zł z funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia do Funduszu Przeciwdziałania Covid-19. Transfer obejmie w sumie ponad 13 mld zł z NFZ na zadania dotąd finansowane przez Ministerstwo Zdrowia. NFZ ma wprawdzie oszczędności, ale wynikające z niskiego poziomu realizacji świadczeń.

05.12.2022

Biznes świąteczny zatrudnia, choć Polacy planują skromniejsze święta

Rynek Prawo pracy

Przedświąteczna gorączka ze względu na inflację zamienia się w przedświąteczną powściągliwość. Biznes rusza ze świątecznymi akcjami, promocjami i rekrutacjami. Pojawia się wiele ofert pracy sezonowej m.in. w logistyce, sprzedaży ryb czy choinek, pakowaniu prezentów czy promocji produktów. Rekordziści mogą liczyć nawet na 200 zł netto za godzinę – twierdzą eksperci Personnel Service.

05.12.2022

ZUS wypłaca 6,5 mln emerytur każdego miesiąca

Finanse publiczne Emerytury i renty

Przeciętna wysokość emerytury w 2022 roku wynosi 2 767,47 zł i jest wyższa od wypłacanej w analogicznym okresie ubiegłego roku o 9 proc. To efekt przede wszystkim waloryzacji, która w 2022 r. wyniosła 107 proc. W ciągu trzech kwartałów 2022 r. ZUS wypłacał przeciętnie każdego miesiąca 7,8 mln świadczeń emerytalno-rentowych, tj. o 17,2 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2021 r.

05.12.2022

Stracisz dane, stracisz pieniądze!" - dziś startuje kampania UOKiK

Rynek i konsument

Rusza ogólnopolska kampania społeczna Prezesa UOKiK „Stracisz dane, stracisz pieniądze!”. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny ostrzega konsumentów przed próbami wyłudzania danych i kradzieży pieniędzy. Podszywanie się pod pracowników instytucji, fałszywe SMS-y, e-maile, linki do płatności, namawianie do instalowania aplikacji.

05.12.2022

Wniosek w sprawie wotum nieufności wobec Zbigniewa Ziobry - w przyszłym tygodniu głosowanie w Sejmie

Wymiar sprawiedliwości

W poniedziałek, 12 grudnia odbędzie się posiedzenie komisji sprawiedliwości poświęcone zaopiniowaniu wniosku opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości - poinformował szef komisji Marek Ast (PiS). Zapowiedział też, że PiS będzie bronić Zbigniewa Ziobry. Natomiast Sejm zajmie się wnioskiem na posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 13-14 grudnia. 

05.12.2022

Prokuratorzy i sędziowie zapowiadają dalszą walkę o swoje wynagrodzenia

Wymiar sprawiedliwości

Porażką zakończyła się batalia o wynagrodzenia sędziów i prokuratorów w 2023 r. Mają być wyliczane poprzez podstawę wskazaną w ustawie okołobudżetowej, a nie tak jak to wynika z Prawa o ustroju sądów powszechnych i Prawa o prokuraturze. A to oznacza, że zamiast ok. 20 proc. podwyżki dostaną 7,8 proc. Teraz czas na ruch prezydenta. Tymczasem do sądów kierowane są kolejne pozwy.

05.12.2022

Specjalizacja orężem prawnika na rynku, ale zbyt wąska może szkodzić klientowi

Prawnicy

Adwokaci i radcy, chcąc utrzymać się na rynku, coraz częściej stawiają na specjalizacje, bywa że w dość unikalnych lub niszowych obszarach. Dobry wybór pozwala im być nie tylko konkurencyjnym, ale daje szanse na rozwój i poszerzenia wachlarza klientów. Jednak zbyt wąska specjalizacja może zaszkodzić samemu klientowi, bo prawnik do rozwiązania jego sprawy może potrzebować znaczenie szerszego spojrzenia.

05.12.2022

Można się uwolnić od starej "Alicji", ale kredytobiorcy często o tym nie wiedzą

Banki Kredyty

​Wśród źle poinformowanych przez bank klientów, którzy zaciągnęli niekorzystne kredyty mieszkaniowe, są jeszcze posiadacze wiekowych Alicji, czyli kredytów na cele mieszkaniowe z odroczoną spłatą części należności, oferowanych w latach 90. przez bank PKO BP. Nawet klienci, którzy już spłacili te kredyty, mogą upominać się o zwrot pieniędzy i takich spraw będzie z pewnością przybywać.

05.12.2022

Pełnomocnictwa u radców prawnych i doradców podatkowych wciąż problemem

Prawnicy Doradca podatkowy Poprawmy prawo

Obowiązujące prawo na to nie pozwala, ale radca prawny zdecydowanie powinien mieć możliwość udzielenia substytucji doradcy podatkowemu, a doradca podatkowy powinien móc udzielić substytucji prawnikowi zagranicznemu. To jeden z postulatów, jakie trafiają do redakcji Prawo.pl w ramach trwającej właśnie akcji „Poprawmy prawo”. Niespójność w przepisach korporacyjnych powoduje problemy.

05.12.2022

Przepisy o algorytmach oceniających pracę poczekają na unijną dyrektywę

Prawo pracy Prawo unijne

Sejm nie rozpoczął jeszcze prac nad przepisami, które mają zobowiązać pracodawców do udzielania informacji dotyczących m.in. parametrów, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które wpływają na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, a już pojawiły się naciski na posłów, by tych przepisów nie uchwalać.

05.12.2022

Dyrektorzy apelują do Prezydenta o zawetowanie Lex Czarnek 2.0

Zarządzanie oświatą

Dyrektorzy szkół apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie nowej wersji nowelizacji prawa oświatowego, czyli tzw. Lex Czarnek 2.0. Podkreślają, że przewidziane w tej ustawie zmiany naruszają prawa rodziców i zagrażają uczniom. Ustawa - zdaniem dyrektorów - nadmiernie poszerza władzę kuratorów i zmierza do centralizacji oświaty.

05.12.2022

Prezes PiS chce ograniczenia władzy samorządów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W Polsce skonstruowano taki system, że nadzór nad samorządami jest słaby i powierzony sądom - powiedział w sobotę w Zielonej Górze prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Stwierdził, że w innych krajach nadzór władzy centralnej nad samorządem jest większy. I dodał, że wielkim zadaniem kierowanej przez niego partii jest, aby to zmienić.

04.12.2022

Są instrumenty do walki z korupcją w piłce nożnej

Prawo karne Prawo gospodarcze

Polski Związek Piłki Nożnej zawiesił niedawno dwóch zawodników w ramach postępowania dotyczącego ustawiania meczów. Niebawem może dojść do kolejnych decyzji dyscyplinarnych. PZPN prowadzi postępowanie związane z doniesieniami o ustawianiu meczów w III lidze. A CBA zatrzymało 2 grudnia kolejną osobę w śledztwie dotyczącym wyrządzenia szkody PZPN w wysokości miliona złotych. W tym wypadku trzeba zastosować przepisy karne wynikające z ustawy o sporcie - mówią prawnicy.

04.12.2022

Ograniczone godziny pracy fizjoterapeuty w podmiocie leczniczym

Prawo pracy BHP Zawody medyczne

Czas pracy pracowników zatrudnionych w podmiocie leczniczym, a zatem m.in. fizjoterapeutów, nie może przekraczać 7 godzin 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin 55 minut na tydzień w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ale w przypadku świadczenia pracy w pracowni fizykoterapii czas pracy wynosi 5 godz. na dobę.

04.12.2022

Warszawska izba adwokacka nagrodzona za obronę praw człowieka

Prawnicy

Izba Adwokacka w Warszawie została uhonorowana specjalną nagrodą Ludovic Trarieux International Human Rights Prize za rok 2022 – jedną z najbardziej prestiżowych nagród międzynarodowych przyznawanych obrońcom praw człowieka i organizacjom stojącym na ich straży. Uhonorowany został też irański prawnik, który za swoją działalność na rzecz praw człowieka został skazany na 30 lat więzienia i 111 batów.

03.12.2022

Szkoła szkole nierówna przy zaliczaniu praktycznej nauki zawodu do stażu pracy

Szkoła i uczeń Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Absolwenci szkół zawodowych walczą o zaliczanie okresu nauki w nich jako stażu pracy. Zdaniem prawników, to efekt tego, że szkolnictwo zawodowe odbywało się w różnych formach i różnymi ścieżkami można też było zdobyć kwalifikacje zawodowe, przez co są odmienności co do sytuacji prawnej i stażu ubezpieczeniowego poszczególnych osób. Rząd nie zamierza jednak zmieniać prawa z uwagi na skutki finansowe.

03.12.2022
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski