KE pracuje nad wiązaniem funduszy z praworządnością

Wymiar sprawiedliwości Prawo unijne

W Unii Europejskiej powinien istnieć mechanizm uzależnienia wypłaty środków unijnych od stosowania zasady praworządności - przekonuje komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders. Taką propozycję przedstawiła poprzednia KE pod przewodnictwem Jeana Claude'a Junckera, a Reynders zapowiedział dalsze prace na nią.

28.01.2020

Linklaters doradzała przy sprzedaży dwóch marketów

Rynek

Kancelaria Linklaters doradzała Chariot Group B.V. - chodziło o markety wynajmowane przez OBI, zlokalizowanych w Gdańsku oraz w Łodzi, których łączna powierzchnia najmu wynosi ok. 18 tys. 300 m.kw. Nowym właścicielem została spółka z grupy Marr Holdings pochodząca z Republiki Południowej Afryki. Jest to pierwsza inwestycja tej spółki w Polsce.

28.01.2020

Związki zawodowe chcą zmian w postępowaniach dyscyplinarnych wobec nauczycieli

Zarządzanie oświatą

Po ubiegłorocznej nowelizacji przepisów za niewielkie przewinienie, np spóźnienie do pracy, nauczyciela mogą spotkać poważne konsekwencje i kary, z wyrzuceniem z zawodu włącznie. Przedstawiciele MEN, związków zawodowych i samorządów spotkają się w środę, by wypracować rozwiązania, które będą skuteczne, będą chroniły dzieci, ale usuną z ustawy absurdalne zapisy

28.01.2020

Nauczyciele szkół niepublicznych niekoniecznie mogą liczyć na podwyżki

Samorząd terytorialny Prawo pracy Finansowanie oświaty

Tylko niektóre szkoły niepubliczne i prywatne dały nauczycielom podwyżki wynagrodzenia. Najgorsza sytuacja jest w małych szkołach wiejskich prowadzonych przez stowarzyszenia rodziców na prawach szkół publicznych. Tam nauczyciele pracują czasami za mniejsze wynagrodzenie niż dostawaliby, gdyby byli zatrudnieni zgodnie z Kartą Nauczyciela.

28.01.2020

Banki przenoszą dane do chmury - KNF sugeruje krajową

Nowe technologie Finanse Compliance

Większość banków w Polsce pracuje nad przejściem do chmury, czyli zastąpieniem własnych serwerów zewnętrznymi, pozwalającymi zdalnie przechowywać i przetwarzać dane. Z najnowszych wytycznych Komisji Nadzoru Finansowego wynika jednak, że powinny zacząć od rozważenia oferty Operatora Chmury Krajowej.

28.01.2020

MF: Nie wszczynamy postępowań, by zatrzymać przedawnienie. Podatnicy nie wierzą

Ordynacja Doradca podatkowy

Eksperci zgodnie przyznają - fiskus od wielu lat wszczyna postępowania tuż przed upływem terminu przedawnienia. Najnowsza odpowiedź Ministerstwa Finansów na interpelację poselską wskazuje jednak, że takie przypadki właściwie się nie zdarzają. Skarbówka nie przyznaje się do błędów i wykorzystywania prawa. Doradców podatkowych tłumaczenia resortu jednak nie przekonują.

28.01.2020

Po wyroku TSUE samorządowcy obawiają się rozjeżdżenia dróg

Samorząd terytorialny Transport

Drogi samorządowe zostaną „rozjeżdżone” przez ciężarówki – obawiają się samorządowcy w związku z projektem nowelizacji ustawy o drogach publicznych. Zarzucają, że nie określa on kosztów ewentualnych napraw dróg i dostosowania znaków drogowych oraz przewiduje zbyt krótkie vacatio legis. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że zrobiło wszystko, by jak najwięcej dróg zabezpieczyć.

28.01.2020

Izba Dyscyplinarna dalej orzeka - pełnomocnicy szykują się do podważania rozstrzygnięć

Wymiar sprawiedliwości

28 stycznia br. w Izbie Dyscyplinarnej mają się odbyć cztery rozprawy: w sprawie jednego sędziego i trzech prokuratorów. Kasacja obrońcy radcy prawnego została zdjęta z wokandy, podobnie jak odwołanie obrońcy obwinionego sędziego. Sprawy są poważne, bo dotyczą tzw. śmierci cywilnej prawników, czyli wydalenia z zawodu lub utraty stanu spoczynku.

28.01.2020

Część sądów rozważa wstrzymanie orzekania "nowych", inne liczą na apelacje

Wymiar sprawiedliwości

Kolegium Sądu Okręgowego w Krakowie wezwało prezesów tamtejszych sądów, by wstrzymali przydział spraw sędziom rekomendowanym przez obecną KRS. Jednoznacznych deklaracji w tym zakresie nadal jednak nie ma, a część sądów - np. w Warszawie - ograniczać orzekania "nowym" nie zamierza. Wskazują przy tym na możliwość podnoszenie braku niezawisłości w apelacji.

28.01.2020

Nowoczesne aplikacje ułatwiają pracę prawników. Znajdziesz je na LEX Hub

Prawnicy LegalTech

Osoby pracujące nad nowymi technologiami dla branży prawnej twierdzą, że ich rozwój blokuje nie brak funduszy, ale opór i niechęć prawników. Wielu albo postrzega nowe rozwiązania jako zagrożenie, albo nie wie, jak z nich korzystać i gdzie ich szukać. Ich podejście może się zmienić dzięki LEX Hub, platformie, która integruje twórców i użytkowników LegalTech.

28.01.2020

MS: Sędzia Juszczyszyn wykracza poza granice Konstytucji 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Czynności podjęte przez sędziego Pawła Juszczyszyna, sprowadzające się do zakwestionowania aktu urzędowego Prezydenta RP o powołaniu do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, w jaskrawy sposób wykraczają poza granice wyznaczone przez Konstytucję - uważa Ministerstwo Sprawiedliwości.

27.01.2020

Sądy pytają o skład, SN powołuje się na uchwałę trzech Izb

Wymiar sprawiedliwości

Uchwała trzech Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia, ma moc zasady prawnej, wiążącej wszystkie składy orzekające w SN i rozstrzyga w sposób wiążący - wskazała Izba Cywilna w odpowiedzi na grudniowe pytanie katowickiego sądu apelacyjnego.

27.01.2020

Wiceminister zachęca opolskie uczelnie do połączenia 

Szkolnictwo wyższe

Chcę zachęcić rektorów Uniwersytetu Opolskiego i opolskiej Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej do konsolidacji lub federalizacji uczelni - powiedziała wiceminister nauki Anna Budzanowska. Jednocześnie zastrzegła, że ministerstwo nie zamierza narzucać swojej woli, ale przedstawić argumenty i wysłuchać opinii środowiska.

27.01.2020

Prezydent też pyta TK o ocenę statusu nowych sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, czy możliwe jest stwierdzanie nieważności postępowań w oparciu o ocenę prawidłowości procedury wyłaniania kandydatów na sędziów przeprowadzanej przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Wniosek ma związek z wydaną w czwartek uchwałą Sądu Najwyższego w tej sprawie.

27.01.2020

Podatek cukrowy, czyli dodatkowe 3 mld zł wpływów do NFZ

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Według przygotowanego przez resort zdrowia projektu dodatkowy podatek, jaki proponuje się nałożyć na pewne kategorie produktów i usług, służyć ma promocji zdrowego trybu życia. Ale będzie on miał też aspekt fiskalny, bowiem dodatkowe opłaty mają dać do 3 mld zł wpływów do Narodowego Funduszu Zdrowia - pisze Katarzyna Hałaburda

27.01.2020

Rzecznicy dyscyplinarni powołani bez uchwały KRS

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie podejmowaliśmy w 2018 r. uchwały w przedmiocie wyboru rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych i jego zastępców - poinformowała Krajowa Rada Sądownictwa. Według RPO, jeśli uchwały nie było, należy uznać, że wszelkie czynności wyjaśniające i dyscyplinarne rzecznika i jego zastępców podjęto bez wymaganej podstawy prawnej.

27.01.2020

Prawie 85 tys. cudzoziemców na polskich uczelniach

Szkolnictwo wyższe

W tym roku akademickim w kraju kształci się około 85 tys. obcokrajowców i jest to to o ponad 5,5 tys. więcej niż rok wcześniej. Najwięcej studiuje w Polsce Ukraińców, ale są też liczne grupy Hindusów, Hiszpanów, Turków, Czechów, Niemców, Norwegów, Chińczyków. Takie dane przedstawiono w poniedziałek na konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce 2020"

27.01.2020

Komisarz Jurova będzie we wtorek rozmawiać o praworządności w Polsce

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova spotka się w Warszawie we wtorek m.in. z ministrem sprawiedliwości, marszałkami: Sejmu i Senatu, pierwszą prezes Sądu Najwyższego oraz prezes Trybunału Konstytucyjnego - poinformował w poniedziałek rzecznik KE Christian Wigand.

27.01.2020

Rozliczenie PIT za 2019 rok dopiero po 15 lutego

PIT

Ministerstwo Finansów przypomina o terminach rozliczenia deklaracji podatkowych za rok 2019. Początkiem terminu jest w tym roku dzień 15 lutego. Zeznania przekazane do skarbówki wcześniej będę traktowane jako złożone 15 lutego 2020 roku. Zasady te dotyczą rozliczeń m.in.: PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38.

27.01.2020