W Warszawie II Ogólnopolski Kongres Praw Obywatelskich

Wymiar sprawiedliwości

Przeciwdziałanie przypadkom tortur w Polsce, prawa kobiet, mniejszości, zagrożenia dla niezawisłości sędziów - to główne tematy rozpoczynającego się w piątek II Ogólnopolskiego Kongresu Praw Obywatelskich. Na uczestników czekają panele, warsztaty, będzie też symulacja procesu sądowego.

13.12.2018

Mikołaj Pawlak może już zostać Rzecznikiem Praw Dziecka 

Senat w środę zgodził się na powołanie Mikołaja Pawlaka na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jego pięcioletnia kadencja rozpocznie się, gdy złoży on ślubowanie w Sejmie, które prawdopodobnie odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

12.12.2018

Rzecznik: Sędzia Tuleya przekroczył granice niezawisłości 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Zachowanie Igora Tulei, sędziego Sądu Okręgowego w Warszawie "wykracza radykalnie" poza granice niezawisłości sędziowskiej, a aktywność o konotacjach politycznych nie znajduje racji w regulacjach prawnych - twierdzi rzecznik dyscyplinarny sądów powszechnych Piotr Schab.

12.12.2018

RPO broni praw polskich pracowników w Holandii

Prawo pracy

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Głównego Inspektora Pracy o wyniki kontroli dotyczących polskich pracowników w Holandii. Powtarzają się bowiem sygnały o przypadkach łamania praw zatrudnionych tam Polaków.

12.12.2018

TSUE w marcu zajmie się pytaniami Sądu Najwyższego

Wymiar sprawiedliwości

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej 19 marca zajmie się pytaniami prejudycjalnymi, które Sąd Najwyższy skierował do niego w sierpniu i we wrześniu. Dotyczą one m.in. tego, czy Krajowa Rada Sądownictwa, której członkowie - sędziowie są wybierani przez władzę ustawodawczą, może stać na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów.

12.12.2018

RODO: Organy dopiero planują solidne kontrole

RODO

W pierwszym półroczu obowiązywania w państwach UE nowych zasad ochrony danych osobowych nieliczne były działania organów krajowych w zakresie kontroli zgodności z RODO - stwierdza w raporcie firma doradcza Deloitte. I dodaje, że organy ochrony danych osobowych skupiają się obecnie na wyjaśnianiu przepisów oraz wskazywaniu kwestii dotyczących zgodności z RODO.

12.12.2018

Dwie trzecie firm źle oblicza podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Prawidłowe rozliczenie podatku od nieruchomości stanowi duże wyzwanie dla firm. Przepisy są nieprecyzyjne i trudne do zastosowania. W rezultacie ponad połowa firm płaci tę daninę w za dużej wysokości – wynika z raportu Ayming Polska pt. Podatek od nieruchomości. Grunt to rozliczyć go prawidłowo.

12.12.2018

RPO chce, by Prezydent zawetował niekorzystne przepisy dla właścicieli nieruchomości

Prawo gospodarcze

RPO kwestionuje zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Twierdzi, że za bardzo ułatwią one życie właścicielom sieci energetycznych kosztem właścicieli gruntów. Chodzi o sytuacje, kiedy trzeba zmodernizować instalację, np. gazociąg, linię energetyczną. W niekorzystnej sytuacji mogą się znaleźć np. rolnicy.

12.12.2018

Sędziowie TK: Prezes manipuluje składami orzekającymi

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Prezes Julia Przyłębska arbitralnie decyduje, kto będzie orzekał w konkretnych sprawach. Łamie tym samym przepisy, według których sędziowie powinni być wskazywani w porządku alfabetycznym - napisało siedmiu sędziów Trybunału Konstytucyjnego w liście skierowanym do prezes tej instytucji.

12.12.2018

W Polsce legalnie pracuje już prawie 600 tysięcy cudzoziemców

Ubezpieczenia społeczne

Wciąż zdecydowanie przeważają Ukraińcy - stanowią 75 proc. legalnie zatrudnionych obcokrajowców. Następne w kolejności narodowości to Białorusini i Wietnamczycy. Łącznie w całej Polsce składki ZUS płaci już 587 tysięcy cudzoziemców z ponad 170 państw.

12.12.2018

Pilotaż w onkologii rusza, ale budzi wiele kontrowersji

Finansowanie zdrowia

Eksperci i pacjenci chcą zaniechania prac nad projektem pilotażu sieci onkologicznej. Według nich jego założenia i cele są niejasne i wcale to nie poprawi sytuacji pacjentów. Duże kontrowersje budzi m.in. wybór dwóch szpitali, w których pilotaż ma ruszyć od stycznia 2019 r. oraz to, że projekt będą testować jego autorzy.

12.12.2018

Wiceprzewodniczący rady powiatu nie może być członkiem zarządu

Samorząd terytorialny

W jednym z powiatów wiceprzewodniczący rady został członkiem zarządu powiatu. MSWiA podkreśla, że to niezgodne z prawem, ponieważ według ustawy radny nie może pracować w samorządzie ani nie może też pełnić funkcji kierownika powiatowej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. Podobnie jest w innych szczeblach samorządu.

12.12.2018

KE nie rezygnuje z procedury art. 7 przeciwko Polsce

Wymiar sprawiedliwości

Zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym to krok w dobrym kierunku, ale wiele rekomendacji Komisji Europejskiej w sprawie zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości nie doczekało się realizacji - stwierdził we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

11.12.2018

Trwa protest pracowników sądów

Wymiar sprawiedliwości

Od poniedziałku trwa protest pracowników sądów, którzy domagają się podwyżek. Związki zawodowe nie wykluczają włączenia się do akcji. Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości uważa, że to nie jest sposób na rozwiązanie problemu płacowego.

11.12.2018

Grzywny za wejście do Puszczy Białowieskiej? SN: nie było podstaw

Środowisko

Chodzi o trzy osoby w tym operatora telewizji, które w 2017 r. weszły na teren Puszczy Białowieskiej gdzie trwała wycinka drzew. Sąd Najwyższy uznał, że sąd w Hajnówce nie miał prawa w trybie nakazowym ukarać ich grzywnami. Dwie sprawy zwrócił, w jednej zdecydował o uniewinnieniu.

11.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski