Mieszkania należące do Poczty Polskiej z bonifikatą

Rynek i konsument

Poczta Polska będzie mogła sprzedawać z bonifikatą lokale mieszkalne, które znajdują się w należących do Poczty budynkach niemieszkalnych - przewiduje ustawa o komercjalizacji państwowego...

07.11.2018

Prezydent powoła do SN sędziów wskazanych przez poprzednią KRS

Prawnicy

Paweł Wiliński i Małgorzata Wąsek-Wiaderek zostali zaproszeni na czwartek do Pałacu Prezydenckiego po odbiór nominacji do Sądu Najwyższego - dowiedziało się Prawo.pl. Oboje byli rekomendowali przez poprzednią KRS i od ponad roku czekali na decyzję prezydenta o powołaniu ich na sędziów SN.

07.11.2018

Wykład prof. Barcza o niepraworządnym państwie UE

„Unia Europejska wobec niepraworządnego państwa członkowskiego” - to tytuł wykładu, który wygłosi w 27 listopada br. ambasador i dyplomata - prof. dr hab. Jan Barcz. Wykład zostanie wygłoszony w Pałacu Staszica w Warszawie.

07.11.2018

2019 rok przyniesie dużo zmian w prawie pracy

Prawo pracy

Zmiany w dokumentacji pracowniczej, nadchodzące nieuchronnie Pracownicze Plany Kapitałowe, rewolucja w zbiorowym prawie pracy - to tylko niektóre z nich. Do tego kolejne nowelizacje Kodeksu pracy, dostosowujące przepisy do RODO i wciąż wiele pytań o nowe zasady ochrony danych osobowych.

07.11.2018

Rynek paliw pioriorytetem w podatkowym uszczelnianiu

VAT Akcyza

Rynek paliw to jeden z priorytetowych obszarów dla uszczelnienia systemu - zapewniła w środę minister finansów Teresa Czerwińska, dziękując za przekazanie przez Orlen mobilnych laboratoriów do badania paliw.

07.11.2018

RPO interweniuje, SN uchyla ekstradycję obywatela Ukrainy

Wymiar sprawiedliwości

Yaroslav K. miał w 2005 r. popełnić przestępstwo kryminalne, Rosja zaczęła jednak jego poszukiwania dopiero w 2017 r. W 2015 r. mężczyzna brał udział w budowie konstrukcji obronnych na wschodzie Ukrainy w rejonie działań wojennych, a w ocenie RPO te okoliczności mogły być podstawa odmowy ekstradycji.

07.11.2018

12 listopada lekarze rodzinni nie przyjmą pacjentów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Czy pielęgniarka pracująca 12 listopada musi otrzymać za ten dzień dodatek za niedzielę i święta? Czy pracownicy administracji, działów technicznych lecznic mają ten dzień mieć wolny? Gdzie pacjenci mogą w tym dniu szukać pomocy?

07.11.2018

Sejm zdecydował. 12 listopada wolny także dla handlu

Prawo pracy

Sejm rozpatrzył w środę poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej wolny dzień 12 listopada. Posłowie zdecydowali, że w najbliższy poniedziałek sklepy będą zamknięte. Pracować ma natomiast część placówek ochrony zdrowia, które mają wykonywać zaplanowane zabiegi.

07.11.2018

Prezydent zakazała Marszu Niepodległości w Warszawie

Samorząd terytorialny

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podjęła decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Według niej "nie tak powinno wyglądać stulecie niepodległości".

07.11.2018

Wpływy z opłaty targowej są niskie, koszt jej poboru wysoki

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

Według grupy posłów, którzy chcą likwidacji opłaty targowej, utrudnia ona prowadzenie działalności handlowej. Zrezygnowało z niej już wiele miast. - Wpływy są małe – przyznaje skarbnik gminy Miedźna.

07.11.2018

In vitro tylko dla małżeństw i „zakaz mrożenia człowieka”

Opieka zdrowotna

Do Sejmu trafił poselski projekt, który zakłada ograniczenie możliwości stosowania metody zapłodnienia pozaustrojowego wyłącznie do małżeństw, ale także ograniczenie do jednej liczby komórek rozrodczych, które mogą zostać zapłodnione. Projekt wprowadza zakaz zamrażania ludzkich zarodków

07.11.2018

Kwestionariusze osobowe w firmach do zmiany

Prawo pracy RODO

Prawdopodobnie jeszcze przed końcem roku zmieni się katalog danych, których pracodawca będzie mógł żądać od kandydata do pracy. Firmy będą musiały w bardzo krótkim czasie przygotować nowe kwestionariusze osobowe. Trzeba z nich usunąć m.in. pole na miejsce zamieszkania.

07.11.2018

Minimalna emerytura wzrośnie do 1100 zł

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

O ponad 70 zł wzrośnie w przyszłym roku najniższa emerytura. Minister Rafalska zapowiedziała też zmianę mechanizmu waloryzacji rent i emerytur.

07.11.2018

Do 19 listopada ma być projekt zmian w ustawie o SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przed 19 listopada pojawi się projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - zapowiedział w środę wicepremier Jarosław Gowin. Właśnie tego dnia mija miesięczny termin na udzielenie odpowiedzi Komisji Europejskiej i podjęcie działań związanych z zabezpieczeniem ustanowionym przez Trybunał Sprawiedliwości UE.

07.11.2018

Szkoły i przedszkola nie będą pracować 12 listopada

Kadry w oświacie

Szkoły i przedszkola nie będą pracować 12 listopada. W tym dniu w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - podkreśliła rzecznik MEN Anna Ostrowska

07.11.2018

Firmy będą miały problem z recyklingiem kartonów po napojach

Środowisko

Od 2019 roku ma wzrosnąć poziom recyklingu odpadów wielomateriałowych, czyli głównie kartonów po napojach. Przewiduje to przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt rozporządzenia. Eksperci twierdzą jednak, że wskazane w nim poziomy będę nierealne do uzyskania.

07.11.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski