Nieodpłatna pomoc prawna możliwa także na odległość

Prawnicy Koronawirus

O możliwość udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej przez telefon lub maila, samorządy prawnicze apelowały od początku epidemii koronawirusa. Teraz resort sprawiedliwości wprowadza to do ustawy, co ciekawe z datą wsteczną - od 13 marca. Wdrożony ma być też system informatyczny raportowania i dokumentowania takich porad.

04.05.2020

Radcowie występują do Senatu z poprawką dotyczącą e-doręczeń

Wymiar sprawiedliwości

Propozycja Ośrodku Badań, Studiów i Legislacji KRRP zakłada wprowadzenie możliwości fakultatywnej komunikacji stron i pełnomocników przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej z sądami. Co istotne, sąd mógłby z tego zrezygnować, gdy problemy techniczne lub organizacyjne uniemożliwiają takie rozwiązanie.

04.05.2020

Odmrażanie gospodarki, czy koronaparty? Kontrowersyjne otwarcie przedszkoli

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Rząd zezwala na otwarcie przedszkoli i żłobków - ma to być możliwe od 6 maja. Decyzja nie wzbudziła entuzjazmu - samorządowcy i lekarze obawiają się, że otwarcie przedszkoli doprowadzi do wzrostu zakażeń. Nie wiadomo też właściwie, jak placówki mają funkcjonować, bo wydano zalecenia, a nie przepisy.

04.05.2020

Lepszy brak wyniku testu, niż nieprawdziwy wynik

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Testy w kierunku koronawirusa mogą wychodzić fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne, bo niektóre laboratoria przyjmują do badań niewłaściwie transportowane próbki. Tymczasem odpowiednie przechowywanie i przewóz testów jest kluczowy dla ich wyniku. W czasach epidemii wytyczne w tym zakresie to za mało - powinna wreszcie powstać ustawa o diagnostyce laboratoryjnej.

04.05.2020

Gmina, która pomoże swoim podatnikom, straci finansowo

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse publiczne Finanse samorządów VAT Koronawirus

Jeśli gmina umorzy firmie np. podatek od nieruchomości, straci dwa razy. Nie dostanie podatku, a w ramach subwencji otrzyma mniej pieniędzy. Taką zasadę chce wprowadzić rząd w kolejnej już wersji przepisów tarczy antykryzysowej. Na tej zmianie najwięcej stracą gminy najbiedniejsze. Przepisy, które już obowiązują, powodują natomiast, że samorząd po zwolnieniu najemców z czynszu, musi zapłacić VAT. Zdaniem ekspertów, to absurdalne.

04.05.2020

Przedsiębiorco - sprawdź jak skorzystać ze wsparcia

Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona) Tarcza finansowa

W ostatnich tygodniach zmiana goni zmianę - same tarcze antykryzysowe były wielokrotnie nowelizowane. Specjalnie dla naszych Czytelników - i tych mikro-, i największych, porządkujemy tę wiedzę - wskazujemy z jakiego wsparcia mogą już skorzystać i jakie wymogi muszą spełnić. Już ponad 2 miliony podmiotów skorzystało ze zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowego, dofinansowania do wynagrodzeń

04.05.2020

Śmieci w pandemii na razie bez dodatkowych pojemników i worków

Samorząd terytorialny Środowisko RODO Koronawirus

Koszt odbioru i zagospodarowania odpadów pochodzących z miejsc izolacji jest bardzo wysoki, a gminy i firmy odbierające nie są gotowe do nowych wytycznych w sprawie postępowania ze śmieciami w pandemii. Nie ma możliwości stosowania odrębnych pojemników ani worków i odpowiedniej częstotliwości odbioru.

04.05.2020

Epidemia nie zawiesza biegu terminu odwołania się od wypowiedzenia umowy o pracę

Prawo pracy Koronawirus

Osoby, które w trakcie epidemii koronawirusa otrzymają wypowiedzenie umowy o pracę, mają 21 dni na odwołanie się do sądu pracy. W przeciwnym razie stracą prawo do roszczeń wobec pracodawcy – ostrzegają eksperci. I radzą, by odwoływać się w każdym przypadku, a zwłaszcza gdy zwolnienie jest bezprawne, bo dotyczy kobiet w ciąży czy pracowników w okresie ochronnym.

03.05.2020

Rzecznik przedsiębiorców martwi się o wstrzymane decyzje budowlane

Budownictwo Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Zawieszenie biegu terminów postępowań administracyjnych źle w wpłynie na branżę budowlaną, bo proces inwestycyjno-budowlany zostanie wstrzymany poprzez zaprzestanie wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę przez organy administracji architektoniczno-budowlanej - alarmuje Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

02.05.2020

RPO: Przy okazji epidemii niebezpieczne paralizatory w rękach służby więziennej

Wymiar sprawiedliwości

Możliwość używania przez Służbę Więzienną paralizatorów w kontaktach z osadzonymi wprowadziła tarcza antykryzysowa z 31 marca. Zapis od początku wzbudzał duże wątpliwości, m.in. wśród adwokatów. Teraz Rzecznik Praw Obywatelskich pisze w tej sprawie do premiera, wskazując że taka broń, w rękach nieprzeszkolonych funkcjonariuszy może prowadzić do tragedii.

02.05.2020

Gudowscy, Katner - ważni sędziowie odchodzą z Sądu Najwyższego

Prawo cywilne Prawnicy

W tym tygodniu w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego Beata Gudowska orzekająca w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz filary Izby Cywilnej - Jacek Gudowski i Wojciech Katner. Są to osoby, które przyczyniły się do ujednolicania orzeczeń w prawie spółek, własności nieruchomości, umów nienazwanych, leasingu czy prawa bankowego.

02.05.2020

Patriotyczna maseczka flagi nie znieważy

Prawo karne

Maseczka, jak t-shirt, pozwoli wyrazić poglądy lub podkreślić zainteresowania. Czyli dla niektórych Batman lub Star Wars, dla innych Legia, Polska Walcząca lub flaga Polski. Można się spierać, czy maseczka to właściwe miejsce, by manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny, ale - jak podkreślają eksperci - zniewaga to raczej nie będzie.

02.05.2020

Bez skierowania można się dostać do kilku specjalistów

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do lekarzy kilku specjalności przyjmujących w ramach publicznego systemu, m.in. psychiatry, onkologa czy ginekologa można dostać się bez skierowania od lekarza rodzinnego. Do pozostałych nadal musi pokierować medyk pierwszego kontaktu

02.05.2020

Human Rights Watch: W Polsce szykują niedemokratyczne wybory

Administracja publiczna Wybory

Apelujemy by wybory w Polsce były wolne, równe i bezpieczne - napisała w opublikowanym właśnie oświadczeniu Human Rights Watch, organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka. Organizacja krytykuje zmianę sposobu głosowania na korespondencyjny jako ryzykowny aspekt zaburzający uczciwość i transparentność tych wyborów.

01.05.2020

Po 6 maja rodzice mają wybór: przedszkole lub dodatkowy zasiłek opiekuńczy

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne

Od 6 maja samorządy mogą otwierać miejsca opieki nad najmłodszymi, czyli żłobki i przedszkola. Nie odbierze to jednak rodzicom prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Rodzic ma wybór i sam może zdecydować czy zostać z dzieckiem w domu i pobierać świadczenie, nawet jeśli przedszkole lub żłobek są otwarte, czy wysłać dziecko do placówki i wrócić do pracy.

01.05.2020

Tarcza 3 uchwalona, ale znowu bez e-komunikacji z sądem

Wymiar sprawiedliwości

Kolejna już nowelizacja tarczy antykryzysowej na ostatniej prostej - czyli w czasie prac w Sejmie - zmieniła swój kształt. W wersji, która trafiła do Senatu nie ma przepisów umożliwiających wnoszenie pism do sądu i doręczania ich przez sąd z wykorzystaniem ePUAP-u. Adwokaci i radcowie prawni są zaskoczeni zmianami.

01.05.2020

Zaradkiewicz deklaruje dbałość o standardy w SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Podejmuję się w tym trudnym czasie zaszczytnej funkcji kierowania Sądem Najwyższym, deklarując jej wykonywanie zgodnie ze standardami niezależności, rzetelności oraz z dbałością o najwyższe standardy funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości - oświadczył powołany przez prezydenta do czasowego kierowania SN Kamil Zaradkiewicz.

01.05.2020

Będą dodatkowe pieniądze dla zwolnionych z pracy przez koronawirusa?

Domowe finanse

W ramach działań antykryzysowych weszły w życie przepisy, które wprowadzają nowe świadczenie – dodatek solidarnościowy. Mogą z niego skorzystać osoby, które po 15 marca 2020 r., w następstwie COVID-19, straciły pracę lub ich umowa wygasła. Dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł przysługuje od 1 czerwca, maksymalnie przez 3 miesiące.

01.05.2020

Ustawa o rodzinnym gospodarstwie rolnym ma wesprzeć polską wieś

Małe i średnie firmy

Polska wieś wymaga nadal wszechstronnej opieki i wsparcia ze strony państwa. Polskie rodzinne gospodarstwo rolne to jest fundament naszej gospodarki, o nim trzeba zawsze pamiętać - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zapowiedział, że wkrótce złoży w parlamencie projekt ustawy, która wesprze takie gospodarstwa.

01.05.2020