Ograniczenia w sprzedaży plastikowych sztućców coraz bliżej

Środowisko

W środę Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie dyrektywy , która od 2021 roku zakazuje sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku, które mają zamienniki, np. sztućców. Zwiększy się też poziom recyklingu butelek po napojach.

19.12.2018

Choinka w biurze może być kosztem podatkowym

CIT PIT

Święta za pasem. Firmy dekorują swoje siedziby. Wydatki na zakup choinek i bombek mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dekoracje nie powinny być jednak zbyt wystawne.

19.12.2018

Podwyżki dla pracowników sądów z dodatków sędziów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Fundusze na obiecane pracownikom sądów podwyżki i nagrody mają pochodzić m.in. z likwidacji z dodatków dla sędziów, w tym z dodatku mieszkaniowego - poinformował w środę wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. I dał do zrozumienia, że to reakcja na poparcie, jakiego żądaniom płacowym pracowników sądów udzieliły stowarzyszenia sędziowskie.

19.12.2018

SN rozstrzygnie o wyjątkach od zakazu handlu w niedziele

Rynek i konsument Prawo pracy

Sąd Najwyższy rozpozna 19 grudnia br. zagadnienie prawne dotyczące jednego z ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele. Problemem jest kwestia: czym jest przeważająca działalność handlowa. Handel wieloma towarami jednocześnie, czy tylko jednym rodzajem asortymentu?

19.12.2018

Firma wysłała mail bez zgody i wypłaciła odszkodowanie za naruszenie RODO

Rynek i konsument Nowe technologie RODO

Niemiecka firma wysłała mail z prośbą o zgodę na przesyłanie newslettera. Jego odbiorca, który nie wyraził na to zgody, chciał za naruszenie swoich praw 500 euro. Niemiecki sąd znał, że wystarczy 50 euro, które otrzymał od administratora danych. To rozsądna kwota – mówią prawnicy.

19.12.2018

Na zwolnieniach prawie półtora tysiąca pedagogów

Według resortu edukacji protest nauczycieli objął niewielką liczbę szkół i przedszkoli. Jak podkreśliła we wtorek wiceminister edukacji Marzena Machałek, nauczyciele mają prawo korzystać ze zwolnień lekarskich, ale dyrektorzy szkół i przedszkoli muszą przestrzegać procedur. Wiceminister podkreśliła również, że pensje pedagogów rosną i MEN będzie się trzymać swoich planów w tej materii.

19.12.2018

Przedsiębiorca koszty podróży rozliczy, ale wyżywienia nie

PIT

Wydatki związane ze służbowym wyjazdem przedsiębiorcy mogą być kosztem uzyskania przychodów. Rodzaj i klasa środka transportu nie mają znaczenia. Odliczyć można m.in. koszty noclegu, parkingu, bilety. Z najnowszego stanowiska resortu finansów wynika jednak, że wyjątkiem jest wyżywienie.

19.12.2018

Miasta oszczędzają energię różnymi sposobami

Środowisko

Grupy zakupowe, wykorzystywanie nowoczesnego i energooszczędnego oświetlenia, termomodernizacja budynków to sposoby, jakimi miasta ratują się przed wysokimi kosztami energii. Tymczasem te mają wkrótce być jeszcze wyższe, a rząd przygotowuje projekt dotyczący ograniczenia skutków wzrostu cen prądu.

19.12.2018

W Wigilię cała administracja rządowa ma wolne, niektóre samorządy też, firmy pracują

Administracja publiczna Prawo pracy

Wigilia jest w Polsce zwykłym dniem roboczym, ale w tym roku wszystkie urzędy administracji rządowej będą zamknięte. Niektóre samorządy też nie będą pracować, inne przyjmą interesantów w skróconych godzinach, ale są też takie, w których sprawy będzie można załatwić, jak w każdy inny dzień. Krócej będą pracować sklepy.

19.12.2018

MS zaoferowało pracownikom sądów podwyżki i nagrody

Prawo pracy

Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło we wtorek porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie podwyżek płac dla pracowników sądów. Jak poinformował resort, podwyżka od stycznia wyniesie 200 złotych, a dodatkowo przed świętami wszyscy pracownicy sądów otrzymają po 1000 zł brutto nagrody.

18.12.2018

Zalewska: Wierzę nauczycielom, nie przewiduję kontroli ich zwolnień chorobowych

Kadry w oświacie

Tuż przed świętami zapanowała szkolna grypa - to forma protestu przeciw m.in. niskim płacom. Nauczyciele biorą masowo zwolnienia chorobowe. Minister Zalewska, zapytana czy planuje kontrole zasadności tych zwolnień, odpowiada: Ja głęboko wierzę nauczycielom, to zawód szczególnego zaufania.

18.12.2018

Prezydent: Sędziowie wracający do SN złamali konstytucję

Wymiar sprawiedliwości

Działania grupy sędziów, którzy po wydaniu orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE powrócili do Sądu Najwyższego, uznając, że stali się znów sędziami czynnymi, stanowią złamanie konstytucji - stwierdził prezydent Andrzej Duda. - Działania prezesów i sędziów były zgodne z prawem - komentował rzecznik SN Michał Laskowski

18.12.2018

Darmowe leki dla kobiet w ciąży w 2019 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Ginekolog i lekarz rodzinny będą mogli przepisać bezpłatne leki kobietom w ciąży. Są już przygotowane założenia do ustawy, która miałaby wprowadzić program "Ciąża plus". Ciężarne darmowe leki mają zacząć otrzymywać w 2019 r. Zarezerwowano na ten cel 20 milionów złotych.

18.12.2018

KE oceni zmiany w ustawie o Sądzie Najwyższym

Komisja Europejska po raz kolejny w środę zajmie się problemem praworządności w Polsce - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa. Według niej KE będzie to analizować w kontekście najnowszych wydarzeń. Jak powiedziała, zmiany w polskim prawie dotyczące SN idą w dobrym kierunku, ale nie weszły jeszcze w życie.

18.12.2018

Prezes TK: Ustabilizowaliśmy Trybunał w 2017 roku

Wymiar sprawiedliwości

Rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego - oceniła we wtorek prezes TK Julia Przyłębska. I podała na to liczne przykłady, w tym statystyczne. Nie odniosła się jednak do znacznego spadku liczby spraw wpływających i wydawanych przez TK wyroków.

18.12.2018

TK: Prawo do uzyskania informacji publicznej przetworzonej jest ograniczone

Administracja publiczna

Do uzyskania informacji publicznej przetworzonej konieczne jest wykazanie szczególnej istotności dla interesu publicznego – orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Ale dodał, że mieści się to w zakresie prawa do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej.

18.12.2018

ZNP rozpoczyna protest i chce rozmawiać z MEN o płacach

Kadry w oświacie

To niedopuszczalne, by nauczyciel zarabiał 1700 zł - mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Nie wiadomo na razie, jaką formę przyjmie akcja protestacyjna, bo związkowcy obawiają się, że kuratoria i MEN będą wywierać nacisk na nauczycieli. Rozmowy z MEN zaplanowano na 8 stycznia.

18.12.2018

KNF już w nowym składzie

Finanse

Nowymi członkami Komisji Nadzoru Finansowego zostali: Cezary Kochalski, Maciej Wąsik i Marek Niechciał. Były przedstawiciel prezydenta Zdzisław Sokal pozostaje w jej składzie jako szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, ale bez prawa głosu.

18.12.2018

Banki mają mieć jeszcze mniej kredytów zagrożonych

Prawo gospodarcze Finanse

Unia zobowiąże banki do odkładania funduszy na pokrycie kosztów ryzyka związanego z udzielanymi w przyszłości kredytami, które mogą stać się kredytami zagrożonym. Parlament Europejski i Rada Europy doszły właśnie do porozumienia w sprawie kolejnych środków ostrożnościowych.

18.12.2018
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski