W tym roku nie będzie postępowania kwalifikacyjnego w służbie cywilnej

Administracja publiczna Koronawirus

Projektowana nowelizacja ustawy osłonowej zawiera propozycję rezygnacji w tym roku z postępowania kwalifikacyjnego dla pracowników służby cywilnej ubiegających się o mianowanie. Zmiana przepisu zakłada zwrot zgłoszeń i opłat pracownikom administracji państwowej, którzy już zgłosili się do kwalifikacji.

28.04.2020

Studenci w czasie epidemii narzekają na brak informacji

Dla studenta Koronawirus

Z powodu epidemii COVID-19 wielu studentów musiało opuścić akademiki, a część z nich miała problem z dostępem do swoich rzeczy. Zabrakło również informacji - ponad 40 proc., nie zostało poinformowanych o potencjalnym finansowym wsparciu dla studentów znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.

28.04.2020

Prof. Gersdorf żegna się z Sądem Najwyższym

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie udało się zatrzymać destrukcji państwa prawa, ale udało się dopomóc wielu ludziom w zrozumieniu, jak wielkie znaczenie dla obrony ich praw ma Konstytucja i sędziowie - stwierdza prof. Małgorzata Gersdorf w liście do pracowników, opublikowanym w związku ze zbliżającym się końcem jej kadencji (30 kwietnia) na stanowisku I prezesa Sądu Najwyższego.

28.04.2020

Kwarantanna w pracy z pensją - zmiany dla pracowników pomocy społecznej

Pomoc społeczna Koronawirus

Pracownik pomocy społecznej odbywający kwarantannę w ośrodku, w którym pracuje, może świadczyć pracę, jeśli się na to zgadza. Zachowa wtedy prawo do pełnego wynagrodzenia – wynika z projektu zmian w ustawie o działaniach osłonowych w związku z COVID-19.

28.04.2020

Troje sędziów SN przeszło w stan spoczynku

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Od poniedziałku 27 kwietnia br. trójka sędziów Sądu Najwyższego - Beata Gudowska orzekająca w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Jacek Gudowski (fot.) i Wojciech Katner orzekający w Izbie Cywilnej - przeszła w stan spoczynku.

28.04.2020

A może by tak znieść zasady i jeść żelki? Premiera filmu Fundacji Edukacji Prawnej "Iustitia"

Prawnicy Zarządzanie oświatą

Im więcej zakazów i obostrzeń, tym większa frustracja. A może by tak pozbyć się uciążliwych przepisów i w końcu zakosztować prawdziwej wolności? Pomysł atrakcyjny na pierwszy rzut oka, ale jego skutki mogą być opłakane, o czym na własnej skórze przekonała się pewna księżniczka w bajce przygotowanej przez Fundację Edukacji Prawnej „Iustitia”

28.04.2020

Strasburg: Notyfikacja wyroków i decyzji ETPC zawieszona do odwołania

Wymiar sprawiedliwości

Europejski Trybunał Praw Człowieka podjął szczególne środki ostrożności w związku z pandemią wirusa Covid-19. 6-miesięczny termin na wnoszenie skarg indywidualnych został wydłużony, począwszy od 16 kwietnia, o kolejne dwa miesiące, czyli łącznie - do 16 czerwca 2020 r. Trybunał zdecydował również o opóźnieniu publikacji wszystkich swych rozstrzygnięć, poza pilnymi, na czas nieokreślony

28.04.2020

MEN: Pieniądze na podwyżki uwzględnione w subwencji

Kadry w oświacie

Samorządy dostaną pieniądze na sfinansowanie podwyżek dla nauczycieli - zapewnił minister edukacji Dariusz Piontkowski. Otrzymają na ten cel odpowiednio podwyższoną subwencję oświatową. Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami resortu edukacji pensje nauczycieli mają wzrosnąć o ok. 6 proc.

28.04.2020

Samorządy nie chciały udostępnić Poczcie danych wyborców, zrobiło to Ministerstwo Cyfryzacji

Wybory

Prezydenci części miast nie przekazali Poczcie Polskiej spisu wyborców, twierdząc, że nie ma do tego podstawy prawnej. Rząd znalazł inny sposób na przekazanie danych. Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło Poczcie informacje z rejestru PESEL. Problem w tym, że to nieco inna baza, bo rejestr PESEL nie zawiera informacji o osobach dopisanych do rejestru wyborców poza miejscem zameldowania.

28.04.2020

Prof. Sowiński: COVID-19 przeminie, kancelarie prawne muszą myśleć o przyszłości

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sytuacja prawników nie jest łatwa. Nie można jednak się poddawać. W czasie zmniejszonego napływu zleceń należy pomagać klientom, działać aktywnie w obszarze marketingu, wykorzystać czas na naukę nowych kompetencji oraz reorganizację, która już wkrótce przyniesie poprawę efektywności - mówi profesor Ryszard Sowiński z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu.

28.04.2020

Maseczka na egzaminie? MEN przygotuje wytyczne

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Resorty zdrowia i edukacji opracują wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów maturalnych i ósmoklasitów, ale nie wiadomo na razie, czy uczniowie będą musieli nosić maseczki i jaki będzie limit osób zdających w jednej sali. Pierwsi do tegorocznych egzaminów zewnętrznych przystąpią maturzyści.

28.04.2020

Regiony za przedłużeniem perspektywy finansowej, według rządu korzyści wątpliwe

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo unijne Koronawirus

Polskie regiony są za przesunięciem obecnej perspektywy finansowej o rok, żeby wydatkowanie pieniędzy z UE możliwe było do końca 2024 roku. Przez pandemię nie uda im się zmieścić w terminach normalnego toku realizacji projektów, a chcą wykorzystać fundusze do ostatniego euro. Jednak zdaniem rządu opóźnianie obecnej perspektywy nie będzie korzystne

28.04.2020

Rząd ureguluje pracę zdalną - trzeba będzie ewidencjonować

Prawo pracy BHP Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Pracodawca ma zapewnić środki pracy i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną. Jeśli tego nie zapewni, a pracownik będzie korzystał z własnych urządzeń, pracodawca będzie mógł płacić mu ekwiwalent pieniężny w wysokości 100 zł miesięcznie. Pracownik ma natomiast mieć obowiązek prowadzenia ewidencji wykonanych czynności

28.04.2020

Ruszyły szczepienia - problemy mają i rodzice, i lekarze

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Lekarze zaczęli wymagać od rodziców szczepiących dziecko podpisania oświadczenia, o tym że oni i ich pociechy nie mieli kontaktu z osobą zakażoną COVID-19. Tyle, że taką pewność może mieć jedynie rodzina pozostająca w całkowitej izolacji. Wznowienie szczepień nie cieszy medyków - brakuje im środków ochronnych, a dzieci to najliczniejsza grupa bezobjawowych nosicieli wirusa.

28.04.2020

Koronawirus utrudnia rozliczanie podatku u źródła

CIT PIT Podatki międzynarodowe Koronawirus

Z preferencji lub zwolnień z podatku u źródła mogą korzystać podmioty, które są rezydentami w danym kraju i tzw. rzeczywistymi odbiorcami płatności. Epidemia i trudności w komunikacji i podróżach wpływają jednak istotnie na weryfikowanie miejsca prowadzenia rzeczywistej działalności. Coraz większego znaczenia nabiera też kwestia dochowania należytej staranności

28.04.2020

Apel o możliwość wysyłkowej sprzedaży leków

Farmacja Koronawirus

Szpitale i organizacje pacjenckie apelują to aby leki przepisywane przez lekarza, apteki mogły wysyłać przez internet pacjentom, którzy są szczególnie narażeni na zarażenie koronawirusem. Obowiązujący obecnie art. 68 ust ustawy prawo farmaceutyczne wskazuje, że apteki mogą prowadzić sprzedaż wysyłkową leków, ale tylko tych dostępnych bez recepty.

28.04.2020

Kancelarie notarialne zamykają się z powodu koronawirusa

Prawnicy Koronawirus

367 spośród blisko 3600 kancelarii notarialnych jest obecnie zamkniętych z powodu zagrożenia koronawirusem. Kolejnych 769 - ograniczyło swoje działanie - wynika z danych przekazanych serwisowi Prawo.pl. Notariusze przyznają, że problemem zaczyna być brak klientów - wycofują się z transakcji i umów, szacując w kryzysie m.in. swoje zobowiązania finansowe i niepewność zatrudnienia.

28.04.2020

Prezes UOKiK zyska władzę nad firmami, by je chronić przed przejęciami

Spółki Prawo gospodarcze Koronawirus Tarcza Antykryzysowa 4 (zawieszona)

Prawo.pl dotarło do projektu, który ma przeciwdziałać wrogim przejęciom polskich firm. Eksperci ostrzegają, że jest tak nieprecyzyjny, że może utrudnić znalezienie inwestora nawet tym, którzy nie prowadzą działalności strategicznej dla państwa. Firmy będą musiały zgłaszać chęć nabycia udziałów innych spółek, a o tym, czy mogą dokończyć transakcję będzie decydował prezes UOKiK. Brak zgłoszenia grozi karą do 100 milionów złotych i nieważnością umowy.

28.04.2020

Największe miasta nie przekażą Poczcie Polskiej spisów wyborców 

Samorząd terytorialny RODO Wybory

Prezydenci 12 miast współtworzących Unię Metropolii Polskich poinformowali w poniedziałek, że wyrażają sprzeciw wobec wniosku Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców na ich terenie. Jak wskazali w stanowisku, - Nie ma podstawy prawnej do przekazania Poczcie tych danych - stwierdzili w przyjętym stanowisku, które zamieściła na Twitterze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

27.04.2020

MEN: Pomyłki w "Szkole z TVP", bo nauczyciele nie są zawodowymi aktorami

Zarządzanie oświatą

Pedagodzy występujący w programie "Szkoła z TVP" nie są zawodowymi aktorami, stąd przejęzyczenia czy usterki językowe. Dla wielu nauczycieli barierą było nie tylko opanowanie stresu i emocji, ale także odnalezienie w zupełnie nowej sytuacji zawodowej - tłumaczy resort edukacji.

27.04.2020